Élő állatokon kívül szinte mindent bevisznek a londoniak a turkálókba
Azt hinné az ember, hogy a Brexit hatására az angolok jobban takarékoskodnak és visszafogják a költekezést. Több Londonban élő ismerős is mesélte ugyanis, mekkora kint a pazarlás. Rengetegen cserélik le szezonváltáskor a teljes ruhatárukat, mert a tavalyi, tavalyelőtti nyári ruhát már nem veszik fel.
Bea, aki évek óta Londonban lakik, és egy használt holmikat árusító üzletben dolgozik, azt mondja,
a pazarlás nem szűnt meg a 2016-os Brexit szavazás után sem. Megesik, hogy valaki 8 sporttáskányi vadonatúj ruhát visz be nekik a turiba.
Bea azt mondja, olyan iszonyatos mennyiségű cuccot kapnak, hogy szinte lehetetlen minden egyes darabot feldolgozni, pedig napi 9 órában tartanak nyitva.
Bea munkahelye úgynevezett charity shop.
A charity shopok adományboltok. Nyugat-Európában ezeknek jól kiépült rendszerük van.
Ez az üzlettípus nem egyszerű turkáló vagy használtcikk-kereskedés, hanem egyfajta társadalmi vállalkozás.
A charity shopba bárki beviheti adományként megunt vagy feleslegessé vált ruháit, használati tárgyait, könyveit stb. A bevitt holmit az üzletek olcsón adják tovább, az eladásukból befolyó összeget pedig karitatív célokra fordítják: rákkutatásra, állatmenhelyre, demenciával küzdők ellátására, beteg gyerekekre, mélyszegénységben élő kelet-európai gyerekek iskoláztatására stb.
A bolthálózatok több mint 70 éve jöttek létre, és mára csak Londonban több száz charity shop működik.

A legdrágább holmi, amit bevittek Beáékhoz a charity shopba, egy 4000 fontos, vagyis 1 millió 400 ezer forintba kerülő vintage Chanel táska volt.
Mivel szerintük senki nem fog az utcáról beesve méregdrága Chanel táskát venni, és mert ezeket a típusú holmikat egy szűk réteg keresi, nem címkézte fel az üzlet, hanem E-bayen hirdették meg és adták el.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!