KARÁCSONY
A Rovatból

Karácsonyi hagyományok a nagyvilágban: whisky a Mikulásnak, szauna a nagycsaládoknak

Néhol whiskyvel és sörrel kínálják a Télapót, és jó útra tért manócskák készítik a meglepetéseket. Nálunk a bejgli a csúcsdesszert, de országról országra változik, hogy mi kerül az ünnepi asztalra. Videóban mutatjuk meg.


A Közgazdász Online a Budapesti Corvinus Egyetem hivatalos hallgatói blogja.

Magyarországon a pocakos, mosolygós Mikulás rejti el a meglepetéseket a cipőkbe december 6-án, és a hagyomány szerint Jézuska rakja a fa alá a karácsonyi ajándékokat 24-én. Ám nem mindenhol van így - néhol whiskyvel és sörrel kínálják a Télapót, és jó útra tért manócskák készítik a meglepetéseket. Nálunk a bejgli a csúcsdesszert, de országról országra változik, hogy mi kerül az ünnepi asztalra: vodkás tészta vagy tizenhárom részes desszertkombináció. A különbségek ellenére mi lehet közös bennük?

Mikulás, Saint Nicholas, Père Noël, Weihnachtsmann, Joulupukki

Mindenhol másként hívják, mégis ugyanaz a személy jelenik meg az emberek szeme előtt: hófehér hajú, nagy pocakú, piros ruhás idős ember, aki mindig mosolyog és még a csintalan gyermekekre is jószívvel gondol. A csupa szív Télapó viszont máskor érkezik az otthonokba, máskor díszíti a fát, sőt nem is mindenhol ő hozza az ajándékokat.

Forrás: Pixabay, Free-Photos

Szent Miklós a negyedik században élt püspök, aki rengeteg jótette közül főleg a gyerekekkel való törődéséről let ismert. Vagyonát a szegényeknek és árváknak adományozta, és már életében szentként tisztelték. Noel Baba, azaz Ajándékozó Apa néven nevezték. 342. december 6-án halt meg. Azóta Magyarországon ezen a napon emlékezünk meg rá, de a világ különböző részein eltérő napokon ünneplik őt, és eltérő kép él róla az emberek fejében.

Hollandiában már a 13. században elterjedt a szokás,<í/span>

hogy ajándékokat adnak Szent Miklós nevében. A modern Mikulás kultusza az USA-ban, egészen pontosan New Yorkban alakult ki. A holland alapítású városból gyorsan elterjedt Európában is Sinterklaas híre. Eleinte mindkét kontinensen nagyon ragaszkodtak a vallási háttérhez: püspöki fejfedőben ábrázolták. Az 1920-as évektől azonban már a fehér szakállas, mosolygós öregember tűnik fel a legtöbb helyen.

A Télapó kultuszára nagy hatással volt Hollywood,

ahol elterjedt, hogy a gyerekek levelet írnak az Északi-sarkon élő Mikulásnak, aki a manók segítségével elkészíti, és a kéményen keresztül becsempészi az ajándékokat a karácsonyfa alá. A gyerekek köszönetképpen kekszet és tejet raknak ki neki.

Ki és mikor hozza az ajándékot? - Jézuska, Christkind, Father Christmas, Santa Claus

Forrás: Pixabay, Yvette Fang

Németországban Weihnachtsmann, vagyis Karácsonyapó, míg Ausztriában Christkind, azaz a Krisztusi Gyermek

rakja a fa alá az ajándékot. Fát mindenhol díszítenek - egyre több színben, különböző díszekkel, tele sütikkel és figurákkal, a legelképzelhetetlenebb stílusokban is. A fadíszítés szokása Németországban terjedt el a 19. században, azóta pedig meghódította az egész világot.

Nagy-Britanniában egy legenda szerint

réges régen, mikor a Télapó lemászott a kéményen keresztül, elejtett pár aranyérmét, melyek a kandallón száradó zoknikba estek. Azóta a brit Mikulás nem a karácsonyfa alatt hagyja az ajándékokat, hanem a kandallóra tűzött zoknikba rejti. Az angol gyerekek levelet írnak neki, viszont nem postán adják fel, hanem a kandallóba dobják őket, hogy a Télapó a felszálló füstből olvassa ki kívánságokat.

Olaszországban és Spanyolországban nem Szenteste, hanem Vízkeresztkor,

január 6-án ajándékoznak. Olaszország legtöbb vidékén La Befana - egy csúnya, de kedves boszorkány - hozza az ajándékokat a gyerekeknek. Náluk a Télapót Babbo Natale-nak hívják, ami azt jelenti: Karácsony Apó. Az olasz mesék szerint La Befana szakadt, ócska ruhát, fekete sálat és lyukas cipőt visel. Haja füstszürke, szeme égő vörös, és tetőtől talpig korom borítja, hiszen a kéményeken keresztül mászik be a házakba. Seprűn utazik, mint a boszorkányok, és mosolyog, mint a vadalma. Hátán batyut cipel, tele cukorkával és ajándékkal. Ha pedig valaki rossz volt az idén, akkor nem virgácsot kap, hanem szenet.

Forrás: Pixabay, Hrjoon

Az ír gyerekek sajátságos módon mondanak köszönetet

a Télapónak az ajándékokért: sört, whiskyt és rétest készítenek ki neki, a rénszarvasoknak pedig egy csokor sárgarépát. Írországban december 13-án kezdődik a karácsony, és két hétig tart. Sok család december 25-én kibontja az ajándékokat, 26-án pedig lóversenyre megy. Néhány vidéken még mindig él a Wren Boyok nevű szokás: ócska ruhákba öltözött fiúk házról házra járnak énekelve, hogy egy kis aprópénzt szerezzenek.

Még északabbra, Izland szigetén karácsonykor

akár a Jolasveinarokkal, vagyis az izlandi karácsonyi manókkal is találkozhatunk. A legenda szerint tizenhárom manócska szüntelenül megtréfálta az embereket. Télapó azonban közbelépett, és megszelíditette, jómodorra nevelte a manókat. Azóta szorgosan segítenek neki, és egész évben gyártják az ajándékokat a jó gyerekeknek. A rosszalkodóknak csak krumpli kerül a fa alá.

VIDEÓ: karácsony a nagyvilágban



Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KARÁCSONY
A Rovatból
Paris Hilton saját meztelen testét csomagolta be karácsonykor: „A jelenlétem az ajándék”
A híresség idén a karácsonyfa alá csomagolta magát, legalábbis az Instagram-oldalára feltöltött videója alapján. Csak egy masnit viselt, semmi mást.


Paris Hilton idén a karácsonyfa alá csomagolta magát, legalábbis az Instagramra feltöltött videója alapján. A híresség egy szál nagy piros masniban táncikál Ariana Grande Santa Tell Me című számának ütemeire.

„A jelenlétem az ajándék”

– kommentálta a posztot a kétgyerekes celeb, aki mostanában előszeretettel oszt meg magáról extravagáns pillanatokat.

A videót Paris Hilton oldalán lehet megnézni.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KARÁCSONY
A Rovatból
Több mint tízezerszer riasztották a mentőket a karácsonyi ünnepek alatt
Sok esetben szén-monoxid-mérgezés, közlekedési baleset és tűzeset miatt kérték a mentőszolgálat segítségét, de a különféle rosszullétek is gyakoriak voltak.
Fotó: Getty Images - szmo.hu
2024. december 27.



December 24-26. között 10 677 esetben riasztották a mentőket Magyarországon, a hívások csaknem egyharmada Budapestről és Pest vármegyéből érkezett. Minderről Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat kommunikációs vezetője tájékoztatta pénteken az MTI-t.

Sok esetben szén-monoxid-mérgezés, közlekedési baleset és tűzeset miatt kérték a mentőszolgálat segítségét, de a különféle rosszullétek is gyakoriak voltak. Az orvosi ügyeletektől is sokan kértek segítséget az ünnepek alatt, közel 22 ezer embert láttak el az egységes ügyeleti rendszerben, a betegek negyven százaléka gyerek volt

– áll a közleményben.

Az év végi időszak különösen nehéz a mentőknek. Jellemzően ilyenkor még magasabbak az esetszámok. Karácsonykor fokozottabb veszélyforrások lehetnek, így különösen érdemes odafigyelni az alábbi problémákra:

Égési sérülések, emésztési panaszok, balesetek, ittas állapot okozta veszélyek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KARÁCSONY
A Rovatból
Idén is hibás szinkronnal ment le a Reszkessetek, betörők! karácsonykor a TV2-n
A hibák főként az első részben szúrnak szemet – vagy inkább fület. Az eredeti 1990-es klasszikusban több ikonikus jelenetnél is hiányos vagy angol nyelvű maradt a magyar fordítás.


Valószínűleg nincs olyan magyar háztartás, ahol ne szólt volna már karácsonykor a Reszkessetek, betörők! ikonikus szinkronja.

1994-ben az MTV mutatta be először a filmet Magyarországon, a karácsonyi menetrend kihagyhatatlan részeként pedig 2000-től az RTL Klub szállította az eredeti, teljes szinkronos változatot. 2017-től azonban valami megváltozott: a TV2 minden évben a film egy hibás verzióját tűzi műsorra, és ezen azóta sem sikerült változtatni. Az igazi rajongók számára külön fájó, hogy ez a „baki” nemcsak a tévében, hanem a streaming platformokon is ugyanúgy jelen van.

A hibák főként az első részben szúrnak szemet – vagy inkább fület. Az eredeti 1990-es klasszikusban több ikonikus jelenetnél is hiányos vagy angol nyelvű maradt a magyar fordítás.

Ott van például az a rész, amikor Kevin először döbben rá, hogy eltűnt a családja, és mámorosan kirohan a házba, azt kiabálva, hogy „Szabad vagyok!”. Vagyis csak kéne, mert a hibás verzióban ez így hangzik:

„I'm free! I'm free!”

Egy másik példa: amikor Kevin kiszalad a garázshoz ellenőrizni, hogy ott vannak-e az autók, a mondat eleje szimplán elveszett a szinkronból. Így a tévében mindig csak ennyit hallunk:

„... itt vannak. Akkor nem mehettek ki a repülőtérre.”

A Promotions.hu kiderítette, hogy hogyan alakulhatott ki ez a helyzet egy kis VHS-nyomozással.

Az eredeti szinkront még a Guild Video adta ki egy VHS-verzióra, amit aztán 1999-ben DVD-re írtak át. Ez a változat azonban még nem volt digitálisan felújítva. Amikor viszont az InterCom piacra dobta a remasterelt kiadást, a jobb kép- és hangminőség kedvéért valahogy az eredeti szinkronba hibák csúsztak. Azóta ezt a verziót játsszák mindenhol.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KARÁCSONY
Karácsony második napja: mit ünneplünk december 26-án?
Szent István vértanú emlékezete, népi hagyományok és nemzetközi érdekességek: december 26. egy gazdag történelemmel és tradíciókkal teli nap.


Amikor a karácsonyi ünnepek idején elérkezünk december 26-hoz, sokan talán csak egy újabb pihenőnapként tekintenek rá. Azonban ez a nap is gazdag hagyományokban és jelentésben, amelyekről érdemes többet megtudni.

Szent István vértanú ünnepe

December 26. a keresztény egyházban Szent István vértanú ünnepe. Szent István volt az első keresztény vértanú, akit a hit hirdetéséért és Jézus istenségének vallásáért köveztek meg Jeruzsálemben. Az ő bátorsága és hite példaértékű a keresztény közösség számára.

Néphagyományok és szokások

A magyar néphagyományban István napja különleges jelentőséggel bír. Régen ezen a napon a fiatal legények és házas férfiak házról házra jártak, köszöntőket mondtak, és termékenységvarázsló énekeket adtak elő, amelyeket regölésnek neveztek. Ezek a szokások a közösség összetartozását erősítették és a jövő évi jó termést hivatottak biztosítani.

Boxing Day és nemzetközi vonatkozások

Az angolszász országokban karácsony második napját Boxing Day-nek hívják. Ezen a napon hagyományosan az ajándékok kibontása és a családi összejövetelek kerülnek előtérbe. Emellett sok helyen hatalmas leárazásokkal indul be az ünnep utáni vásárlási szezon.

A nap jelentősége ma

Manapság december 26. sokak számára a pihenés, a családi együttlét és az ünnepi hangulat meghosszabbításának napja. Legyen szó vallási megemlékezésről, népi hagyományok ápolásáról vagy egyszerűen csak a szeretteinkkel töltött minőségi időről, ez a nap is hozzájárul ahhoz, hogy a karácsonyi időszak teljessé váljon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: