Különösen súlyos katasztrófa fenyeget 2050-re 9 országot – a klímaváltozás nem válogat
Egyes országoknak súlyos élelmiszerhiánnyal kell szembenézniük, mert a hőség tönkreteszi a gabonatermést, a mélyen fekvő csendes-óceáni szigetek pedig víz alá kerülhetnek a tengerszint emelkedése miatt.
A Business Insider annak a kilenc országnak a helyzetét mutatta be, amelyeket a legnagyobb katasztrófa fenyegeti.
Indiában az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint 25%-kal többen halhatnak meg a klímaváltozás okozta éhínségben, mint napjainkban. A rendkívüli időjárás nemcsak a gabonatermést csökkenti, hanem annak tápértékét is.
Ez a jelenség már eddig is megfigyelhető volt abban is, hogy nőtt a mezőgazdaságban élők öngyilkossági aránya. Az elmúlt három évtizedben közel 60 ezer gazda és mezőgazdasági munkás vetett véget életének, és ehhez minden bizonnyal a klímaváltozás is hozzájárult – figyelmeztetett egy 2017-es tanulmány.
2050-re az országban évente a jelenleginél 30-cal több olyan nap lehet, amikor a hőmérséklet meghaladja a 35 C fokot, éves átlaghőmérséklete pedig 2 C fokkal több lesz.
Namíbiában májusban a kormány rendkívüli állapotot hirdetett, mert az országban hat éven belül már ötödször pusztít szárazság. Nemcsak az emberek, az állatok is éheznek, ezért a kormány bejelentette, hogy több mint ezer vadállatot elad külföldre, hogy megmentse az életüket, és pénzt gyűjtsenek fennmaradásukhoz. A kelet-afrikai országban a gabonatermés 53%-os csökkenésével számolnak. A világélelmezési program (WFP) szerint Namíbiában 2050-re 45%-kal csökken az élelmiszer-biztonság 2010-hez képest.

Még rosszabb a helyzet Mauritániában, ahol 50%-kal csökkenhet 4 évtized alatt a lakosság ellátásának lehetősége. Ez különösen veszélyes, mivel az ország mezőgazdaságának 90%-a az önfenntartást szolgálja. A Világbank előrejelzése szerint Indiához hasonlóan egy teljes hónappal nő a 35 C fok feletti napok száma, rövidülnek az esős évszakok, de ez idő alatt az esők intenzívebben lesznek és áradásokat okoznak, az év többi részét viszont kíméletlen szárazság jellemzi 2050-re Mauritániában.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!