Különösen súlyos katasztrófa fenyeget 2050-re 9 országot – a klímaváltozás nem válogat
Kínában várható az egy főre jutó legtöbb halál a klímaváltozás okozta éhezés miatt: egymillió emberből 308-an végzik így, amely összesen 330 ezer halottat jelent, világszinten az ilyen halálesetek 47%-át.
Kína élelmiszer-sebezhetőségét elsősorban a szárazság, az áradások és a viharok okozzák, amelyek az ország mezőgazdasági területeinek egyharmadát érintik. Ez a helyzet még tovább romolhat a tengerszint emelkedésével és a gyakoribb hőhullámokkal. Kína egyes részei a 21. század végére lakhatatlanná válhatnak.

A tengerszint emelkedése a létében fenyeget számos országot. Jelenleg mintegy 115 sziget tűnhet el a víz alatt, köztük a ma turistaparadicsomnak tekintett Seychelles-szigetek. Számos alacsonyan fekvő korallsziget már 2050-re elnéptelenedhet, mert a sós tengervíz tönkreteheti infrastruktúrájukat, és megfertőzheti ivóvíz-forrásaikat – állapította meg a Science Advancesben 2018-ban közzétett jelentés. A Seychelles-szigeteken már 2007-ben megkongatták a vészharangokat, miután a magas hullámok behatoltak 50 méterre a szárazföld belsejébe. Az ország gazdaságának 80%-a pedig éppen a part menti árterületekre koncentrálódott.
Ugyancsak végveszélybe kerültek a Marshall-szigetek, ahol a lakosság 99%-a partvidéken él. Műholdas mérések szerint a Csendes-óceán e térségében a vízszint évente 8-10 milliméterrel nő, háromszor olyan gyorsan, mint a globális átlag.

A Maldív-szigetek esetében bármikor bekövetkezhet a katasztrófa, mert a szárazföld 80%-a alig egy méterrel magasabb a tengerszintnél. A 25 korallszigetből és továbbá 1190 kicsiny, alacsonyan fekvő szigetből álló Indiai-óceáni ország elsősorban halászatból és turizmusból él, és településeinek fele alig 100 méterre vannak a tengerparttól.
Az olyan országok, mint Banglades, egyszerre szenvednek a forróságtól, a növekvő hullámoktól és az éhínségtől. Ha a tengerszint csak 30-45 cm-rel növekszik, 35 millió embernek kell elköltöznie a tengerparti területekről, holott a 2100-as előrejelzések már egyméteres emelkedést jósolnak.
Itt 36 nappal nőhet a rendkívül meleg napok száma, és 2050-re Banglades elveszítheti búzatermésének 32, rizstermésének 9%-át, és több mint 13 ezren halhatnak bele a klímaváltozás okozta éhínségbe. Az ország lakosságának egynegyede már ma is éhezik.
Hasonló jövő vár Vietnamra is: az évszázad végére 12 millió embernek kell elhagynia part menti otthonát. Az emelkedő tengerek elárasztják a folyók deltáit, megfertőzve ezzel a rizsültetvényeket. Az ország rizstermése akár már 2040-re 10%-kal csökkenhet.
