Igazi csodavilágba pillanthatsz be: ilyen a bogarak miniatűr univerzuma
Ujvári Zsolt – aki magát ugyan amatőr fotósnak tartja - már korábban is lenyűgözött minket elképesztő fotóival.
Egy olyan csodát tár fel előttünk, amelyet a hétköznapokban így soha nem láthatunk, de az ő objektívjén keresztül elkalauzol minket a bogarak miniatűr világába.
Hitvallása szerint: „nem csak mutatok, hanem igyekszem megosztani azt a tudást is, aminek egyetemi és akadémiai éveim alatt birtokába kerültem, illetve a tapasztalatokat, amiket fotósként szereztem. Mind a tudás, mind a tapasztalat kizárólag akkor nyer értelmet, ha az ember ezt képes továbbadni másoknak, és bárki meríthet belőle”.
Legújabb válogatásával újra bebizonyítja, hogy mennyire sokszínű, változatos világban élhetünk. Bízunk benne, hogy ezek a képek is arra inspirálnak majd, hogy tegyünk együtt a természetért, a Földért, az élőlényekért, még ha azok szabad szemmel szinte alig vehetők észre.

Egy nagyjából 1 mm-es gömböcugróka (Sminthurus maculatus) egy aprócska avarlakó csiga házán. Az első októberi esők előcsalták őket is.
Apró álskorpió (Neobisium sp.) egy patakparti, bomlásnak indult levél felületén.

Fiatal gömböcugróka (Dicyrtomina violacea) sétál egy levél szőrei között, a lemenő nap ellenfényében.

Egy apró erdei kaszáspókfajt (Platybunus sp.) próbáltam behelyezni környezetébe az in-camera multiexpozíciós technika segítségével.

Kaszáspók faj (Platybunus sp.) érinti meg tapogatásra módosult áttetsző lábával a faágon kivirágzott penészgombákat.

Egy levélben összegyűlt víz felületén valóságos ízeltlábú-szigetecskék hánykolódnak. Egy hangyának (Solenopsis fugax) sikerült felkapaszkodnia néhány ugróvillás (Ceratophysella denticulata) hátára.

Az avarban mozgó apró gömböcugrókák (Dicyrtomina violacea) gyakran sétálnak fel mindenféle "tereptárgyra", még ha azok olykor élőlények is, mint ez a fiatal csiga (Hygromia cinctella).

Fiatal gömböcugróka (Dicyrtomina violacea) az őszi erdőn, őszi színekben, in-camera multiexpozíciós technikával.

Gömböcugróka (Sminthurus maculatus) pihen egy faágon megbúvó aprócska gomba kelyhében.

Gömböcugrókák (Dicyrtomina violacea és Sminthurinus aureus) legelésznek a lepényfa lehullott termésének felületén kivirágzott gombamezőn.

Egy sziklafalba vájt pince falán, harmatos pókhálók alatt sétálgató gömböcugróka (Caprainea marginata).

Egy gomba borostyánsárga "könnyein" sétálgató páncélosatka (Oribatida). Ezek az állatok gyakran viselnek testükön mindenféle törmeléket, saját és más állatok levedlett páncéljait, így rejtőzve el a ragadozók szeme elől.

Egy különleges nyálkagombán (Trichia decipien) pihenő gombafogyasztó páncélosatka faj (Oribatida).

A Pilis és Börzsöny hűvös, nyirkos völgyeinek avarjában milliószámra nyüzsgő takarító gömböcugrókák (Caprainea marginata).

Nyári esők után előbújó színpompás gömböcugróka (Dicyrtoma fusca var. rufescens) és az erdei lombkorona (in-camera multiexpozíciós technikával).

A nyári szárazságokkor is aktív, nagy termetű (2-3 mm-es) gömböcugróka (Allacma fusca), háttérben a csillagos nyári égbolttal (in-camera multiexpozíciós technikával)

Nyári gombán legelésző nagy termetű (2-3 mm-es) gömböcugróka (Allacma fusca).