Tudnivalók légkondi vásárlása előtt: erre figyelj mindenképp
A légkondicionáló kínálat hatalmas, a tudnivaló tengernyi, a beszerelő szaki kevés és elfoglalt, az időjárás kibírhatatlan tud lenni, a türelem meg egyre fogy...Ismerős? Azt nem ígérem meg, hogy elintézem neked már holnapra az egész ügyet, de szívesen körbevezetlek az alapvető tudnivalók körében és néhány infóval szívesen támogatom a légkondi beszerző körutadat. Ebben a cikkben most az inverteres split (külső és belső egységből álló) háztartási használatra szánt klímákra térünk csak ki és ezekkel kapcsolatban segítünk.
Melyik légkondit válasszam?
Hát igen, nem egyszerű a döntés, hatalmas a választék. Bár tudom, hogy nagyon örülnél ha ide leírnék egy konkrét klímát, hogy ez a tuti, csak ezt vedd meg, de az az igazság, hogy mindenkinek más lehet a legjobb, mert mások az igényei és a lakás adottságai. Általánosságban azonban adnék pár tippet, amivel könnyebben tudsz döntést hozni.
Nem biztos, hogy az a márka szuper klímákban, aki szuper TV-t, hűtőt vagy telefont gyárt, (vannak kimondottan légkondira specializálódott cégek is).
Az ár növekedése sajnos nem feltétlen garancia a minőségre, inkább érdeklődj utána és olvass róla véleményeket. A teljesség igénye nélkül itt van néhány légkondival foglalkozó márka: Hisense, Fisher, Fujitsu, Midea, Mitsubishi, Daikin, Gree, Polar stb. Létezik magyar, kínai, német, japán stb. gyártmány is, tényleg megszámlálhatatlan klíma létezik.

Az ár is mindig előtérbe kerül és bizony érdemes róla írni egy fél mondatot.
A legalapabb légkondik is 100000-150000 Ft körül mozognak, 180000-350000 között már jó eséllyel lehet legtöbb igényt kielégítő, megbízható gépeket kifogni, de extra körülményekhez és elváráshoz igazodva egy millió forint felett is lehet klímák között keresgélni. Az ár esetén ne felejtsd el a beszerelési költségeket, amik nagyjából 50000-70000 Ft között mozognak és az egészséged érdekében éves tisztítást is igényelni kell a szakiktól kb. 10000-15000 Ft-ért. (Ezek tájékoztató információk voltak, rengeteg mindentől függnek, csak azért írtam le, hogy legyen egy irányár a fejedben.)
Szinte minden klíma tud hűteni és fűteni is.
Amennyiben téged a hűtés érdekel, akkor a SEER számot keresd a műszaki leírásban, minél magasabb a szám annál kisebb a légkondi fogyasztása (tehát jobb neked).
Ha a fűtés is érdekel, akkor feltétlen győződj meg róla a fogyasztáson túl, hogy milyen alacsony, kinti hőmérséklet mellett használható a kültéri egység.

A garanciában például hatalmas eltérések vannak.
Létezik az egy évet tartó típus, de a piacon könnyen belefuthatsz 10 év teljeskörű garanciát kínáló márkákba is.
Vannak márkák, akik egy internetes honlapon történő regisztrálás után +2 év garit is dobnak az alapra, érdemes utánajárni ennek a lehetőségnek.
Mennyire szeretnél extrákat?
Legyen extra csendes? Jegyezze meg a beállításokat? Létezik wifis légkondit, amit hazaérkezés előtt is vagy távozás után is irányíthatsz, ezt egyes modellek "ingyen" biztosítják az eredeti vételárban, míg más típusok 4000 Ft-ért vagy 15000 Ft-ért bővítik vele kérésre az alap modelleket. A follow me technika például azt biztosítja, hogy a távirányító segítségével méri a szobahőmérsékletet, ami így jóval pontosabb mintha a beltéri végezné a munkát. Az oldalirányú légterelés is egy jó dolog, amit manuálisan vagy gépileg érhetsz el bizonyos márkáknál. Létezik egy külsőre több belsőt csatlakoztatható légkondi típus itt, itt azonban fontos megegyezni, hogy ezekre kell a több belső egység, nem pedig opcionális.

Engem például bevonzottak az ilyen-olyan
légszűrős, levegőtisztítós technikákkal,
de ahány szakit megkérdeztem mind azt mondta, hogy akkora jelentőség nincs, mert minimális a filterméret a gépekben, amit ráadásul sokszor cserélni kell, ráadásul az ár-érték aránya nem a legjobb, ha csak 12 hónapból 2 hónapban használom a gépet. Talán igazuk van? Hm.
+1 tipp:
Árban annyira kicsi a különbség a 2,5 kW-os és a 3,5 kW-os termékek ára között egy azon típuson belül is, hogy ár-érték arányban érdemesebb a utóbbit választani a jobb teljesítmény érdekében. Persze ez azoknak fontos, akik a két típus között vacillálnak (átlagos panellakás méretet és körülményeket véve alapul jó eséllyel rád is igaz).
Most, hogy körvonalazódik benned, hogy nagyjából milyen légkondit szeretnél haladjunk tovább a folyamatban.