Tudnivalók légkondi vásárlása előtt: erre figyelj mindenképp
Használd ki a helyszíni felmérés előnyeit!
A legtöbb cég/szaki szívesen kimegy a lakásodra és egy ingyenesen helyszíni felmérés keretében megnézni, hogy pontosan milyen szerelési nehézségekre számíthat, mennyi csőre lesz szüksége, és tanáccsal is szolgál, hogy milyen típusú klímát javasolna és hová lenne érdemes telepíteni a beltéri egységet végül egy írásbeli ajánlatot is küld neked, ami a teljes költségeket tartalmazza tételesen lebontva és elmondja, hogy mikorra tudná vállalni a munkát. Ha már ugyis nálad jár a beszerelő szakember, akkor azt is vitassátok meg, hogy az éves légkondi karbantartás/tisztítás kört is vállalja-e és mennyiért.

Tudnod kell, hogy a helyszíni felmérés nem kötelez téged vásárlásra vagy szolgáltatás igénybevételére!
Én azt tanácsolom, hogy keress egy szimpatikus céget, akire szívesen rábíznád a munkát és amennyiben náluk is van ingyenes helyszíni felmérés, akkor mielőtt bármire költenél egy fillért is foglalj egy időpontot helyszíni felmérésére!
+ 1. infó:
Egy panellakás nappalijában a szakik inkább a kanapé fölötti és ablakhoz közeli, felső szobasarkot javasolják a belső egység telepítésére, ami furcsa lehet, mert laikusként az ember hajlamos inkább a TV fölötti falat becélozni.
+ 2. infó:
A beszerelő szaki is el fogja mondani, de azért számíts rá, hogy a homlokzatra engedélyköteles a kültéri egység kihelyezése, bár a gyakorlatba legtöbbször csak akkor történik meg, ha utcafronti falra kerül vagy műemlékvédelmi az épület, pedig tekintélyes bírság szabható ki, ha nincs rendben a dolog.

+ 3. infó:
A lecsöpögő kondenzvíz elvezetéséről és gyűjtéséről neked kell gondoskodnod, és ha a járdára csöpög tuti, hogy előbb utóbb valakivel bajuszt fogsz akasztani és előre szólok, hogy a másiknak lesz igaza...
Bírni fogja az elektromos hálózatod?
A sok információ között gyakran elveszik ez a fontos kérdés pedig könnyen borsot törhet az orrod alá, ha nem gondolsz rá. A régebbi panellakásoknál különösen nagy odafigyelést igényel, mert előfordulhat, hogy nem fog menni a dolog a mostani rendszeren. Lehet, hogy pont a légkondinál telik be az a bizonyos pohár szóval beszéld meg a klímás szakival:
* hogy mikor volt utoljára felújítva az elektromos hálózat (ha fel volt)
* szokott-e gond lenni vele
* mondd el neki, hogy az adott hálózatra még milyen rendszerek vannak csatlakoztatva
Most, hogy a szakival mindent alaposan átbeszéltetek lassan el kellene dönteni, hogy pontosan melyik klíma legyen és ki szerelje be.
Egy helyről a gépet és a beszerelést?
Csábító a gondolat, hogy a lehető legkisebb rohangálással és idő elvesztegetéssel egy helyről vegyél gépet és velük szereltesd be?
Hát igen, nem jársz rossz úton, mert így egy esetlegesen felmerülő probléma esetén nem lehet egymásra mutogatni, hogy a klímát eladó bolt vagy a szerelő-e a ludas, oldják meg ők, továbbá elképzelhető, hogy adnak kedvezményt, ha egy tőlük vásárolt gépet kell beszerelniük.

Viszont sajnos mi több olyan cégbe is beleszaladtunk már, aki nem kedvezményt ad, hanem egyszerűen annyira sok a meló, hogy mazsolázgatnak a kedvük szerint, így ha nem tőlük veszed a gépet, nem vállalják "csak" a beszerelést. Persze indokok mindig vannak pl. ő tudja melyik gép megbízható, ő vállalja hogy időben megjön a légkondi, így nem fog csúszni a beszerelés stb. Tagadhatatlan előny azonban, hogy a légkondihoz szükséges kötelező tanúsítvány nyűgét szépen leveszik a válladról, ha egy kézben fut a dolog, ha azonban mindent máshonnan szeretnél, akkor viszont olvass utána a tudnivalóknak!
Azért én bogarat ültetnék a füledbe, mert előfordulhat, hogy több tízezer forint árkülönbséget tapasztalhatsz a légkondicionálók esetében és talán megéri máshonnan megvenni és keresni egy nyitottabb szakit.
Tudod, hogy melyik gépet, honnan veszed majd meg és azt is tudod, hogy kivel akarod beszereltetni. Még ne dőlj hátra fixre egyeztess le mindent!
Ne halogasd túl sokáig!
Városonként van némi eltérés, de többségében a szakik már csak egy hónap múlvára tudnak új beszerelési időpontot adni, annyira tele vannak megrendeléssel, hogy nem tudnak többet vállalni. Persze készségesen felajánlják általában, hogy ősszel kisebb a tumultus, hátha pont te leszel az, aki rábólint. Utóbbinak megvannak a maga előnyei és hátrányai is. Előnye, hogy
szeptembertől már te válogathatsz a szakik között és ha tetszik hétköznap késő délután vagy hétvégén is kimennek, (talán kedvezményt is adnak a beszerelés költségeiből) hátránya viszont, hogy jó eséllyel nem fogod sokszor beindítani a légkondit közel fél évig, így az esetleges problémák meglepetésszerűen fognak kijönni a nyár elején, amikor megint tömeges rohamozás lesz, ráadásul a klíma garanciád is a "semmire" fog ketyegni.

A nyár forrósága kínozza az embereket, így akik az elmúlt években még kitartottak, hogy nekik bizony nem kell légkondi, már kezdik feladni az elveiket némi kellemesen hűvös felüdülésért cserébe és nincs ezzel semmi gond. A légkondi manapság már nem számít úri huncutságnak, inkább a szükséges háztartásban található elektronikai cikkek kategóriába kezd átcsúszni. Remélem hasznosnak találtad a cikket, olvastál olyan dologról, amik eddig nem jutottak eszedbe és közelebb kerültél a megoldáshoz!