Nem hétköznapi hősök a hétköznapokból
A média leggyakrabban - több-kevesebb sikerrel - problémákat mutat meg: a gazdaságban, a politikában, a társadalomban meglévő problémákat. Megoldást viszont ritkán kínál: nem nagyon kapunk hírt arról, hogy a nevezett problémákat hogyan lehetne megoldani, ritkán jut el hozzánk azoknak a híre, akik a megoldáson fáradoznak. Maga a megoldás persze nem mindig globális méretű, sőt. A legtöbb esetben aprócska.
Ez a jelenség járt Az Északi Támpont Egyesület tagjainak fejében, amikor kitalálták a Karmák - Hétköznapi Hősök projekt alapkoncepcióját. Egy riportsorozatot akartak készíteni, amely - a CNN Heroes mintájára - hétköznapi embereket mutat be. Hétköznapi hősöket, akik, bár nem rendelkeznek sem politikai, sem gazdasági hatalommal; nem ismert színészek vagy sportolók - mégis, saját közegükben mindent megtesznek egy adott probléma megoldásáért, egy ügyért. Amikor azt mondjuk, mindent, úgy is értjük: ezek a hősök messze meghaladják saját lehetőségeiket, anyagilag, erőforrásban, mindenhogy - és nem hiába.
Mi az az Északi Támpont?
Az Északi Támpont Egyesület 1997 óta bejegyzett, társadalmi célú kommunikációval foglalkozó civilszervezet. Csapatunk Prima Primissima-díjjal, Kamera Hungária díjjal és Média a Társadalomért díjjal elismert televíziós újságírókból, marketingesből valamint az elektronikus média világában jártas más szakemberekből (pl.: operatőr, vágó, webmester, designer) tevődik össze. Legsikeresebb kampányunk a Karmák – Hétköznapi hősök című esélyegyenlőségi filmsorozat, amelyel elnyertük többek közt Az Év Honlapja (2011), és a Hégető Honorka (2013) díjakat, valamint jelölést kaptunk az Erste Foundation Társadalmi Integrációs Díjára is.
"Amit kimondtunk, az egy háromszög volt - aminek a két alsó sarkában helyezkedünk el mi, legfelül az Isten, középen pedig a család - és reméltük, hogyha jó mintát mutatunk, akkor követni fognak minket." István és felesége története:
Ez volt a kezdet. Civil szervezet lévén az alkotók kiváló kapcsolatokat ápolnak más civil szervezetekkel. Hőseik kiválasztásánál az ő útmutatásukra támaszkodtak. A legautentikusabb hősöket és történeteket akarták megtalálni. Eddig, úgy tűnik, sikerült.
Persze, kellett egy csapat: néhányan az újságírói, riporteri szférából (van közöttünk Kamera Hungária- és Prima Primissima-győztes is) összeálltak néhány kiváló és hasonlóan erős meggyőződést valló filmes-tévés szakemberrel (vágó, operatőr, videografikus) és belevágtak. Politika- és ideológia-mentesen, csak és kizárólag az ügyekre, a történetekre, a hősökre és a megoldásra koncentrálva.
Négy ember. Két gyerek, két szülő. Két tehetség, két súlyos mozgássérült. Ők a Gaál-család tagjai. Ez az ő történetük:
„Hogy milyen meggyőződést vallunk mi így, az Északi Támpont csapatában? Hiszünk a humánumban, hiszünk az önzetlenségben és abban, hogy igenis van megoldás, ezt bemutatva pedig inspirálni tudunk másokat is arra, hogy érdemes küzdeni, és megpróbálkozni azzal, hogy egy kicsit szebb hely legyen a világ - ha ez csak egy szűk körben lehetséges, az már óriási dolog” – írták magukról.
Aztán egymást követték a dolgok: a többszörös díjnyertes Karmák Sorozat után jött az Álomgyár alkotócsapata, foglalkoztak a dizájnerdrog-jelenséggel a Vegydesigner című összeállításban és belefogtak egy dokumentumfilm-sorozatba is, Miért nem? címmel.
Fábián Károly hajléktalan, mégsem elesett ember. Céltudatosan éli az életét és felelősséget vállal nem csak a maga, de mások sorsáért is. Ez az ő története:
Miért nem?
A Miért nem? Egy olyan dokumentumfilm-sorozat első eleme, amely társadalmi és fenntarthatósági jelenségekkel, problémákkal foglalkozik - politikától mentesen - a megoldásra koncentrálva. Ezt sugallja a cím is: miért nem csináljuk máshogy a dolgainkat?
Megvalósítás tekintetében a koncepció ötvözi a televíziós produkciók és a klasszikus dokumentumfilmek eszköztárát – a nézőt egy műsorvezető kalauzolja végig a témán, a fontos információkat narráció és egyedülálló infografika emeli ki, a képi világ különlegességét pedig az operatőrök tehetsége mellett a folyamatos kétkamerás rögzítés és az alkalmazott HD technika garantálja.
A film készítője az Északi Támpont Egyesület, rendezője Nagy András, fő támogatója pedig a Nemzeti Együttműködési Alap.
A pilot epizódban az ételmaradékok problémáját jártuk körül. Miért dobunk annyi élelmiszert a kukába? Mit lehetne tenni, hogy ez a fejenként évi 40-50 kg csökkenjen vagy azokhoz jusson el, akik rászorulnak?
Az első rész előzetese
Az Északi Támpont Egyesület többi filmjét a honlapjukon illetve a Youtube-csatornájukon nézhetitek meg.