UTAZZ
A Rovatból

Vonzó turisztikai célpont lett Lengyelország egyik legnyomorultabb városából

A Krakkó melletti Nowa Huta egykor a szocializmus büszkesége volt, azután azonban fordult a kocka. De kiderült, a város sorsa újra felfelé ívelhet.


Kevés ország jött ki úgy a második világháborúból, mint Lengyelország. Elvesztette lakosságának mintegy egyötödét, és fővárosát, Varsót szinte teljesen lerombolták a nácik, kulturális örökségének nagy részét kifosztották vagy elpusztították. Még az ország határát is több száz kilométerre nyugatra tolták, milliókat kényszerítve arra, hogy Németország egykori keleti területeire költözzenek, amelyek szintén nagyrészt romokban álltak.

De ezekből a romok egy új világ reményét is jelentették. Az ország megszabadult a múlt terhétől, legalábbis ezt ígérték az 1948-ban hatalomra került lengyel kommunisták, akik Sztálin éber szeme előtt nekiláttak az ország újjáépítésének. Felfegyverkezve azzal az ideológiai meggyőződéssel, hogy egy új társadalomnak kell kiemelkednie a régiből.

Ennek az új társadalomnak az emblematikus települése volt a Nowa Huta nevű szocialista város, amelyet 1949-ben alapítottak Krakkótól keletre. Középpontjában a hatalmas Lenin Acélmű állt, amelynek célja az volt, hogy több acélt termeljen, mint amennyit az egész ország képes volt előállítani a háború előtt.

Nowa Huta - amely szó szerint „Új Kohót" jelent lengyelül, és az acélmunkások befogadására épült - a háború utáni Lengyelország legambiciózusabb várostervezési projektje volt. Egy utópisztikus szocialista város, amelyről a nemzet többi része is példát vehetett. Öt nagy sugárút indult a Központi térről, így Nowa Huta jellegzetes ötszögletű formát adott, hangsúlyozva a szocializmus monumentális jellegét.

Sztálin 1953-as halála és az azt követő desztalinizáció azonban a szocialista realista stílus végét is jelentette. A hatalmas Városháza és Nowa Huta monumentális színháza soha nem épült meg, és város többi, még épülő részét is sokkal szerényebben vitelezték ki.

1973-ra vigaszdíjként a város megkapta Lengyelország legnagyobb Lenin-szobrát, a Főtértől északra a Rózsák sugárútján.

„Ez egy tervezett város volt, amely nem igazán úgy működött, ahogy bárki is várta" - mondta Katherine Lebow, akinek 2013-as könyve, az Unfinished Utopia részletes betekintést nyújt a város építésébe és fejlesztésébe.

Az ideológiai lendület ellenére, írja Lebow, maguk a tervezők – a kor néhány vezető építésze és várostervezője – nem kaptak közvetlen utasításokat arról, hogyan kell kinéznie a városnak. Tudva azonban, hogy a az ország vezetése a települést a szocialista iparváros ideájának szánta, a tervezéskor hangsúlyos szerepet kaptak a parkok és a tágas apartmanok. Arra is kiemelten figyeltek, hogy az épületek minden szükséges szolgáltatással, funkcióval rendelkezzenek. A szocialista realizmus a művészet és az építészet minden formáját a propaganda meghosszabbításának tekinti, beleértve az építészetet is. A városoknak nemcsak vizuálisan kellett vonzónak lenniük, de a szocialista propaganda fontos témáit is hűen kellett tükrözniük. Így a politikai rituálék, felvonulások tökéletes díszleteként szolgálhattak ezek a települések.

A vidéki Lengyelországból érkező újdonsült városlakók többsége számára olyan volt, mintha egy új világba léptek volna be, amelyet ők maguk segítettek felépíteni. „Az új acélmű tökéletes kifejeződése a szovjet stílusú gigantomániának, egy kolosszus, amely demonstrálja a szocializmus állítólag prométheuszi erőit az emberi és fizikai táj átalakítására."

Általános mítosz, hogy Nowa Huta helyét azért tették Krakkó mellé, hogy proletár figyiszt mutasson a "konzervatív és burzsoá" Krakkónak, modernitásával és a szocialista értékekhez való ragaszkodással, éles ellentétben Lengyelország középkori fővárosával. Krakkó óvárosának építészeti hatása azonban letagadhatatlan Nowa Hutában, árkádjaival, belső tereivel és egyéb tervezési jellemzőivel. Végül Krakkó nevetett utoljára, amikor 1951-ben elnyelte Nowa Hutát.

Nowa Huta egyre vonzóbb hely az élethez

Bár Nowa Huta "az átkosban" sok tekintetben sikertörténet volt, sorsát nem lehet elválasztani a kommunizmus egészének sorsától. Az 1990-es évekre a 200 000 fős város a kábítószerek, a bűnözés, a szegénység és a huliganizmus szinonimájává vált, gyakorlatilag Lengyelország egyik legnyomorultabb városává lett.

Mára azonban ez ismét alaposan megváltozott. Lengyelország Európa egyik nagy modern gazdasági sikertörténete, ami érezhető mind a nagyvárosi központokban, mind az olyan egykor perifériás helyeken, mint Nowa Huta. A város egyre vonzóbb hely az élethez. Az elmúlt években a bérleti díjai drámai módon növekedésnek indultak. Korábban az éjszakai élet központja Krakkó volt. Most már Nowa Hutában is megjelentek az éttermek, kávézók, fagylaltozók.

Nowa Huta mára megtanulta kihasználni kommunista örökségét. A város a külföldieknek és a lengyeleknek egyaránt érdekes látlelet a kommunizmusról.

Nowa Huta egyes részeibe lépni olyan, mintha szüleink és nagyszüleink világába lépnénk: a teljesen felújított Népszínháztól az egyiptomi ihletésű szocialista realista stíluson át a Szolidaritás mozgalom emlékművéig, illetve a mintegy 250 nukleáris bunkerig, amelyek a város alatt fekszenek. Mind egy olyan kor relikviái, amikor az emberek aggódtak a nukleáris apokalipszis miatt.

Nowa Huta szocialista realista építészetének ékköve egyértelműen az acélművek egykori adminisztratív épülete. Bár alapvetően zárva van a nyilvánosság számára, a Nowa Huta Alapítvány túrákat kínál az épületben. Amelynek abszurd pompája mementóként őrzi azokat az utópisztikus törekvéseket, amelyek jegyében a város létrejött.

1980-ban, amikor az országot megrázták a Szolidaritás szakszervezet által összehívott sztrájkok, Nowa Huta Lenin Acélgyára büszkélkedhetett a szakszervezet legnagyobb, 97% -os tagsági rátájával.

A katolikus egyház határozottan támogatta a szakszervezetet és a tiltakozásokat. Az uralkodó kommunisták végül abba a kínos helyzetbe kényszerültek, hogy szemben álltak a munkásokkal, akiket elvileg képviseltek.

Ebben az időszakban egy Karol Wojtyła nevű fiatal krakkói püspök – a későbbi II. János Pál pápa – támogatta a munkások és harcát. Az ország államilag szentesített ateizmusának megfelelően a várost szándékosan templom nélkül építették. De a munkások végül illegálisan, kézzel kezdtek építeni egyet. Tégláról téglára, gépek nélkül. Így épült meg Nowa Huta első temploma, amelyet egyedülálló modernista formája miatt „az Úr bárkájának" neveznek.

A város továbbra is élő szimbólum, de nem azé, aminek eredetileg szánták. A sztálinista újjáépítés nagyságától az antikommunista katolicizmus lázadásán át a posztszocialista romlottságig és végül az új Lengyelországban manifesztálódó megújulásig Nowa Huta sorsa tükrözi Lengyelország második világháború óta bejárt történelmét.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


UTAZZ
A Rovatból
Fotókon a téli mesevilággá változott Naplás-tó és környéke
A hófehér, vastag zúzmaratakaró és a sejtelmes köd új arcát mutatta meg az egyre népszerűbb kiránduló- és pihenőhelynek.
Demecs Norbi - szmo.hu
2025. január 03.



Az új esztendő második napján a Budapest határában elterülő, az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Naplás-tónál jártunk, ahol mindent bámulatos zúzmaratakaró borított. Fotóinkon mutatjuk a téli táj lebilincselő szépségét!

A karácsonyi enyhülést követően az utóbbi napokban szinte az egész országban fehér ruhát öltött a táj: sokfelé zúzmarás köddel búcsúzott 2024, s egyre vastagodó zúzmararuhával érkezett az új esztendő. Természetesen mi sem maradtunk otthon – fényképezőgépet ragadva a főváros egyik kedvelt, népszerű kirándulóhelyéhez, a Naplás-tóhoz túráztunk, hogy megcsodáljuk a természet fehér, fagyos ruháját.

A XVI. kerületben, Mátyásföld és Cinkota határán fekvő Naplás-tó a főváros legnagyobb kiterjedésű állóvize, mely az utóbbi években egyre kedveltebb kiránduló- és szabadidős hely. Nem véletlen, hiszen a környezet festői, s igazán nyugtató. Mindenki meglelheti itt a számára kedves kikapcsolódási formát, hiszen kerékpárút, tanösvény, túrautak, gyönyörű erdei ösvények, kis parti büfé, horgászhely, pihenők és nyársalóhelyek, de még kilátó is van a közelben, ráadásul az egész Naplás-erdő természetvédelemi terület, így időnként szakemberek által bemutatott, szervezett programokon is részt lehet venni.

A napok óta tartó zúzmarás köd következtében – az ország számos területéhez hasonlóan – itt is meseszép, hófehér jégruhát öltött a táj.

A tó befagyott vize olyan volt, mint egy ezüstös tükör, mely fölé keretként lógtak a csillogó ágak. A gátat szegélyező fákat, cserjéket (vadrózsákat, galagonyákat, fagyalokat, kökényeket), a nádast, de még az elszáradt, elhalt növényeket, kórókat is mind vastag zúzmararéteg borította, mely olyan hatást keltett, mintha egy mesekönyv lapjairól kelt volna életre a varázslatos téli táj.

Sokan voltak kíváncsiak a fagyos, magával ragadó januári hangulatra, hiszen a főváros eme tájékán régen volt már ilyen, igazán évszakhoz illő téli időjárás.

Képgaléria: Ilyen csodás a Naplás-tó és környéke (A képekért kattints a fotóra)

Képgaléria: A természet ilyen gyönyörű lett (A képekért kattints a fotóra)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
UTAZZ
A Rovatból
Mostantól bárki elutazhat Észak-Koreába - de csak egyetlen városba
A kínai és orosz határ közelében található Raszon városa újra várja a külföldi turistákat. A Covid után végre újraindulhat a világ egyik legelzártabb országának turizmusa.


Észak-Korea újra megnyitotta Raszon városát a külföldi turisták előtt – számolt be róla az AFP hírügynökség kínai és spanyol utazási irodák információira hivatkozva. Raszon az orosz és a kínai határ közelében található, ám az ország többi része továbbra is zárva marad a turisták számára.

A pekingi Koryo Tours utazási iroda szerint egyelőre nem világos, milyen típusú utazások lesznek elérhetők Raszonban, és az sem ismert, hány turistát engednek majd be. Raszon különleges helyet foglal el Észak-Korea gazdaságában: 1991-ben itt hozták létre az első speciális gazdasági zónát, ahol új gazdasági elképzeléseket tesztelnek.

Észak-Korea 2020 elején, a koronavírus-járvány miatt zárta le határait a külföldiek előtt, hogy megakadályozza a vírus terjedését, különösen a Kínából hazatérő állampolgárok körében. A járvány enyhülése óta a kínai-észak-koreai gazdasági kapcsolatok újra fellendültek, és tavaly az orosz turisták számára is megnyitották az országot.

Már a járvány előtt is korlátozott volt a turizmus Észak-Koreában. A turisták repülővel vagy vonattal, főleg Kínán keresztül érkeztek. Az utazásszervezők adatai szerint a külföldi látogatók többsége kínai volt, és évente mindössze 5 ezer nyugati turista jutott be az országba.

2019 volt a rekordév, amikor körülbelül 300 ezer ember látogatott Észak-Koreába, ami szakértők szerint 90-150 millió dollár bevételt jelentett az országnak.

(via 24.hu)


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Fedezd fel a tökéletes egyensúlyt: gasztronómia, gyógyvíz és pihenés a Colosseum Hotelben
A szálloda nemcsak a wellness-szolgáltatásaival, hanem a családbarát hangulatával és a gasztronómiájával is lenyűgözi vendégeit.


A Colosseum Hotel Mórahalom szívében található, és mindössze 20 km-re van Szegedtől. Budapestről kényelmesen és gyorsan le lehet érni körülbelül 2 óra alatt, szinte végig az M5-ös autópályán haladva.

Az Accent Hotels Magyarország portfóliójába tartozó szálloda a négycsillagos kategóriába tartozik, és

különösen azok számára ideális, akik a családi kikapcsolódásra, wellness élményekre és a termálfürdők jótékony hatásaira vágynak.

Persze a név sokat sejtet, de élőben jön át igazán, hogy milyen különleges ez hotel. A szálloda külső megjelenésében és belső kialakításában is felfedezhetők azok az ívek, oszlopok és tágas terek, amelyek a római építészetre jellemzőek. Az épület átriumos kialakítása pedig egyfajta belső udvart eredményez, ami miatt a természetes fény minden oldalról beragyogja a központi részt.

Mi azonnal egy kávéval indítottunk a szálloda közepén található Átrium Bárban, és innen már látni lehetett a medencékben pihenő embereket is, szóval a következő italt már közvetlenül a habok között terveztük elfogyasztani.

A szobában gyümölcs bekészítés várt minket. Ezt amúgy mindenkinek kifejezetten ajánlom, hogy még jobb kedvvel induljon a pihenés, főleg akkor, ha például valamilyen évfordulót is ünnepeltek. A bortól a bonbonon át többféle figyelmesség is kérhető a szobába. Az ott-tartózkodás alatt pedig 0-24 szobaszerviz is elérhető.

A Colosseum Hotel 82 kényelmes szobával várja vendégeit, köztük 5 két légterű lakosztállyal, melyek kifejezetten ideálisak a családos pihenéshez. A szobák egyedi elrendezésüknek köszönhetően minden vendég számára különleges kilátást kínálnak, így nemcsak a pihenés, hanem a környezet szépsége is hozzáad az élményhez.

A hotel kiemelt figyelmet fordít a családosok kényelmére: még külön játszószobával is rendelkeznek. Az ünnepi időszakokban pedig gyerekanimációs programokkal is készülnek, így a felnőtteknek is több idejük van a pihenésre.

Wellness és spa élmények

A hotel saját Spa & Wellness részlege privát medencékkel, élménymedencével, pezsgőfürdővel és koktélmedencével várja a vendégeket.

És ahogy az előbb is említettem, ezekben a medencékben tökéletesen lehet a lazulás mellett koktélozni.

Különleges élményt nyújt a szaunapark is, ahol finn- és infra szauna, sókabin és gőzkabin segíti a regenerálódást.

A szaunához trópusi élményzuhany, csobbanó medence és dézsazuhany is tartozik, így teljesen szabályosan lehet végezni a lehűlést is.

A wellness szolgáltatások mellett masszázskezelések széles választéka áll rendelkezésre. A hagyományos bőrápoló masszázsoktól kezdve az aromaolajos kezeléseken át egészen a kifejezetten gyógyító célú masszázsokig mindenki megtalálhatja az igényeinek megfelelő kezelést. Mivel egész héten ülőmunkát végzek, én egy "medical masszázsra" neveztem be, ami valóban gyógyír a letapadt izmokra.

Kifejezetten gyerekeknek szóló, levendulás vagy epres illattal kényeztető masszázsok is elérhetők, így a legkisebbek is élvezhetik a wellness élményeket.

A szálloda és a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő között szoros együttműködés van, így a vendégeknek közvetlen és díjmentesen átjárást biztosítanak. Valamint élvezhetik a fürdő által kínált wellness és gyógyászati kezeléseket, köztük a térd- és vállbetegségekre javasolt gyógyvizes kezeléseket is.

Már a szálloda saját wellness részlege is szép nagy és sokféle szolgáltatást kínál, de a gyógyfürdővel együtt a lehetőségek megsokszorozódnak, és még a tavaszi időszakban is könnyedén át lehet sétálni köntös-papucs kombinációban.

Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő - a gyógyító víz

A Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő vize kivételes gyógyhatással bír, mely a Pannon őstenger üledékrétegeiből származó, alkáli-hidrogénkarbonátos összetételű víznek köszönhető. A víz, amely 39,5 °C-ra melegszik, ásványi anyagokban gazdag, és jódos jellegű. 1999-ben kapta meg a gyógyvíz minősítést, de már sok évvel korábban is számos beteg számára hozott megkönnyebbülést. Az itt végzett fürdőkúrák segítenek a kopásos és gyulladásos ízületi, gerincbetegségek, izomreuma, valamint nőgyógyászati problémák kezelésében.

A klinikai vizsgálatok eredményei megerősítik, hogy a Szent Erzsébet gyógyvíz kifejezetten hatékony térd- és vállízületi betegségeknél, ezért a fürdőt gyakran emlegetik a térség "térd- és vállcentrumaként." A meleg víz jótékony hatása a keringésre és az anyagcserére is kiterjed. Segít a tápanyagok gyorsabb felszívódásában és a salakanyagok távozásában, miközben a bőrön keresztül felszívódó ásványi anyagok minden egyes elemének megvan a maga jótékony hatása. A víz felhajtóereje segíti az ízületek gyógyító átmozgatását, így a mozgás könnyebbé válik.

Gasztronómiai kényeztetés minden igényre szabva

A Colosseum Hotel Mórahalom nemcsak a wellness szolgáltatásaival és kényelmes szálláslehetőségeivel nyűgözi le vendégeit, hanem gasztronómiai kínálata is kiemelkedő élményt nyújt:

legyen szó hagyományos magyar ételekről, reformkonyháról vagy nemzetközi specialitásokról.

A félpanziós ellátás egy igazán bőséges büféreggelit és büfévacsorát tartalmaz, amely tényleg minden igényt kielégít. A reggeliknél a helyi termelőktől származó, friss alapanyagok is szerepet kapnak: házi tehénsajtok, homokhátsági kistermelők szezonális zöldségei és gyümölcsei garantálják a minőséget. A kínálatban 2-3 féle tojásétel, meleg fogások, hideg büfé, friss zöldségek, gyümölcsök, házi joghurtok és turmixok is megtalálhatók, valamint egy széles pékáru-választék, amelyből mindenki korlátlanul fogyaszthat.

A büfévacsora hasonlóan pazar választékkal várja a vendégeket. Két hideg büfé pult kínálja az előételeket, salátákat és házi savanyúságokat. A meleg ételek között magyaros és nemzetközi fogások egyaránt helyet kapnak, emellett a séfek folyamatosan frissítik az ételkínálatot, hogy mindig változatos és izgalmas ízélményeket nyújtsanak. A vacsorák méltó lezárásaként naponta legalább 4-5 féle házi készítésű desszert kerül az asztalra, amelyeket a szálloda saját cukrászműhelyében alkotnak meg.

Én nem igazán szeretem a húst, mégis minden este bőségesen tudtam válogatni a zöldségekkel és sajtokkal készült ételek közül, a partnerem pedig ódákat zengett a töltött káposztáról, a marhapörköltről és az étkezés végi süteményekről is.

A szálloda kiemelt figyelmet fordít a különleges étrendet igénylő vendégekre is. A vegetáriánusok, a vegánok, a glutén- vagy laktózérzékenyek, illetve a különböző diétát követők is bőséges választékból válogathatnak. Az ételeknél piktogramos jelölésekkel segítik a vendégeket az allergén anyagok felismerésében.

A félpanzión túl

Bár a félpanziós ellátás „csak” a reggelit és a vacsorát foglalja magában, ebédre is teljes éttermi élmény várja a vendégeket a szálloda Átrium Snack Bárjában.

Mi az egyik nap korábban reggeliztünk, ami miatt dél környékén már éhesek voltunk, így kerestünk egy könnyedebb ebédnekvalót.

Egy gazdag salátával és egy csinos desszerttel végül pont megfelelően tele is lettünk, és kicsit ki is tudtuk tolni a vacsora idejét, hogy tovább élvezhessük a naplementés fürdőzést.

A hotel gasztronómiai kínálatát tovább gazdagítja a minden évben megújuló borkínálat, amelyben a híres magyar borvidékek (Villány, Szekszárd, Eger, Tokaj, Balaton-felvidék) legjobb borai szerepelnek. A könnyű, üde fehérboroktól a karakteres vörösborokig minden megtalálható itt.

A nyári időszakban pedig a Grill terasz is nyitva áll a vendégek előtt. Itt frissen sült ételeket, salátákat, jégkrémeket, frissítő italokat és kávékülönlegességeket lehet fogyasztani egy kellemes, árnyékolt környezetben.

A Colosseum Hotel Mórahalom a pároknak és a családos vendégek számára is tökéletes választás. Mi egy kicsit lelassulni érkeztünk ide, de több gyerekes családdal is találkoztunk, akik láthatóan szintén nagyon élvezték a szálloda szolgáltatásait.

A különleges szobák, a remek ételek, a gazdag wellness kínálat, valamint a gyermekek számára biztosított animációs programok mind hozzájárulnak a felejthetetlen élményhez.

Cím: 6782, Mórahalom, Millenniumi sétány 4-6.

colosseum.accenthotels.com


Link másolása
KÖVESS MINKET:


UTAZZ
Ryanair: drágulnak a repülőjegyek, már az is megvan, hogy mennyivel
A Ryanair vezére szerint idén 4-6 százalékkal emelkedhetnek a jegyárak, de még így is olcsóbbak maradnak a 2023-as szintnél. A légitársaság Ukrajnába is visszatérne, ha tűzszünet lesz.


Michael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója kedden Varsóban tartott sajtótájékoztatót, ahol bejelentette, hogy a légitársaság az idei nyári szezonban 4-6 százalékos jegyáremelkedéssel számol. Tavaly nyáron a jegyárak még 10 százalékkal csökkentek, amit részben az online utazási irodákkal folytatott vitával magyarázott. Szerinte ez a helyzet mostanra nagyrészt rendeződött.

A vezérigazgató elmondta, hogy

az idei árak még mindig alacsonyabbak lesznek a 2023-as nyári szinthez képest, de valamivel magasabbak, mint 2024 elején.

O’Leary a Boeing gyártási és szállítási problémáira is kitért. Úgy véli, hogy a repülőgépgyártó 2026 nyarára behozhatja a lemaradását.

A vezérigazgató a Ryanair az ukrajnai járataival kapcsolatban azt mondta: a légitársaság hat héten belül újraindítaná a repülőjáratokat, ha tűzszünet lenne. A cég a lengyel piac bővítését is bejelentette. A Ryanair idén nyáron 24 új járatot indít Lengyelországból.

(via Portfolio)


Link másolása
KÖVESS MINKET: