Ismerd meg az erdőt - vándortábor a Mecsekben
Természetközeli helyen nőttem fel, mégsem voltam az a nagy túrázós, erdőben kirándulós ember. Vágytam a városba, és jópár évet dorbézoltam benne fiatalon, mire újra hiányozni kezdett a madárfütty és a harsogóan zöld vidék. Most próbálom pótolni az elvesztegetett éveket, próbálok újra visszatalálni a természethez. Így amikor a nyáron meghívtak minket egy mecseki kirándulós napra, rögtön igent mondtam.
A meghívás az Erdei Vándortól érkezett, és a Mecsekbe invitáltak minket egy kalandos napra, hogy beleszagolhassunk az igazi vándortáboros gyerekek életébe.

Erdei vándortábor a Mecsekben - (felső tagozatos és középiskolás diákok számára)
Túránk a Mecseki Láthatatlanok nyomain indul Pécsről Vágotpusztára, az 56-os szabadságharcosok egyik főhadiszállására, majd Sikondára megyünk. Innen felfedezzük a vadregényes, patakokkal átszőtt Melegmányi- és a Nagy-Mély-völgyet, majd a Rákos-völgyön át kelet felé vándorolva a Koszonya-tetőnél magunk mögött hagyjuk a karsztfelszínt, hogy megismerkedjünk a mecseki szénmedence rekultivált meddőhányóival. A Mecseki Bányász emlékúton haladva jutunk fel a Máré-várhoz, s némi erdei strandolást követően a Kelet-Mecsek üvegműves kultúráját is megismerjük. A Zengőn át a Dombay-tó érintésével vándorlunk Pécsváradra.
7 nap / 6 éjszaka
80 km
Mi részt vettünk egy rövidebb erdei sétán, felfedeztük a Kőlyuki barlangot, Csepel teherautóval száguldottunk fel a mánfai Árpád-kori templomhoz, és Máré-váránál zártuk a napot. Közben szakképzett kísérőinktől rengeteg hasznos dolgot meséltek az erdőkről és a környékről.

A Mánfai-kőlyuk Magyarország fokozottan védett barlangjai közül az egyik. A negyedik leghosszabb barlang a Mecsekben. Régen Komló vízellátását segítette a barlang vize.
Egy turisták által gyakran látogatott, gépjárművel is megközelíthető helyen található. Három bejárata van, amelyek le vannak zárva. Engedéllyel és barlangjáró alapfelszereléssel megtekinthető. A denevérek téli, nyugalmi időszakában korlátozva van a látogatása.



A mai Mánfa település nyugati végétől kb. 600 m-re, az országúttól kissé délre, festői völgyben áll egyik legszebb Árpád-kori eredetű római katolikus falusi templomunk, amelyet Sarlós Boldogasszony tiszteletére szenteltek.
A hozzá kapcsolódó legenda az, hogy a török időkben a falu elpusztult, majd a felszabadulás után a templomtól keletre újjáépült, a templom pedig feledésbe merült. Ekkoriban történt meg, hogy egy pásztor legeltette a marháit a környéken, amikor egy bika elkóborolt. A pásztor keresni kezdte, amikor meghallotta a harangot. Mikor közelebb ért látta, hogy a bika belegabalyodott a harang kötelébe, és így megkongatta azt. Ezután a falusiak megtisztították a templomot és környékét, majd újra birtokba vették azt.

A hely stratégiai jelentőségét már a rómaiak is felismerték: ide építettek egy őrtornyot, mely később, a népvándorlás viharaiban elpusztult. A régészeti feltárások és az egykori oklevelek tanúsága szerint a tatárjárás utáni nagy várépítések idejére tehetjük Márévár keletkezését.
1956-ban a szovjetek ostromolták, mivel a forradalmárok egy csoportja itt húzta meg magát. Emiatt az utolsó ostromlott várként tartjuk számon.
A várrom 1958-ban került műemléki lajstromba. A régészeti feltárást követő helyreállítás (1960–66) során konzerválták az omlásnak indult falakat és restaurálták a belső udvar épületét, melynek földszintjén vártörténeti kiállítást rendeztek be az itt talált leletekből.

A Nyugat-Mecsek a Pécs-Abaliget-Bükkösd-Cserkút által határolt területen helyezkedik el 10 315 ha kiterjedésben.
Az erdők nem csak az oxigén, az élővilág vagy a fakitermelés miatt fontosak.
A hosszú élettartamú erdő fenntartását szolgáló erdőgazdálkodás felelős, távlati gondolkodást, tervezést igényel. Az erdészek nem években, hanem 50-100 évben gondolkodnak előre, és segítik erdeinket "egészséges" állapotban tartani.




- az erdő stabilitásának és vízháztartási egyensúlyának megtartása
- hogy elegyes erdőt alakítson ki
- a szárazságtűrő, őshonos elegyfajok megsegítése
- a talaj szerkezetének védelme
- az erdő szerkezetének aktív szabályozása
- hogy folyamatos erdőborításra törekedjen
- hogy az ökoszisztéma szolgáltatás biztosítására törekedjen
- hogy az erdő megújulását természetes folyamatok kihasználásával segítse
Kirándulás közben tehát jó, ha tudjuk, hogy mennyi munka van abban, hogy ilyen háborítatlan legyen ez a vidék, hogy mekkora kincs az erdő, és hogy vigyáznunk kell rá.


Hasonló információkkal gazdagodnak tehát a gyerekek is, csak nekik egy egész hetük van erre.
A jövő évvel kapcsolatban már most érdemes lehet információt gyűjteni: https://www.erdeivandor.hu/jelentkezesi-felhivas
A vidéki élet szeretetére, a természet- és környezetvédelemre már gyerekkorban rá kell hangolódni. Egy ilyen erdei, vándortábor kiemelten fontos és hasznos, hiszen rengeteg olyan dolgot tanulnak meg itt a gyerekek, amit sehol máshol nem hallanának vagy tapasztalnának, és ami a felnőttkori gondolkodásukba is beépül.
Megtanulják becsülni és védeni a környezetüket, és úgy felfedezni a szépségeit, hogy közben ne ártsanak neki.
