Megújult a Fertő tó környéke – körbekirándultuk!
Sopronnak van egy sajátos vonzereje. És nem csak akkor, ha fesztivál van!
Van sok szállodája, étterme, műemléke. Tökéletesen alkalmas egy tavaszi vagy nyári családi kirándulásra is, mert megannyi programot és látnivalót tartogat. De a környék kisebb településeire is érdemes odafigyelni, főleg most, hogy egy Uniós pályázat hatására még inkább összefogtak, hogy vonzóbbá váljanak az utazók számára.
A Fertő-tó kerékpárút mentén két új látnivaló, és négy nevezetesség lett korszerűsítve. Ezek kiválóan alkalmasak arra, hogy kerékpárosként ne csak áttekerjünk a településeken, hanem maradjunk is kicsit, hogy megismerjük a környéket.
Persze kerékpár nélkül is érdemes útra kelni és végigmenni a magyar oldal településein.
Mi egy esős napon vágtunk neki a túrának, hogy megismerjük azt a 6 települést, ahol tényleges fejlesztések történtek. Magunk is meglepődtünk rajta, hogy mennyire jól esett még így is a felfedezés, barangolás.
Elöljáróban tehát bíztatnék mindenkit arra, hogy egy borongósabb napon is nyugodtan keljen útra, és akár autós segítséggel az egyes települések között.



És mindenképpen ragadjon magához mindenki egy útlevelet!
Ugyanis két nyelvi verzióban, magyar-német, és angol-román-olasz-szlovák nyelven,
Az egyes megállóknál pecséteket gyűjthetnek útlevelükbe a túrázók, és az összegyűjtött pecsétekért cserbe ajándékkal gazdagodhatnak mindazok, akik az útlevélben szereplő tíz látnivalóból legalább hatot felkerestek. Az útlevéllel a benne szereplő turisztikai látnivalók kedvezménnyel látogathatóak.
Na de lássuk a bebarangolásra váró településeket és látványosságokat.
Bármi mi a túránkat a kilátónál kezdtük, érdemes inkább a Peisonia Látogatóközponttal indítani, mert itt egy klassz interaktív kiállítás megtekintése után már némi tudással indulhat neki az ember az útnak.
Fertőszéplakon egy kupacban rengeteg szépség található. A Széchényiekhez kötődő kastély az 1600-as évek végétől másfél évszázadon át szolgált a család lakhelyéül. Ez idő alatt a település a térség gazdasági központjává emelkedett. A Templom-dombon épült fel a Széplaki Hármashalom, az az egyedülálló együttes, mely magában foglalja a templomot, a kálváriát, a Szent Szív szoborcsoportot és a kastélyt is.
A felújított kastélyban interaktív kiállítás, ajándékbolt és kávézó is helyett kapott. Itt érdemes felvenni az útlevelet és tovább indulni a pecsétgyűjtésre.




A kilátóhoz 330 lépcső vezet fel, amihez egy minimális edzettség szükségeltetik, de semmiképpen sem érdemes kihagyni.
A franciául „kis házat” jelentő gloriett vagy gloriette kilátó történelme több mint 200 évre nyúlik vissza. Gróf Széchenyi Ferenc 1802-ben építtette a Fertőboz fölötti magaslat szélén József nádor látogatásainak emlékére.
Elsőre fel sem fogja az ember hogy mit lát innen. Pusztaságnak tűnik az egész.
De ha jobban megnézzük, kirajzolódik a szemünk előtt az óriás, érintetetlen nádas.


A Papkert a béke és nyugalom szigete. Már most, április közepén zöldben úszik minden. Rengeteg különleges növény csodálható meg itt, és a madárhang sem elhanyagolható pozitívum.
A területén 21 időszaki forrás fakad, és az ösvényeken és fahidakon vezető sétautat bibliai idézeteket tartalmazó táblák szegélyezik.
A Papkert szerves egységet alkot a falu felett őrködő Szent András-templommal, együttesük szépen mutatja a kereszténység hatását a Fertő-tájon.
Ez az a hely, ahol tényleg érdemes kicsit offline módba tenni magunkat, és eggyé válni a természettel.



Fertőhomokon a 16. század óta élnek horvátok. Az itt élő történelmi népcsoportok, hagyományaik és kultúrájuk fontos elemei voltak a táj világörökségre való jelölésének.
A felújítás során a tájház korabeli hangulatát megőrizték, de állandó kiállítása interaktív elemekkel is kiegészült.
A pajta mögött a fejlesztéseknek köszönhetően szabadtéri színpad és nézőtér jött létre. Itt nemsokára koncertek, színházi előadások, táncbemutatók is lesznek majd. Az udvaron fedett foglalkoztató épült kültéri kemencével, a pajtában pedig a térségre jellemző mezőgazdasági foglalkozások eszközeit tekinthetik meg a látogatók.





Mivel látogatásunk alkalmával még nem voltak nyitva a vendéglátó helyek, mi a fedett udvari térben fogyasztottuk el a hegykői Tornácos Házból érkező ebédünket. Ez alapján a kóstoló alapján a hotel is rendesen felkeltette az érdeklődésünket. Remélhetőleg legközelebb már akkor járunk arra, amikor maradhatunk is náluk pár napot, és élvezhetjük a wellnesst és a konyhájukat.

Hegykő fürdőjével, vendéglátóhelyeivel, programjaival a Fertő part egyik központja. Itt vezet keresztül a Fertő-menti kerékpárút is. A Széchenyi Ödön park mentén futó Nyárfa soron áll Mariska Néni Háza: itt jött létre a település új turisztikai információs pontja, mely a tavat megkerülő többezernyi biciklis turista egyik bázisaként szolgál pihenőhelyül. Megtalálhatók itt a környék körbetekerhető útjairól, kerékpáros-barát szálláshelyeiről, vendéglátóhelyeiről szóló ajánlatok, emellett tippeket kaphatnak a látogatók a bringás programok hajózással, vonatozással, vagy fürdőzéssel való kombinálására.
Mariska néni amúgy létező személy volt, aki a településre hagyta házát, hogy ott a helyi önkormányzat valami hasznos központot alakíthasson ki. Szerintem büszke lenne a hagyatékára.


Túránk utolsó állomása a Sarródi Tájház volt, ami nekünk középkorú látogatóknak a gyerekkor emlékeit idézet meg. Több olyan használati tárggyal és berendezéssel találkoztunk itt, ami nagyanyáink lakóhelyéből még ismerős volt. A fiatalabb korosztály azonban valószínűleg már csak ilyen helyeken találkozhat a múlt kincseivel.
Sarród volt a környék egyetlen település, ahol gyékényfonással is foglalkoztak a helyiek. A település tájháza, amely a Fő utcáról nyíló kis utcácskában található, kincsként őrzi a régmúlt korok különleges iparának és mindennapjainak emlékeit, eszközeit, régészeti leleteit.
A fejlesztések során nem csak az interaktivitást, de a fenntarthatóságot is szem előtt tartották: a tájház éves energiaszükségletét biztosító napelemeket telepítettek az újonnan épült fészer tetejére, udvarán saját kútjából működtetett öntözőrendszer került kiépítésre. Emellett komposztálóval, valamint gyümölcsfákkal, gyógy- és fűszernövényekkel is gazdagodott a tájház.




A környék látnivalóinak felfedezéséhez a Fertő-táj ékkövei projekt jóvoltából most számtalan segítséget kaphatnak az utazók. Legyen szó kicsikről, nagyokról, természetkedvelőkről vagy a hagyományok nyomában járó utazókról, a Fertő-táj mindenki számára tartogat meglepetéseket.
