Kirándulás kutyával: 5+1 dolog, amire érdemes figyelned, hogy zökkenőmentes legyen
Akinek van kutyája, biztosan tudja, hogy a kutyusnak soha nem elég a sétából, még akkor sem, ha az időjárás minden erejével ki akar szúrni velünk. Akkor meg pláne nem, ha nem a szokásos helyeken körözgetünk végeláthatatlanul, hanem elhagyjuk a megszokott parkot/kutyafuttatót, és kiszabadulunk az erdőbe kirándulni. A kutyák számára ez hatalmas öröm, hiszen egészen új szagok és ingerek várják, és nekünk is remek alkalmat kínál, hogy kiszellőztessük a fejünket, de még az egészségünket is szolgálja – egyébként pont annyira, mint kutyusunkét. Arról nem is beszélve, hogy az új és közös élmények a gazdi–kutya kapcsolatot is megerősítik.
De mielőtt még belebújnál a túracipődbe mindenképpen olvasd el az alábbi cikkünket, elmondjuk benne, hogy mi az, amit feltétlen tegyél meg, mielőtt útra keltek a kedvenceddel.
1. Szoktasd a túrázáshoz!
A kölyökkutyák hamarabb elfáradnak, ahogy az idősebbek és a betegek is, illetve azok, akik nincsenek hozzászokva a nagyobb kirándulásokhoz. A kisebb kutyusok, mint (csivava vagy törpespicc) pedig nem igazán arra születtek, hogy az erdőket és hegyvidéket róják órákon keresztül. Persze velük is nyugodtan lehet kirándulni, csak okosabban kell csinálni – már csak azért sem ajánlatos rögtön hosszabb távra menni velük, mert előbb-utóbb a hátizsákodban fognak kikötni.
A másik, hogy nem minden kutya „hegyi kutya”, nem mindegyiknek esik jól egy meredekebb, sziklás hegyoldalon felkaptatni, ahogy a mélyebb szakadékok felett sem minden fajta szeret/képes áthaladni.
A lényeg, hogy kutyánkra szabottan válasszunk távot és terepet, és fokozatosan szoktassuk hozzá a túrázáshoz! Indulás előtt pedig mindenképp érdemes tájékozódni az útvonalról, hogy biztonságos-e. A tavaszi időszakban ebzárlat is előfordulhat az erdőkben, így ezekről is előre tájékozódj!

2. Figyeld az időjárást!
Talán mondani sem kell, hogy a nagy hideg, de főleg a hőség nem jó a kutya számára (sem). Fontos, hogy ne a legnagyobb mínuszok közepette, vagy éppen a legmelegebb napon/napszakban akarjunk órákon keresztül erdőben sétálni. Bár nyáron kétségtelenül az egyik legjobb választás lehet, ha egy árnyékos erdőbe visszük, a felhevülés és kiszáradás veszélye azért olyankor is fennáll. Érdemes pihenőket beiktatni, és rendszeresen megitatni a kutyát a séta során.
3. Soha véget nem érő kullancsszezon
Sajnos minden évszakban számolnunk kell a vérszívókkal. Tavasszal ismét magukra találnak, jobban érzik magukat, hiszen még nem tűz erősen a nap, és szárazság sincs – ez mind kedvez a kullancsoknak. Ne feledkezzünk meg tehát a védekezésről, használjunk nyakörvet, cseppeket, vagy tablettát: a lényeg, hogy legyen valamilyen védelem a kutyán a kullancsok ellen! Emellett vizsgáljuk át a séta végén a bundáját, hogy időben felfedezzük a betolakodót.
A kullancsok ellen egész évben érdemes védekezni, akkor is, ha csak a közeli parkba jártok sétálni, a kedvező időjárási viszonyok miatt sajnos bárhol és bármikor előfordulhatnak.

4. Amikor a hátizsákodba pakolsz, gondolj a kedvencedre is!
Szerezz be olyan itatóflakont, aminek van olyan tartója, amiből ihat a kutyád, hiszen neki is szüksége lesz a folyadékra. Ne engedd a patakból, különböző folyókból inni, ha nem tudod biztosan, hogy nem szennyezett! Az oltási könyve, a póráz és a szájkosár szintén legyen nálad! Egy törölköző sem árt, amivel szükség esetén megtörölheted a bundáját és a mancsait.
Továbbá fontos, hogy legyen nálad néhány falatka is, hogy a lehető leghamarabb meg tudd jutalmazni a négylábúdat, ha valami jót csinált. Ezeket tarthatod a zsebedben is, de sokkal praktikusabb megoldásnak bizonyulnak a különböző jutalomfalat tartók. Felkaphatod őket például a válladra, de mivel a legtöbbnek a pántja levehető és állítható, így akár derékad körül is használhatod őket.
5. Fontos, hogy hallgasson rád!
A kutyus egy új környezetben találja magát, ahol új szagok és rengeteg inger veszi körül, és ha nincs meg a kötődése hozzád, illetve az alaptudása (parancsok ismerete), hogy hallgasson rád, akkor az ösztön eluralkodhat rajta, te meg futhatsz utána. Ráadásul a nem megfelelő viselkedés balesetveszélyes is lehet.
Hogy elkerüld a bajt, érdemes a kutyára láthatósági szalagot vagy mellényt tenni, de akár GPS-t is köthetsz rá, hogy minél pontosabban tudd, hogy éppen merre csavarog. Nyakörvre akasztható kis lámpa is kerülhet a kutya nyakába, hogy biztos legyél benne, nem fog eltűnni akkor sem, ha kirántja magát a kezedből valami miatt. A biléta szintén fontos, az elérhetőségeid feltétlenül legyenek rajta!

+1. Kutyás erdei etikett
Egy kutyás erdei kirándulás során be kell tartani számos írott és íratlan szabályt. A természet védelme és a békés egymás mellett élés (és túrázás) mindannyiunk érdeke. Az egyik legfontosabb alapszabály, hogy amit magaddal viszel, vidd is haza. Ne hagyj semmilyen szemetet az erdőben. A kakitündér az erdőben sem létezik, így az ösvényen is össze kell szedni az ürüléket. A legközelebbi pihenőig pedig vidd magaddal és ott dobd ki a kukába. A póráz használata természetvédelmi területen kötelező! Nem szabad hagyni, hogy a kutyád bármilyen kárt tegyen az erdőben és lakóiban. Ne űzzön vadat, ne pusztítson el pici állatokat, rágcsálókat. Ne rágjon élő fát és aljnövényzetet. Ezekre mind-mind a gazdinak kell ügyelnie. Maradjatok mindig a kijelölt erdei ösvényen. Arra pedig mindig figyeljetek, hogy sötétedés előtt hagyjátok el az erdőt.