Ízek, élmények és kultúrsokk az ország bringás paradicsomából – Békéscsaba, a Viharsarok Amszterdamja
Viharsarok, kolbász, sörök, Munkácsy Mihály – valószínűleg ezek közül valamelyik ugrik be a messziről érkező turistának először, ha Békéscsaba kerül szóba. Azt viszont minden bizonnyal kevesen tudják, hogy a fentiekhez néhány éve bőven felfejlődött már egy újabb „csabaikum”: a példás kerékpárút-hálózat.
Persze ha úgy vesszük, nincs ebben semmi meglepő: a várost a földrajzi adottságok, az alföldi elhelyezkedés predesztinálja arra, hogy a bicikli teljesen alapvető közlekedési eszköz legyen. Békéscsaba (és környéke) azonban eggyel túllépett ezen, és komplett stratégiát dolgoztak ki arra, hogyan csináljanak a megyeszékhelyből lényegében egy biciklis paradicsomot. Ha valaki azt gondolja, túlzok, elég csak a tényeket nézni: a vidéki városok közül nemcsak Békéscsabán kerékpároznak a legtöbben rendszeresen, de a viharsarki Amszterdamban ez a szám magasabb, mint a második és harmadik helyezett Debrecenben és Miskolcon együttvéve.
Ezt már – sok más érdekesség mellett – Opauszki Zoltántól, a Békéscsabai Turisztikai Egyesület elnökétől, helyi önkormányzati képviselőtől tudtuk meg. Számokban is kifejezte, mit jelentett pontosan a környéken a bringás fejlesztés: 15 évvel ezelőtt 15 kilométer hivatalos kerékpárútról lehetett beszélni a városban, ez mára 105 kilométerre duzzadt. És ez még nem minden.
Ha ugyanis elhagyjuk a várost, többek között a páratlan szépségű Wenckheim-kerékpárút vár minket, ami a környék turisztikai látnivalóit kapcsolja össze, és nem mellesleg 2023-ban az Év kerékpárútja címet nyerte el. A több mint 30 kilométeres út mentén meglátogathatjuk a Jaminai bányatavakat, a Szabadkígyósi, Pósteleki és a Gerlai kastélyokat is.

Mi önkényesen szedtünk össze néhány látnivalót, amit nem érdemes kihagyni, ha az ember 2-3 napos látogatásra érkezik a békési megyeszékhelyre. Természetesen az is megtalálhatja a számítását, aki akár egyhetes bringás nyaralással számol.
Arcanum Hotel – a biztos kiindulópont
Főhadiszállásnak jó szívvel ajánlható az Arcanum Hotel. A négycsillagos szálloda azon túl, hogy csodálatos helyen fekszik, és az egykori laktanyából gyönyörű hotelt varázsoltak, korántsem mellesleg tavaly Az Év Kerékpárosbarát Szolgáltatója díjat is elnyerték.

„A hotel az Év kerékparosbarát szolgáltatója lett tavaly, és mint ilyen, nagy gondot fordít a különböző kerékpárosbarát szolgáltatásokra is: úgy mint a biztonságos kerékpártárolás biztosítása, biciklimosási és kulacstöltési lehetőség, szervizcsomag biztosítása a vendégek számára vagy a kerékpáros vendégek informálása, biciklis információs csomagok biztosítása“ – mesélte Juhász Ildikó, a Hotel marketingvezetője.
Csaba Park – minden csoda egy helyen
A hoteltől röpke 20 kilométerre van egy olyan komplexum, ami minden korosztály igényét kielégítheti, legyen szó csendes kikapcsolódásról, aktív edzésről vagy vidám játékokról. A terepviszonyok miatt az út nem tűnik megterhelőnek, maximum az errefelé nem ritka szelek zavarhatnak be kicsit a nyugis tekerésbe.

A Csaba Park viszont ezt is hamar feledtetni fogja. A kolbászudvart, kalandparkot, edzőpályát és csendes pihenőhelyeket vegyítő komplexum mellett a Park éttermében helyi alapanyagokból a csabai konyha jellemző fogásait és a CsabaPark étterem különlegességeit is megkóstolhatjuk. Néhány percnyi tekerésre pedig olyan csodák várnak, mint az alföldi tájtól kissé szokatlan kilátó, a már nevében is izgalmas hófánk vagy épp a gyönyörű tó felett is áthúzó drótkötélpálya.
Munkácsy szelleme mindenhol
Bár Munkácsy Mihály közismerten a nevében is rejlő Munkácson született, édesanyja, majd édesapja korai halála után jelentős időt töltött a viharsarki településen, ahol Steiner Jakabhoz került húgát látogatta rendszeresen. Steinerék építették azt a meseszép kúriát is, amit éppen 30 éve Munkácsy-emlékházzá alakítottak.

A klasszicista stílusban épült házban ma korhű módon berendezett helyiségeket, Munkácsy életét bemutató kisfilmeket és 21 eredeti Munkácsy-festményt csodálhatunk meg. Ráadásként az emlékház cukrászdájában megkóstolhatjuk a festő kedvenc süteményeit, sőt azok fagylaltba álmodott változatait is. Talán mondani sem kell, de azért érdemes észben tartani: ezen a helyen is bérelhetünk illetve szervizelhetünk kerékpárokat is.
Ami szem-szájnak ingere
Túránkat innentől kétfelé is folytathatjuk. Ha közel az est, érdemes lehet az irányt a Csabai Rendezvénypajta felé venni, ahol klasszikus és újragondolt streetfood-ételekkel, és egész különleges hangulatú, nyáron természetesen görkorcsolyázásra is kiválóan alkalmas jégpályával várnak a város központjától egy kicsit kijjebb.

Ha viszont érzünk még magunkban elég erőt (és elszántságot), irány az Árpád Pálinkatanya, ahol az ország talán legkülönlegesebb pálinkáit, ginjeit és párlatait kóstolhatjuk meg, amiket a család harmadik generáció óta tökéletesít. Előbbiek között vannak olyan klasszikusok, mint a törköly vagy a körte, a ginek között már találkozhatunk különleges málnással, sőt paprikással is, míg a párlatok között olyan különlegességeken akadhat meg a szemünk és nyelvünk, mint a mandarin vagy a gyömbér.

Ha pedig időpontot foglalunk kóstolásra, érhet minket az a megtisztelő szerencse is, hogy maga Nagy Árpád mesél nekünk a szinte űrbélinek tűnő technikáról és a pálinka- és ginkészítés minden olyan apró csínjáról, ami még nem számít hétpecsétes titoknak.

Javaslatunk, hogy a napot zárjuk egy kiadós vacsorával, amire hirtelen nem tudunk jobb helyet, mint a Frankó Tanya és Haluskaház. Aki otthon van a felvidéki konyha remekeiben, a névből már sejtheti, mi a hely specialitása: a liszt, só és víz keverékéből kifőtt tészta pont annyira zseniális, mint amilyen egyszerű.

Ha hamisítatlan helyi ízeket szeretnénk, mindenképpen helyi brindzával (juhtejből készült sajtkülönlegességgel) kérjük a haluskát – természetesen kihagyhatatlanok a disznóhúsos specialitások, köztük a csabai disznótoros különlegesség, a cigányka is. (Nevének eredetéről kérdezzétek a vendéglátókat, akik egyébként is fantasztikus vendégszeretettel és információgazdagsággal mesélnek a környék gasztronómiájáról.) Vacsora előtt vagy annak végeztével megcsodálhatjuk a tanya elképzelhetetlenül sokféle háziállatát, és ha jó időben megyünk, gyönyörködhetünk a páratlanul szép naplementében is.
Az ország legtutibb kerékpárútja
Ha sikerült kipihenni az ízek orgiáját, másnapra feltétlenül ajánljuk a fentebb már említett Wenckheim-kerékpárutat, aminek mentén a környék legszebb részeit csodálhatjuk meg, ilyen és ehhez hasonló látvány mentén:


A sok remek látnivaló, például a Wenckheim családi romkastély megtekintése közben ebédelőhelynek mindenképpen a bőven útba eső – természetesen szintén teljesen kerékpárosbarát – Veszely Csárdát ajánljuk, ami bár nem klasszikus fine dininig étterem, mégis a logikusan és ízlésesen újragondolt klasszikus magyar ételek tárháza – a természettől egy karnyújtásnyira.

Sokszor említettük a biciklisbarát szolgáltatásokat, de ha valaki nem tudja fejben tartani az összes kerékpárkölcsönző, -javító és -tárolóhelyet, egy percig se aggódjon: nekik fejlesztette ki a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség (MAKETUSZ) azt a kerékpáros alkalmazást, ami az elmúlt években tökéletesre csiszolva mutatja meg az ország bringaútjait, kerékpáros szolgáltatóit, bicikliszervizeit, mosási és szerelési lehetőségeit. Ráadásként az appot mi is fejleszthetjük: ha egy szerelőpontot, újonnan átadott bringautat, egy izgalmas látványosságot vagy akárcsak egy egyszerű közkutat tetetnénk fel a térképre, nincs más dolgunk, mint az applikáció „Bejelentés” gombjára kattintva hozzáadni az adott pontot, ami egy rövid elbírálás után be is kerülhet a rendszerbe.

Az applikációt ERRŐL A LINKRŐL lehet letölteni és tanulmányozni.
A fentieken kívül persze bőven akad látnivaló Békéscsaba belvárosában is: a jó hír, hogy a városban szinte nagyítóval kell keresni azokat az utcákat, ahol ne lehetne kényelmesen és biztonságosan kerékpározni – nem véletlen, hogy 2023-ban a helyi Andrássy út lett az év kerékpáros főutcája is.


Aki tehát nyáron, de akár szezonon kívül is szeretne Magyarország igazi biciklis paradicsomában aktívan, de mégsem magát túlhajtva pihenni, nem tehet jobbat, mint hogy néhány napra vagy egy hétre Békéscsaba felé veszi az irányt. Garantáltan élményekkel és persze jó néhány vásárfiával feltöltekezve tér haza!