Három napot töltött a vadonban, a vízen éjszakázva Pokorny Lia – csodás film készült a Tisza-tóról
VIDEÓ: Három nap Pokorny Liával a Tisza-tavon
"Óriási megtiszteltetés számomra, hogy Pokorny Liával készíthettem egy filmet, egyben ez az első és leghosszabb filmem (36 perc), amelyben igazi színésznő szerepel, de mégsem színészként, hanem civilként. Nagyon inspiráló volt Liával dolgozni és rengeteg szakmai tanácsot is kaptam tőle. Egy belevaló, természetszerető és élettel teli színésznőnek lehettem a házigazdája, aki minden színésznői allűrtől mentesen, önmaga volt a filmben.
Ahogy az eddigi filmjeim, ez sem tartalmaz promóciót. Nem megrendelt produkció, hanem a spontaneitás szülötte. Bár a tervem megvolt, hogy mi lesz a program, de a természetben általában sosem az történik, amit előre megtervezünk. A filmem fő célja ugyanaz, mint a Tisza-tavi kalandok korábbi részeinek, szeretném közelebb hozni az emberek szívéhez a Tisza-tavat és a természet szeretetét. „Vedd észre, fedezd fel és vigyázz rá” szlogenem tovább bontogatása, ezúttal egy nagyszerű színésznő társaságában" - mondja Dimitry.



Pokorny Lia: "Ez a film az élet szeretetéről, a természet szépségéről és a Tisza-tó varázsáról szól"
Centrál Színházi kollégája, Papp János invitálására indult neki erdőnek mezőnek hétvégente - a budapesti életből kiszakadva. Évek óta szívesen és rendszeresen jár túrázni, evezni, kerékpározni, hogy feltöltődjön - habár már gyerekkorát is természetközelben élte, de a fővárosi színházi élet egy időre elsodorta tőle.
Miért fogadtad el a meghívást?
- Nagyon szeretem a természetet: túrázni a hegyekben éppúgy, mint vízen, vízparton lenni. Mindig szimpatizálok azokkal, akik úgy éreznek a természet iránt, és úgy élnek benne, mint Dimi. Amikor meghívott, úgy éreztem, boldogan megyek, mert egy jó ügy mellé állhatok, és talán én is hozzáadhatok valamit. Mindegyik filmjét láttam és úgy gondolom, hogy nem csak bemutatja, hogy milyen a Tisza-tónál vagy “csak” a természetben lenni, hanem annál sokkal többet ad, sajátos látásmódjával és üzenetével. Tetszik amit csinál; inspiráló, nem csak a filmjeivel, hanem a tetteivel is, gondolok itt a természetvédelemmel kapcsolatos tevékenységére. Nagyon hasonlóan gondolkodunk és az ember szívesen tölt időt ilyen emberrel.
Hogy élted meg a közös munkát?
- A filmjei alapján volt egy pozitív képem, de magam sem számítottam arra, hogy ennyire hamar megtaláljuk az összhangot. Nem munkaként éltem meg, hanem nyaralásként. A Tisza-tó hangulata, a programok, a természet szépsége sodort magával - és teljesen kikapcsolt. Már alig vártam, hogy Dimi elkészüljön a filmmel!
Elégedett vagy a végeredménnyel?
- Nagyon sok ember unatkozik, nem tudja mivel töltse a szabadidejét. Miközben vágynak arra, hogy távol legyenek mindentől és közben új impulzusok érjék. Nem kellenek bonyolult és drága dolgok ahhoz, hogy az ember kitörjön a hétköznapokból és boldognak érezze magát. Ez a film az élet szeretetéről, a természet szépségéről és a Tisza-tó varázsáról szól. Jó volt átélni és benne szerepelni. Nagyon szeretem ezt a filmet!



Dimitryről
- Félig magyar, félig ukrán vagyok, a Tisza-tónál nőttem fel, és egy életre szóló barátságot kötöttem vele. Azért kezdtem filmezni, hogy megmutassam az embereknek a Tisza-tó szépségét és a problémáit is. Igyekszem nem csak mutatni, hanem tenni is, ezért próbálok aktívan fellépni a természetvédelemmel kapcsolatban is. Szeretném közelebb hozni az embert a természethez – mert úgy érzem, nyüzsgő hétköznapjainkban eltávolodtunk egymástól. Kezdő filmesként így lettem a Tisza-tó szerelmese és „harcosa”.
A Tisza-tavi kalandok sorozatom minden része a természet, a körforgás és az élet szeretetéről szól – és arról, hogy az ember hogy él együtt az általa létrehozott mesterséges tóval szimbiózisban. Bízom benne, hogy át tudom adni sajátos nézőpontommal.
Elismerések
Álmaimban sem gondoltam volna, hogy annyi vezető portál, újság és magazin, sőt tévé és rádió is felkapja a fejét az üzenetemre, tevékenységemre és a filmjeimre. Sőt, mozik és tévécsatornák is játszották filmjeimet. A szakmától pedig az a megtiszteltetés ért, hogy - bár még egy éve sincs, hogy az első komolyabb filmemet publikáltam - már három neves díjat is nyertem:
„Daru invázió a mesés Hortobágyon” – Fekete István díj, Gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztivál (1500 film és 98 ország közül) 2019. május 26.
„Másfél tonna szemét és hatvan önkéntes bravúrja”
– Ópusztaszer alapítvány különdíj a természetvédelemért - Gödöllői Nemzetközi Természetfilm Fesztivál (1500 film és 98 ország közül) 2019. Május 26.
„Tisza-tavi kalandok sorozat” – Online Video Award Különdíj, Kreatív magazin, sorozat és kisfilm kategóriában. (2019. Július 11.)