Erdély csodái: lenyűgöző táj és misztikus legendák várnak rád Torockó környékén
Idén harmadik alkalommal rendezik meg a Double Rise Fesztivált Erdélyben június 27. és 30. között. A szervezők a magyar könnyűzenei élet legnevesebb képviselőivel, népzenei és néptánc programokkal, színházi előadásokkal, közéleti beszélgetésekkel, könyvbemutatókkal és életmód udvarral várják a közönséget a festői szépségű Torockón. A helyiek, különösen az erdélyi fiatalok körében kiemelkedő népszerűségnek örvend a fesztivál, viszont itthon eddig kevés reflektorfényt jutott a rendezvénynek.
Jogosan felmerülhet a kérdés, hogy miért érdemes Magyarországról, egy magyar fellépőket és programokat felvonultató erdélyi faluba ellátogatni?

Összművészeti magyar fesztivál a Székelykő lábánál, Torockón
Már a fesztivál neve, a Double Rise is egy különleges természeti jelenségre utal, a dupla felkelésre, ugyanis az év egy bizonyos időszakában a hajnali napfelkelte során előbb eltűnik, majd a Székelykő hasadékában újra felbukkan a nap. Június végén kölcsönhatásba lép a páros napfelkelte, Torockó egyedülálló épületei, a vidék természeti kincsei, a helyi népszokások és a falubeliek vendégszeretete. Mindezek együtt olyan egyedi atmoszférát nyújtanak a fesztiválnak, amiért érdemes akár több száz kilométert is utazni. A környék alkalmas sziklamászásra, siklóernyőzésre, tandemrepülésre, raftingra és persze gyalogos- és kerékpáros túrázásra, tehát ideális lehetőséget nyújt a hétköznapokból való kitörésre és a feltöltődésre.

Erdély egyik legszebb faluja, Torockó
A Kolozsvártól 60 km-re található, magyarok lakta Torockó ad helyet a fesztiválnak. A falu régen mozgalmas bányászváros volt, ma pedig az idelátogató turisták tartják lendületben. Nem mindennapi látvány maga a falu sem, fehérre festett kis házaival és a drámaian fölé magasodó Székelykővel. Különös figyelmet érdemel gazdag népviselete, hímzései és bútorfestészete is. A faluba a vizet egy 400 éves vezeték hozza a Tilalmas oldalából, ami ma is a több lépcsős itatóba csobog. A festett bútoroknak, a népviselet és a vasművesség emlékeinek a helyi Néprajzi Múzeum ad helyet. A vízimalom is különlegességnek számít, mivel ez a Kárpát-medence legkorábbi felül csapos patakmalma. Torockó utcái igen hangulatosak. Az 1870-es tűzvész után készült épületek szinte teljesen eredeti módon megmaradtak. A házak mérete, díszessége mutatta, hogy lakója milyen társadalmi réteghez tartozott, mennyire volt tehetős és mi volt a foglalkozása. A legrégebbi ház 1668-ban épült. 1999-ben Torockó Europa Nostra-díjat kapott a kulturális örökség megőrzéséért.
A falu egyik élő népszokása a farsangtemetés, mely menetben van egy farsangot jelképező koporsó (Farsang Döme), ezt kísérik a maszkos figurák: cigányok, bohócok, ördögök, szenesember, kutyapecér és két vénlány, aki nem talált férjet a farsang idején. A menet elején betyárok pattogtatják ostorukat, majd a vajornál összetörik a koporsót és vízbe dobják. A papnak és kántornak öltözött alakok elmesélik az eltelt év eseményeit kigúnyolva mindent és mindenkit. A téren áll a vajor (itató), melyet állatok itatására, mosásra használtak.

Székelykő és kistestvére, az Ordaskő
Torockó egyik legismertebb és leglátványosabb természeti attrakciója a néphit szerint emberalakot formáló hatalmas szikla, a Székelykő impozáns 1128 méter magas tömbje. A Székelykőnek három fő csúcsa van, a Várkő, csegezi Geszteg és a hidasi Geszteg. A hegy a kijelölt túraútvonalon, Torockó főteréről indulva könnyen megmászható. A Kővel szemben Torockó nyugati oldalán található az 1220 méter magas Ordaskő. Majdnem ugyanolyan látványos az Ordaskő, mint a Székelykő, hiszen a magasba emelkedő fehér sziklák varázsával vetélkedik az Ordaskő erdőinek színpompája és kilátást enged a falura és a fölémagasló Székelykőre. Rejtetten, megbújva lapulnak meg a bányák, melyek mélyében Torockó emberei dolgoztak egykor. Sajnos a legtöbb bánya beomlott, annyira, hogy még csak a bejáratuk sem látható, de megfelelő helyismerővel lehet találni bejáratot és be is lehet menni.
A szikla nevének eredete a tatárjárás idejére tehető: az ostrom alól a falut kézdi székelyek mentették fel, akik ennek fejében megkapták a hegytetőn akkoriban álló várat és annak környékét. Jellegzetes formája miatt, a faluból nézve itt kétszer kel fel a nap. Miután felkel, hirtelen eltűnik a Székelykő mögé, és aztán ismét megjelenik. Az érdekes jelenséget még Jókai Mór is megírta az Egy az Isten című regényében. A Székelykő Torockóról, de akár Torockószentgyörgyről is gyalogosan megközelíthető, 550 m szintkülönbséget kell megtenni a csúcsig. A hegycsúcsról szép a kilátás, messzire el lehet látni. A Székelykő rejtett repedéseiben bányák vannak, hol a legendák szerint tömérdek kincs van elrejtve, messze a kíváncsiskodók szeme meg keze elől.

A legendákkal övezett Tordai hasadék
A Tordai hasadék Torda leghíresebb földrajzi nevezetessége. A hasadékot nagyon jól jellemzi szokatlan földrajzi elhelyezkedése. A legendák szerint magyar népet számtalanszor megóvta és létrejötte Isteni csodának köszönhető. A túrázni vágyóknak nem kell aggódniuk, a túra nem mondható különösebben nehéznek, a szoros mélyén futó patak mellett, hol az egyik, hol a másik parton haladva, több függőhídon átkelve juthatunk el a több mint 1 km hosszú hasadék másik végén elterülő tisztásig. A hasadék két oldalán 250 méter magas sziklák magasodnak, melyek 32 barlangot rejtenek. A függőleges sziklák kiválóan alkalmasak sziklamászásra, valamint a táj szépsége következtében egyre inkább elterjedt a siklóernyőzés is.
Aranyos völgye és vizes sportok
Torockót Torda felől megközelítve Borrévig az Aranyos völgye tárul elénk. Itt van lehetőség kora tavasztól raftingolni, kajakozni és kenuzni. A völgy legjelentősebb látnivalói a Szolcsvai-búvópatak és a Bedellői-havasok sziklaormai és mészkőképződményei.
Keletkezéséről számos monda született. Az egyik ilyen szerint a győztes kun sereg üldözőbe vette Szent Lászlót, akit már majdnem utolért, mikor a király elkezdett Istenhez fohászkodni, mire az alatta elhelyezkedő hegy megrepedt és áthatolhatatlan gátat képzett a király és pogány üldözői közé. Egy másik legenda szerint Batu kán megtámadta a hasadékot, ahol a környékről a nép ide húzódott vissza. A kán vezére, Keme azt követelte tőlük, hogy szabadságukért cserébe adják ki kincseiket és a legszebb hat lányt különben hagyja őket éhen halni a hasadékban. A magyarok vezérének gyönyörű nővére, Kendi Ilona feláldozta magát és öt társával együtt hajlandóak voltak a kincsekkel együtt a kun táborhoz menni. Mikor Kendi Ilona és Keme meglátták egymást, rögtön egymásba szerettek. A hős lány viszont feltételhez kötötte, hogy csak akkor lesz Keme felesége, ha felveszi a keresztény vallást és a népéhez társul. Keme teljesítette ezt a feltételt és népével csatlakozott a magyarokhoz.
Torockószentgyörgyi vár (gyalogtúra/kerékpár)
Székelykő(gyalogtúra/kerékpár)
Ordaskő (gyalogtúra)
Bedellői cseppkőbarlang - Sárkányok Kapuja (gyalogtúra)
Vidálykő (gyalogtúra)
Bélavára(gyalogtúra)
Tordai sóbánya (autó/busz)
Kőköz (autó/busz+gyalogtúra)
Pilis-tető – Inzel völgye – Nyírmező (kerékpár)
Remetei-sziklaszoros és az ortodox kolostor (autó/busz+gyalogtúra)
A szolcsvai búvópatak (gyalogtúra)
Bagoly-hegy oldalában lévő régi bányák – Mészárszék tető (gyalogtúra)
Tordai hasadék (autó/busz+gyalogtúra/kerékpár)
Sokszínű program
A 2018-as nagyszínpadi program impozánsnak ígérkezik: délutántól kezdődő koncerteken 17 magyar zenekar szórakoztatja a nagyérdeműt, köztük olyan nevekkel, mint, a Quimby, a Tankcsapda, Lovasi András, az Irie Maffia, a Carbonfools, a Mary Popkids vagy a fesztivál idei himnuszát is jegyző hiperkarma.
A fesztiválhimnusz egyébként a Napsütötte Rész címet kapta és az idén novemberre várható ötödik hiperkarma album címadó dala is egyben. A nagyszínpados fellépők mellett majd’ 50 népzenei és néptánccsoport, 40 dj, 3 színházi társulat, 6 komolyzenei koncert és slam poetry bajnokság gondoskodik arról, hogy egy percre se unatkozzunk június utolsó napjaiban. A fesztivál kezdetéig folyamatosan jegyakciók és játékok várják az érdeklődőket a Double Rise Fesztivál honlapján és közösségi média felületein.
A cikkhez a háttéranyagot a Torockói Aktív Turizmus Egyesület biztosította.