Egy év kihagyás után ma újra megnyitott az Utazás kiállítás!
Az idei rendezvény központi témája a turizmus újraindítása a járványidőszak után és a biztonság.
Magyarország legjelentősebb turisztikai eseményén, az idén 44. alkalommal megrendezett Utazás kiállításon 30 ország mintegy 100 kiállítója várja az érdeklődőket. Közel 20 ország önálló standdal képviselteti magát a HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központban. Az idei rendezvény a felújított H pavilonban kap helyet, míg a Karaván Szalon az F pavilonban tekinthető meg.
Szakmai programok
Az Utazás kiállításon hagyományosan nemcsak a látogatók találkoznak a kiállítókkal, hanem a turisztikai szakma képviselői is. A 44. Utazás kiállítás szakmai programjainak középpontjában a járvány utáni biztonságos újrakezdés áll.
Március 3-án a Turizmus Kft. és a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ) rendezésében az Újraindítás a minőség jegyében című szakmai fórumon szó lesz a minőség és biztonság, mint alapkövetelmény kérdéséről, a munkaerő-tartalékok hiányáról, az utánpótlás megoldási lehetőségeiről, új foglalkoztatási formákról és a belföldi turizmus erősödéséről.
Március 4-én rendezik az Egészségturizmus Konferenciát, amely fő mottója a biztonságos utazás. A témák között lesz a hazai gyógyturizmus, amelyben fontos szerepük van a gyógyfürdőknek. A konferencia szervezője és moderátora Dr. Szegedi Andrea, a Semmelweis Egyetem adjunktusa, egészségturisztikai szakértője.

Programok
Az idei Utazás kiállításon 1500 négyzetméteren csaknem 50 járművel és 15 kiállítóval jelentkezik a Karaván Szalon. Az érdeklődők nemcsak a járműveket nézhetik meg, de azt is átérezhetik, milyen érzés ennek a közösségnek a tagja lenni. A kiállítók nagy része maga is rendszeresen jár így utazni. A rutinosabbaknak ez egy éves találkozóhely, azoknak pedig, akik most ismerkednek ezzel az utazási formával, remek lehetőség, hogy első kézből szerezzenek információkat tapasztaltabb utazóktól.
Szombaton és vasárnap tizenkettedik alkalommal látható az ország legnagyobb, független utazókat megszólító rendezvénye, a Járatlan Utakon Fesztivál, amelyen több mint 50 vetítéses előadást és 50 kerekasztal-beszélgetést szerveznek, elsősorban a független, hátizsákos utazók számára. A Blogger Corneren népszerű bloggerek és extrém utazók történeteivel, tippjeivel, tanácsaival ismerkedhetnek meg a látogatók.
Március 3-án szervezi a Humen Media Hungary a Gay Travel Dayt, az LMBTQ-turizmusra irányuló témákat felvonultató programot.
Visszatér az Utazás kiállításra Közép-Kelet-Európa egyetlen, négynapos nemzetközi tematikus Afrika-fóruma, amely ezúttal a 10. Hungary Helps Afrika Expo Budapest címet kapta. A Hungary Helps Programmal együttműködésben, a Hungary Helps Program támogatásával megvalósuló rendezvényen 22 szervezet mutatkozik be 480 nm-en, tizenöt afrikai ország képviseletében a HUNGEXPO új építésű H Pavilonjában. Az expo kiállítói részben azok a nonprofit szervezetek, amelyek a Hungary Helps Program támogatásával különböző afrikai országokban példamutató és fenntartható fejlesztési projekteket bonyolítanak. A látogatók turisztikai desztinációkkal is megismerkedhetnek, az Utazz Afrikába Utazási Iroda standjánál személyesen találkozhatnak az iroda csoportkísérőivel, és munkatársaival, és mindent megtudhatnak a Tanzániába, Zanzibárra, Szenegálba, Algériába és más izgalmas régiókba szervezett utazásokról.
További információk az Utazás kiállítás honlapján olvashatók.
Egyiptom első alkalommal jelenik meg a budapesti Utazás kiállítás díszvendégeként
Érdemes meglátogatni a H pavilon 203 A standját, ahol első kézből lehet tájékozódni a mediterrán ország kínálta lehetőségekről. Köztük sok újdonságról is, ami meglepően hangozhat egy olyan desztináció esetében, ami leginkább ősi kultúrájáról és ókori látványosságairól ismert. Az UNESCO világörökségi helyszínei közül 7 található itt, ami önmagában vonzóvá teszi Egyiptomot, nem beszélve a Vörös-tenger kínálta strandok, vízisport-lehetőségek, hajóutak széles választékáról, valamint a sivatagban elköltött beduin vacsorák romantikájáról. A kiállításon Egyiptom élő hárfazenével, ingyenes hennafestéssel és hieroglif írással kedveskedik az érdeklődőknek.
Amiért 2022-ben is érdemes felfedezni
A közelmúlt múzeumi fejlesztései (Hurghada Museum, Sharm El Sheikh Museum) után idén megnyílik a világ leggrandiózusabb egyiptomi gyűjteményének otthont adó, közel félmillió négyzetméteres Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma Kairóban. Az Egyiptomi Turisztikai Minisztérium tavaly áprilisban egy nagy nemzetközi figyelmet kiváltó projekt keretében szállított át 22 múmiát régi helyükről a kor igényeinek megfelelő, modern múzeumba. A 18 király és 4 királynő földi maradványainak utazása, a Fáraók Aranyparádéja egy órán át tartott. A királyi múmiák így költöztek a Tahrir téren lévő Egyiptomi Múzeumból az új, egymilliárd dolláros beruházásból megszületett otthonukba.
De a 3000 év után megújuló szfinxek útját is látványos ünnepségekkel nyitották újra november végén Karnak és Luxor között. A Sínai-félsziget nagyszabású infrastrukturális és városfejlesztési terveinek megvalósítása révén megújult továbbá a világ egyik legrégebbi keresztény kolostoraként számon tartott Szent Katalin-kolostor. Emellett Mózes útját is rekonstruálták a Sinai és a Shaira hegyek között.
Biztonságból jeles
Egyiptom azonban nem csak látványos ünnepségekkel és fejlesztésekkel kíván vonzó úti céllá válni a turisták térképén. Az ország idegenforgalmáért felelős vezetői mindent megtettek a turizmus biztonságos újraindításáért a Covid-19 világjárvány után. A fontos turisztikai helyszíneken található hotelek, kávézók, éttermek, bazárok csak teljesen oltott munkatársakat alkalmazhatnak. A hatóságok bevezették a higiéniai biztonságot szavatoló tanúsítványt (Hygiene Safety Certificate), ami jelzi, hogy az adott épület vagy történelmi helyszín hiánytalanul teljesíti az egészségvédelmi előírásokat. A verifikációval rendelkező hoteleket 5 nemzetközileg elismert minősítő céggel közreműködve rendszeresen ellenőrzik a Turisztikai Minisztérium és az Egyiptomi Hotelszövetség szakemberei.
Mi kell most a beutazáshoz?
Magyarország és Egyiptom megállapodott arról, hogy kölcsönösen elismerik a másik ország által kiállított, COVID-19 elleni védettséget igazoló igazolványokat, amelyek birtokában az utazó korlátozás (teszt, karantén) nélkül beutazhat a másik fél országába. A megállapodás értelmében a 12 és 18 év közötti oltatlan kiskorúak egy 72 óránál nem régebbi negatív PCR teszt bemutatásával léphetnek be Egyiptomba. 12 éven aluli gyermekek korlátozás nélkül léphetnek be az országba.
A Konzuli Tájékoztatás szerint a magyar oltási igazolvány vagy uniós COVID-igazolvány nélkül utazók Magyarországról/Európából 1 db, a gép indulásától számított 72 óránál nem régebbi negatív PCR teszt bemutatásával léphetnek be Egyiptomba, amely tartalmaz QR kódot vagy a labor eredeti pecsétjét.
Zárt helyiségekben a maszk viselése kötelező, egyéb esetben azonban nincs szigorú szabályozásra, amely ronthatná a nyaralás minőségét. A jelen Egyiptoma az élmények egy különleges élő mozaikja, amely vonzó, és mindenki számára egészségügyi kockázat nélkül érhető el.