HÍREK
A Rovatból

A GVH is vizsgálja, hogy miért nem fizet a Booking.com a szállásadóknak egy hónapja

A vállalkozók egy részét a csőd fenyegeti, mert a kiadásaikat viszont folyamatosan fizetni kell. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége egyelőre nyugalomra int.


Nyugtalanító hírről számolt be a spabook.net.

Több, mint egy hónapja nem fizet a booking.com internetes szállásfoglaló rendszer szállásadó ügyfeleiknek.

Az üzleti modell nagyjából a következő: a világ minden részén lévő szállásadók (panziók, pár kiadó apartmannal rendelkező kisvállalkozók, de akár nagy szállodák is) szerződnek a nagy céggel, amely a bevált szállásfoglaló rendszerét és nevét adja az üzlethez. A vendég vagy az oldalon mindjárt fizet is, ekkor a cég később átutalással vagy virtuális kártyaszámlára utalással teljesít, vagy amennyiben a vállalkozó maga intézi a pénzügyeket, a booking.com a jutalékról állít ki számlát.

Nyár elején viszont a cég arról értesítette ügyfeleit, hogy

rendszerén informatikai karbantartást végeznek, ezért a kifizetések e hó végére csúsznak, azaz július 24-re. Azonban az időpont elmúlt, de pénz még nem érkezett.

Ez az anomália kizárólag azokat a szállásadókat érinti, akik folyószámlájukra várják a korábban a Booking felületén befizetett pénzt.

Az internetes fórumokon világszerte írják a vállalkozók, hogy elmaradtak a kifizetések, tehát a jelenség globális. A türelmetlenebb szállásadók a cégük esetleges csődjétől tartanak.

Hogy csőd lehet-e a leállás mögött, a Spabook is elveti. Arra alapozzák (többek között) érvelésüket, hogy ilyen esetekben megfigyelhető, hogy már a csődről szóló hírek előtt is kis mértékben megindul lefele az árfolyam, amit a (szigorúan tiltott, de teljesen ki nem küszöbölhető) bennfentes kereskedés okoz, azaz az a jelenség, hogy akiknek biztos információjuk van a várható csődről (bennfentesek), időben megszabadulnak részvényeiktől, ami az árfolyam esését okozza. Azonban a Booking.com árfolyama

kifejezetten jó passzban van, legutóbb például 1,7%-os emelkedést produkált.

Mivel azonban a nagy szállodák rendben megkapják a járandóságukat, amit a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége részéről Flesch Tamás elnök is megerősített, így valószínűbb, hogy a gond simán technikai természetű. Flesch Tamás szerint viszont nem mindegy, hogy a szállásadók pár százalékát, vagy túlnyomó többségét érinti-e ez a leállás, mert,

amennyiben általános a jelenség, „akkor nagyon nagy baj lenne”.

Emellett azonban nyugalomra int, szerinte a Booking.com egy komoly cég.

Szállásadók topikjai a cég hivatalos oldalán (gépi fordítás angolról)

Azonban egy hónapot finanszírozni csak a tartalékokból sok vállalkozásnál már nehezen, vagy egyáltalán nem megoldható. Ugyanis, amellett, hogy az adóhivatal azonnal sorban áll a pénzéért, más kiadásokkal sem lehet várni, elég csak a rezsire, takarításra, adott esetben az alkalmazottak bérére és járulékaira gondolni.

Amit azonnal fizetni kell

áfa

turisztikai hozzájárulás

Booking részére a jutalékszámla

rezsi számla

ingatlankezelő díja (akinek van)

takarítás, kertész díja

mosodai díj

fogyóeszközök pótlása

bekészítések költsége

alkalmazottak bére

szálláshelyre ingatlanra felvett hitel

bérelt ingatlan esetén bérleti díj

(forrás: spabook.net)

Amikor egy ilyen helyzet előáll, elsőrendűen fontos a kommunikáció. A szállásadók szerint azonban a Booking itt sem jeleskedik.

A cég ügyfélszolgálata a sablonválaszokon túl érdemi felvilágosítással, segítséggel nem szolgál.

Megkérdeztük a Gazdasági és Versenyhivatalt (GVH), ilyen helyzetben mit tudnak tenni. Elmondták, hogy

az ügyben panaszeljárás van folyamatban, a GVH vizsgálja az ügy részleteit, és indokolt esetben fellép a magyar szállásfoglalók és szállásadók érdekében.

Az ügyben érintett szállásfoglalók és szállásadók figyelmét a GVH arra hívta fel, hogy a magánjogi típusú (szerződés-értelmezési, elszámolási stb.) jogviták kezelésére elsősorban a szolgáltatóval egyeztetve (panaszt benyújtva), békéltetőtestület útján, illetve bírósági úton van lehetőségük.

Arra is emlékeztettek, hogy versenyhatóság már egyszer sikeresen fellépett a Booking.com üzemeltetőjével szemben 2020 tavaszán több vonatkozásban is, amikor jogsértőnek találta a cég honlapján folytatott, fogyasztókkal szembeni kereskedelmi gyakorlatot. A GVH akkor

minden idők legmagasabb hazai fogyasztóvédelmi bírságát, 2,5 milliárd forintot szabott ki a portál holland üzemeltetőjére,

amelynek emellett módosítania kellett a jogsértőnek bizonyult gyakorlatán is.

Hogy miért nyár közepén kellett ezt az informatikai karbantartást elvégezni, szerettük volna megtudni magától a cégtől is, de kérdéseinkre láthatóan csak gépi válasz érkezett:

„Köszönjük érdeklődését, alább olvashatja hivatalos nyilatkozatunkat:

Sajnálattal halljuk, hogy egyes partnereink nehézségekkel szembesülnek, és sürgősen dolgozunk a kifizetések újraindításán, amelyek a tervezett rendszerkarbantartás miatt késedelmet szenvedtek. Megerősíthetjük, hogy a kifizetések feldolgozása megtörtént, így azok hamarosan partnereinknél lehetnek.”

A kérdések, melyekre kíváncsiak lettünk volna:

- Mi az oka a további késedelemnek az eredetileg kitűzött határidőhöz képest?

- Milyen kompenzációt tudnak nyújtani partnereiknek?

- Miért kellett informatikai karbantartást végezni a turisztikai szezon közepén?

- Mi garantálja, hogy ilyen anomália nem fordulhat elő újra?


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter beelőzte Orbán Viktort – köszönetet is mondott a követőinek
Igaz, a Tisza elnöke ügyesen és jó érzékkel választotta ki azt a számot, amiben vezet. De tény: the MAN-t többen követik, mint Viktort a TikTokon.


A politika folyamatos verseny, a XXI. században pedig már nemcsak a szavazatokért, de a közösségi médiás megjelenésért is.

Ez a tény is vezethette Magyar Pétert, amikor kedd este megköszönte követőinek, hogy a TikTokon elérte a 233 ezret követőinek száma.

„Hálásan köszönöm, hogy alig egy év után, a Youtube után már a TikTok-on is többen követtek, mint Orbán Viktort”

– írta bejegyzésében az ellenzéki politikus. Hozzátette: „Mindezt úgy, hogy a miniszterelnök több százmillió forint közpénzt ver el hirdetésre, lájkok és követők vásárlására. Én pedig pontosan nulla forintot költöttem erre”.

Igaz az is, hogy Magyar Péter ügyesen választotta ki, hogy melyik számokat érdemes kiemelnie. Facebookon és Instagramon ugyanis egyelőre még Orbán Viktor vezet. Instán 244 ezer-187 ezerre, míg Facebookon behozhatatlannak tűnő előnnyel, 1,3 millióval az 535 ezerrel szemben. Igaz, ez utóbbit a Tisza elnöke mindössze 14 hónap alatt hozta össze.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Elfoglalták a Szabadság hidat a tüntetők – a készenléti rendőrök is felvonultak, de így is piknikhangulat van
Néhány százan átvonultak az Erzsébet hídtól a szomszédosra, de kérdéses, meddig sikerül blokkolniuk azt a számos rendőr mellett. Igaz, a forgalom így is, úgy is áll.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, patthelyzet alakult ki a néhány száz tüntető és közel annyi rendőr között hétfőn koraeste. Míg a Hadházy Ákost támogató megjelentek el akarták foglalni a Kossuth Lajos utcát, így bénítva meg a forgalmat, a rendőrök sorfalat állat a gyalogátkelőnél és jó negyed órán keresztül senkit nem engedtek át.

A demonstrálók végül megunták a helyzetet, és elindultak a Szabadság hídra. Útközben céljuk végül sikerült, mert az úttesten haladva meg tudták bénítani a Vámház körút és a Fővám tér forgalmát.

A néhány száz fős tömeg végül negyed 7 után valamivel sikeresen elfoglalta a Szabadság hidat.

A híd két oldalát közben rendőrök lezárták, miközben folyamatosan újabb szirénázó autók érkeztek. A tüntetők innen valószínűleg nem mennek majd tovább, de a pontos terv egyelőre nem ismert. Ahogy az sem látszik még, hogy ennyi embernek sikerül-e blokkolnia majd a híd forgalmát.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
„Totálisan szétverhetik a meglévő ingatlanok értékét” – Vakmajom durván beleszállt Navracsics törvénytervezetébe
A befektetési szakember szerint a Helyi önazonosság védelméről szóló törvény óriási veszteséget okozhat az ingatlantulajdonosoknak. Gyakorlatilag azonnal negatív hatással járna.


Faragó Ferenc, Facebookon ismertebb nevén „Vakmajom”, befektetési szakember keményen bírálta a Navracsics Tibor által jegyzett Helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet tartalmát a Facebook-oldalán.

A Hold Alapkezelő blogjának szerzője szerint a javaslat a budapesti agglomerációt, a Balaton környékét és a nyugati határ menti településeket érinti, vagyis azokat a helyeket, ahol az országos népességcsökkenés ellenére is nőtt a lakosság. Úgy fogalmazott: ha valaki azt szeretné, hogy a százmilliós ingatlanja értékét „szétverjék és zuhanjon 30-50%-ot”, illetve tízmilliókat bukjon el azonnal, akkor ezt a törvénytervezetet neki találták ki.

A szakember azt írta, a javaslat „településvédelem” címszó alatt lehetővé tenné, hogy az önkormányzatok megtiltsák a tulajdonszerzést, a beköltözést és még a lakcímbejelentést is. Szerinte ez oda vezet, hogy az ingatlanokat nem lehet majd szabadon eladni vagy kiadni. Azt írta:

„Vissza a kommunizmusba. Tehát totálisan szétverhetik vele a meglévő ingatlanok értékét.”

Faragó szerint ott, ahol nem lehet szabadon adni-venni, az ingatlan „tán a felét” éri annak, mint ahol lehet. Úgy látja, már az is leértékelő hatással bír, ha csak lehetőség van a tiltásra, mert elriasztja a vevőket.

Azt írta: „Ha volna Magyarországon jogállam, az Alkotmánybíróság csírájában megsemmisítené az egészet.”

A bejegyzésben azt is kijelentette: „Igazi kommunista tempó. A legalapvetőbb jog, a tulajdonjog full korlátozása ez a tervezet. És a szabad költözés jogáé is.” Úgy véli, a helyi lakosoknak azonnal el kellene zavarni az ilyen szabályozást bevezető önkormányzatokat, mert különben az ingatlanjaik semmit sem fognak érni.

A posztban megemlítette, hogy Európában – például Tallinnban, Mallorcán, Bécsben vagy a Kanári-szigeteken – szabadon lehet ingatlant vásárolni EU-polgárként, de „az agglomerációs/balatonparti Mucsaröcsögén nem, mert megtiltják?”

A szakember kiemelte: nem is kell tényleges tiltás, már a lehetősége is elegendő ahhoz, hogy az ingatlanpiacon bizonytalanságot okozzon. Úgy fogalmazott: „Akinek pallosjogot adnak, attól sem akkor kell megijedni, amikor már lesújt a pallos: ahol nem szabad az ingatlanpiac, nem szabad az adásvétel, ott nem szabad ingatlant tulajdonolni.”

A bejegyzés végén szerepelt a törvénytervezet két pontja is. Az egyik szerint a „jogvédelmi eszköz” irányulhat az ingatlannal kapcsolatos jogügyletekre és a beköltözésre. A másik pont arról szól, hogy az önkormányzat megtilthatja a betelepülők ingatlanszerzését, ha az adott ingatlanra az elmúlt tíz évben nem vezettek be építési tilalmat. Ilyenkor csak azok szerezhetnek ingatlant, akik már rendelkeznek ott lakcímmel vagy tulajdonnal.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
Lassan, de biztosan feloszlatta a rendőrség a demonstrációt a Szabadság hídon
Volt, akit ölben kellett levinni a híd úttestjéről. Ide vonultak a tüntetők, miután a Ferenciek terén megakadályozták, hogy akadályozzák a forgalmat.


Ahogy arról korábban beszámoltunk, párszáz ember jelent meg Hadházy Ákos mellett a kedden a Ferenciek terén. Mivel a tüntetést a rendőrség nem engedélyezte, az egybegyűltek sokáig tanácstalanok voltak, majd megpróbálták lezárni a Kossuth Lajos utcát. Mikor a rendőrség ezt nem engedélyezte, a kisebb tömeg a Szabadság hídra vonult, amit sikerült is elfoglalniuk.

A tüntetők és a rendőrség létszámát elnézve azonban csak idő kérdése volt, ami nem sokkal hét óra előtt történt:

készenlétisek elkezdték leszorítani az embereket az úttestről.

Bár ez nem ment zökkenőmentesen, mert sokan ellenálltak az intézkedésnek, a demonstrálók le is ültek a földre. Többeket a rendőrök vittek a járdára. Végül negyed 8 után nem sokkal sikerült az utolsó embert is eltávolítani az útról.

Azt nem tudni, a tüntetőknek vannak-e további terveik, a rendőrök mindenesetre egy ideig senkit nem engedtek le a hídról. Fél 8 előtt nem sokkal azonban megindult a forgalom a hídon.


Link másolása
KÖVESS MINKET: