A 150 éves évfordulóra elkészült Sisi koronázási ruhájának hiteles másolata
Fotók és festmények is megörökítették Erzsébet királynét a koronázáson és a különleges eseményre készített ruhában. Ám az eredeti ruha már nem látható, hiszen a hagyományokhoz híven a királyné azt jótékony célra ajánlotta fel.
Czédly Mónika, aki 2004 óta kutatja és készíti el Sisi ruháit, és azok másolatait, 2007-ben már elkészítette a koronázási ruha másolatát, az akkor rendelkezésre álló adatok alapján. Ám a kutatómunkát nem hagyta abba, hanem segítőivel együtt további információkat keresett. Az izgalmas munkáról most a Szeretlek Magyarországnak számolt be először.
Számtalan képet, festményt, leírást néztek végig, és tanulmányozták a ruhából készült egyházi relikviákat is.
Székely Bertalan festménye

Ezek alapján készült el a végig dokumentált, és történészek, ruhaszakértők, művészek bevonásával a legapróbb részletekig feltárt, az eredetivel méretben teljesen megegyező Erzsébet királyné ruha.
Sisi a ruhát 1867. június 8-án a koronázási szertartáson viselte. A királynénak, aki szerette a szép ruhákat, fontos volt az is, hogy a magyar hagyományok megjelenjenek az öltözékén. Ugyanakkor a lehető leggazdaságosabb ruhát szerette volna, ezért számos trükköt vetettek be készítésekor. A leírások arról számoltak be, hogy megjelenése fenséges, és pompázatos volt. Ezt a fazon és anyag mellett a díszítési technikák is elősegítették.
A Mátyás templomban tartott koronázási szertartásról több festmény is készült. Ezek közül kettőt tanulmányoztak alaposan a ruha rekonstrukciójához. Székely Bertalan és Kovács Mihály alkotásait tekintik a leghitelesebbnek, hiszen azok megrendelésre dokumentálták a nagy eseményt.
Emil Rabending fotója

Sisiről látható egy hivatalos fotó is, mely Bécsben Emil Rabending műtermében készült. A fellelhető képi dokumentumokon a fekete ruhaderék azonos volt, ám a szoknya kisebb részletekben eltérő volt. Ezt sokan azzal magyarázzák, hogy a fotó a koronázás előtt készült és egy másik szoknya volt akkor Sisin. A nagy eseményre pedig már egy díszesebb változatban jelent meg.
A kutatás során jutottak el
Veszprémbe, ahol a Püspöki Palotában a mai napig őrzik a királyné ruhájából készült egyházi öltözékeket és kellékeket.
A hagyomány szerint ugyanis az ilyen értékes, megszentelt ruhát viselője csak a nagy alkalomra hordta, majd átadta jótékony célra olyan helyre, amely méltó volt az ajándékra. A megszentelt ruha ugyanis „védelmet” adott tulajdonosának. Sisi így a ruha egy részét az egyháznak, Ranolder János veszprémi püspöknek ajándékozta. A szoknyából és kötényből misegarnitúra készült, a palástot az idei évforduló alkalmából a püspöki palotában kiállították, így ti is megnézhetitek.

A ruha anyagát, a hímzéseket 2013-tól vizsgálhatta meg Mónika. A maradványok felméréséből kiderült, hogy a teljes anyagnak a 90-93 százaléka fennmaradt, igaz különböző formában.
Az egyes részleteket aprólékosan felmérték, és mintegy kirakós játék darabjait összeillesztették.
Így vált lehetővé a szabásvonal rekonstruálása, az anyag alapos tanulmányozása, a hímzések anyagának, mintájának rögzítése.
A főkötőt a Magyar Nemzeti Múzeum őrzi. A fátyolról pedig annyit lehetett kideríteni, hogy a 20. század elején a családi kincsek között még megvolt.
A különleges anyag újbóli előállítása is külön kihívást jelentett. Mint Mónika elmesélte, pár éve még nem lett volna lehetséges ennek a különösen finom és egyedi, bordázott anyagnak az előállítása. Szerencsére ma már van olyan hely, ahol ezt meg tudták oldani. Az eredeti hernyóselyem anyag kb. 75 cm szélességű volt és kb 46 méternyit használtak fel. Ma 150 cm széles anyagból mintegy 25 méterből szabták ki a ruhát a másolat elkészítéséhez.
Az ezüstszálat fémszállal helyettesítették, és a királyi kincstárból kölcsönzött gyémántok helyett mintegy 2500 Swarorvski-köveket illesztettek a ruhára.

A ruha történelmi hátterének kutatása Pálinkás Patrícia történész munkája.
A koronázási ruhát először a Gödöllői Királyi Kastélyban lehet megcsodálni június 10-11-ig a koronázási hétvégén, majd június 20-tól a Veszprémi Püspöki Palotában állítják ki, ahol októberig lesz látható. Ekkor visszakerül Gödöllőre, ahol Czédly Mónika és csapata ismerteti majd a ruharekonstrukció történetét. A gödöllői kiállítás november 17-én nyílik meg.
A kutatók és készítők a világon egyedülálló módon végigkövették a ruha múltját és a hiteles másolat elkészítését is,
melyek részleteit szintén megismerhetitek majd.

Jelenlegi információk szerint a ruhát az angol származású, de Párizsban dolgozó Charles Frederick Worth szalonjában készítették. A mester 1858-ban nyitotta meg a szalont, ő alapította meg a Haute Couture-t, a vezető divatszalonok szövetségét is. Worth a világ divatszakmájának meghatározó egyénisége volt. Az ő ötlete volt a turnür is (a szoknya hátsó felén lévő hatalmas buggyos díszítés). Szívesen használt lyoni selymet, damasztot, szatént, kristálygézt, muszlint.
Számos híresség, uralkodó család dolgoztatott vele. Többek között Erzsébet királyné és III. Napóleon felsége, az európai divat egyik irányítója, Eugénia is megrendelője volt.
A Worth dinasztia 1941-ig működtette a híres műhelyt.
Egyes források azonban azt sejtetik, hogy a brüsszeli csipkecsodákat készítő Van Echel asszony lehetett a koronázási ruha megálmodója és elkészítője.
Sisi első díszmagyar ruhája

A Fővárosi Lapok így számolt be Erzsébet királyné ruhájáról:
„Nehéz fehér selyembe volt öltözve, ezüst bodzavirág alakú dús és művészi kivarrásokkal; hasonlóan volt díszítve az igen gazdag szegélyzet is. Elől egy csillogó-villogó széles gyémánt vonal futott le, s hosszú, gyémántoktól ragyogó uszály követé a deli alakot. A gazdag hajfonatok közül gyémántok szikráztak. A hosszú fehér fátyol, a gazdag hímzésekkel, hullámzott és ragyogott. Hasonlíthatatlan szépségű gyémánt nyakék, magyar csipke-kötény, gyémántokkal hintve, növelék a kápráztató fényt.”
A korabeli külföldi források szerint Sisi brokát ruhát viselt, amit ezüst, orgonaszerű virághímzés díszített. Ezt a ruhát látták rajta a Mátyás-templomban a koronázáson, majd a palotában a királyi ebéden, és másnap a Vigadóban tartott királyi díszebéden is.
A képeken látható rekonstruált ruhák a 2007-ben készített első változat, az új, hiteles másolat június 10-től lesz látható.