10 budapesti kilátó, ahonnan fantasztikus a panoráma
Imádunk felmenni magas épületekre vagy felkapaszkodni hegyek csúcsára, hogy onnan nézzünk szét. Ilyenkor alkalmunk nyílik egy kicsit csendesen szemlélődni és a magasból letekinteni. Budapesten viszonylag sok olyan helyet találtok, ahonnan pazar a panoráma, akár turistaként, akár helyiként jártok a városban. Most tíz hivatalos és nem hivatalos kilátóhelyet ajánlunk nektek.
Mozduljatok ki hétvégén, vagy amikor szabadnapotok van. És ne feledjétek: ezek a helyek télen, nyáron, ősszel és tavasszal is ugyanolyan jók, csak éppen más-más élményt nyújtanak.
1. Gül Baba türbéje
A muszlim szerzetes síremléke nem csak az iszlám vallásúak legészakibb zarándokhelye, nem csupán legendás budapesti műemlék a török korból, az 1540-es évekből, hanem csendes és szép kilátóhely is. Kardos Ildikó képein és Gáspár Norbert Pál fotóján látszik, milyen panoráma nyílik a türbétől.
Miért izgalmas?
Gyönyörű és érdekes műemlék a sírhely, és nyáron csodálatosan illatoznak a rózsák.
Gül Baba türbéjénél - Fotó: Kardos Ildikó
Ilyen kilátás nyílik Országházra Gül Baba türbéjétől - Fotó: Gáspár Norbert Pál
2. Hármashatárhegy
Egykor a 495 méter magas csúcs jelezte az akkor még külön településként működő Buda, Óbuda és Pesthidegkút határát. Innen kapta a nevét. Népszerű kirándulóhely, annak ellenére, hogy a csúcsán nincsen kiépített kilátóhely. Állítólag valamikor, évtizedekkel ezelőtt felmerült a libegő kiépítésének lehetősége, ám a terv nem valósult meg.
Miért izgalmas?
Nagyszerűen ráláthattok a Dunára. Csodálatos a panoráma, különösen este.
Budapest a Hármashatárhegyről - Mervai Márk
3. Sas-hegy
Dolomit sasbérc, három kúppal, amelyek közül a legmagasabb 266 méterre található a tenger szintjétől. Területe egészen a Farkasréti temetőig nyúlik. Bár itt viszonylag későn, az 1900-as évek elején kezdett a lakosság építkezni, mára jól beépült. Ha gyalog indultok ide, a Hegyalja útról kell letérni a Korompai utca, majd Tájék utca irányába, és hamarosan megtaláljátok a bejáratot a még beépítetlen területhez.
Miért izgalmas?
Szikla szikla hátán. Igazi vadregény.
Panoráma a Sas-hegyen - Fotó: Mervai Márk
4. Nagy-Hárs-hegy, Kaán Károly-kilátó
A hely egyik nevezetessége a keleti lejtőn található kőtenger, a másik pedig a Bátori-barlang. Utóbbi egy legendának köszönheti hírnevét: állítólag itt lakott remeteként 20 esztendőn át Bátori László pálos szerzetes, aki idejét a Bibliához írt magyar nyelvű magyarázatoknak szentelte. (A szerzetes lakhelyét az 1960-as-70-es években végzett feltárások során találták meg.)
A Nagy-Hárs-hegy a Budai-hegység egyik csúcsa Nagykovácsi és a Hűvösvölgy között, legmagasabb pontja 454 méter. Mivel jobban kiesik a forgalomból mint a Normafa, a Gellért-hegy vagy az Erzsébet-kilátó, a többi kirándulóhelyhez képest csendesebb és kevésbé forgalmas. A hegyen álló Kaán Károly-kilátó egy korábban összedőlt fából ácsolt kilátó helyére épült.
Miért izgalmas?
Tiszta időben a Börzsönyig ellátni.
Pillantás Budapestre a Kaán Károly kilátóból - Mervai Márk
5. Erzsébet-kilátó
Budapest legmagasabb pontján, 527 méter tengerszint feletti magasságban találjátok. A nevét Ferenc József igen nagy népszerűségnek örvendő feleségéről, Erzsébetről kapta. 1882 tavaszán és őszén tett kirándulást a János-hegyen, ennek emlékére épült kilátó, Schulek Frigyes tervei alapján, 1908 és 1910 között. A 100 éves évfordulót fesztivállal ünnepelte a XII. kerület.
Miért izgalmas?
Az elénk táruló körpanoráma és az 1930-as években épült terasz miatt.
Az Erzsébet kilátóban - Fotó: Kövesdy Ildikó
Jánoshegyi libegő - Fotó: Kövesdy Ildikó
6. Citadella, Gellért-hegy
A Belvároshoz közel található és mindenhonnan jól megközelíthető, emiatt ez az egyik legforgalmasabb és legismertebb kilátóhelyek egyike. Annyian ajánlották nekünk, és olyan sokan szeretik, hogy felkerült a listánkra. A Gellért-hegyi fellegvárat az 1850-es években építették. Először ókori település, majd keresztény kápolna állt itt, azután a törökök palánkvára, majd csillagvizsgáló. Az erőd hadászati célokat szolgált: az 1848-49-es forradalom és szabadságharc után a császári udvar innen szerette volna sakkban tartani az esetleges jövőbeni zendülések idején Budát és Pestet. Bár a kiegyezéstől kezdődően nem számított katonai létesítménynek, még több mint két évtizedet kellett várni, hogy a katonák innen végleg kivonuljanak...
Miért izgalmas?
Nincsen elérhetetlen távolságban és tényleg gyönyörű a kilátás. Rengeteg Budapestet promotáló képet készítenek itt hazai és külföldi fotósok.
Citadella, panoráma - Fotó: Kövesdy Ildikó
7. Kecske-hegy
Két Kecske-hegyet ismerünk, az egyik Budaörsön található. Mi most a másikkal foglalkozunk, azzal, amelyik a II. és a III. kerület határán található, a Hármashatárhegy tömbjében. Legmagasabb pontja 384 méter, nevezetességei pedig az Oroszlán-szikla, amely a közvélekedés szerint egy ülő oroszlánra emlékeztet (szerintünk nem), illetve a hasonló nevű barlang.
Miért izgalmas?
A fotón látható elképesztő kilátásért, és azért, mert itt sem fogtok tülekedő tömeget találni.
Ezt látni a Kecske-hegyről - Fotó: Gáspár Norbert Pál
8. Mátyásföld
Kifejezetten a panoráma miatt nem építettek ide külön épületet, annak ellenére, hogy - ezt kevesen tudják - Mátyásföld tengerszint feletti magassága a Gellért-hegyével vetekszik. Akik valami nem szokványos kalandra vágynak, még beépítetlen területeken keresnek maguknak olyan helyet, ahonnan rálátni a környékre - ilyen például a z egykori, ma üres és használaton kívül helyezett reptér.
Miért izgalmas?
Mert ebből a nézőpontból ritkán nézheted Budapestet, és különleges fotókat készíthetsz.
Körülnéztünk Mátyásföldön - Fotó: Gáspár Norbert Pál
9. A Budai Vár
Felkapott? Közhelyes? Akkor is imádja szinte mindenki! A Vár önmagában is lenyűgöző, ráadásul több pontjáról is remek kilátás nyílik Pestre: a Halászbástyáról (amelynek látogatása sajnos csak a téli hónapokban ingyenes), A Nemzeti Galéria előtti térről, a Bécsi-kapu tetejéről (innen a Margitszigetet kapjuk telibe ritkán látható szögből), az Európa-parkból... A budai oldal szépségeit és épületeit a Várnegyed déli oldaláról, a Bástya sétányról csodálhatjuk meg.
Miért izgalmas?
Mert számos pontról élvezheted a panorámát.
Fotó: Kardos Ildikó
Fotó: Gáspár Norbert Pál
10. A Margit-szigeti víztorony
1911-ben épült, az akkor nagy újdonságnak számító vasbetonból. A hazai víztornyok egyik legszebbike. A II, világháború alatt megsérült, és 1947-től több szakaszban állították helyre. Az 1960-as évektől már nem használták, évtizedekig állt elhagyatva. Az 1980-as években újította fel egy alapítvány, 1986-ban nyitották meg a közönség számára. A földszinttől számított 27 méter magasan található torony Kupolaterme, ez funkcionál jelenleg hivatalosan is kilátóként.
Miért izgalmas?
Mert 360 fokos panorámát kapsz.
VIDEÓ: Egy csapat 2011-ben felmászott a víztorony tetejére, ott készített lélegzetelállító felvételeket:
Neked melyik a kedvenc budapesti vagy Budapest környéki kilátóhelyed? Mit tennél a listára?