RoboKaland: Gyerekeket tanítanak meg arra, hogyan hasznosítsák az elektromos hulladékot
Csaknem 49 tonna e-hulladékot hasznosított már újra Gajdács-Leszkó Georgina és Gajdács Krisztián projektje, a RoboKaland, amelyben gyerekeknek tanítják meg, mit lehet kezdeni az egyébként kidobásra váró elektromos eszközökkel. Műhelyüket 100 százalékosan önerőből építették, nagy álmuk, hogy az egész országot lefedő, országos hálózatot építsenek. Idén nyáron táborokat is tartanak.
Gajdács Krisztián szerint a gyerekek fantasztikus dolgokra képesek, ha megtalálják a hozzájuk vezető utat. "A mostani táborban például az egyik kisfiú úgy fogadott, hogy felsorolta a fény terjedési sebességét vákuumban, kilométerre és mérföldre. Ahogy kérdeztem, rávágta, tizedszázad pontosan. Minden gyerkőcben ott van a zsenialitás" - mondja Krisztián.
Felesége, Gina pedagógus, évtizedeken át szoftverfejlesztőként, hardverfejlesztőként dolgozott. Így adódott, hogy műszaki vonalon induljanak el.
Kezdeményezésükkel szerepeltek az RTL Cápák között című műsorában is, ahol elhangzott, hogy okoskertet, mikroprocesszoros okoseszközöket, víztisztítót, ipari berendezéseket, ionhajtóművet, és robotokat is készítenek a kidobásra szánt elektronikai eszközökből.
- meséli.
Főként asztali számítógépeket kapnak. "Ezek általában vagy lassúak, vagy nem fut rajtuk az operációs rendszer, és nem tudtak vele mit kezdeni. Nyilván nem mindenki fog neki otthon annak, hogy újratelepítse, meg kiszereljen belőle egy-egy dolgot, hogy aztán erősebb gép legyen belőle."
A kidobásra szánt gépeket a gyerekek átnézik. "Volt, hogy négy gépből raktak össze egyet, de az tökéletesen működött és haza is vitték."
Ha nem lehetett belőlük egy új gépet összerakni, akkor másra használják őket. Például így jött létre az okoskertjük is. Ez érzékeli, ha locsolni kell, és olyan mesterséges világítás van benne, ami a napfényt imitálja. Tökéletes beltéri növénytermesztésre, és minden alkatrésze újrahasznosított.

Ahogy egyre többen hallottak arról, mit csinálnak, egyre több dolgot kaptak.
"Annyira pici viszont a hely, hogy nagyobb eszközöket nem tudunk befogadni. Maradtunk a számítástechnikai hulladékoknál, laptopokat kaptunk, rengeteget, amikből sokat meg tudtunk menteni, telefonokat kaptunk, sokat. Egyik partnerünk még előlapot, hátlapot is adott, így újraélesztettünk rengeteg készüléket."
A nyári táboruk is hasonlóképpen működik.
"Úgy rendszereztük az egész programot egy élménypedagógiai módszerbe, hogy minden táborba viszünk egy-két fő projektet, mellette bütykölünk, újrahasznosítunk, és ahogy a gyerekek szokták mondani, mindenből építünk mindent is."
Az a céljuk, hogy megtanítsák az újrahasznosítás fontosságát. "Évente 60 millió tonna elektronikai berendezés végzi a szeméttelepeken" - mondja Krisztián. Pedig ennek egy része újrahasznosítható lenne.

Ők olyan berendezéseket próbálnak gyártani, amelyekben nincs benne az úgynevezett tervezett elavulás.
"Tehát ne az legyen, hogy megvesszük és garanciaidő után tönkremegy, mert direkt így hozták létre. Ezt tanítjuk a gyerekeknek."
Abban bíznak, hogy a jövő generációja ezt várja majd el a gyártóktól is, így csökkenhet a fogyasztás és a felesleg.
"Nemcsak speciális nevelési igényű vagy különböző fogyatékossággal élő gyerekkel foglalkozunk, hanem azokkal is, akik normál oktatásban tanulnak. Tehát igazából mind a kettővel próbálkozunk, illetve mind a kettő végletnek szeretnénk segítséget nyújtani" - mondja erről Gina.
Rengeteg szakmát mutatnak be minden egyes foglalkozáson, hogy minél többet lássanak a gyerekek.
"Legyen egészséges vagy bármely szellemi fogyatékkal, speciális igénnyel élő, már egészen fiatal korban láthatják, hogy melyik az a pálya, ami őket érdekli. Így célzottabban lehet őket ebbe az irányba terelni, egyszerűbb őket fejleszteni. Ha a szakmánk a hobbink, akkor nincs az, hogy ötévente másikat választok, mert kiégek az adott szakmában, hanem azt szeretettel csinálom. És ha hajnali háromkor kell hogy ébredjek emiatt, akkor is ugyanaz a lelkesedés van bennem."
Emellett nagyon büszkék arra, hogy a Warner Bros. felkérésére Las Vegas után először a Budapesten megrendezett Comic Con-on egy standon jelenhettek meg az HBO és a Cartoon Network csapatával.
Mivel még mindig a lakásukban van a központ, a kapott holmik tárolásban el kél nekik a segítség, ezekről már tárgyalnak. Illetve a projektet szeretnék országossá tenni, ezért is tartanak már idén is több helyszínen táborokat.
Te mit csinálnál másképp? - Csatlakozz a klímaváltozás hatásairól, a műanyagmentességről és a zero waste-ről szóló facebook-csoportunkhoz, és oszd meg a véleményedet, tapasztalataidat!