Mamuttetemből előkerült vírussal gyakorolta egy világjárvány kezelését a WHO
A WHO nemrég egy különleges, Polaris kódnevű gyakorlatot szervezett, melynek során egy fagyott mamuttetemből előkerült, himlőszerű vírus terjedését szimulálták. A cél az volt, hogy 15 ország szakértői közösen dolgozzanak egy globális járvány kezelésén, és megtapasztalják, mennyire hatékony a nemzetközi együttműködés egy ilyen veszélyhelyzetben.
A képzeletbeli forgatókönyv szerint az arktikus permafroszt, vagyis az örökfagy talaja olvadni kezdett, és ennek következtében egy ősi mamut teste került elő. A mamutból egy eddig ismeretlen, himlőhöz hasonló vírus szabadult ki, amely először néhány tudóst és egy filmforgatás stábját fertőzte meg, majd gyorsan elterjedt a világ különböző pontjain – írja a Daily Mail.
A gyakorlat során a résztvevő országok – köztük például Dánia, Németország, Katar és Szomália – mind csak a járvány egy-egy részletéhez jutottak hozzá. Így a szakértőknek meg kellett tanulniuk együtt dolgozni és megosztani az információkat. Például az egyik csapat azt derítette ki, hogy az egyik fertőzött kutató egy turistahajón utazott, ami jól kontrollálható környezetet biztosított a vírus terjedésének megfigyelésére.
A kétnapos szimuláció egy háromhetes járvány lefutását modellezte. A második napon azt a feladatot kapták a résztvevők, hogy reagáljanak a politikai döntésekből fakadó nehézségekre is. Voltak országok, amelyek teljes zárlatot rendeltek el, mások viszont a kontaktkutatásra és a célzott intézkedésekre helyezték a hangsúlyt.
A WHO azonban kiemelte, hogy a való életben egy ilyen helyzet jóval bonyolultabb és kiszámíthatatlanabb lenne.
Bár a gyakorlat forgatókönyve teljesen fiktív volt, a mögötte húzódó kérdés nagyon is valós: vajon milyen kórokozók kerülhetnek elő az olvadó jég alól? A tudósok már régóta figyelmeztetnek arra, hogy az úgynevezett „zombivírusok” – vagy ahogy mások nevezik, „Matuzsálem-mikrobák” – több ezer éven át is aktívak maradhatnak a fagyott talajban. Ha ezek egykor fertőző betegségekhez kötődtek, akár ma is veszélyt jelenthetnek az emberiségre.
Eközben az afrikai kontinensen valós problémát okoz a majomhimlő. 2023 augusztusában a WHO egészségügyi szükséghelyzetet hirdetett a vírus afrikai terjedése miatt. 2024 eleje óta már 13 afrikai országból csaknem 19 ezer új fertőzést jelentettek.
Februárban a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén több mint négyszáz beteg menekült el egy helyi ápolóotthonból. A térségben egyre súlyosbodik a helyzet a harcok miatt, a fertőzési láncok követése szinte lehetetlenné vált. Az Africa CDC igazgatója így fogalmazott: „A tűzzel játszunk.” Mint mondta, a menekülttáborokban komoly veszélye van a vírus gyors terjedésének, főleg azért, mert sok ott élő ember alultáplált, ami súlyosabb betegséghez vezethet.
(via Index)