Hogyan fogyott el az orvosi oxigén Indiában, ami miatt most sorra halnak meg a koronavírusos betegek?
Péntek reggel 25 család ébredt arra Delhiben, hogy meghalt egyik szerettük a Sir Ganga Ram kórházban azért, mert nem jutott neki elég orvosi oxigén, írja a BBC. Az orvosigazgató szerint
Végül péntek délelőtt érkezett meg az utánpótlás a Sir Ganga Ram kórházba, miután kiderült: további 60 ember áll a halál küszöbén a kevés oxigén miatt.
Nem ez azonban a 19 milliós indiai metropolisz egyetlen kórháza, ami napok óta oxigénhiánnyal küzd. Függetlenül attól, hogy az 1,3 milliárd lakosú ország jobban vagy kevésbé fejlett részéről van szó, a koronavírus-járvány mindenhol térdre kényszeríti az egészségügyet.
A betegek gyakran a kórházi ágyig sem jutnak el, és már a várakozás közben meghalnak. Eközben az orvosok és ápolók elkeseredett küzdelmet folytatnak azokért is, akiknek nem jut lélegeztetőgép. A közösségi oldalakat elárasztják az oxigénpalackért könyörgő fertőzöttek vagy a hozzátartozók posztjai.
Pedig a helyzet nem új: hét hónappal ezelőtt egyszer már járt hasonló cipőben a világ második legnépesebb országa. Akkor is gyorsan emelkedett a koronavírus-fertőzöttek száma, de a tavalyi helyzet semmi ahhoz képest, ami most kibontakozóban van Indiában.
Az egészségügyi intézmények az oxigénellátás nagyjából 15 százalékát fogyasztják el, a maradékot ipari célokra hasznosítják. Csakhogy ez a világjárvány második hullámában India esetében pillanatok alatt teljesen megfordult:
Csakhogy akkor egy nap alatt 90 ezer fertőzöttet jelentettek, míg április elején 144 ezret, azóta pedig már az elmúlt két napon a 300 ezret is meghaladta az egyetlen nap alatt pozitív koronavírustesztet produkálók száma.
A múlt héten a fertőzöttebb területekről az ágyhiány miatt a kevésbé érintett kórházakba csoportosították át a betegeket. A legfertőzöttebb területek közé tartozik a 3,1 millió lakosú Pune városa, ahol naponta 1200 tonna oxigént termelnek. Ezt ma már teljes egészében felszívják a koronavírusos betegeket ápoló intézmények. Csakhogy az esetszám egyelőre nemhogy csökkenne, hanem tovább növekszik, ezzel együtt pedig további oxigénre is szükség lenne. De nincs.
Az egyik Covid-kórház igazgatója azt mondja: a helyzet olyan súlyos, hogy már 22 évesnél fiatalabb betegek is gépi lélegeztetésre szorulnak. Ráadásul az orvosok szerint egy végeláthatatlan spirálról van szó, hiszen a koronavírusos betegek áradata miatt egyre kevesebben kapnak időben megfelelő ellátást, emiatt egyre több fertőzött kerül súlyos állapotba, végeredményben ez pedig egyre több páciens kórházi ellátását eredményezi.
Voltak olyan államok, melyek az előző hullám tapasztalataiból okulva felhalmozták az oxigénkészleteket. Ilyen szerencsés helyzetben van most például Kerala, ahonnan rendre indulnak szállítmányok más területekre. Ugyanakkor például Delhi és több más régió sem rendelkezik saját oxigéngyártó üzemmel, így eleve importra szorul.
Az indiai egészségügyi minisztérium tavaly októberben új oxigénüzemek építésére adott engedélyt. Ezek közül eddig csupán 33 készült el, további 59-et április végéig adnak át, a maradék 80-at pedig a következő hónap során.
Indiában jelenleg 500 üzem állít elő palackozott oxigént. Egyszerűen kivonják a levegőből, megtisztítják, olyan speciális tartályokba töltik, melyek képesek tárolni a rendkívül hideg, -183 Celsius-fokos folyékony oxigént. A szállítmány pedig tartálykocsikkal jut el a kórházakba.
A tartálykocsik feltöltése nagyjából két órát vesz igénybe. A rendkívül veszélyes szállítmány miatt maximum 40 km/h sebességgel közlekedhetnek, ráadásul azt is csak nappali időszakban, hogy még kisebb legyen a balesetveszély.
A nagyobb egészségügyi intézményeknek saját tartálya van, innen közvetlenül vezetik az oxigént a betegek ágyához. A kisebb vagy átmeneti kórházak viszont cserélhető fémpalackokból adagolják az oxigént a pácienseknek. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy az egyes kórházak oxigénszükségletét még csak megbecsülni sem lehet, olyan gyorsan változik a járványhelyzet és a betegek állapota is.
A helyzet kezelésére a kormány a napokban oxigénexpresszt indított. A hatalmas tehervonatokra oxigénszállító tartálykocsikat pakolnak, így pedig gyorsabban érhet el az életmentő palack azokra a helyekre, ahol igazán szükség van minden korty levegőre.
The first ‘Oxygen Express’ train loaded with liquid medical oxygen tankers has left for Maharashtra from Vizag.
— Piyush Goyal (@PiyushGoyal) April 22, 2021
Railways continues to serve the nation in difficult times by transporting essential commodities and driving innovation to ensure the wellbeing of all citizens. pic.twitter.com/4t7ZKbjeIT
Az indiai oxigénválságot csak fokozza, hogy
A gyors tempójú lazítást nem tudták kellő mennyiségű időben beadott oltással követni, ráadásul az országban a jelek szerint kialakult egy olyan mutáció is, ami könnyen elképzelhető, hogy veszélyesebb az eddig ismerteknél.
A BBC-nek nyilatkozó orvosok és virológusok szerint az oxigénhiány inkább tünet, mintsem a válság valódi oka: