Mindannyiunknak van hasonmása a Földön, és nem is egy
Egyszer Javier Bardem hasonmását láttuk a Batthyány téri metróállomáson. Máskor egy kávézóban láttunk meg egy férfit, akiről először azt hittük, hogy Bruce Willis, annyira emlékeztetett rá. De az is előfordult, hogy bennünket láttak valahol, és utólag kiderült, nem is mi voltunk azok, fizikai képtelenség lett volna pont ott lennünk.
Valószínűleg veled is megtörtént már, hogy ráköszöntél valakire, mert azt hitted, egy ismerősöd, vagy téged tévesztettek össze valakivel.
A hírességek számára pedig külön keresik a hasonmásaikat, hogy a dublőreik/dublőzeik legyenek.
Néhány éve körbejárta a közösségi oldalakat egy fotó, amit egy turista Budapesten, a Halászbástyán készített, azzal a szöveggel, hogy az egyik szobor pont úgy néz ki, mint Woody Harrelson. Redditen, Imguron és Facebookon hónapokig poénkodtak azon, hogy a színész biztosan időutazó. Egyébként most is bármikor a Halászbástyához megyünk, mindig találunk valakit, aki ezt a szobrot fotózza.

A jelenség oka az, hogy az emberi génállományban nagyfokú a hasonlóság, így megjelenhetnek akár a közelünkben is az úgynevezett "alakmások".
Egy néhány évvel ezelőtt, 3 fiatal által folytatott projekt, a Twin Strangers során a cél az volt, hogy egy hónap alatt megtalálják a hasonmásukat, és sikerült is nekik. A Women's Health éppen ezért utánajárt, miként fordulhat elő az, hogy teljesen ismeretlen emberek emlékeztetnek vagy hasonlítanak egymásra.
A lapnak azt mondta Joseph McInerney, az American Society of Human Genetics alelnöke, hogy két ember génállománya 99,5 százalékban egyezik meg egymással, és a fennmaradó fél százalék csak 16 millió különböző változatot képes "produkálni", és ez határozza meg a külsőnket. Minél közelibb rokonságban vagyunk valakivel, annál jobban hasonlít egymásra a génállományunk.
Egy elmélet szerint mindenkinek legalább 7 hasonmása létezik.
Manfred Kayser, a rotterdami Erasmus Egyetem Orvosi Központjának kutatója szerint pedig csak öt gén felelős az arcformákért. A holland kutatócsoport tízezer önkéntes segítségével végzett kísérletet. A résztvevők genetikai vizsgálaton estek át, és a fejükről MRI-felvételt és portréfotót is készítettek. A vizsgálatok két olyan gént fedtek fel, amelyeket korábban a szakemberek nem kötöttek az arc genetikai felépítéséhez.
Mivel az arc jellemzőinek kombinációja véges számú, és már hétmilliárdan élünk a bolygón, simán előfordulhat, hogy akadnak a miénkkel valamennyire egyező külsejű emberek.
A hasonmásaink viszont annyira nem hasonlítanak ránk, mintha egypetéjű ikrek lennénk, mivel ha nincsen rokoni kapcsolat két, egymásra hasonlító (emlékeztető)ember között, akkor számos részletben különbözik az arcuk.
Így van ez Woody Harrelson hasonmásával is. Nem teljes a hasonlóság, csupán akadnak egyezések, ezért érdemes minél több szögből megvizsgálnotok. De azért érdekes, hogy amikor a Halászbástya Hét vezér szobrait készítették, Bicskei Karle István modellje egy olyan férfi lehetett, akiről akkor még nem tudhatta senki: egyszer lesz egy amerikai színész, akinek az arca emlékeztet majd az övére.


