Gyönyörű képek a 28 éves évfordulóját ünneplő Hubble űrteleszkópból
28 éve, 1990. április 24-én indult útjára a Hubble űrteleszkóp. A csillagászati műhold közeli infravörös, látható fény és ultraibolya tartományban végez észleléseket. A Hubble első, talán legfontosabb vívmánya volt az igen távoli világűr megfigyelése, ami a világegyetem régebbi múltjának kutatásával egyenértékű.
Edwin Hubble huszadik századi csillagászról nevezték el, aki elsők között érvelt amellett, hogy a távoli galaxisok vöröseltolódását a világegyetem tágulása okozza.
A szerkezetben egy 2,4 méter átmérőjű Ritchey–Chrétien-távcső van. A távcső a világon az egyik legismertebb űreszköz, angol nyelvterületen gyakran csak a „Nép távcsövének” (The People's Telescope) nevezik.
Az első képet az NGC 3532 nyílthalmazról készítette, 1990. május 20-án.

Bár akadtak műszaki gondok vele, és többször is javították, felújították, az első másfél évben 900 csillagászati célpontról 1900 megfigyelés született, például így fedezték fel az SN 1987A szupernóva körüli gázgyűrűt.

A legtávolabbi galaxis, amit eddig észlelni tudtunk, az űrtávcső által 2016-ban felfedezett GN-z11 amely tőlünk 13,4 milliárd fényévre található.
Az űrtávcső hetente mintegy 150 gigabite adatot továbbít. Küldetésének kezdete óta 1,3 millió felfedezést tett, és az adatai alapján 15 ezer tudományos szakirodalom hivatkozik rá. A 28 év alatt 163 ezerszer kerülte meg a Földet. A legutóbbi javításoknak köszönhetőem akár 2030-ig is működhet.
A Hubble képeit számos helyen publikálják, többek között a Facebookon is láthatóak.
A távcső alapvetően fekete-fehérnek megfelelő képeket készít különféle hullámhosszakon. Ezeket a csillagászok az utómunkálatok során összedolgozzák és egy-egy képben egyesítik, amiken a különféle hullámhosszakat eltérő színek jelképeznek. Többnyire vörös, kék és zöld szűrőket alkalmaznak a felvételeknél, így a képek megfelelő részei is ezeket a színeket kapják. Mivel a Hubble az emberi szemnek láthatatlan utlraibolya és infravörös hullámhosszon is képes érzékelni a fényt, a tudósok ezeket további színek megjelenítésével jelenítik meg, hogy az egyébként nem látható részletek is láthatóvá váljanak.
A Hubble űrtávcső egy sorozat első darabja. Feladatát a jövőben a James Webb űrtávcső veszi majd át, amely a korábbi tervek szerint 2018-ban indult volna útra, de most már 2020-t tartják reálisnak. A Hubble-t, ha küldetése véget ér, a Csendes-óceánba irányítva megsemmisítik.