Ezért ne oszd meg senkivel a fülhallgatód, rúzsod vagy fogkémed - de egy közös popcornozás is veszélyes lehet
Azt mondják, hogy aki megosztja holmiját mással, az gondoskodik, ugyanakkor néha jobb, ha ezt elkerüljük - például törölközők, piperecuccok és fogkefék esetében, amik könnyedén terjeszthetik a nem kívánt betegségeket generáló tényezőket az emberek között.
"Általánosságban elmondható, hogy jobb, ha nem osztunk meg semmi olyat, amit közvetlenül a testünkbe, a szervezetünkbe helyezhetünk"
- mondja Lisa Ackerley, higiénikus szakember.
"A bőr hatékony védőkorlát, de bármely karcolás vagy törés ebben a védőrendszerben sebezhetővé tesz minket a káros mikrobákkal szemben."
Bár nyilvánvalónak tűnik, hogy például betegen ne osztozkodjunk törölközőinken, van pár helyzet, ami nem ennyire evidens számunkra. A szakértők most feltárják, mely gyakran megosztott tárgyaink kapcsán lenne egészségesebb önzőbb viselkedésre váltanunk.
Egy vazelines tégely: ha a hideg időjárás kiszárította az ajkad, ne használd rá egy közös tégely vazelintartalmát.
"A száj körül sok baktérium van és a közös krémes edény kockázatos lehet"
- állítja Dr. Justine Hextall bőrgyógyász. Például a herpeszt okozó herpes simplex vírus nagyon fertőző és akár két órán keresztül túléli a bőrön. Ezért például rúzsokon és ajakbalzsamokon osztozkodni sem ajánlott.
"Ráadásul sok mikroba - beleértve a herpes simplex vírust is - átjuthat a nyálkahártyákon, például a száj, a szem és az orr esetében és fertőzést okozhat, ami néhány személynél akár az agy gyulladásához is vezethet"
- teszi hozzá Dr. Manal Mohammed, a Westminsteri Egyetem mikrobiológiai tanára.
Az ajakbalzsamok nagy problémája pedig, hogy repedezett bőrön használjuk őket, így szinte egyenes út vezet a fertőzésekhez.
Fülbe dugható fülhallgatók: A fülhallgató megosztása szintén rossz ötlet. Gyakran fülzsír marad rajtuk, ami szennyeződéseket és baktériumokat is hordozhat.
Egy 2008-as tanulmány szerint azok, akik rendszeresen használnak ilyen eszközt, több ezerszer több nem kívánatos "látogatóval" élhetnek együtt a szervezetükben.
A kutatók szerint "a bakteriális transzfer a használat során igenis növekszik, és annak esélye, hogy az emberek átadják egymásnak a fertőzéseiket, igen magas olyankor, ha megosztják a fülhallgatót". Ilyenkor a külső fül gyulladásának esélye is megnő.
Egyúttal úgy gondolják, hogy a fül egy részének elzárása meleggé és nedvessé teszi az adott területet, ami megkönnyíti a mikrobák elszaporodását. Ráadásul ha gyakran dugaszolunk oda valamit, elképzelhető, hogy a bőr is sérül és így könnyebben bejutnak alá a baktériumok, illetve felborulhat a természetesen ott tartózkodó mikrobák egyensúlya.
Leves és pattogatott kukorica: az élelmiszerek megosztása a mindennapi élet része; közös popcornt majszolunk filmnézés közben, közös nassolásban leljük örömünket vagy éppen megesszük porontyaink maradék ebédjét.
"Mielőtt megosztanánk az ételt, kérdezzük meg magunktól: 'Osztoznék ezzel az emberrel a nyálában is?' - mondja Dr. Mohammed. - "Amikor eszünk, a nyál cseppjei hozzáadódnak az ételhez, valamint evőeszközünkhöz, így előbb-utóbb a kezünkhöz is, amivel pedig megérinthetünk olyan felületeken a testünkön, amik pillanatok alatt fertőzéshez vezetnek."
"A nyál olyan vírusokat képes továbbítani, mint a megfázás és az influenza és baktériumokat, ami torokgyulladást okozhat. Ezeket kaphatják meg azok is, akik érintkezésbe kerülnek a nyállal - onnantól kezdve az immunrendszerükön múlik majd, hogy kialakul-e a fertőzés"
Levesek esetében ugyanakkor a hőmérséklet a kulcsa mindennek. Egy köhögő ember gőzölgő, forró leveséből például nyugodt szívvel ehetnénk, mivel a legtöbb baktérium nem fogja túlélni a hőt. Ám miután 37 Celsius alá süllyedt, tehát langyos lett egy étel hőmérséklete, már ajánlott kerülni az osztozkodást.
A pattogatott kukorica problémája abban rejlik, hogy az emberek számtalanszor a zacskóba helyezhetik a kezüket azután, hogy megérintették a szájukat és egyéb nyilvános helyeken fellelhető szennyezett felületeket.
"Mire a doboz aljára érsz, annyi erővel csókolózhattál is volna azzal az emberrel, aki megosztotta veled" - állítják a szakértők
Kanapé: ha egy hosszú nap után a kanapén pihengetünk, öntudatlanul megfertőződhetünk az influenza vírusával. A közelmúltban végzett - de még nem publikált - kutatás azt mutatja, hogy a kanapé szintén olyan elem lehet, amely könnyen terjesztheti a káros szennyeződéseket.
"Megállapítottuk, hogy az influenza vírus akár két vagy három napig életben tud maradni egy kanapén, és amikor rajta ülünk, olyan aeroszolokat hoz létre, amelyek szennyezik a ruháinkat és a kezeinket - ráadásul be is lélegezhetjük a vírust"
- fejti ki Charles Gerba, a mikrobiológiai és környezeti tudományok professzora. Ő az úgynevezett nyomjelző vírusok, illetve a vírusokhoz kötődő vegyületek és azok mozgásának nyomon követése során megállapította, hogy amikor az emberek egy influenza cseppekkel borított kanapén ülnek, a vírus nagy eséllyel be fogja borítani őket.
"A legjobb az lenne, ha csak vinil- vagy bőr borítású kanapékon ülnénk - ezeket lehet a legkönnyebben fertőtleníteni. Egyébként bizonyos esetekben biztonságosabb a padlón ülni, mivel azt gyakrabban tisztítjuk."
Szerencsére egy felnőtt ember immunrendszere meglehetősen erőteljes erőd tud lenni az említett veszélyekkel szemben, ám nem árt óvatosnak lennünk. Például lehetőség szerint kerüljük a borotvák, a fogkrém, a mosogató kesztyűk, a sminkcuccok, a kézi törölközők, a hajkefék és manikűr felszerelések közös használatát is, gyermekeink szokásaira pedig ezen a téren még kiemeltebb figyelmet fordítsunk.
Forrás: DailyMirror