KULT

Sztriptíztáncosnőből kíméletlen üzletasszony – A fájdalom ügynökei lerántja a leplet a pofátlan gyógyszercégekről

Rengeteg ember halála szárad a lelkükön, ők azonban továbbra is rendesen megszedik magukat a függőséget okozó fájdalomcsillapítókon. A Harry Potter-filmek rendezője most bemutatja, egyesek milyen alávaló módszerekkel gazdagodnak meg a halálos betegek fájdalmából.


Manapság igen népszerű a filmesek körében az opioidkrízis témája. 2022-ben a Velencei Nemzetközi Filmfesztivál fődíját, az Arany Oroszlánt ítélték oda a Mennyi szépség és kín című dokumentumfilmnek, amely pellengérre állítja a Sackler családot, akik a Purdue Pharma nevű cégük által forgalmazott fájdalomcsillapítójukkal, az OxyContinnal beindították az opiátjárványt. A népszerű és engedélyezett gyógyszer természetesen súlyos függőséget okoz, amely már több ezer életet követelt.

A nemrég a Netflix kínálatába felkerült horror-dráma, Az Usher-ház bukása pedig épp a Sackler család által ihletett Usher famíliát tette a középpontjába, amelyben a Purdue Pharmát Fortunatónak, az OxyContint pedig Ligodone-nak hívták. Vagyis a karakterek, a cég és minden más fiktív, de egyértelműen Sacklerék inspirálták őket.

Nemrég pedig szintén a Netflix mutatta be A fájdalom ügynökeit, amelyben hasonló tematikát találunk. A történet szerint az epilepsziás tinilányát, Phoebe-t (Chloe Coleman) egyedül nevelő Liza Drake (Emily Blunt) egzotikus táncosőként próbál valami pénzt keresni. Egy este a klubban megismerkedik a Zanna nevű kisebb gyógyszercégnél dolgozó Pete Brennerrel (Chris Evans), aki munkát ajánl neki: Lizának orvoslátogatóként kellene házalnia a vállalat Lonafin nevű fentanilalapú fájdalomcsillapítójával.

Kezdetben természetesen folyamatos kudarc kíséri kísérleteit, majd, amikor végre sikerül rábeszélni egy orvost, hogy írja fel rákos betegének az egyébként valóban működő Lonafint, beindul a szekér, a Zanna szárnyalni kezd, és mindenki rendesen meggazdagszik. Majd persze beüt a krach, amikor kiderülnek a gyógyszer népszerűsítésének illegális módszerei (+ maga a szer természetesen szintén függőséget okoz).

A sztori magja Evan Hughes 2018-as, a The New York Times Magazine számára írt oknyomozó cikkéből indult ki, amely az Insysről, a milliárdos John Kapoor által alapított cégről szólt.

Kapoor a Subsys nevű opioidkészítményt népszerűsítette, egy nagyon erős fájdalomcsillapítót, amelyet eredetileg a rákos fájdalom kezelésére használtak. Kapoor egy úgynevezett "bónuszprogram” révén talált sikerre, amelyben az orvosok népszerűsítették a terméket, természetesen jutalékért cserébe. Vagyis rávették az orvosokat, hogy szükségtelen és erősen addiktív gyógyszereket írjanak fel a kiszolgáltatott betegeknek. 2020-ban Kapoort az orvosok megvesztegetése és "zsarolási összeesküvés" miatt 66 hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélték.

Hughes a cikkből könyvet írt The Hard Sell: Crime and Punishment at an Opioid Start-Up címmel, amely felkeltette David Yates rendező figyelmét, aki egy fiktív elbeszéléssé fejlesztette azt. Megváltoztatták a neveket, új karaktereket találtak ki. Pl. Liza Drake sem létezett a valóságban (csupán azon alapul, hogy Hughes cikkében említésre kerül, hogy az Insys egy volt egzotikus táncosnőt vett fel), John Kapoort viszont az Andy Garcia által alakított baktériumfóbiás és különc milliárdos Jack Neel figurájában adaptálták a sztoriba, Chris Evans karaktere pedig leginkább Hughes egyik főszereplőjére, Alec Burlakoffra hasonlít.

Vagyis A fájdalom ügynökei szereplői kitaláltak, s ahogy a film elején kiírják, a filmben látottakat a valós események csupán inspirálták.

Ezt David Yates is elismerte, akinek a neve amúgy négy Harry Potter- (A Főnix Rendje, A Félvér Herceg, A Halál Ereklyéi 1. és 2. rész), valamint a három eddigi Legendás állatok-filmből (Legendás állatok és megfigyelésük, Grindelwald bűntettei, Dumbledore titkai) lehet ismerős, tekintve, hogy mindent ő rendezte (+ a 2016-os Tarzan legendáját is, de azt fedje jótékony homály).

A fájdalom ügynökei érezhetően egy „kisebb”, személyesebb projekt volt Yates számára a sok nagy költségvetésű Varázsvilág-kaland után, és bár kudarcot nem vallott vele, azért azzal sem vádolhatjuk, hogy igazán emlékezeteset alkotott volna. Egy sokszor látott felemelkedés és bukás-sztoriról van szó, amelynek elején főhősünk a létminimumon tengődik, majd kitartásának és leleményességének köszönhetően hirtelen a legnagyobbak között találja magát, a siker, a pénz és a hatalom végül korrumplálják őt, a kapzsiság miatt pedig a rendszer összeomlása elkerülhetetlen, így a számára két út marad: vagy együtt bukik vele, vagy időben kiugrik belőle, és próbálja helyrehozni a bűneit (ilyen volt az utóbbi időben példáiul a WeCrashed vagy az Isten hozott a Chippendalesben sorozatok is).

Emily Blunt továbbra is hiteles minden általa játszott szerepben (lehet akciósztár, romantikus hősnő, hideg üzletasszony vagy dögös sztripper is), Chris Evans viszont, akármennyire is próbál érezhetően kitörni Amerika Kapitány szerepköréből, s előnyben részesíteni az utóbbi időben a negatív karaktereket (Tőrbe ejtve, A szürke ember, A fájdalom ügynökei), más típusú karakterek eljátszására hivatott.

A törtető, lelkiismeretlen vállalatvezetőt legalábbis kevésbé hisszük el neki, mint a világ bátor szívű megmentőjét.

Azért érdemes utánajárni, hogy Blunt és Evans mit alkottak ezúttal, mert ha nem is telítődhetünk életre szóló élményekkel, azért egy mindvégig pörgős és érdekes, ugyanakkor megbotránakoztató történet a jussunk (még ha sablonos is), amely talán sokak szemét felnyitja a gyógyszercégek mohósága és kapzsisága kapcsán.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Meghalt Szűcs Márta
A Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes 72 éves volt.
Malinovszki András - szmo.hu
2025. április 24.



Elhunyt Szűcs Márta Liszt Ferenc-díjas magyar operaénekes, a Magyar Köztársaság Arany Érdemkereszt kitüntetettje – írja a Papgeno.

Szűcs Márta 1952. szeptember 7-én született. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián Révhegyi Olga növendékeként. Közvetlenül diplomaszerzése után a Magyar Állami Operaházhoz szerződött. Giuseppe Verdi Rigolettójának Gilda szerepével debütált.

1983-ban a Brüsszeli Belcanto Énekversenyen a legjobb női alakítás díját nyerte Donizetti Lammermoori Luciájával. 1984-ben Edinburgh-ban, Glasgowban, Liverpoolban és Newcastle-ben Gilda szerepét énekelte nagy sikerrel.

Szűcs Márta olyan világsztárokkal énekelt együtt, mint Renato Bruson, Piero Cappuccilli, Sherill Milnes, Jevgenyij Nyesztyerenko, Jennifer Larmoore vagy Peter Dvorsky.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Meghalt Galkó Balázs
Fia közösségi oldalán jelentette be a hírt. A színész az utóbbi időszakban több egészségügyi problémával küzdött.
Maier Vilmos - szmo.hu
2025. április 25.



75 éves korában elhunyt Galkó Balázs színész. Halálhírét fia, Galkó Máté közölte a Facebookon.

„Apa-Balázs immár József Attila és Miki bácsi társaságában elmélkedik egy jobb világról. Búcsúztatásáról itt a facebookon értesítünk benneteket”

– írta a bejegyzésben, amit a Blikk vett észre.

Galkó Balázs az elmúlt évben több súlyos balesetet is elszenvedett: hat bordája eltört, és kétoldali tüdőgyulladást is diagnosztizáltak nála. Többször szorult sürgősségi ellátásra, január elején pedig hosszabb időre kórházba került.

Nemrég a lap munkatársai otthonában keresték fel, ahol arról beszélt, hogy anyagi nehézségekkel küzd, és nem tud megélni a nyugdíjából. Februárban adta hírül, hogy munkát talált: hivatalsegédként kezdett dolgozni egy könyvelőirodánál.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
Kifogyunk a szuperlatívuszokból… visszatért a legjobb Star Wars, amit valaha láttunk: az Andor!
Ha szereted a Star Warst azért nézd, ha pedig nem, azért! Nincs kérdés, az utóbbi idők legjobb sorozatát tette le elénk Tony Gilroy és kis csapata.
B.M.; Fotók: imdb.com - szmo.hu
2025. április 24.



Nem véletlen, a háromrészes első pakk, amit az egeres cég megosztott velünk a Disney+-on. Az Andor eddig is történetfolyamokkal operált, volt egy bonyodalom, amibe Andor vagy egyéb fontos szereplő belekeveredett, majd több részen keresztül ügyesen szőtt sztorivezetéssel megoldották a problémákat. Majd jött a következő kalamajka, ami az előző etap közvetlen következménye volt, és egy pár részen keresztül ekörül forognak főszereplőink. Az első évadból példaként említhetjük a „bankrablást”, melynek eredménye a börtönből való megszökés fejezet.

A mostani három epizód Andor (Diego Luna) kis kalandjával kezdődik. Ellop egy kísérleti Tie Fightert (egy birodalmi űrhajó a Star Wars világában), majd leszállítja azt egy másik pilótának.

Ám nem a kollégáját találja az átadáskor, hanem tizenöt éhes, szedett-vedett, menekült lázadót, akik nem tudják ki Andor és csak el akarnak menekülni a bolygóról. Főszereplőnk megint rossz helyen volt, rossz időben, de jó szokásához híven itt is rabként folytatja a történetszállát. Ezalatt a galaxis többi szegletén is tevékenykednek az első évadból megismert karakterek.

Mon Mothma (Genevive O’Reilly) lánya esküvőjén próbálja a lázadás pénzügyi hátterét stabilizálni kapcsolatainak köszönhetően. Syril Karn (Kyle Soller) is visszatér, aki a birodalmi aktatologatóból kisfőnökké avanzsált – a két évad között eltelt egy év és ez idő alatt elkezdte élvezni új szerepkörét. A törtető birodalmi tiszt Dedra (Denise Gough) egyengeti karrierjét, akivel az előző szezon óta egy párt alkotnak.

Ennek a szálnak a legnagyobb konfliktus forrása egy zseniális ebéd Karn kegyetlen édesanyjával.

Emellett megkapjuk az előzetesekben beígért Krennic igazgató (Ben Mendelsohn) cameo-t, reméljük nagyobb szerepe lesz az ausztrál színésznek. Luthen Rael (Stellan Skarsgård) pedig továbbra is elvégzi a szükséges piszkos munkát a lázadás sikeréért, amihez senkinek nincsen gyomra. Akár egy esküvőn is tevékenykedik az öreg.

Az emlegetett lázadás pedig szépen, lassan építkezik, ez a sok történetszál már az első három részben szépen összeáll, ismerjük célokat, a motivációkat, minden karakter tökéletesen átalakul az alkotó Tony Gilroy víziójának megfelelően. Látjuk, melyik szereplő, hogyan fog bekapcsolódni a galaktikus konfliktusba. Nem viccelek, amikor azt írom, az Andor továbbra is egy csiszolatlan gyémánt.

Akik nem szeretik a Star Wars-t, azok is bátran próbálkozzanak vele, mert nem a szokásos Csillagok háborúját kapjuk, mint amire számítunk.

Talán ez volt a legnagyobb probléma az első évaddal is. Akik szerették a Star Wars-t, azok számára lassúnak és vontatottnak tűnt, akik pedig nem kedvelték a franchise-t, azok hozzá se mertek nyúlni. Pedig ez egy bámulatosan csavaros összeesküvés és lázadás története, apró sztorimorzsákkal elmesélve a karaktereken keresztül. A kisember küzdelmét mutatja be egy elnyomó rendszer ellen. Legyen az egy galaktikus birodalom vagy egy kegyetlen anya karaktere. Elképesztően hatásos és akkor még csak a történetről beszéltünk.

A látványra nincsenek szavak. Mintha ott lennénk Mon Mothma esküvőjén, vagy Bixékkel az ellátmány bolygón. Ja igen. A fekete ló, ami az első évadot sokaknak megkeserítette, sajnos még mindig itt van. Bixnek (Adria Arjona) továbbra sincsen igazán funkciója vagy célja azon kívül, hogy megint jól bántalmazzák szegényt.

A hölgy tényleg csak azért van jelen, hogy Andor aggódjon valakiért és egy célt adjon neki, hogy meg lehessen menteni.

Még akkor is, ha Bix talán már nem annyira törékeny, mint az első évadban volt, de még mindig nem ér fel a többi részletesen megírt, árnyalt karakterhez. Pedig Adria Arjona jó színésznő, ezt már a tavalyi A bérgyilkos, aki nem is volt-ban is bizonyította. Akit eddig zavart Bix, nem kecsegtetem, ugyan olyan rossz. Ám a többiek továbbra is lélegzetelállítóan autentikusak. Stellan Skarsgård hihetetlenül gyorsan vált a lázadás verőembere és a jólelkű műkincskereskedő szerepe között.

Diego Luna, mint egy svájci óra hozza Cassian Andor szerepét, akit talán egy mocskos Han Solonak lehetne leírni.

Mon Mothmát alakító Genevieve O’Reilly már nem csak külsőleg hasonlít az eredeti trilógia híres szenátorára, hanem ténylegesen, aktívan vezeti a lázadást a háttérből.

Minden apró részlet, amit a képernyőn látunk, egy élő, lélegző világot mutat be nekünk. Látjuk a tárgyak funkcióját, nem csak a háttérben látványos díszletként vannak jelen. A vizuális effektek hibátlanok és az eltelt egy év alatt a birodalmi rohamosztagosok is megtanultak célozni!

Nem gondoltam volna, hogy látni fogok Star Warsban bárkit meghalni rohamosztagosok pontos lövései által, de ez a nap is eljött!

Tony Gilroy úgy szővi a forgatókönyvet, mint a Banyapók a hálóját J.R.R. Tolkien könyveiben. Becsalja a nézőt a képernyő elé, elragadja és ott tartja az első pillanattól az utolsóig és továbbra is nagyon működik. Alig várom a folytatást!


Link másolása
KÖVESS MINKET: