Videó: a világ legtitkosabb városa
Sokaknak az sem adatik meg, hogy bejusson a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságba (DPRK), nemhogy ott forgathasson, sőt, felrakhassa a felvételeit YouTube-ra. A köztudottan erős diktatórikus rendszert működtető észak-koreai kormány azonban engedélyt adott egy szingapúri fotósnak, hogy GoPro fejkamerát használva felvételeket készítsen Phenjanról, Észak-Korea fővárosáról.
A teljes és vágatlan videó 22 perces és YouTube-ra is felkerült, alább ti is megtekinthetitek. Persze sok weboldal megjegyzi a videó közlésekor, hogy ellenben a fotós állításával, a videó nem feltétlenül cenzúrázatlan, valószínűleg kapott néhány "ajánlást", merre is menjen kamerájával.
Előre szólunk, hogy izgalmakban nem bővelkedik a videó, de ha hátradőlsz és élvezed az utat, hamar észreveszed magadon, hogy olyan, mintha ott lennél a világ legtitkosabb városában.
Az első, ami szembetűnik, hogy bár fővárosról van szó, iszonyatosan kihalt Phenjan. A videó elején hősünk áthalad a Tedong folyón, amit nagyjából úgy kell elképzelni, mint Budapesten a Dunát. Mégis, nehéz elhinni, hogy annyira jelentős folyóról lenne szó, hisz míg az Margit hídon autók, gyalogosok és Combinók tolonganak, addig itt alig egy-két biciklis és gyalogos lézeng.
A következő észrevehető különbség Phenjan és mondjuk Budapest között, hogy nincsenek zebrák és nincsenek lámpák (legalábbis sokkal kevesebb, mint nálunk). Az amúgy nagyon széles fővárosi közutakon akkor és ott rohannak át az emberek az úton, amikor és ahol akarnak. Nem mintha olyan sok autó lenne, ami elüti őket. Azért, hogy a teljes káoszt elkerüljék, egy-egy közlekedési rendőr áll a kereszteződésekben elhelyezett, helyes 2-3 méter átmérőjű körökben.
Érdekes még, hogy bár borzasztó széles, 6 sávos utak vannak Phenjanban, autó alig jár rajtuk, de a videó 5. percének magasságában láthatjuk, hogy óriási sorok állnak a buszra várva. Az is nagyon szembetűnő, hogy a város nagyon csendes, a szél süvítésén kívül szinte alig hallhatunk valamit.
A videó 8. percénél egy addig még nem látott, hajlított dizájnnal ellátott felhőkarcoló épületegyüttes tárul szemünk elé, ám mielőtt bárki is New Yorkba képzelné magát, a szemközti oldalon megjelennek a kommunista időkből számunkra is ismerős, dugig tömött trolik és buszok. A 11. percnél hősünk előtt feltűnik egy a párizsi mintára készült, de annál nagyobb Diadalív, ám sajnos egyetlen mezei videónézőnek nem adatik meg, hogy átmehessen alatta. Ellenben a Diadalív megkerülése után bal oldalon óriási panelrengeteget, jobb oldalon pihenő katonai teherautókat tekinthetünk meg.

A 14. percben aztán gyönyörű helyre keveredik hősünk, aki egy újabb toronyba bújtatott diadalív alatt megy át, majd az Andrássy úthoz nem fogható, de mégis szép úton megy végig. Az utcán két oldalon a fák, mint kihegyezett ceruzák sorakoznak és teszik szebbé az amúgy elég szürke és kétségtelenül túl sok betonból létrehozott városkát.
Összességében az, aki végignézte a videót, 22 percre bekerült abba a városba, amit a világ városai közül legkevésbé ismerünk. Kivégzéseket, felvonulásokat és munkatáborokat nem láthattunk, de a videó arra bőven elég, hogy kicsit közelebbről ismerjük meg Phenjant. Ami hasonlított arra, amilyennek képzeltük: szürke, "négyzetes" és kihalt.