Van olyan kultúra, ahol a csók kannibalizmusnak számít
A csók manapság az egyik legintimebb érintkezés két ember között. A múltban azonban nem csak a szerelmespárok váltottak csókot. De vajon melyik kultúrából ered a csókolózás? Kik terjesztették el a szokást Európában? Illetve melyik filmben láthattunk először csókjelenetet? Íme 5+1 érdekesség a csók kultúrtörténetéről.
1. A csók eredete

A csók eredete a tudósokat is megosztja. Egyesek szerint a csókolózás szokása több millió évvel ezelőtt alakult ki, abból, hogy az emlősök a megrágott ételt szájból szájba adták át utódaiknak. Az antropológusok másik csoportja szerint azonban a csókolózás egy ösztönös cselekedet.
A legkorábbi csókolózáshoz hasonló tevékenységről szóló írásos emlék körülbelül i. e. 1500 környékén, Indiában keletkezett, ami az orrok egymáshoz dörzsöléséről tudósít. Az i. e. 8-9. századi hindu eposzban azonban már az ajkak összeérintéséről is találunk szövegrészletet. Nem beszélve
a Kámaszútráról, ami már egy egész fejezetet szentelt a csókfajták leírásának.
2. A csók elterjedése

Nagy Sándor hódításai nagyban hozzájárultak a csókolózás elterjedésének. A hadvezér ugyanis elfoglalta Indiát is, halála után pedig szétszéledő katonái ismertették meg a világgal a csókolózás Indiából ellesett kultúráját.
3. Csóktípusok

Európában a csókolózást a rómaiak terjesztették el. Háromfajta csóktípust is ismertek: az arcra adott osculum a baráti közeledést jelezte, a basium már az ajkak összeérintését jelentette, a savium pedig a csók legszenvedélyesebb formája volt.
A római időkre vezethető vissza az esküvői csók szokása is.
A hagyomány szerint a párok szenvedélyes csókot váltottak, amikor bejelentették házassági szándékukat.
4. Csók és hierarchia

Hérodotosz írása szerint a perzsa férfiak ajakcsókkal üdvözölték az azonos társadalmi rétegbe tartozókat, a náluk alacsonyabb rangúakat pedig az arcra adott csókkal köszöntötték.
A középkori Európában is összefüggött a csók és a hierarchia. Az azonos társadalmi rétegbe tartozók a szájukat érintették össze, férfiak és nők egyaránt.
A csók annál messzebb került a szájtól, minél nagyobb volt a társadalmi különbség két ember között.
A csókot 17. század második felétől kezdték felváltani más gesztusok, mint a meghajlás, a pukedli és a kalap emelés. A csók kiszorulásához Angliában nagyban hozzájárult az 1665-os londoni pestisjárvány is.
5 Csók és undor

Egyes ázsiai területeken még a 20. században is megbotránkozást keltett egy nyilvános csók. Jó példa erre, hogy Auguste Rodin A csók című szobrának bronz reprodukcióját 1924-ben csak egy kis szobában, bambusszal eltakarva állították ki Tokióban.
Az ajakra adott csók sok ázsiai kultúrában undort vált ki, sőt
néhol egyenesen a "kannibalizmus egyik formájának" tekintik.
+1. Az első filmes csókjelenet:
A filmtörténetben May Irwin és John Rice csókolta meg egymást elsőként az 1896-os A csók című némafilmben. Talán mondanunk sem kell, hogy a film óriási botrányt okozott.
Forrás: Wikipédia, Múlt-kor
Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!