ÉLET-STÍLUS
A Rovatból

Új divat a párkapcsolati detox: a tudatos szünet vajon megment egy kapcsolatot vagy segít befejezni?

A párkapcsolati detox egyre inkább terjed napjainkban, különösen a modern életvitel és a digitalizáció hatására, amikor az emberek úgy érzik, hogy a párkapcsolataikban túlterheltek vagy éppen kiürültek.


Mit is jelent pontosan a párkapcsolati detox, mikor lehet szükség rá? Szakértőnk segítségével, Miller Gertrúd önértékelési tréner, párkapcsolati- és életvezetési tanácsadóval járjuk körbe a témát. Ketten el is mesélik a történetüket, igaz, arra megkértek, hogy a nevüket változtassam meg.

- Mi az a párkapcsolati detox?

- A legjobb párkapcsolatokban is előfordul, hogy időnként zűrök állnak be. Van, amikor egy meghitt vacsora kettesben elég lehet átbeszélni a felmerült problémákat, többnyire azonban egy mélyebb önvizsgálatra van szükségünk, erre lehet megoldás a párkapcsolati detox. Ez olyan időszak, amikor tudatosan szünetet tarthatnak a párok a kapcsolatukban. Ilyenkor lehetőségük van arra, hogy fókuszáltabban ráláthassanak a kapcsolatra, ezen belül a saját érzéseikre és szükségleteikre, a felmerült hibákra és hiányosságokra. Ez nem egyenlő a szakítással vagy a végleges elválással, hanem inkább

egyfajta tisztítókúra, amely segíthet új alapokra helyezni a megjavított kapcsolatot.

Természetesen vannak olyan élethelyzetek, amikor ennek az időszaknak a segítségével a párok véglegesen ráébrednek, hogy nincs tovább.

- Miért alakult ki a párkapcsolati detox igénye?

- A modern világban a párkapcsolatok sokkal összetettebbek és stresszesebbek, mint korábban. Sokkal nagyobb nyomás és elvárások nehezednek rájuk. A közösségi média, a folyamatos online jelenlét és az állandó információáradat mind hozzájárulnak ahhoz, hogy az emberek túlterheltek legyenek, vagy elégedetlenek önmagukkal, párjukkal. A párkapcsolati detox egy megoldás lehet a modern élet kihívásaira, hogy a párok megértsék, és megtanulják tudatosan és egészségesen kezelni a kapcsolatukban felmerülő problémákat. Egyszerűbben, hogy visszataláljunk önmagunk és a másik valódi értékeihez.

- Van értelme egy jól működőnek tűnő kapcsolatban is?

- Igen, mert segít felülvizsgálni a megszokásokat. Az időnkénti szünet lehetőséget ad új perspektívákra, és a kapcsolat frissítésére, erősítésére. Az együtt töltött évek alatt a párok változnak, így az érzelmeik is. Különféle hatások alá kerülhetnek az egyének, és ezért gyakran alakulnak ki kommunikációs, érdeklődési problémák. A félreértések, elhallgatott érzések lassan mérgezik a kapcsolatot. A detox ideje alatt mindkét fél elgondolkodhat azon, hogyan kommunikáljanak hatékonyabban és őszintén. Mit hallgatnak el egymás elől, és miért, illetve miről kell mindenképpen beszélniük, mik tartoznak a komfortos kapcsolati kommunikációba, amik segítik őket. Egy kapcsolatban könnyen elveszíthetjük önmagunkat, hiszen gyakran a másik fél igényeit helyezzük jobban előtérbe a magunkénál. A detox időszaka lehetőséget ad arra, hogy felfedezzük, mire van szükségünk és hogyan gondoskodhatunk jobban önmagunkról.

- Mi van akkor, ha valaki megcsalta a másikat? Segíthet?

- Ez egy nagyon vitatott terület, amiben sok tényezőt kell megismerni. A kapcsolatokban talán ez az egyik legnehezebben feldolgozható probléma, hiszen itt a bizalom traumatizálódott. Ha az eltávolódás mondjuk munkamánia miatt merült fel, amikor időhiány miatt kevésbé vonódnak bele egymás mindennapjaiba, arra mindenképpen egyszerűbb megoldásokat találni. A folyamatos konfliktusok növelik a stressz szintjét és szorongást okozhatnak. A detox időszakában ezek a tünetek csökkennek, mivel mindkét fél időt kap a regenerálódásra.

- Mennyi ideig tartson a párkapcsolati detox?

- Ennek az időtartama egyénenként és páronként változó lehet, általában néhány héttől néhány hónapig terjedhet. Fontos, hogy mindkét fél egyetértésben határozza meg az időtartamot, és tisztázzák a detox céljait és szabályait. Rugalmasnak kell lenni egymáshoz, hiszen mindenki másképpen dolgozza fel az érzelmi kérdéseket.

- Hogyan telik a gyakorlatban ez az időszak?

- A párkapcsolati detoxot ideje alatt általában hatékonyabb, ha a párok külön vannak, de legalábbis sokkal több időt töltenek egyedül, párjuk társasága nélkül, mivel így mindkét félnek több tere van az önreflexióra és a személyes fejlődésre.

A különélés vagy a külön eltöltött idő lehetővé teszi a kapcsolat objektívebb értékelését és a megújulást.

A detox megkezdése előtt a legfontosabb, hogy a párok őszintén megbeszéljék az okokat, az elvárásokat és a határokat. Ez segít elkerülni a félreértéseket és a további sérüléseket. Kapjon mindenki időt és teret, és ha eldöntöttük, hogy egymás nélkül töltjük ezt az időt, akkor lehetőleg kerüljék a napi szintű kommunikációt, hogy mindkét félnek legyen ideje saját magára koncentrálni a másik behatásai nélkül. Ez az időt tökéletes a magunkba mélyedésre, mint a meditáció, naplóírás, terápia vagy önismereti könyvek olvasása. Fedezzünk fel új hobbikat vagy térjünk vissza régi kedvenc tevékenységeinkhez, ez segít feltöltődni és új élményekkel gazdagodni. Töltsünk időt barátokkal és családtagokkal. A társas támogatás erősíti a lelki egészséget, és segít abban, hogy ne érezzük magunkat elszigeteltnek.

- Mire ügyeljünkünk még?

- Tartsuk tiszteletben a határokat és az időtartamot. Ne próbáljuk meg rövidíteni vagy megszakítani a detox időszakát. A kapcsolatokért időről-időre meg kell dolgoznunk, hiszen folyamatosan változunk benne. Készüljünk fel a visszatérésre, ezért erre készítsünk tervet.

Beszéljük meg, milyen változtatásokra van szükség, és hogyan szeretnénk folytatni.

Ha a problémák súlyosak, érdemes szakemberhez, párterapeutához fordulni. Vannak olyan helyzetek, amiket nem tudunk egyedül megoldani, ezért szakember segítségével jobban elérhetjük céljainkat.

- Mind a két fél részt vesz ezeken a terápiákon?

- Nem feltétlenül. Van, hogy csak az egyikük jön el hozzám, a másik nem is tudja hogy, a párja mit akar.

Azzal, hogy az egyikük saját magán akar változtatni, végül is kívülről változtat a kapcsolaton, amitől jobb lehet, mert egyénileg fejlődik.

Azt tapasztalom, hogy a megbocsátás mindenkinek nehezen megy. A terápián emiatt arra is rádöbbenhetnek, hogy a párkapcsolatunknak már vége, és ez lehet sajnos a szomorú valóság, ezért jobb, ha ilyenkor egy szakértővel együtt dolgozzák ezt fel a párok.

- Minden esetben javasolt a detox?

- Azt gondolom, hogy mindenki megérdemel egy esélyt. Nagyon jó terápiás módszer, bár nem mindig tudatos, ezért sokan csak úgy megélik. Vannak akik előre megbeszélik, hogy több időt áldozhassanak saját magukra, ezért nagyon fontos, hogy ne nőjenek egymás fejére és egymáshoz. Az a tapasztalatom, hogy bizonyos kapcsolatokban, például alkohol- vagy drogfüggő esetében ez nem ilyen egyszerű, mert nem hiszek abban, hogy egy párkapcsolati detox megváltoztatná, ott előbb a függőség okait kell orvosolni.

Egy megcsalásnál mind a két félen múlhatnak a dolgok. Ha valakit megcsaltak, nyilván nem tud azonnal megbocsátani, vagy talán sohasem fog. Ebben, ha nincs esély rá, nincs miről beszélni tovább, ez a kapcsolat végét jelenti gyakorlatilag.

És persze az is előfordul, hogy valaki beleragad egy olyan kapcsolatba, amit már nem kellene erőltetni. Van akiknek előnyös lesz, ha megjavítják a kapcsolatukat, de vannak, akik továbbra is ragaszkodnak a megszokott rosszhoz, és tovább botladoznak benne. Nehézségnek látom azt is, hogy a kötődések egész mások mindenkiben, sok olyan trauma van, amelyek miatt nem vagyunk igazi önmagunk egy kapcsolatban. Ha nem fogadjuk el a másikat olyannak, amilyen, nem vezet jóra.

Zsanett története: „Se veled, se nélküled. Azt éreztem, hogy megrekedtünk”

Azért kértem párterápiás segítségét, mert úgy éreztem, hogy elakadtam a párkapcsolatomban, ami most már 12 éve tart. Tinédzserkorunk óta együtt vagyunk a párommal, egy nyári táborban gyerekszerelemnek indult. Hosszú ideje vagyunk együtt, kialakult a se veled, se nélküled. Az egyetemi éveinket a párom egy másik városban töltötte, míg én otthon maradtam a szüleimmel. Nekem nehézkesebben telt el ez az időszak, és előjött bennem a féltékenység.

Akkoriban ő sokkal szabadabb életet élt, társaság vette körül, amiben más lányok is forogtak körülötte.

Kiderült, hogy ebben az időszakban megcsalt, nem titkolta, mert már másnap elmondta. Egyrész értékeltem az őszinteségét, másrészt baromi rosszul esett, ebből aztán egy szünetünk lett. Nyilván elfogadta ezt a döntésemet, de pár hónap múlva kibékültünk, és sokáig érezhette rajtam, hogy nálam ez nagyon betalált. Akkor 18 éves voltam, ő 21, nagyon az elején az éltünknek, mondhatnánk, talán nem is kellett volna folytatnunk, hiszen megingott a bizalom. De én most is, és akkor is úgy éreztem, hogy nekem ő az igazi nagy Ő. Amikor végzett az egyetemen, akkor kezdtem el én, ezért felköltöztem a fővárosba, és együtt kibéreltünk egy lakást. A szüleink is támogatták a kapcsolatunkat, és az együttéléssel már nem voltak közöttünk konfliktusok, de teltek az évek. Nagy baráti társaság volt körülöttünk, és azt vettem észre, hogy más párok sokkal rövidebb idő alatt összeházasodtak, mi pedig stagnáltunk. Ez elkezdett frusztrálni, hogy vajon miért nem kéri meg a kezemet. Ezt persze nem kezdtem el neki mondani, mert akkor úgy éreztem volna magam, mintha hisztis lennék, de rettenetesen zavart ez az egész szituáció.

Nem tudtam erről beszélni neki, nagyon sokáig magamba fojtottam,

sokat töprengtem azon vajon hol hibázok, mit csinálok rosszul, vajon miért nem akar megkérni. Három évvel ezelőtt emiatt belevágtam egy önismereti útkeresésbe, amiben a traumáimat kezdtem el letisztázni magamban, hogy vajon miért van ez az elvárásom. Aztán kibogoztam dolgokat. Megértettem, hogy mindketten nagyon más háttérrel rendelkezünk. A párom egy elvált, mozaikcsaládban nőtt fel, míg én egy idillikus, összetartó családban nőttem fel. Ezért én valami ilyesmire vágytam, amit otthon a szüleimtől láttam, akik több mint 30 éve élnek együtt a legnagyobb békében. Más példákat láttunk gyerekként, ebben segített Gertrúd, hogy ezt megértsem, és kezelni tudjam. Párterápián kellett volna ezt végigvennünk, de a párom nem volt erre hajlandó,

így csak én jártam el az ülésekre. Így is hatékony volt egyébként, mert nekem magamnak kellett változtatnom, hogy ebben a helyzetben ne sárkányosodjak el.

Az lett végül a megoldás, hogy elengedtem ezt a témát. Akkoriban emiatt feszültségeink voltak, és ekkor jött fel az ötlet, hogy legyünk többet külön. Lecsengett ez az egész bennem, nem akartam olyan görcsösen az esküvőt, és pár hónapra rá már elmertem neki mondani, hogy mi nyomasztott. Ekkortól már elég jól ment a párkapcsolati detox kettőnk között, ő is, én is nagyon jó programokat találtunk ki magunknak, ilyenkor semmilyen kommunikáció nem volt kettőnk között. Mind a ketten foglalkozhattunk csak saját magunkkal. A párom egy napon azzal állt elő, hogy meghív nyaralni, annak ellenére, hogy nem szeret repülni, ezt kissé furcsállottam is. Elutaztunk a meglepetés nyaralásra, de mivel soha többet nem gondoltam a házasságra, még nagyobb volt a meglepődésem, amikor

a nyaralás alatt megkérte a kezemet. Kiderült, hogy már sokkal korábban megvette a gyűrűket, mielőtt bármit tudott volna arról, hogy engem ez nyomaszt, hogy még nem vagyok menyasszony.

Elmondta őszintén, hogy azért félt, mert a válás benne volt a gyerekkorában, és ettől mindig is tartott. Szerencsére happy end lett a vége, mint a romantikus filmekben. Azzal, hogy szüneteket tartunk és elengedjük egymást időről-időre felüdíti a kapcsolatunkat. Ez a házasságunk alatt is meg fog maradni.

Sokkal nyitottabbak lettünk egymással, szintet léptünk. Nagyon jót tett mind a kettőnknek, hogy képesek voltunk kimondani dolgokat és őszintén megbeszélni.

Újabban ismét randizunk egymással, mint a kapcsolatunk legelején, de külön is szervezünk programokat, nekünk jót tett és tesz az így eltöltött idő. Szerintem a párkapcsolati detox megmentette a kapcsolatunkat a hétköznapi szürkeségtől.

Klára sztorija: Hogyan lett a szakításból házasság?

Már válófélben voltam, amikor megismerkedtem a párommal. Az egyik barátnőm mutatta be nekem, mert ő is akkoriban vált, rokonlelkek voltunk, így ez az új barátság mindkettőnknek kapóra jött. Több hónapig közös volt a társaságunk, akik főleg hozzám jártak át, így valójában ő is egyre többet jött, de nekem akkoriban még csak mint haverra tekintettem. Akkor még nem kerestem új párkapcsolatot, friss volt nekem ez a válás után, bár szimpatikus volt. Ő azért óvatosan próbált közeledni, végül amikor eljött a szilveszter és megérkezett a bulira, akkor vettem őt észre igazán, megakadt rajta a szemem. Elkezdtünk randizni, és hónapokkal később azt mondta, hogy a gyerekemmel együtt fogad el, úgy, ahogyan vagyok. Ez nagyon jólesett, és azóta is rengeteget segít nekem mindenben.

Viszont amilyen jól indult a kapcsolatunk, később egy katasztrófa lett belőle.

Nagyjából két közös évünk volt, amiben mindenféle rajtunk kívül álló gonddal volt megterhelve a kapcsolatunk, amit egyre nehezebben tudtam tolerálni. Akkor adtam be az unalmast, amikor egy barátja beleköpött a levesünkbe, nem is akárhogyan. Ez az állítólagos barát már korábban is írogatott nekem, próbálta csapni a szelet titokban, pedig egy három gyerekes, családos apuka volt. Persze én nem vettem fel a kesztyűt csak normálisan lereagáltam a helyzetet. A gond az volt, hogy mindemellett,

azt adta elő a páromnak, hogy én nem vagyok hozzá való. Folyamatosan duruzsolt neki,

és próbálta lebeszélni őt a mi kapcsolatunkról. Ez a barát beleszólt az életünkbe a hátam mögött, és én éreztem a páromon ezt a furcsa változást, csak azt nem tudtam hogy, ez mitől van. Sajnos a párom elkezdett hinni neki, mert a legjobb barátja volt, majdhogynem családtag. Én szakítottam vele, mert tényleg azt éreztem, hogy ez nekem nem megy így tovább. Nem tetszett a párom viselkedése akkoriban, kicsit ivott is, mert ő sem bírta a terheket és traumáit, amik egyszerre érték. Négy hónapig voltunk külön, és közben ő mindig próbálkozott nálam, de annyira nem hatott meg. Jött a karácsony, és átugrott a maradék cuccaiért, és akkor megenyhült a szívem, mert láttam, hogy nagyon bántja valami, és beszéltem vele. Többször nekifutottunk, kiderült, hogy a családjaink drukkoltak, hogy újra összejöjjünk. Végül elmentem vele egy buliba, ahol

egy véletlen elszólás folytán kiderült, hogy a legjobb barátjáék utálnak engem. Ez kiverte nálam a biztosítékot, mert arról a barátjáról volt szó, aki nekem írogatott a háta mögött.

Megmutattam neki a barátja üzeneteit, amitől a párom ledöbbent. Akkor esett le neki, hogy becsapta őt, és féltékenységből kevert bele a kapcsolatunkba. Szerintem ezen még ma sincsen túl, de ettől függetlenül tartják a kapcsolatot, amikor muszáj. Mellém állt, mert rájött, hogy ez a két év, amt együtt töltöttünk, fontosabb neki. Ez a különlét kellett ahhoz, hogy a párom teljesen felnőjön ehhez a helyzethez, hogy tényleg mi kellünk neki, hogy szeret minket. A párkapcsolati detoxunk alatt rá kellett jönnöm arra is, hogy a párommal megfogtam az isten lábát, mert jobban beleláttam az életünkbe, és sokkal toleránsabb lettem. Szerencsére kiderült az igazság, hogy pont a legnehezebb időszakunkban még egy barát is áskálódott a háttérben.

Ez megerősített minket, hogy együtt akarunk élni, ezért összeházasodtunk.

Eddigi legjobb döntésem volt, annak ellenére, hogy nehezen indult, de megérte végig menni ezen a rögös úton. Megtanultunk kéz a kézben együtt menni, és csak egymásnak hinni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Már nem a Hanna a legnépszerűbb lánynév, a fiúknál a Dominik kirobbanthatatlan
A lányoknál az Abigélek és a Nazirák, míg a fiúknál az Ábelek és az Eliotok hajráztak nagyon 2023-ról 24-re. Az élmezőnyben csak kisebb cserék történtek.


Mint minden évben, most is megtudhatjuk, hogy mik voltak a legnépszerűbb lány- és fiúnevek az elmúlt esztendőben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint.

Bár hazánkban folyamatosan gondot jelent a megszületett gyerekek alacsony száma, ennek sok hatása nincs a névadási szokásokra, igaz, néhány érdekes trend megfigyelhető.

A lányok esetében változás történt az első helyen: a korábban vezető Hannát beelőzte a 2023-ban még csak harmadik Luca.

Az élmezőny itt a következőképp néz ki:

  1. Luca
  2. Hanna
  3. Zoé
  4. Anna
  5. Emma
  6. Léna.

A lista első 50-jében a legnagyobbat az Nazirák ugrottak előre: a korábbi 76. helyett már a 40. legnépszerűbb név a listán. Az Abigélek is nagyot mentek: ők a 38.-ról a 27. helyre törtek előre.

A további listát itt lehet böngészni:

A fiúknál sokkal nehezebben változnak a trendek. Ott 2023-hoz képest nincs változás a dobogón, de az első 15-ben sincsenek jelentős változások. A 23-ban még negyedik Mátéknak tavaly meg kellett elégedniük a 6. hellyel, a Milánok és a Marcellek is beelőztek. Itt az élmezőny így néz ki:

  1. Dominik
  2. Olivér
  3. Levente
  4. Marcell
  5. Milán
  6. Máté.

Az első 50-ben itt az Ábelek dobbantottak nagyot: 14 helyet előre ugorva a 34.-ről a 20. helyre ugrottak. Nem panaszkodhatnak a Barnabások sem, akik a 25.-ről a 19.-re kerültek. Némi meglepetésre hatalmas, 25 helyes röppályával éppen befértek az első 50.-be az Eliotok. Tavaly Magyarországon 228 kisfiú kapta ezt a nevet.

A fiúnevek további listája:


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk
ÉLET-STÍLUS
Megnéztük, mi történik a textilgyűjtő konténerbe dobott ruhákkal!
Megnéztük, mit jelent a valódi újrahasznosítás: mi történik a ruhákkal, ha nem a kukába, hanem a megfelelő helyre kerülnek. Videón mutatjuk, miért nem mindegy, hová dobod a textilt!


Valószínűleg a te szekrényed mélyén is lapul néhány kinőtt, kifakult, lyukas vagy egyszerűen csak megunt ruhadarab. És ha már tudatos vagy, akkor nem a kukába, hanem egy textilgyűjtő konténerbe dobod ezeket. De vajon mi történik velük ezután? Hova kerül a póló, amit öt éve már csak alváshoz hordtál? Vagy a kabát, amit még mindig sajnálsz, de tudod, hogy már kiszakadt és sosem veszed már fel?

Mi nemcsak feltettük ezeket a kérdéseket, hanem utánajártunk a pontos válaszoknak – testközelből! A székesfehérvári válogatóüzemben, a Textrade Kft.-nél jártunk, ahová a MOHU textilgyűjtő konténereiből származó ruhák kerülnek. A TikTok-videónkban megmutatjuk, mi történik a konténerbe dobott darabokkal – a válogatástól az újrahasznosításig.

VIDEÓ: Nézd meg, hogyan zajlik a válogatás, mi történik a darált anyaggal, és hova kerülnek a legmenőbb vintage ruhák!
@szeretlekmagyarorszag.hu #hirdetés te tudtad, hova kerülnek a ruhagyűjtőből a ruhák???? #mohu #gyűjtőkonténer #szmo #szeretlekmagyarország ♬ eredeti hang - Szeretlek Magyarország.hu

Az első szűrő: ruhaként még használható?

A folyamat azzal kezdődik, hogy megvizsgálják: egyáltalán viselhető-e még az adott darab. Ha igen, akkor kategóriák szerint szétválogatják – nadrág, kabát, gyerekruha, szoknya, blúz, kiegészítők stb. Ezután több körös szortírozás következik, amelyben anyagminőség alapján döntenek a ruhák további sorsáról.

A jobb állapotú darabok európai second hand üzletekben landolnak, a gyengébb minőségűek pedig – lebálázva – afrikai piacokra kerülnek. Van azonban egy különleges szekció is: a „vintage válogató”, ahová a beérkezett ruhák legjobb 1%-a kerül. Ezek a darabok különösen keresettek a menő second hand butikokban, és nem ritkán újra divatot csinálnak abból, amit más már elfeledett.

Mi lesz a teljesen hordhatatlan ruhákból?

Ha a textil már nem hordható – például szakadt, foltos vagy nagyon elhasználódott –, akkor a darálóba kerül. Innen két út vezethet: az egyik az RDF, vagyis az energetikai hasznosítás. Az így ledarált ruhadarabokat erőművekben elégetik, és energiát nyernek belőlük. A másik lehetőség, hogy ipari célokra használják fel őket: például autók hangszigeteléséhez, töltőanyagként vagy tisztítórongyként. Ez már önmagában is sokkal jobb sors, mint a szeméttelep – de ehhez az kell, hogy te jól dönts: ne a kommunális hulladékba dobd a textilt!

Miért fontos ez az egész?

A ruháink előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár: rengeteg víz, energia és szennyezés kapcsolódik egy-egy új pólóhoz vagy nadrághoz. Ha ezeket a darabokat elhasználás után egyszerűen elégetjük vagy elásva tároljuk, azzal mindezt az erőforrást elpazaroljuk – ráadásul

sok műszálas textil lebomlás helyett mikroműanyagként szennyezi a földet és a vizeinket.

Hol találsz textilgyűjtő konténert?

A textilgyűjtő konténerek országszerte megtalálhatók. Jelenleg Magyarországon 3000 textilgyűjtő konténer érhető el, és a cél, hogy 2026 végére ez a szám elérje a 6000-et. Tavaly már 1200 új gyűjtőt helyezett ki a MOHU, és a tervek szerint minden 2000 főnél nagyobb településen elérhető lesz ilyen konténer, amennyiben a telepítési feltételek biztosítottak.

Az első ilyen konténerek már megtalálhatók hulladékudvarokban, kiskereskedelmi egységeknél és településeken, de a hálózat folyamatosan bővül. Ha szeretnéd megtudni, hol van a hozzád legközelebbi gyűjtőpont, keresd fel a MOHU térképes keresőjét.

A konténerek telepítésére önkormányzatok és kiskereskedelmi egységek online jelentkezhetnek a MOHU Gyűjtőkonténer igénybejelentő oldalán. Ha egy vállalkozás vagy település szerződést köt, a telepítés ingyenes, és a MOHU alvállalkozója rendszeresen üríti a konténereket.

És mit tehetsz te?

A legegyszerűbb dolog: ha megválsz egy ruhától, ne az otthoni szemetesbe dobd! Vidd el egy MOHU-s textilgyűjtő konténerhez. Ezekből már több mint 2800 van országszerte, és folyamatosan bővül a hálózat. A legközelebbi konténert könnyen megtalálod a MOHU térképes keresőjében. Ezzel egy apró, de nagyon is számító lépést teszel a fenntarthatóság felé. Minden egyes bedobott ruhadarab esélyt kap az újrahasználatra vagy újrahasznosításra – és közben te is teszel valamit a környezetért!


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
KVÍZ: Te mennyire vagy tudatos megtakarító?
Infláció feletti hozam - de mivel is? Hogyan érdemes kezelni a megtakarításainkat? Töltsd ki kvízünket, és tudd meg, mennyire vagy tisztában a megtakarítási lehetőségekkel!


Pénzügyi öngondoskodás. Ismerősen hangzik a fogalom? Vagy nem csak a fogalom van meg, de a gyakorlatban is sikerül megvalósítani?

Egy korábbi videónkban ezzel a témával kapcsolatban kérdeztük az utca emberét, és bár kiderült, hogy nagyon különböző az egyes válaszolók tudásszintje, egy dologban mindenki egyetértett: hosszú távú céljaink eléréséhez elengedhetetlen a megtakarítások helyes befektetése, felhasználása.

A váratlan költségekre elkülönített pénz mellett öngondoskodásnak minősül egy konkrét célra félretett összeg is. Az OTP Bank 2024-es Öngondoskodási Indexe szerint pedig már

többen vannak azok, akik hajlandóak lemondani napi kiadásokról, hogy a jövőjükre félre tegyenek (58%), mint azok, akiknél a pénz csak jön és megy.

A Groupama és az OTP Bank tavalyi kutatása alapján ugyan a háztartások 40 százaléka rendelkezik megtakarítással, ám több mint harmaduk még mindig kizárólag csak készpénzben vagy tartja pénzét. A megtakarítással rendelkezők közül sokan állampapírba fektették a pénzüket: idén a 16 - 75 éves lakosság közel negyede számít állampapírból származó kifizetésre.

Tippek tudatos megtakarítóknak

Fabriczki Rita, az OTP Bank megtakarítási termékekért és szolgáltatásokért felelős területének vezetője kiemelte, hogy már kisebb pénzügyi döntésekkel is tízezreket takaríthatunk meg. Ha pedig a régóta megtakarított, vagy az állampapírokba fektetett, most lejáró megtakarításunkat, illetve az állampapír kamatfizetésekből érkező összegeket szeretnénk okosan felhasználni vagy újra befektetni, akkor elengedhetetlen a tudatos tervezés.

Mielőtt döntést hozunk, érdemes mérlegelni a pénzügyi céljainkat, az elérhető befektetési lehetőségeket, az időtávot és a kockázatokat. Ha kérdésünk merül fel, ne féljünk szakértői segítséget kérni - az OTP Bank szakértői az élethelyzetünkhöz, céljainkhoz igazodva segítenek megtalálni a számunkra legmegfelelőbb megtakarítási megoldást.

A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül befektetési ajánlásnak, vagy ajánlattételi felhívásnak. Az OTP Bank Nyrt. által forgalmazott értékpapírokkal és befektetési formákkal kapcsolatos konkrét információkról, a költségekről és a lehetséges kockázatokról részletesen tájékozódjon az OTP Bank holnapján (www.otpbank.hu) elérhető hivatalos tájékoztatóból és a kezelési szabályzatból, valamint hirdetményből.

A megtakarításokról szóló egyszerre játékos és edukatív kvízünk segítségével tesztelheted, te mennyire vagy tudatos a témában.

Link másolása
KÖVESS MINKET:


ÉLET-STÍLUS
A Rovatból
Húsvéti bevásárlás: teszteltük, hogy alakulnak az árak, és megnéztük, hogyan kerül a csokinyuszi a boltokba
Húsvét közeledtével kíváncsiak voltunk, hogyan készülnek fel az áruházak az ünnepi rohamra és teszteltük, mennyibe kerül vajon egy húsvéti bevásárlás. Videónkból kiderül, mennyit sikerült spórolni a kasszánál, de kulisszatitkokat is mutatunk: utánajártunk, hogyan kerül a csokinyuszi a Tesco polcaira.


Ahogy közeledik a húsvét, egyre többen indulnak útnak, hogy beszerezzék az ünnepi asztalhoz szükséges finomságokat – a sonkától kezdve a tojásig, a kalácstól a csokoládé nyuszikig. Idén mi is bevásárlókosarat ragadtunk, és ellátogattunk a Tesco budaörsi áruházába, hogy megnézzük, milyen árakkal és kínálattal számolhatnak a vásárlók húsvét előtt.

Vajon idén mennyire kell mélyen a zsebünkbe nyúlni, ha a klasszikus húsvéti finomságokkal szeretnénk feltölteni a kosarunkat?

A vásárlás során azonnal szembetűnt, hogy nem mindegy, hogyan válogatunk! A Tesco Clubcarddal ugyanis nemcsak a kosarunkat tölthetjük meg ínycsiklandó termékekkel, de jócskán spórolhatunk is. Egy-egy terméknél akár több száz forintot is, így érdemes beszerezni a digitális kártyát azoknak is, akik eddig nem használták. Az akciók a húsvéti szezonban különösen előnyösek, hiszen az ilyenkor jellemző nagybevásárlások során összeadódik a megtakarítás.

Nagybevásárlás olcsóbban

Szalámi, tészta, kukoricakonzerv, liszt, öblítő, mosogatószer, kutyaeledel. Tipikus bevásárlólista, ráadásul tipikusan 2-3 helyre is elmegyünk, hogy mindezt beszerezzük. A Tescónál viszont mindezt egy helyen, és még olcsóbban megvehetjük, mint tavaly ilyenkor. Az áruházlánc ugyanis áprilistól 260 olyan termék árát is csökkentette a tavalyinál alacsonyabb szintre, ami nagyobb bevásárláskor kerül a kosarakba. Legyen szó akár húsvéti készülődésről, nagytakarításról vagy a hűtőszekrény feltöltéséről, a Tesco Árgarancia programjában és kedvező Clubcard-árain mindent megtalálsz, amire szükséged van.

A húsvéti roham idején a polcok gyorsan ürülnek, a termékek pótlása azonban zökkenőmentesen zajlik – köszönhetően a Tesco hatalmas logisztikai hálózatának. Hogy megtudjuk, hogyan jutnak el időben a húsvéti termékek az áruházakba, ellátogattunk a Tesco logisztikai központjába is. Megnéztük, hogyan működik Szigetszentmiklóson, ahonnan az ünnepi kínálat java is útnak indul.

A húsvéti bevásárlásról és a logisztikai központban tett látogatásról készült videónkat nézd meg itt - a végén pedig az is kiderül, mennyit sikerült spórolnunk:

Belestünk a kulisszák mögé, és Melhardt Norbert raktárvezető vezetésével megnéztük azt az elképesztő,

100 ezer négyzetméteres komplexumot, amely nemcsak méreteiben és technológiai megoldásaiban lenyűgöző, hanem arra is képes, hogy 24 órán belül kiszolgáljon 198 Tesco áruházat országszerte.

Itt láthattuk, hogy milyen összehangolt munkára van szükség ahhoz, hogy az ország több száz üzletébe eljussanak az ünnepi áruk. A raktárakban már hetekkel az ünnep előtt megkezdődik a húsvéti áruk fogadása, rendszerezése, majd szétosztása. A precízen működő logisztikai rendszernek köszönhetően a polcokon mindig friss és megfelelő mennyiségű áru várja a vásárlókat – még az utolsó pillanatban is.

Miért kellett ez az új központ?

A válasz egyszerű: hatékonyság és fenntarthatóság. A korábbi herceghalmi és gyáli raktárakat egy központba vonták össze, hogy kevesebb megtett kilométerrel, kisebb környezeti terheléssel és gyorsabb kiszállítással működjön a Tesco logisztikája. A számok önmagukért beszélnek: az éves szén-dioxid-kibocsátás várhatóan 830 tonnával csökken, és a megújuló energiát több mint 8600 napelem biztosítja.

Mi van a színfalak mögött?

Március óta teljes kapacitással pörög a központ, ahol minden terméktípus külön zónát kapott: a hűtést nem igénylő szárazáru, a zöldség-gyümölcs, a tejtermékek, húsok és halak mind saját részlegben „laknak”, különböző hőmérsékletű csarnokokban.

Külső szemlélőként a legdurvább talán az 1 fokos hűtőcsarnok, ahol zsilipes dokkolórendszer akadályozza meg a hőveszteséget, és ahol egy kamion rakodása pont úgy történik, mint egy svájci óramű működése.

A logisztika teljes mértékben digitális: a termékek útja a beérkezéstől a kiszállításig nyomon követhető, a kollégák pedig PDA-val és vonalkódokkal dolgoznak. A csarnokban 32 ezer raklapnyi, azaz körülbelül 2,5 millió karton termék tárolható, és minden úgy van kialakítva, hogy még a targoncák is menetrendszerűen működjenek.

És hogy néz ki egy nap itt?

Az üzemben közel 900 munkatárs dolgozik folyamatos műszakokban, a pihenőidőben pedig masszázsfotelek, csocsóasztalok és meleg étel is várja őket. A biztonságról több száz kamera, mozgásérzékelő és tűzvédelmi rendszer gondoskodik – egészen elképesztő, milyen komplexitással működik ez az egész.

A telephely saját járműjavítóval, kamionmosóval és üzemanyagtöltő állomással is fel van szerelve. Ráadásul egy elektromos vontató is segíti a munkát, ami újabb lépés a környezetbarát működés felé.

És mi köze mindennek a húsvéthoz?

Nos, a Tesco üzletekbe március végétől már innen érkeznek a húsvéti termékek: több száz tonna sonka, több mint húszféle, magyar forrásból származó tojás (heti akár 2 millió darab!), friss zöldségek, kalács, torma, no meg persze a csokinyuszik és -tojások is itt indulnak útnak, hogy az ünnepi asztalra kerüljenek.

Mi pedig a látogatás során megtapasztaltuk: ez a központ nemcsak logisztikai bravúr, hanem egy aprólékosan megtervezett, jövőbiztos rendszer, ami mögött ott áll a technológia, az ember és a környezettudatos szemlélet – na meg az a csapat, amelynek köszönhetően a húsvéti reggeli (és minden más bevásárlás) tényleg gond nélkül az asztalodra kerülhet.


Link másolása
KÖVESS MINKET: