"Rettegek, és nem tudom megmagyarázni, miért" – a szorongó, pánikbeteg lány használati utasítást írt barátjának önmagához
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint ma a világon minden 13. ember szenved ilyen problémáktól, amelyek nemcsak megkeserítik az életüket, hanem egy idő után a legegyszerűbb mindennapi feladatok megoldása is nehézzé válik számukra. Ilyenkor a hozzátartozóknak sem könnyű, mert nem mindig tudják, hogy miként viselkedjenek velük.
Kelsey Darragh, aki beismerte, hogy vannak pánikrohamai és szorongások is gyötrik, megosztott a nyilvánossággal egy intim listát, amelyet barátjának készített, hogy megértse állapotát. Tizenöt dolgot írt le amellyel segíthet rajta egy pánikroham esetének, ezek a a Boredpanda oldalán jelentek meg.
A lista hamar nagy érdeklődést váltott ki a közösségi médiában. Vélhetően olvasóink között is vannak, akiknek szerettei hasonló problémákkal bajlódnak, ők is tanulhatnak Kelsey tanácsaiból.

1.
Rettegek, és nem tudom megmagyarázni miért. Ezért kérlek, ne borulj ki.
2.
Nézd meg, hogy gyógyszereim elérhető közelségben vannak-e. Bizonyosodj meg, hogy bevettem-e őket.
3.
A légzőgyakorlatok frusztrálnak, de létfontosságúak. Próbáld meg szinkronba hozni a légzésemet a tiéddel.
4.
Tégy gyengéd célzásokat olyan dolgokra, amiket együtt csinálhatnánk, hogy eltereljük a figyelmet a pánikról. De nem mondd azt, hogy mit kell tennem, vagy mire van szükségem. És halld meg azt is, ha valamire nemet mondok.
5.
Ha disszociativ pánik tör rám, emlékeztess arra, hogy volt már ilyen és elmúlik. De amikor előjön, mindig rémisztő. Ezért ilyenkor mesélj valami vidám dolgot rólam, vagy a kettőnk életéről, ami megnevettet.
6.
Néhány korty víz jót tehet, de ne mondd, hogy igyak, vagy egyek valamit. Hidd el, ilyenkor úgy érzem, hogy hánynom kell.

7.
Lélegezz együtt velem!
8.
Ha elmehetünk onnan, ahol vagyunk, vigyél haza!
9.
Légy velem nagyon kedves, zavarban vagyok, bűntudatot érzek azért, hogy belevittelek ebbe a helyzetbe, de ne érezd magad frusztráltnak velem.
10.
Néha egy igazán nagy, önfeledt, hosszú öleléstől biztonságban érzem magam.
11.
Nehéz lesz rávenni engem, hogy lélegezzem, de ez a kulcsa mindennek!
12.
Ha tényleg nagy a baj, hívd anyámat, nővéremet, és legjobb barátainkat telefonon.
13.
Ne mondd, hogy küzdjek ellene. Hadd menjen inkább keresztül rajtam. Minél inkább igyekszem kordában tartani – vagy együtt megpróbáljuk – annál rosszabb lesz.
14.
Érezz együtt velem! Nem a bajt kell elkapnod, hanem engem.
15.
Miután elmúlt (lehet, hogy órák múlva), kezdjünk el beszélgetni róla, mit csináltál, és legközelebb mit fogunk csinálni.

Kelsey arra biztatta követőit, hogy osszák meg azokat a gondolatokat, amelyekről úgy érzik: segítenek nekik a pánikrohamok átvészelésében. Posztjára számos hozzászólás érkezett. Egyikük elmondta, hogy ha út közben jön rá a roham, keres egy árnyékos helyet, és megpróbál valami kellemes zenét hallgatni. Egy „Miss Katie” nevű kommentelő számára ilyenkor a legfontosabb, hogy ne szóljanak hozzá hangosan, és legyen körülötte valaki, aki nyugalmat áraszt. „Sage 60” igyekszik minél nagyobb távolságot tartani az idegenektől. „B”-nél az működik, hogy mantrázza magának: „Ez csak tűzriadó, nem tűz”. „Scott Donnelly” számára viszont a varázsszer feleségének érintése, bőrük találkozása, amelynek a szexualitásról, hanem az empátiáról szól.
Figyelemre méltó "Britley" módszere is, amit ő csak 54321-nek nevez. Talál 5 dolgot, amit lát, négyet, amit megérinthet, hármat, amit hall, kettőt, amelynek az illatát érzi, és egyet, amit megízlelhet. És a legsúlyosabb eseteket kivéve képes elűzni vele a rohamot.