KULT
A Rovatból

Sztárbox: Az Istenes-Schobert mérkőzés volt az egyetlen, ahol végül a nagyobb arc nyert

Mindenki ugyanazokat a közhelyeket puffogtatja a bokszmérkőzések kapcsán, de ezzel együtt is úgy tűnik, bejött az RTL-nek a költséges műsor a nézettségi versenyben. Kritika.


Az RTL klub pénzt, paripát nem kímélve indította be október végén a Sztárbokszot. A felkért hírességek nyilván nem ingyen vállalták a fél éves felkészülést, és az edzők sem szerelemből foglalkoznak velük.

Aztán otthagyták az RTL székház kényelmét, kibérelték és berendezték a Riz Levente Sport- és Rendezvényközpontot, ami megint csak nem két fillér. Ráadásul gondoskodnak róla, hogy a meccsek alatt a közönség soraiban ott tolongjon a hazai celebvilág krémje.

(Számomra új elem, hogy a meghívottak között immár youtuberek is feltűntek, mint például Dezső Bence.)

Még az edzők között is akadnak ismert nevek, Sáfrány Emesét például Miló Viki készítette fel, aki szép sporteseményei mellett egykor maga is felkapott vendége volt a kereskedelmi csatorna műsorainak, sőt, férfi magazinban is találkozhattunk vele.

A celebek persze valószínűleg nem kapnak pénzt a részvételért, örülnek, ha kamera közelébe kerülhetnek. Igazán szórakoztató figyelni, hogyan igyekeznek felhívni magukra a közönség soraiban interjú alanyokra vadászó Csobot Adél és Héder Barna figyelmét.

Az első adás után úgy tűnik, bejött a húzás: A Sztárbox jóvoltából az RTL meg tudta verni a TV2-t vasárnap este. Ezt persze a TV2 nem nézheti tétlenül, és bevetette a csodafegyvert: november 05-én Tóth Gabira és új pasijára hárult a feladat, hogy visszacsalogassa a pletykára éhes nézőket a Sztárban sztár leszek elé. Hogy ez mennyire vált be, az majd később derül ki, ha kijönnek a friss nézettségi adatok.

Ahogy a sportcsarnokban is vannak felvezető meccsek, a tévében valójában már a Fókusz végén elkezdődik a Sztárbox. Itt az előző elődöntő történéseit dolgozzák fel interjúkkal, összefoglalókkal. Akadt egy-egy érdekesebb bejátszás, Kokó például véget vetett az elmúlt hét egyik nagy vitájának.

Sokan úgy vélték, Árpa Attila sportszerűtlen volt, amikor a megrogyó Nagy Ervint tovább csépelte. Mindenki Kovács Pistije viszont megerősítette: amíg a bíró nem állítja le a mérkőzést, a bokszolónak mennie kell és ütni. Árpa tehát csak tette a dolgát.

A második elődöntő bizarr pankrátor show-val kezdődött, ami sportbemutatónak röhejes volt, humornak pedig siralmas.

Azt nem tudnám eldönteni, hogy valójában minek szánták. Mint utóbb kiderült, Frohner Fecó előző adásban bemutatott vetődése ihlette a fiúkat.

Hiába, a modern televíziózás igazi kihívása, hogy 2 és félórányi műsoridőt (oké, mínusz reklámok) miként töltsünk ki 20 percnyi tényleges tartalommal. Mert hát maguk a mérkőzések körülbelül ennyi időt vettek igénybe.

A felvezetés szép pillanata volt, amikor megemlékeztek a napokban elhunyt Szegő Andrásról. Szegő számomra újságíró etalon, interjú kötetét mindenkinek csak ajánlani tudom, de egyben lelkes bokszoló is volt.

Nagy elmék, ha találkoznak: előző bokszkritikámat azzal fejeztem be:

„Az biztos, hogy Dobos Evelin sok féltékeny feleségnek okozna örömet, ha jól megverné Emesét.”

Szujó Zoli barátunk a hölgyek mérkőzését felvezetve szinte szóról szóra ugyanezt mondta. Szeretném azt hinni, hogy olvasta a cikkemet, és megtetszett neki, de természetesen nem kizárt, hogy ugyanaz jutott eszébe.

Amúgy is megfigyeltem, hogy mennyire kevés eredeti gondolat születik a boksz kapcsán. A nők mérkőzéseiről beszélve szinte mindenki rúzs- és sminkelkenést emlegetett, illetve cicaharcot. És jelen esetben alig volt olyan szereplője az estnek, aki ne tett volna valami összekacsintós megjegyzést Emese „színészi” múltjára.

Oké, tény, hogy az egykor Aleska Diamond néven futó hölgy esetében egész másképp hangzik az amúgy ártalmatlan „kielemeztük a videóit” mondat, de azt hiszem, itt az ideje, hogy mindannyian továbblépjünk, és elengedjük ezt.

Bár sokan cikizik ezt a műsort is, azért annyi mindenképp a javára szól, hogy míg más műsorok esetében lehet spekulálni, mennyire igaziak, ezekre a bunyókra nem lehet azt mondani, hogy megjátszották.

Ennyire nem lehet jó színész mindenki, és hát azért azok az izmok sem lesznek csak úgy maguktól.

Lecserélték a ringszpíkert, ezúttal a csatorna hangja, Both András „Boci” konferálta fel a mérkőzéseket. Nekem kicsit rontja az összhatást, hogy a ringszpíker mindent kártyáról olvas. Az rendben van, hogy az adatokat nem biflázzák be, de a szellemes(nek szánt) felvezető szöveg sokkal sutább felolvasva.

Az első mérkőzésen nem mertem volna tippelni a végeredményre. Alapjában véve Dobos Evelin és Sáfrány Emese közül az utóbbi tűnik energikusabbnak, vagányabbnak a mindennapok szintjén. Evelinben van valami hűvös, tartózkodó, az ember sosem tudja, mire számítson tőle.

A mérkőzés első pillanatai is ezt tükrözték. Emese megindult, mint egy cséphadaró, ellenfele hátrálni kényszerült. De kiderült, a színésznő nem csak testben, fejben is alaposan felkészült az eseményre, mert hamarosan megálljt parancsolt Emesének és ellentámadásba lendült. Míg az első menet döntetlen közelinek tűnt, a folytatásban Evelin átvette az irányítást, és végül egyértelmű pontozással nyert.

Következett Brasch Bence és KKevin összecsapása. A színész már hét éve bokszol, még a fenegyerek Árpa Attila is úgy nyilatkozott, hogy Bence az egyetlen, akivel nem szívesen kerülne össze a ringben – márpedig erre minden esélye megvan.

A rapper KKevin olyan nagy arccal adta elő magát, hogy félő volt, be sem tud mászni a ringbe a két kötél között. Meg is üzente Bencének, hogy fél menetnél ne számítson többre. Mint oly sokszor, sejteni lehetett, hogy óriási bukta lesz ebből.

Ennek a meccsnek a visszatérő fordulata a „nem a pénz számít” mondat lett. Már-már kínosan sokszor emlegették. Minden esetre a népmesei elem bejött, Bence a harmadik menetben kétszer is padlóra küldte kőgazdag ellenfelét. A második után a mérkőzésvezető leállította a találkozót.

Az est főmérkőzését zene előzte meg. Mihályfi Luca és Ekhoe lépett színpadra, és ez volt az a pillanat, amikor a döbbenettől csak pislogni tudtam. Mihályfi Luca egy csodás hangú, tehetséges énekesnő, aki az X-Faktorban nagyszerűbbél nagyszerűbb dalokat énekelt. Ehhez képest kaptunk egy hallgathatatlanra autotune-olt produkciót. Feltételezem, erre azért volt szükség, hogy ne legyen kínos Ekhoe szereplése. De tényleg ez az irány?

Az egy dolog, hogy a popszakma tele van pozícióba került senkiháziakkal, de már ott tartunk, hogy egy jó énekesnek is a szintjükre kell silányulnia, ha érvényesülni akar?

Luca, ne hagyd magad! Te sokkal többre vagy hivatott ennél.

Bevallom, sokat gondolkoztam, írjak-e valamit Csobot Adél öltözékéről, de aztán láttam a férjét bunyózni, és úgy döntöttem, nem fogok.

Istenes Bence egyébként nemcsak remekül bokszol, de ismét bebizonyította, hogy zseniális kommunikációs szakember. Először is, itt az üzengetés. Az elmúlt hetekben Istenes egy alkalmat sem hagyott ki, hogy beleszálljon ifjabb Schorbert Norbiba. Ennek eredményeként egyfolytában beszéltek róluk, és a műsorvezető elérte, hogy ez legyen az este legjobban várt meccse, a főmérkőzés.

Míg a kisfilmjében még azt láthattuk, hogy Bence és edzője, Tóth Tamás „Barbár” Norbi testiépségéért imádkozik az edzőteremben, a mérkőzés előtti villáminterjúban a versenyző érezhetően visszább vett az arcából. Arról beszélt, hogy a szurkálás a sportág velejárója, szerinte ennyi belefér, és elismerően beszélt ellenfeléről. (Megalapozva, hogy ha – mint várható volt – nyer, ne alázza meg ellenfelét, amivel könnyen elveszthette volna a rajongók szimpátiáját.)

Nyilván Bence öltözéke sem volt véletlen.

Biztos lehetett benne, hogy a sárga rojtokkal díszített párducfoltos nadrággal feltűnést kelt, ez is beszédtéma lesz.

Mindezek mellett persze kiválóan is bokszolt. Magabiztos volt, tudta, hogy mit csinál, néha még azt is megengedte magának, hogy kicsit produkálja magát a közönségnek. Ilyen egy igazi profi: végig tudta, mit csinál a ringen kívül és belül. Ami persze nem jelenti azt, hogy Norbi ne lephette volna meg. A 18 éves fiú egyáltalán nem volt veszélytelen ellenfél, az is sokat elmond a képességeiről, hogy ez volt eddig az egyetlen mérkőzés a fiúknál, amely pontozással dőlt el – természetesen Bence javára. Ez volt az est egyetlen mérkőzése, ahol a nagyobb arc nyert - nyilván azért, mert ebben a magabiztosság mögött volt tartalom is.

Ugyancsak Norbi volt az egyetlen az est vesztesei közül, aki nem lépett le a ringből, mielőtt mikrofonvégre kaphatták volna. Sőt, bejelentette, hogy nem hagy fel a boksszal, versenyszerűen fogja űzni, és komoly eredményeket fog elérni. Úgy legyen.

Ennek a meccsnek a visszatérő közhelye a „fiúból férfi lett” fordulat volt. Akinek van felnőttkorú gyereke, az azért szerintem tudja, hogy nem akkor lesz valaki felnőtt, ha végigverekszik négy menetet egy ringben, de majd Norbi is megtanulja.

A jövő héten Pintér Tibor és Dobrády Ákos, Járai Kíra és Nyári Dia valamint Szegedi „Fecsó” és Curtis mérkőzik meg. Az utóbbi mérkőzés olyan, amire azt szokás mondani: én már csak egy kávét kérek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


KULT
A Rovatból
Komoly bakival ért véget a Hunyadi sorozat záróepzódja
Nem valószínű, hogy a tévedés utólag elhomályosítaná a rendkívül népszerű széria sikerét, mindenesetre egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni.


Elképesztő sikere volt a Hunyadi sorozatnak, amibe tényleg apait-anyait beleadtak a készítők: mind látványvilágában, mind történetmesélésében, mind a színészek játékában új korszakot hozott a magyar mozgóképkészítés világába.

A hírekbe sokszor a fülledt erotika miatt bekerülő sorozat utolsó részének utolsó perceibe ugyanakkor egy komoly baki csúszott be, amit egy kis odafigyeléssel el lehetett volna kerülni – vette észre az ATV.hu.

A mű természetesen szabadon kezeli a történelmi eseményeket, de azért arra igyekeztek vigyázni a készítők, hogy tárgyi tévedések ne rontsanak az élvezeti élményen. Az utolsó rész utolsó perceiben azonban a záró feliratban azt lehet olvasni, hogy az V. László után a következő magyar királyt, Hunyadi Mátyást „a Duna jegén koronázták meg”.

Azon túl, hogy a Duna jegén történt eseményeket a történészek ma már egységesen cáfolni szokták,

azt soha senki nem is állította, hogy maga a koronázás is Duna jegén történt volna – a legenda szerint csak Mátyás királlyá választása történt ott.

Történelmi tény, hogy Hunyadi János fiát csak évekkel később, 1464. március 29-én koronázták meg, ráadásul a Dunától jócskán messze, Székesfehérváron.

A sorozat népszerűségének azonban ez a tévedés valószínűleg mit sem fog ártani: a Hunyadi – A Holló felemelkedése húsvétvasárnaptól ráadásul már a Netflixen is elérhető.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

KULT
A Rovatból
Megijedt a sztárságtól, amikor tiniként a szoknyája alá akartak fotózni – A 35 éves Emma Watson visszavonult, és új kihívásokat keres
Oscar-díj helyett inkább PhD-t akar szerezni, a sok pénzt hozó filmek főszerepei helyett pedig inkább a nők egyenjogúságáért küzd.


Emma Charlotte Duerre Watson 1990. április 15-én született Párizsban, Jacqueline Luesby és Chris Watson angol ügyvédek gyermekeként. A családi háttere intellektuálisan és kulturálisan egyaránt gazdag, francia és angol hatások alakították Emma korai éveit. Ötéves koráig élt az öccsével, Alexszel együtt a Párizs melletti Maisons-Laffitte-ben, a szülők azonban ötéves korában elváltak, így a gyerekek ekkor Angliába költöztek, hogy az édesanyjukkal éljenek Oxfordshire-ben, a hétvégéket pedig apjuk londoni házában töltötték (később született még három féltestvére – Toby, Lucy és Nina – az apja új házasságából). Oxfordban a Dragon Schoolba járt 2003-ig, eddigre azonban már ismert színész volt az első két Harry Potter-filmnek köszönhetően.

Egyébként kb. hatéves korától kezdve a színészet érdekelte a leginkább, és szülei beleegyezésével a Stagecoach Theatre Arts oxfordi intézményében, egy részidős színházi iskolában képezte magát, ahol éneklést, táncot és színészetet tanult.

„Mindig is szerettem ezt a világot. Sokszor szerepeltem iskolai színdarabokban, és gyakran léptem fel a családom előtt. De 9 éves koromban kaptam először igazi ízelítőt a hivatásos színészetből. Akkor még nem tudtam, hogy ez megváltoztatja az életemet” – mesélte Watson a Vogue-nak egy 2018-as interjúban.

Tízéves korában már fellépett a Stagecoach produkcióiban és iskolai darabokban, de a Harry Potter-franchise előtt soha nem játszott hivatásszerűen.

Hermione 10 éve

A színészi útja aztán 1999-ben, kilencéves korában drámai fordulatot vett, amikor elkezdődött a szereplőválogatás J.K. Rowling Harry Potter-könyvsorozatának filmadaptációjához. Watsont a drámatanára bátorította, hogy próbálja ki magát a castingon, kezdetben azonban nem volt tisztában a projekt nagyságrendjével: „Nem éreztem az elején, hogy milyen nagyszabású dolgokról van szó. A könyvekről sem tudtam sokat, de azt igen, hogy Hermione karaktere zseniális. Amikor a drámatanárom azt javasolta, hogy jelentkezzek a meghallgatásra, azt gondoltam, hogy szórakoztató élmény lesz, de nem igazán számítottam arra, hogy bármi is lesz belőle. Csak a tőlem telhető legjobbat akartam nyújtani. Majd folyamatosan kérték, hogy jöjjek vissza, és kezdtem úgy érezni, hogy valami igazán különleges dolog részese vagyok. Amikor pedig felhívtak, hogy megkaptam a szerepet, akkor döbbentem rá igazán: az életem soha többé nem lesz ugyanaz, mint eddig."

Watson, akit 2000-ben választottak ki több ezer lány közül Hermione Granger szerepére, ez a döntés pedig kulcsfontosságúnak bizonyult a karrierje szempontjából. Az első rész, a Harry Potter és a bölcsek köve 2001-ben került a mozikba, Watson alakítása pedig széles körben váltott ki elismerést. A fantasyfilmek sikere egyik napról a másikra sztárrá tette őt, az újonnan szerzett hírnév azonban számos kihívással járt együtt.

Bár Watson már fiatalon reflektorfénybe került, eltökélt szándéka volt, hogy a népszerűség nem árnyékolja be a színészet iránti szenvedélyét. A Harry Potter-filmek (nyolc epizód 2001-től 2011-ig) alatt próbált egyensúlyozni az iskolai tanulmányai, a magánélete és a szakmai karrierje között. A világsztársággal járó nyomás ellenére ugyanis nagyon komolyan vette a tanulmányait, és keményen dolgozott azért, hogy megőrizze életében a normalitás érzését. „Tudatos döntést hoztam: nem akartam, hogy az életem csak a Harry Potterről szóljon. Fontos volt számomra, hogy folytassam a tanulmányaimat, és a színészkedésen kívül más érdeklődési körökkel is foglalkozzam. Nem akartam, hogy egyetlen szerep vagy film határozza meg az életemet” – mondta erről.

Mindenkit leiskolázott

A Dragon School, vagyis az általános suli 2003-as befejezése után Watson az oxfordi Headington Schoolba ment tovább. A Harry Potter-forgatásokon való tartózkodása során őt és színésztársait, Daniel Radcliffe-et (Harry Potter), Rupert Grintet (Ron Weasley), Tom Feltont (Draco Malfoy) és a többi gyereket naponta akár öt órán át korrepetálták.

Emma aztán 2006 júniusában tíz tantárgyból tett záróvizsgát, amelyek közül nyolcat A* (csillagos ötös), kettőt A (ötös) eredménnyel zárt.

A gimnázium befejezése, vagyis az érettségi után szünetet tartott a tanulmányaiban, hogy 2009 februárjától a Harry Potter és a Halál Ereklyéi 1. és 2. részének forgatására koncentráljon, de azt állította, hogy utána tovább akar tanulni.

Később megerősítette, hogy a Brown Egyetemet választotta Providence-ben, Rhode Islanden. 2011 márciusában, 18 hónapos egyetemi tanulmányok után aztán bejelentette, hogy „egy vagy két félévre” halasztást kér. Végül az utóbbira került sor, elmondása szerint így négy helyett öt évbe telt, hogy megszerezze a diplomáját angol irodalomból a színészi munkái miatt. 2014. május 25-én diplomázott a Brown Egyetemen. Ennyi azonban nem volt neki elég. Kilenc évvel később, 2023-ban elkezdte a mesterképzését az Oxfordi Egyetemen, idén pedig teljesítette a követelményeket, és továbblépett, hogy megszerezze a PhD-jét.

A Varázsvilág után

Az utolsó HP-film, a 2011-es Harry Potter és a Halál ereklyéi 2. rész után Emma nagy kihívás előtt állt: hogyan lépjen tovább a karrierjében, miután eljátszotta azt a karaktert, amely egy évtizeden át meghatározta őt. Úgy döntött, másféle szerepeket keres, és próbálja elkerülni a beskatulyázást. A poszt-Harry Potter-éra első filmje a 2011-es Egy hét Marilynnel lett a számára, bár abban még csak egy nagyobb mellékszerepeket alakított. Korábban a Harry Potter-epizódokon kívül csupán egy tévéfilmben szerepelt (2007: Ballet Shoes), és egy animációs filmben szinkronizált (2008: Cincin lovag). Az első főszerepét a 2012-es Egy különc srác feljegyzéseiben játszotta, amelyet Stephen Chbosky a saját regényéből írt és rendezett. Watson alakította Samet, egy összetett és sebezhető tinédzsert, aki a kamaszkor megpróbáltatásai között próbál navigálni. A szerep merőben eltért Hermionétól, és lehetővé tette Emma számára, hogy megmutassa az érzelmi mélységét és sokoldalúságát színésznőként. Sokan máig a legjobb alakításaként emlegetik.

A következő években Watson több filmben is szerepelt, köztük a Lopom a sztáromban (2013), az Itt a végében (2013), a Noéban (2014), A kolóniában (2015), a Regressionben (2015), A körben (2017) és a Kisasszonyokban (2019), bizonyítva, hogy képes alkalmazkodni a legkülönbözőbb műfajokhoz, a drámától a fantasyn át a pszichológiai thrillerekig. A Harry Potterekhez fogható legnagyobb sikerét a 2017-es A szépség és a szörnyeteggel, vagyis az 1991-es Disney-animáció élőszereplős feldolgozásával érte el, amelyben a főszerepelő Belle-t alakította, és amely több mint egymilliárd dolláros bevételt ért el szerte a világon. A 2019-es, Greta Gerwig-féle, 6 Oscar-díjra jelölt Kisasszonyok után azonban úgy döntött, egy időre visszavonul a színészkedéstől, és életének más aspektusaira, többek között a tanulmányaira és aktivista tevékenységeire koncentrál.

A sztárság amúgy is mindig megviselte, bár tisztában volt azzal, mekkora hatással van az emberek életére. „Találkoztam olyan rajongókkal, akiknek az arcom rá volt tetoválva a testükre, illetve olyan emberekkel is, akik a Harry Potter-könyvek segítségével vészelték át a rákot” – magyarázta a színésznő, akire a karrierje kezdete, vagyis kislánykora óta kiemelt médiafigyelem szegeződik.

A 18. születésnapján például a lesifitósok megpróbáltak a szoknyája alá fotózni, és számos zaklatás áldozata volt. A biztonsági aggályokra hivatkozva épp ezért nem is készít például szelfiket a rajongókkal, szívesebben beszélget velük szemtől szemben.

Aktívan a nőkért

Emma sok fontos társadalmi ügy mellé állt oda szenvedélyesen. Kiállt például a nemek közötti egyenlőség és a nők jogainak védelmében, az ENSZ jószolgálati nagyköveteként is tevékenykedett, és elindította a HeForShe nevű kampányt, amely arra ösztönzi a férfiakat, hogy vegyenek részt a nemek közötti egyenlőségért folytatott küzdelemben. „Mindig is hittem abban, hogy ha van egy platformod, akkor felelősséggel tartozol azért, amiben hiszel. Ez nemcsak a színészkedésről szól, hanem arról is, hogy használd a hangodat azért, hogy változást hozz létre a világban” – magyarázta a színésznő, aki emellett az oktatásra, a fenntartható divatra és a mentális egészségre összpontosító kezdeményezésekben is részt vett. Olyan ügyeket támogatott többek között, mint a Malala Alapítvány, amely a lányok oktatását segíti elő, 2016-ban pedig társalapítója volt a „Közös polcunk” nevű feminista könyvklubnak, ahol az egyenlőség, az identitás és a társadalmi igazságosság témáit feltáró olvasmánylisták felett kurátorkodott.

2019-ben Emma bekerült a Kering francia luxusdivat-konglomerátum igazgatótanácsába, ahol a divatipar fenntarthatóságáért és etikus gyakorlataiért szállt síkra. A Keringnél betöltött szerepe összhangban van a fenntartható divat iránti régi elkötelezettségével, s gyakran dolgozik együtt olyan márkákkal, amelyek a környezetbarát anyagokat és az etikus gyártási gyakorlatokat helyezik előtérbe.

Watson ugyanakkor beiratkozott egy kreatív írói programba is, feltett szándéka ugyanis, hogy a kamera mögötti szerepek felé is forduljon, szeretne forgatókönyveket írni és filmeket rendezni. Ki is próbálta már magát ezekben, a Pradának például készített egy reklámfilmet (2022: Prada Paradoxe), illetve már írt egy színdarabot is.

„Annyira örülök, hogy megtettem a színészkedéstől való eltávolodást, mert úgy érzem, hogy van saját hangom, kreatív terem és szuverenitásom, amikről korábban nem volt tudomásom” – mesélte erről.

Röviden együtt, vagy egyedül

Emma, bár már 35 éves, sosem volt 2 évnél hosszabb kapcsolata, és gyermekei sem születtek még. Egy interjúban azt mondta, a magánélete magánügy, így arról sosem szokott nyilatkozni, így általában akkor tudni csak, hogy van valakije, amikor megjelenik az illetővel egy hivatalos eseményen, vagy a fotósok elcsípik őket az utcán. 2015 és 2017 között pl. két éven át volt kapcsolatban a tech-vállalkozó William Knighttal, 2018 és 2019 között pedig a színész Chord Overstreettel (Glee – Sztárok leszünk, Acapulco) randevúzott. 2019-ben azt mondta magáról, hogy szingli, sőt, az „önpartner” kifejezéssel jellemezte magát, vagyis, hogy nem egyedülálló, hanem a saját maga társa. Aztán mégis jöttek további férfiak az életébe: 2021-től 2023-ig például az üzletember Brandon Greennel járt, a legújabb udvarlója pedig egy oxfordi iskolatársa, egy bizonyos Kieran Brown, akivel először 2024 júliusában látták csókolózni.

Az intenzív hírnévvel való megküzdésről egyébként fiatalkorától kezdve azt mondta, hogy a saját identitásában való gyökerezés segített neki végül „megtalálni a békét”, ebben pedig hatalmas segítségére volt a jóga. Emmát tehát már hat éve hiányolhatják a rajongói, és számukra rossz hír, hogy továbbra sem kereshetjük őt filmekben, sorozatokban, egyelőre nincsenek színészi előjegyzései. Nagyobb az esély arra, hogy a PhD-je megszerzése után forgatókönyvíróként és/vagy rendezőként olvashatjuk majd a nevét egy-egy film stáblistáján.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


KULT
A Rovatból
A Bűnösök dögös, fülledt, bizsergető, véres, brutális, elképesztő – A Creed és a Fekete Párduc rendezőjének új zenés horrorja az év kiemelkedő mozis élménye
Képzeljük el az Alkonyattól pirkadatigot az 1930-as évek amerikai délvidékén fekete blueszenével és ír vámpírokkal! Vérbő 137 perc következik.


Csoda, hogy behozták a magyar mozikba a Bűnösöket. Persze nem azért, mert a főszereplő Michael B. Jordan vagy a rendező Ryan Coogler ne lennének itthon is ismertek. Hiszen egyrészt ők ketten együtt szinte elválaszthatatlanok, mivel közösen forgatták A megállót (2013), a Creed: Apollo fiát (2015) és a Marvel-féle Fekete Párducot (2018), másrészt Jordant még olyan további darabokban is megkedvelhettük, mint az Aranytartalék (2001), a Drót (2002-es epizódok), Az erő krónikája (2012), a Csajkeverők (2014), A Fantasztikus Négyes (2015), A kegyelem ára (2019), a Bűntudat nélkül (2021) és persze a további Creed-filmek (2018, 2023), amelyek közül a harmadikat ő is rendezte.

Szóval velük akár a magyar mozikba is be lehet csalogatni a nézőket.

Sokkal inkább azért volt merész vállalás a hazai forgalmazás, mivel a témára nem igazán tud rezonálni egy átlag hazai moziba járó: 1930-as évek, amerikai délvidék, fekete közösség, blueszene… Soroljuk még? A felszínen, pontosabban a Bűnösök első felében ezt kapjuk, bár már ez sem piskóta.

Egy Chicagóban gengszterkedő ikerpár, Smoke (Michael B. Jordan) és Stack (Michael B. Jordan) térnek haza pénzzel kitömve gyapotültetvényes szülővároskájukba a sztori elején azzal a céllal, hogy a helyi, használaton kívüli malomból egy szórakozóhelyet rittyentsenek a város fekete közössége számára: exkluzív piák és kaják, nem utolsósorban pedig a legjobb zenészek asszisztálásával. A talpalávalóról többek között a helyi veterán muzsikus, Delta Slim (Delroy Lindo) gondoskodik, valamint az ikrek unokaöccse, a már fiatalon is profi gitáros-énekes Sammie. (az énekes-dalszerző Miles Caton filmes debütálása), történetünk kvázi főhőse. A sztori első felében Smoke és Stack ezt a nyitóbulit próbálják összehozni, annak minden részletére kitérve, miközben a városbeli múltjukkal és annak szereplőivel, traumáival is szembe kell nézniük újra.

Majd hirtelen kapunk egy több, mint éles váltást. Valami természetfeletti erő üti fel ugyanis a fejét, pontosabban egy vámpír egy fiatal fehér fickó, Remmick (Jack O’Connell) testében, aki szeretné meghívatni magát az ikrek bulijába egy vérgőzös este reményében…

Igen, ha ez ismerősen hangzik, az nem véletlen, a Bűnösök dramaturgiája ugyanis erősen megidézi az 1996-os Alkonyattól pirkadatigot, ám míg Robert Rodriguez menő filmje a puszta szórakoztatás jegyében fogant, addig a Bűnösökbe Coogler nem kevés tematikát sűrített bele. Természetesen benne van a rasszizmus kérdése, a Jim Crow-féle szegregációs törvények, ugyanakkor a zene és az „ördög” kapcsolata is igen hangsúlyos.

Klasszikus toposzok bukkannak itt fel, miszerint az igazán tehetséges zenészek, előadók azért lettek ennyire kiemelkedők, mert eladták a lelküket a vén patásnak? Egyáltalán a blueszene (és bármilyen új, az előző generáció számára furcsa/értékelhetetlen/meg nem értett muzsika) az ördögtől való? Hogy annak hívására az emberek, kiszakadva a valóságból, áhítatban adják át magukat buja vágyaiknak, mint a tánc, a szex, az alkohol és a drogok?

E világi és túlvilági ösztönök, kultúrák (a vámpírok által megtestesített ír bevándorlók), rasszok, sőt idősíkok összeütközése, van itt minden. Mindezt pedig egészen parádés jelenetek kíséretében kapjuk az arcunkba. Az egyikben például tanúi lehetünk annak, ahogy a bulin a múlt, a jelen (’30-as évek) és a jövő zenei stílusai keverednek, s mindhárom kor képviselői egyszerre és együtt ropják egy nagyszabású, közös, időkön átívelő partin az épphogy nem kakofóniába hajló egyvelegben, hiszen a zene egy univerzális, közös nyelv, amely összeköt embereket, időket, helyszíneket. De említhetjük még azt a szcénát is, amikor a bejutásukra váró, s emiatt kint rostokoló vámpírhorda a saját maga által előadott ütős ír népzenére ropja – ilyet sem látni gyakran mozgóképen. Minderre jön rá pedig az utolsó, hosszabb felvonásban a kemény hentelés, nem árulunk el azzal ugyanis nagy titkot, hogy a vérszívók természetesen beszabadulnak a buliba…

A Bűnösök egy furcsa, a tetten érhető inspirációi ellenére mégis mással össze nem hasonlítható műfaji egyveleg, egy amolyan zenés horror-gengszter-dráma, ami egyszerre nagyon dögös, izzasztóan fülledt, kifejezetten brutális és kegyetlen, ugyanakkor sokatmondó, színes és megható is.

A csúcshatás eléréseben pedig óriási szerepe van az operatőr Autumn Durald Arkapaw (Loki, Fekete Párduc 2, Az utolsó táncosnő) csodálatos képeinek s legfőképp a kétszeres Oscar-díjas zeneszerző, Coogler állandó munkatársa, Ludwig Göransson elképesztő aláfestésének, amely a film teljes, 137 perces játékideje alatt egy lüktető, bizsergető, az alantas öszöntökre és az értelemre egyaránt ható csodás műfajmixszel ajándékozzák meg a nézőket. Az év egyik legkiemelkedőbb mozgóképe lesz, érdemes hát alkut kötni az ördöggel egy mozijegy erejéig.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

KULT
A Rovatból
Micsoda nap! – Új klipes dallal megy neki a FISH! a fesztiválszezonnak
Köztudottan a legjobb nap a koncertnap, így ez a dal is egy szerelmeslevél a közönséghez, jöhet a lábdob! - üzeni a banda a rajongóknak.


Új lemez készül a Fish! háza táján, amit egy hét alatt két bulival is megünnepelnek: a teltházas Dürer Kert mellett egy húsvéti, rozsdamaró-elő-elő-intimbuli a Barhole színpadán is, ami már belemutat az új korong számaiba.

Klippremierben érkezik az új dal, a Micsoda Nap, ahol elsősorban egy klasszikus Fish! buli pillanatait kapjuk, a tavalyi, szintén soldoutos A38-ról, minimál szövegvideó mellett.

Köztudottan a legjobb nap a koncertnap, így ez a dal is egy szerelmeslevél a közönséghez, jöhet a lábdob!

VIDEÓ: FISH! - Micsoda nap

A szavakat lehetne szaporítani, de minek, az együttes úgyis a színpadon beszél elnyúlt cikkek helyett, a Micsoda Nap pedig a már megjelent Kösz Szépen, és a kereken 4 másodperces Utolsó Szám mellett egy újabb előfutára mindannak, ami miatt érdemes várni az őszi időszakot is.

VIDEÓ: FISH! - Kösz szépen

VIDEÓ: Fish! - Az utolsó szám

A klip Matyovszky Benedek és Kum Dominik munkája, a köszönet pedig szóljon Egle Gyula Koppánynak, Botlik Mátyásnak és Vári Gábornak - üzeni a Fish!


Link másolása
KÖVESS MINKET: