Tényleg Gül Baba hozott először rózsát Magyarországra?
Sokan tudják úgy, hogy Gül Baba hozta el a rózsát és a rózsakultuszt Magyarországra. Ezt a történetet erősíti az is, hogy Gül Babát a rózsák atyjaként is emlegetik. A legenda pedig úgy tartja, hogy a turbánján is mindig virított egy rózsaszál.
Valóban neki köszönhető a rózsa? Vagy mi, magyarok ismertük a rózsát már a törökök előtt is? Ennek jártam utána. Kellemes utánajárás volt, mert ehhez kikapcsolódásként és inspirációs forrásként újra elmentem Gül Baba türbéjéhez (ami még mindig zárva), és körülnéztem a virágoskertben, beleszagoltam a rózsákba és levendulákba.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Először is, ki volt Gül Baba és mit keresett itt? Abban az időben érkezett Magyarországra, amikor I. Szulejmán eldöntötte, hogy elfoglalja Buda várát. Gül Baba a bektasi rend dervise volt, szintén a történet szerint természetet kedvelő, írogató, békés ember, akinek a feladata a budai iszlám központ megalapítása volt.
Az egyik forrás szerint, miután I. Szulejmán Szapolyai János özvegyének, Izabellának felajánlotta Magyarország keleti felét Budáért cserébe, és 1541. augusztus 29-én a hadseregével be is vonult és el is foglalta, a Nagyboldogasszony-templomot (a Mátyás-templomot) átalakították dzsámivá. Szeptember 2-án a törökök hálaadó szertartása alatt halt meg Gül Baba. Emlékét nem csak az 1543 és 1548 között épített sírhely őrzi, hanem a türbe körül kialakított kert is, amelyből soha nem hiányozhat a rózsa.
Apropó, rózsa! Azt nehéz megmondani elegendő korabeli írott forrás híján, hogy minden egyes, hazánkban is megtalálható rózsafajta milyen utat járt be, pontosan mikor és hogyan került Magyarországra. Az azonban kiderült, hogy
a rózsa már a törökök érkezése előtt is itt volt.



Sőt: a középkori rózsakultusz elterjedt volt egész Európában, gondoljatok csak a Szent Erzsébet-legendákra, Szent Dorottya történetére, a lovagkorból származó Csipkerózsika-történetekre, a rózsaablakos templomokra, a népköltészetben kedvelt rózsa motívumra. Izgalmas dolgokat ír a Virágoskert, pihenőkert című 1973-ban kiadott kötet, illetve egy 1990-es Füveskönyv is, ezek szerint:
őseink rózsája volt már a középkorban is a fehér rózsa vagy rosa alba, ami ma is megtalálható a Dunántúlon erdőszéleken.
A rózsatermesztés egyébként Perzsiából indult el az ókorban. A rómaiak is ismerték a rózsát, lakomáikon rózsafüzéreket használtak; Kleopátra a legenda szerint térdig rózsában hódította meg Antoniust; Szaladin egyiptomi szultán pedig amikor 1187-ben elfoglalta Jeruzsálemet, állítólag rózsavízzel mosatta fel Omár mecsetjét.




Rapaics Rajmund múlt századi botanikus azt írja, hogy a magyarság legkedveltebb virága a rózsa és a liliom, ezek álltak a magyarok virágkultuszának élén, és ez a két virágnév uralkodik a magyarság virágkultuszában a magyar történelem egész folyamán. „A magyarság virágkultusza teljesen keresztény és középkori eredetű és a magyarság virágkultuszának első színhelyét a középkori kolostorkertben kell keresnünk. A kolostorkertben került a magyarság mai hazájába a rózsa és a liliom s a kereszténységgel a magyarság szívébe” - olvasható A magyarság virágai című, 1932-ben kiadott művében.
Ugyancsak Rapaics Rajmund írta le a következőket is fenti könyvében:
Arab vagy már török közvetítéssel kerültek Európába a nyugat-ázsiai honosságú sárga rózsák,
amelyek illata többé-kevésbé poloskás. Az első sárgarózsát Gesner írta le 1561-ben. Két sárga rózsa terjedt el az európai kertekben, a halványabb színű kénrózsa (Rosa hemisphaerica) és a sötétebb sárga, sőt egészen narancsszínű, erősebben poloskaszagú büdös rózsa (Rosa foetida).”
A címben feltett kérdésre válaszolva: magát a rózsát nem Gül Baba hozta Magyarországra, és az sem biztos, hogy ő honosított meg nálunk rózsafajtákat, de az biztos, hogy bizonyos rózsafajták és a kertkultúra egyes elemei török közvetítéssel kerültek hozzánk.

Az égi szerelem szimbóluma lett, legendák szerint a bűnbeesés után jelentek meg rajta a tövisek.
Máriát gyakran nevezik tövis nélküli rózsának, és sokszor ábrázolták rózsákkal, rózsakertben, rózsalugasban.
A különböző ábrázolásokon a fehér rózsa a tisztaságot jelképezi, a vörös a kiontott vér, a mártíromság szimbóluma lehet.
VIDEÓ: Gül Baba türbéje: