Mennyire megbízhatóak a kutyatáp tesztek?
A boltok polcain és a szaküzletekben rengetegféle kutyaeledel közül válogathatunk. Ha csak a legnépszerűbb termékcsoportot, a száraz kutyaeledeleket nézzük, a választék ott is zavarbaejtően széles. A gazdik körében felvetődő örök kérdésre, vagyis hogy melyik a legjobb kutyatáp, éppen ezért nem könnyű válaszolni. A kutyatápok minőségének összehasonlítása leginkább a különféle kutyatáp tesztek segítségével lehetséges.
A Magyarországon kapható kutyaeledelek minőségét leggyakrabban - és legalaposabban - a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal (NÉBIH) ellenőrzi. A legutóbbi kutyatáp teszt során például 41 különböző teljes értékű száraz kutyatáp minőségét vizsgálták.
A kutyatáp teszt pedig szokás szerint igen alapos volt. Ellenőrizték a kutyatápok csomagolását (mennyire figyelemfelkeltő, milyen könnyű kinyitni és visszazárni). Azt is megnézték, hogy a feltüntetett összetevők és mennyiségek:
- mennyire jól olvashatók,
- megfelelnek-e a jogszabályi előírásoknak,
- egyeznek-e a kutyatápok laboratóriumban megállapított összetevőivel,
- tovább a csomagoláson vannak-e feltüntetve plusz információk.
Ezen felül értékelték a kutyaeledelek érzékszervi tulajdonságait és megjelenését (illat, állag, szín, töredezettség), valamint vizsgálták az avasságot és az esetleges bakteriális fertőzöttséget (pl. szalmonella).
A kutyatáp teszt élmezőnyébe tartozó termékekről tehát kiderült, hogy:
- a csomagolásuk praktikus, ízléses, figyelemfelkeltő,
- az azon feltüntetett összetevők és tápanyagértékek megfelelnek az előírásoknak,
- valamint egyeznek a laboratóriumi vizsgálatok során megállapított értékekkel,
- a csomagoláson a jogszabályok által kötelezően nem előírt plusz információk is olvashatók,
- a termékek mindenféle fertőzéstől és toxikus anyagtól mentesek,
- érzékszervi tulajdonságaik megfelelőek.

Először is annak, hogy mennyire tetszetős vagy praktikus a csomagolás, vajmi kevés köze van a kutyatáp beltartalmi tulajdonságaihoz, minőségéhez. (Kivéve, ha csomagolás nem zár tökéletesen.) De ettől eltekintve is egy, a teszten jól szereplő kutyatápról csak annyit tudtunk meg, hogy a csomagoláson feltüntetett összetevők és tápanyagok tükrözik a valós értékeket és megfelelnek a jogszabályi előírásoknak.
Csakhogy ezek a jogszabályok meglehetősen engedékenyek a kutyatápok összetételére vonatkozóan. Nézzük meg, mit is jelent ez.
1. Amit húsként szerepeltetnek, az biztosan hús?
A gyártók az előírások szerint nem csak az alapanyagként felhasznált állati izomszöveteket nevezhetik húsnak, illetve hús mellékterméknek, hanem egyéb, állati eredetű összetevőket is. Például:
- harmadosztályú húsipari melléktermékek,
- feldolgozott haszonállatok maradéka,
- bőr, szőr, toll, csőr,
- tojáshéj,
- irha, inak
- csont, csontliszt,
- csontokról mechanikusan lefejtett húspép.
A kutyák egészségére ugyan nem veszélyesek ezek az összetevők, ám tápértékük a színhúshoz viszonyítva csekély.
2. Biztosan húsból van benne a legtöbb?
Az előírások szerint az összetevők listáját mennyiség szerint csökkenő sorrendben kell feltüntetni. Vagyis ha az első helyen a hús szerepel, akkor abból van a legtöbb a termékben. Csakhogy ezt a szabályt viszonylag könnyen ki lehet játszani, például úgy, hogy az egyes gabonaféléket külön-külön tüntetik fel. Ha a rizsliszt, rizskorpa, rizsfehérje, vagy akár a búza, kukorica külön szerepel, hátrébb kerülnek a listán - még akkor is, ha összesítve ezek teszik ki a kutyatáp legnagyobb részét.
Ráadásul a vonatkozó jogszabályok szerint elég, ha egy kutyaeledel minimum 4% húst - például marhahúst - tartalmaz, és rá lehet írni, hogy marhahúhos táp vagy kutyaeledel marhahússal.
3. Aromák, tartósítószerek, színezékek
Amikor egy kutyatápban túl sok a silány alapanyag és/vagy a töltelékanyag, szükség lehet bizonyos adalékanyagok hozzáadására. Ezek a jogszabályok alapján nem egészségtelenek, de ahogyan az embereknek gyártott készételek esetén, itt is vannak minimum problémás adalékok. Néhány példa:
- Ethoxyquin (E-324) - tartósítószer, eredetileg gyomirtó (!) Vese- és májkárosodást, rákot okoz
- Propilén-glikol - tartósítószer, eredetileg fagyálló (!). A kutyatáp nedvességét is redukálja, a kutyáknál bélelzáródást és rákos megbetegedést okozhat az emésztőrendszerben.
- Blue 1 és Blue 2 - mesterséges színezékek. A 12 legveszélyesebb élelmiszer-adalék listáján is szerepelnek, rosszindulatú agydaganatot okozhatnak.
4. Mi a helyzet a GMO-mentességgel?
A Európai Unió és Magyarország is következetesen tiltja a génmódosított alapanyagok felhasználását, az ilyen élelmiszerek forgalmazását. Csakhogy ez a tilalom az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerekre vonatkozik. Számos ország, például az USA és Brazília is óriási mennyiségben állít elő génmódosított szóját, kukoricát, rizst stb., amelyeket többek között állati takarmányok előállítására is használnak. Erre nézve azonban semmilyen megkötés nincsen sem Magyarországon, sem az EU-ban. Vagyis nem tudhatjuk, hogy az import állateledelek összetevői között mennyi génmódosított növény van.
PetChef: új fejezet a kutyaeledelek piacán
A PetChef termékei:
- frissen főzött, házi készítésű kutyaeledelek,
- hazai alapanyagokból készülnek,
- amelyeket ellenőrzött forrásból szereznek be, amelyek prémium minőségűek, akár emberi fogyasztásra is alkalmasak lennének,
- első osztályú hazai gazdaságokból származó pulyka, nyúl, sertés, bárány, sertés és marha színhúsból készülnek,
- összetevőik között számos szuperélelmiszer szerepel feldolgozatlan formában (pl. chiamag, édesburgonya, kinoa, sütőtök, sárgarépa, brokkoli),
- tele vannak értékes tápanyagokkal, vitaminokkal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel.
A PetChef kutyaeledelei dr. Varga József állatorvos szakmai felügyelete mellett készülnek. Varga doktor úr szakterülete a kutyák táplálása, több évtizedes tapasztalat van a háta mögött ezen a téren.

Neked való a PetChef kutyaeledel, ha…
… friss kutyás vagy és szeretnéd egészségesen etetni a kezdetektől fogva
… kutyusod finnyás és nehezen eszi meg amit elé raksz
… rendszeresen előjön rajta valamilyen allergiás tünet (viszketés, könnyezés, barna foltok, szőrhullás..stb) amik a hipoallergén tápokkal sem javulnak
… kutyusod vese- vagy májbetegségben szenved
… nem szeretnél neki egészségtelen, adalékokkal teli, erősen feldolgozott tápokat adni
… ha kipróbáltál már mindent, de egyik sem az igazi
A PetChef termékeinek készítése és összetétele teljesen transzparens, vagyis pontosan tudható, mi van - és mi nincsen - bennük. Nincs bennük például:
- harmadosztályú húsipari melléktermékek,
- feldolgozott haszonállatok maradéka,
- mesterséges ízfokozók, színezékek, tartósítószerek.
- egyéb, erősen feldolgozott alapanyagok
A PetChefet hazai kutyabarátok hozták létre azzal a céllal, hogy elérhetővé váljon az ideális kutyaeledel. Méghozzá nem a gyártó, nem a gazdi, hanem kizárólag a kutyák szempontjából. Így a PetChef termékei minden téren megfelelnek a prémium kutyatápokkal szemben támasztott elvárásoknak, sőt, egyértelműen le is körözik azokat.
