Más talán viszolyog egy hepatitisszel fertőzött drogfüggőtől
Egyre több a hepatitis C vírussal fertőzött intravénás droghasználó Magyarországon, számuk a dizájnerszerek megjelenésével nőtt meg robbanásszerűen. Négy éve a megszűrt szerhasználók fele volt fertőzött, néhány vidéki nagyvárosban az országos átlagnál is rosszabb eredmények születtek. Elindult egy program, aminek kifejezetten az célja, hogy fertőzött droghasználókat juttassanak kezelésbe. Ez nem könnyű, mivel a két legnagyobb budapesti tűcsereprogram bezárása óta kevesebb szerhasználó megy el szűrővizsgálatokra, egy részük gyakorlatilag láthatatlanná vált az ellátórendszer számára.
A fenti problémáról ír az Abcúg az egyik nemrég megjelent cikkében. Az anyagot teljes terjedelmében, változtatás nélkül közöljük.
Patrikkal a Szent László Kórház előtt találkozunk. A 24 éves srác évekig intravénás droghasználó volt, ezalatt fertőződött meg hepatitis C vírussal. Jelentkezett egy most induló programba, aminek kifejezetten az a célja, hogy szerhasználókat juttassanak kezelésbe. Amíg a vizsgálatra várt, elmesélte, hogyan kezdett el drogozni és mikor kaphatta el a vírust.
Akkor is használni kell, ha nincs steril tű
Patrik szerhasználói karrierje különböző ópiát tartalmú gyógyszerekkel indult: felírta neki az orvos vagy egyszerűen megvette valakitől ezeket. Összeismerkedett egy lánnyal, aki heroinozott, onnantól egyenes út vezetett oda, hogy ő is kipróbálja az intravénás használatot. Először ódzkodott a szúrástól, de a drog okozta élmény felülírta a félelmeit. A dizájnerdrogokhoz könnyen hozzájutott, olcsóbbak is voltak, ezért tért át a heroinról. Hamar olyan erős kényszer alakult ki a fiúnál, hogy mindennap kellett használnia, ami akár napi 4-5 szúrást is jelenthetett.
Tisztában volt az intravénás használat veszélyeivel, hogy ha nem elég óvatos, könnyen megfertőződhet hepatitis C (HCV) vagy HIV vírussal. Előbbi elsősorban fertőzött vérrel szennyezett tűvel terjed, de átadható más eszközökkel is, például közösen használt szűrővel vagy szipákkal. (Elenyésző a valószínűsége, de szexuális úton is elkapható.) Idővel azonban egyre kevésbé törődött ezekkel a kockázatokkal, főleg, amikor nem tudott steril fecskendőt szerezni vagy nem jutott droghoz. “Függőként képtelen az ember nemet mondani. Hiába nincs nálam steril fecskendő, akkor is használni kell. Hiába tudtam, hogy nem lenne szabad, olyan erős volt a kényszer, hogy mindegy volt.” Ekkor 17-18 éves volt: családjával megromlott a kapcsolata, nem járt iskolába, beállva többször lopott boltokból. Egyszer megpróbált leállni, de nem csinálta végig a rehabot. “Semmi sem változott, szóval még nagyobb erőbedobással használtam.”


Egy bolti lopás után elkapták a rendőrök, majdnem egy évet töltött letartóztatásban, de ugyanúgy hozzájutott a gyógyszerekhez. A börtönből kikerülve döbbent rá, hogy a drogozás nem vezet sehová. “Úgy éreztem, mintha a saját börtönömben lennék, nem halad az életem.” Másodszorra kilenc hónapot töltött a rehabon, utána volt még egy visszaesése, de lassan már négy éve tiszta. Rendszeresen eljár egy önsegítő csoportba, dolgozik, szeretne leérettségizni.
Nem tudja pontosan, mikor kaphatta el a vírust. Már azelőtt sejtette, hogy fertőzött lehet, mielőtt megszűrték, mivel sokszor szúrt mások által is használt fecskendővel. Néha fáradékonyabb, könnyebben lett beteg, amikor még drogozott, de ezeket leszámítva tünetmentes. Ettől függetlenül nyomasztja Patrikot, hogy fertőzött. Azzal nyugtatja magát, hogy sokan évtizedekig élnek a vírussal anélkül, hogy bármi bajuk lenne. Nehéz megmondani, évente hányan halnak meg hepatitis C okozta májbetegségben, mivel sokszor nem derül ki, hogy az elhunyt fertőzött volt.
Azért is halogatta az interferonos kezelést, mert rengeteg fizikai és pszichés mellékhatással jár. “Nincs sok kedve az embernek, amikor hallja ezeket, még akkor sem, ha tudja, hogy hosszú távon jót tenne.” Olyan esetről is hallott , amikor valaki elkezdte a terápiát, de annyira megviselte, hogy végül visszaesett. Másfél éve mégis elhatározta, hogy belevág a kezelésbe, egyik szociális munkás ismerőse is régóta győzködte. Azóta új gyógyszerek jelentek meg, amiknek már nincsenek annyira durva mellékhatásai, mint az Interferonnak, és a terápia is rövidebb, 3-4 hónap. Másik előnyük, hogy nem injekcióval adják be a betegeknek, hanem tablettát kell szedniük. A támogató programban résztvevő kliensek is már az új gyógyszereket kaphatják meg.
Félszáz droghasználót akarnak kezelésbe juttatni
A programot Szabó Réka addiktológiai konzultáns, családterapeuta koordinálja. Évekig dolgozott tűcsereprogramokban, jól ismeri az intravénás szerhasználókat, Patrikkal is így találkozott először. Az egyik gyógyszergyártó cég kereste meg az Nemzeti Népegészségügyi Központon keresztül a betegtámogató program ötletével. Korábban börtönökben végeztek szűréseket, a mostani pilot jelleggel indul. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) célkitűzései között is szerepel, hogy 2030-ra Európa HCV-mentes legyen. Magyarországon körülbelül 70 ezer fertőzött lehet, harmaduk nem is tud a betegségéről.


Nem ez az első hasonló kezdeményezés az országban, viszont ez a legkomplexebb program eddig, mondta Szabó Réka. Egy aktív szerhasználótól nehéz elvárni, hogy hónapokon keresztül rendszeresen eljárjon az orvoshoz és időben bevegye a gyógyszereit. A hepatitist nem is tartják akkora problémának, mivel olyan sok az érintett, a HIV-től sokkal jobban félnek. A zárt környezet miatt egy börtönben sokkal könnyebb nyomon követni a kezelésüket. Ezért biztosítanak minden kliensük mellé egy szociális munkást, aki elkíséri őket a kezelésekre és segít az ügyintézésben. Patriknak sem egyedül kellett elmenni a vizsgálatra, végig vele volt a szociális munkás. Régebben olyan kliensük is volt, aki azon csúszott el, hogy nem volt érvényes társadalombiztosítása.
Céljuk, hogy 2020 végéig legalább 50 klienst juttassanak el a kezelésig. Ezalatt folyamatosan monitorozni fogják, hogy a program révén hány klienst értek el, a szűréseken résztvettek közül hányan csinálták végig a terápiát. Azt is nyomon követik majd, hányan fertőződtek meg újra a kezelés után. A gyógyszer cég támogatásából fizetik a programban dolgozó szakembereket és a működési költségeket. A szűrővizsgálatokat viszont már egy másik projektből finanszírozzák. Már az is megkövetel némi elkötelezettséget a kliensek részéről, hogy végigcsinálják a szűréseket, mert az egyértelmű eredményhez legalább két vérvizsgálatra van szükség, jegyezte meg Szabó Réka. Eddig 40 klienst vizsgáltak meg, a legfiatalabb 19, a legidősebb 50 éves volt. Hajléktalanok és MSM csoportok (melegek és más férfiak, aki férfiakkal létesítenek szexuális kapcsolatot) körében is terveznek szűréseket.