Így köszönjetek, ha udvariasak akartok lenni
Bár egymás üdvözlése egyidős az emberiség történetével, e gesztusnak is megvannak a maga szabályai. A köszönés ugyanis a másik iránti tisztelet kifejezésének egyik legalapvetőbb formája. Ma már jólneveltség kérdése, hogy betartjátok-e ezeket az udvariassági formákat, amik minden társadalmi osztályban egyaránt érvényesek.
1. A férfi köszön először, akkor is, ha a nő fiatalabb nála.
2. A fiatalabb köszön elsőként az idősebbnek
3. Az újonnan érkezett köszönti először a társaság tagjait.
4. A beosztott köszön előre a felettesének.
A köszönést mindig viszonozzátok, elutasítása súlyos sértésnek számít. Akkor is köszönjetek vissza, ha nem emlékeztek rá, hogy kicsoda az illető, vagy ha nem tartozik a szorosabb ismeretségi körötökbe. Ha a liftben köszön valaki, köszönjetek vissza, mert így illik. Ha a lépcsőházban a szomszédotok köszön, viszonozzátok!
Melyek az udvarias köszönési formák? Napszaktól függően a következők: "Jó reggelt kívánok! Jó napot kívánok! Jó estét kívánok! Jó éjszakát kívánok! Kezét csókolom!" Elköszönéskor: "Viszontlátásra!" Ha tegeződtök: "Szervusz! Szia!"
1. Mindig ti köszöntsétek előbb a nőt.
2. Közben hagyjátok abba a cigarettázást, rágózást, evést, telefonálást stb.
3. Vegyétek ki a kezeteket a zsebetekből.
4. Köszönés közben kissé hajtsátok meg a fejeteket.
Milyen illemszabályok vonatkoznak még a férfiakra? Ha kalapot hordtok, emeljétek meg legalább a találkozás előtt két méterrel, enyhe meghajlással kísérve, a másik személy szemébe nézve. Ha a köszöntött fél tőletek balra van, jobb kézzel emeljetek kalapot, ha pedig jobbra áll, akkor bal kézzel illik.
Fontos az is, hogy ha a fejen hagyjátok a kalapot, akkor csak simán köszönjetek, egyéb gesztus vagy mozdulat nem kell. Nagy illetlenség ugyanis a gesztust leredukálva csak a kalap szélét megérinteni levétel nélkül. Télen is illetlenség kesztyűben kezet fogni bemutatkozáskor.
1. Ha mindketten nők vagytok, a fiatalabbnak kell előre köszönnie.
2. Ha nemetek és korotok azonos, egyszerre köszönhettek.
3. Köszönéseteket kísérje enyhe mosoly és rövid főhajtás.
A nők csak angolszász országokban köszönnek előre a férfinak, hogy ezzel engedélyezzék a férfi számára is a köszönést. Az európai kontinensen mindig a férfi köszön először a nőnek.
Ha nem fogadjátok a köszönést, vagyis nem köszöntök vissza, az súlyos sértés. Csak abban az esetben tehetitek ezt meg a jó modor alapszabályai szerint, ha a nem köszönéssel a másik emberrel szembeni sértettségeteket akarjátok kifejezni. Ha ez a helyzet, akkor már távolról, feltűnés nélkül térjetek ki a találkozás elől.
1. Ha valaki, főleg egy nő, feltűnően kényelmetlen vagy kínos helyzetben van, akkor a szabályok szerint nem illik köszönni neki. (Ilyen eset lehet, amikor valakinek elszakad a ruhája, vagy hatalmas folt lesz az öltözékén, mert beleült valamibe.) Ha viszont segítségre szorul valaki, akkor ne habozzatok! Segítsetek neki!
2. A hadseregben az alacsonyabb rangú köszönti először a magasabb rangút.
3. Azonos egyenruhát viselők (postások, vasutasok, stb...) akkor is köszönhetnek egymásnak, ha nem ismerősök.
4. Ha beléptek egy helyiségbe (lift, váróterem, stb...) illik köszönni az ott lévőknek, akik viszonozzák azt.
5. Ha gyászmenetet láttok, illik megállni, és ha kalapot/sapkát viseltek, levenni azt.
6. Nemzeti himnusz alatt vagy nemzeti lobogó felvonásakor illik felállni és levenni a kalapot/sapkát.
7. Ismerősötök társaságban mindenkinek illik köszönni, nekik is illik visszaköszönni, azonban nem kötelesek megkérdezni a neveteket.
VIDEÓ: Csak baj ne legyen a köszönésből!
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!
Forrás: Sokszinuvidek.hu, Filantropikum.com