6 dolog, amit minden párnak meg kell beszélnie házasság előtt
A Huffington Post házasság-terapeuták segítségével figyelmeztet a hat leggyakrabban felmerülő problémára.
1. A szülők mindenbe beleszólnak
A házasulandó felek már kiválasztották a virágokat, az esküvői tortát, és a lakodalmas zenekart. Sajnos az egyik leendő anyósnak igen határozott véleménye van ezekben, és az ő választása nem egyezik jövendőbeli veje/menye ízlésével. Ha az egyik fél aláveti magát a szülői akaratnak, rossz kihatással lehet későbbi kapcsolatuknak – mondja Margaret Rutherford pszichológus.
„Itt nem a tortáról van szó, hanem arról, hogy milyen erős egy pár elkötelezettsége egymás iránt, egy erős, esetleg uralkodni vágyó családtag jelenlétében” – mondja az amerikai szakember. Éppen ezért, ha valaki „tetszeni vágyó” egyéniség, használja ki az esküvő előtti időszakot, hogy bebizonyítsa kedvesének: mindenekelőtt őhozzá ragaszkodik. Így lehet kiépíteni a kölcsönös bizalmat és tiszteletet. „Meg kell beszélniük, hogy milyen legyen a kapcsolatuk a szülőkkel. Melyek azok a dolgok, amelyeknek egymás között kell maradniuk és mit lehet megosztani velük. Ha eltérően gondolkoznak ezekről a dolgokról, akkor kompromisszumra kell jutni” – figyelmeztetett Rutherford.
2. A házasságkötés kész anyagi csőd
Az esküvők általában istentelenül sokba kerülnek, ezért már tervezési időszakban lehetnek gyakori összezördülések. Az egyik pillanatban a vacsora költségein civakodnak, aztán meg azon, hogy miből fizetik ki a diákhitelt. Alicia H. Clark washingtoni pszichológus szerint ilyenkor érdemes beszélniük arról, hogy miként képzelik el a közös háztartást. Ebből hamar kiderül, hogy ki milyen jelentőséget tulajdonít az anyagiaknak, és így hamar túl lehet lépni a nézetkülönbségeken. E közös alapon lehet aztán kidolgozni család pénzügyi tervét, amelyre a megbízható jövőt építhetik.

3. Még kísért a múlt
„Meg nem oldott ügyekből, például a korábbi kapcsolatból fakadó feszültségek gyakran előkerülnek egy esküvő előtt, még akkor is, ha esetleg évekkel korábban történt – vélekedik Rosemary Lichtman – Annak ellenére, hogy együtt csinálták végig a gyógyulás hosszú folyamatát, a sértett fél ismét sebezhetőnek érezheti magát, amitől haragos és bizalmatlan lesz. Ezért új csatornákat kell megnyitni és a becsületes kommunikáció elfogadást, megnyugvást és a kapcsolat iránti odaadást hozhat.” Lichtam szerint igaz, hogy egy eltört csont soha nem lesz olyan, mint régen, de néha a gyógyulás során erősebbé válik. Így az új házasság kiállja a múlt által okozott bizalmi törést.
4. A kedvesem nem akarja meghívni azt, akit én szeretnék
Mi van akkor, ha valaki szeretné meghívni a legjobb barátait, és jövendőbelije nem látja őket szívesen? Carolina Castaños családterapeuta szerint itt a legkevésbé sem arról van szó, hogy ki jön vendégségbe, hanem ennek sokkal mélyebb olvasata van: a felek egyike úgy érzi, hogy neki nincsen szava, a véleménye nem számít. Végsősoron felmerül a kérdés: Szeretsz engem? Fontos vagyok neked?
5. A felek nem segítik egymást eléggé
Clark szerint már az esküvői előkészületeknél fontos, hogy a házasulandók osszák meg a terheket, ne csak a kellemetes teendőket, hanem azokat is, amelyeket mindketten utálnak. Így aztán, mire megkezdik a közös életüket, ez szokásukká válik.
6. Egyikük nem érti, miért olyan fontos a másiknak az esküvő
Nem vagyunk egyformák, az egyik szereti világgá kürtölni álomesküvőjét, hogy megossza örömét, a másik kevésbé. Az előbbinek terjedéséért lehet kárhoztatni a közösségi portálokat, de önmagában nincsen semmi baj ezzel. Ellenben komoly feszültség keletkezhet abból, hogy ha egy fél nagyon fontosnak tartja ezt az eseményt, míg a párját látszólag egyáltalán nem érdekli. Éppen ezért, tanácsolja Phyllis Goldberg családterapeuta, minél előbb tisztázni kell, hogy mit jelent nekik ez az esemény, de emlékeztessék is egymást, hogy kapcsolatuk sokkal többről szól, mint az esküvő és a vele járó csillogás. Ha a szerelmükre, eljövendő közös életükre helyezik a hangsúlyt, azzal egy fontos érzelmi beruházást tesznek a jövőre – mondja Goldberg.
