Gyógyszer nélkül küzdhetsz a szénanátha ellen
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója olyan anyagokra, melyek normális körülmények között, alapesetben semmilyen választ nem váltanának ki a szervezet részéről. Ezek az anyagok az allergének, közéjük tartoznak például a pollenek, állati szőrök, atkák, penészspórák, egyes élelmiszerek, gyógyszerek, vegyszerek és nehézfémek is.
Az allergia kezelésében nagyon fontos a megelőzés, vagyis az allergének kerülése. Ha azonban már kialakult az allergiás reakció és fennállnak a tünetek, a rengetegféle antiallergiás gyógyszer - melyek fő feladata, hogy blokkolják a különböző kémiai mediátorokat - mellett a természet adta módszereket is bevethetjük. Habár az alábbi tippek nem szüntetik meg a probléma gyökerét, enyhíthetik a kellemetlen tüneteken és elviselhetőbbé teszik az allergiás mindennapokat.

Kezdetnek itt van például a csalán. Amellett, hogy vértisztító, vizelethajtó és enyhíti az ízületi megbetegedéseket, tartalmaz olyan anyagokat is, melyek az antihisztaminokhoz hasonló reakciót váltanak ki a szervezetből vagy épp gátolják a hisztamin felszabadulását. Ez azért fontos, mert az allergének hatására a szervezetben hisztamin (a szövetek megduzzadásáért felelős anyag) szabadul fel, ami tulajdonképpen magának az allergiás reakciónak a kiváltója.
Mindenesetre nem szükséges otthon a tűzhely fölött kotyvasztanotok ahhoz, hogy egy kis csalánterápiával csillapítsátok a tüneteiteket, a patikákban ugyanis könnyen hozzájuthattok olyan készítményekhez és kapszulákhoz, melyek csalánkivonatot tartalmaznak. Hasznos lehet még a ginkgo biloba is, ami amellett, hogy a vérkeringést javítja, hatékonyan gátolja az allergének működését is.

Bizonyos esetekben nem működnek a cikkünkben leírt házi praktikák. A következő esetekben mindenképpen orvoshoz kell fordulnotok és gyógyszeres kezelésre is szükség lehet:
-ha hisztamin-túlérzékenyek vagytok
-ha többféle allergiában is szenvedtek (gyógyszer-étel, étel-pollen stb.)
-ha régóta fennáll a szénanátha és a természetes módszerek nem használnak
-ha bőrötök viszketni kezd és csalánkiütések jelennek meg rajta
-ha erős nyugtalanságot éreztek és bőrötök viszket
-ha légzési nehézségeitek vannak
-ha fulladásérzés kíséri a tüneteket
-ha bármely testrész duzzadni kezd.
Az élelmiszer-allergiák, illetve a gluténérzékenység és laktózérzékenység esetén a házi módszerek hatástalanok. Az ételallergia kezelésének alapja az allergiás rohamokat kiváltó élelmiszerek, anyagok és az ezeket tartalmazó ételek kiiktatása az étrendből. Ugyanez áll a gyógyszerallergiákra is!
Egy másik lehetséges megoldás, ha csak enyhék a tünetek és mégis kedvetek támadna a pepecseléshez, a házilag készült orrspray. A legtöbb gyógyszertári orrspray ugyan nagyon hatékony, viszont nem egy kutatás kimutatta már, hogy a bennük lévő tartósítószer hosszútávon, gyakori használat mellett károsítja az orr- és az arcüreg nyálkahártyáját. Ha ennek tudatában amatőr módszerhez folyamodnátok, oldjatok fel 2 teáskanál sót 250 ml langyos vízben, töltsétek fecskendőbe és spricceljétek az orrotokba a folyadékot.

Az étkezésre kiemelten érdemes allergiaszezonban odafigyelni. Egyrészt nem árt, ha kerülitek a cukrot, hiszen a magasabb vércukorszint akár 75%-kal is lecsökkentheti az immunrendszer teljesítményét, ráadásul gyulladást is okoz a testben. A hőkezelt tej sem a legjobb választás, mert nehéz megemészteni és ráadásul nagy mennyiségű nyákot termel - az asztmások csak jól járnak, ha elhagyják. Az Omega3-zsírsav is tartalmaz olyan anyagokat, melyek gátolják a gyulladásos folyamatok kialakulását és az allergének által kiváltott reakciókat is; többek között tonhal, lazac, szardínia, lenolaj fogyasztásával, de akár étrend-kiegészítőként tudjátok bevinni a szervezetetekbe.
Nem árt tudni, hogy bizonyos ételek erősítik a pollenallergia hatását. Erről bővebben itt olvashattok.

A pollenek ellen meglehetősen nehéz védekezni, hiszen mindenütt ott vannak a levegőben - hacsak nem szkafanderben jártok, lehetetlen megakadályozni, hogy rátapadjon arcra-bőrre-ruhára. Ilyen esetben hasznos lehet a többszöri és alapos tusolás és a ruhák gyakori mosása. Kerüljétek az egész napos szellőztetéseket, így, ha nem is hermetikusan, de legalább egy időre kizárjátok a szobátokból az irritációt okozó kis molekulákat. Éjszaka bátrabban nyithattok ablakot, hiszen olyankor sokkal alacsonyabb a pollenkoncentráció. És bár még mi sem próbáltuk, de állítólag az orr alá kent petróleumzselé mint pollencsapda - is egészen hatásos...
Ha hasznos volt a cikk, nyomj egy lájkot!