Euro 2024: élesedik a helyzet, csúcsrangadók jönnek, nagyobb csatával nem is kezdődhetnének a negyeddöntők
Július 5., 18 óra: Spanyolország–Németország
Ennél nagyobb csatával nem is kezdődhetne ez a kör. A spanyolok eddig átgyalogoltak a mezőnyön, minden meccsüket megnyerték és mindössze egy gólt kaptak. Nem is csoda, hogy sokaknál ők a torna fő esélyesei. Nem csoda, hiszen Rodri, Pedri és a mindössze 16 éves Yamal egészen elképesztő formát mutatott eddig az Eb-n. Hárman együtt huszonegy alkalommal próbálkoztak meg a gólszerzéssel és tegyük hozzá, hogy Fabián Ruiz sem volt rest, hiszen neki is 11 kísérlete van.
Szóval lényegében nincs olyan párharc, amelyben nem lennének esélyesek. De most a németekkel találkoznak.
Pontosabban a házigazda németekkel. A spanyoloknál csak egy csapat szerzett több gólt a tornán és egy passzolt pontosabban náluk, mégpedig a német. Ráadásul ott van a csapatban Toni Kroos, aki már minden meccsen úgy lép pályára, hogy ez az utolsó találkozója, hiszen az Eb után visszavonul. Meg is találták ezzel a spanyolok, de jött a német válasza, aki elmondta, hogy szerinte lesz még mérkőzése a tornán. A rutinos német 435-öt passzolt az eddigi meccseken és ezek 95 százaléka pontos volt – a teljes Eb-mezőnyben nincs olyan játékos, aki ezt megközelítené.
A két csapat eddig 26 mérkőzést játszott egymással, 9 német és 8 spanyol győzelem mellett kilenc döntetlen született. A németek 32, a spanyolok 31 gólt szereztek. Ebből is látszik, hogy az eredmény megjósolhatatlan, de abban bízhatunk, hogy ez jó meccs lesz.
Július 5., 21 óra: Portugália–Franciaország
Erről a meccsről nem lehet másként beszélni, mint a generációk csatájáról. Kylian Mbappé és Cristiano Ronaldo utolsó párharcáról. Abban egészen biztosak lehetünk, hogy a mérkőzés végén mezt cserélnek majd és arra is komoly sansz van, hogy az a válogatott jut tovább, amelyiknek a zsenije jobban teljesít.
Pedig a szlovénok ellen még büntetőt is lőhetett, de Oblak védeni tudott. Aztán a csapat megmentette Ronaldót és lehet, hogy most ő jön, neki kell a hátára venni a többieket.
A franciák nagy bravúrt követtek el azzal, hogy akciógól nélkül jutottak el a legjobb nyolc közé. A csapat eddigi három találatából egyet szerzett Kylian Mbappé – azt is tizenegyesből –, a másik kettő pedig öngól volt. Az orrtörése miatt maszkban futballozó Mbappé példaképként tekint Ronaldóra, vagyis lehet, hogy neki is bizonyítani akar majd ezen a meccsen.
A két csapat eddigi 28 meccséből a franciák 19-et megnyertek. Ez alapján ők az esélyesek, de félő, hogy ez a találkozó nem a látványos támadójátékról szól majd, nem lenne meglepő a hosszabbítás sem.
Július 6., 18 óra: Anglia–Svájc
Az örök talány, hogy fogadóirodák jó része miért tartja még mindig a torna legnagyobb esélyesének az angol válogatottat. Gareth Southgate csapata ezen az Eb-n igazán csak öt percet focizott, mondjuk akkor öröm volt nézni a játékukat, és meg is fordították a mérkőzést a szlovákok ellen. A fennmaradó időben a totális antifutball jellemezte az előző kiírás döntősét.
És éppen emiatt vannak most bajban az angolok: Bellingham nem játszhat szombaton, mert Szlovákia ellen megkapta a második sárgáját, ami egy meccsre szóló eltiltást jelent. Márpedig a csapat góljainak a felét ő szerezte, vagyis nehezen lesz pótolható.
A svájciak totális ellentétei az angoloknak: eddig parádés játékkal rukkoltak elő és az előző körben a címvédő olaszokat is legyőzték. Egységes csapat, amelyben vannak ugyan kiemelkedő játékosok, de nem emiatt nyernek, hanem a tökéletes összhang miatt. Benne van, hogy most nagy meglepetést szereznek, ha az eddigi teljesítményt vesszük alapul, akkor Anglia ellen is esélyesek a csodára.
Sokatmondó adat, hogy az eddigi hét góljukat éppen hét játékos szerezte. Svájc utoljára 1981-ben nyert Anglia ellen, vagyis 43 éve várnak az újabb sikerre.
Július 6., 21 óra: Hollandia–Törökország
Úgy tűnik, hogy a hollandok kezdenek formába lendülni. Döcögős játékkal mentek tovább a csoportból, majd a románokat jó teljesítménnyel győzték le 3–0-ra.
Igazuk van, a kieséses szakaszban kell jól futballozni. Az nem kérdés, hogy ez egy jó csapat, hiszen tele van olyan labdarúgókkal, akik a világ legjobb bajnokságaiban szerepelnek. Az már más tészta, hogy korántsem olyan egységesek, mint például a svájciak, vagy a szombati ellenfelük, a törökök.
Nem ismernek lehetetlent, még akkor sem, ha a képességeik nem feltétlenül engedik, hogy bravúros cseleket, vagy támadásokat mutassanak be. Nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy nekik minden német stadion hazai pálya.
Egészen biztos, hogy Berlinben is Isztambulban érezhetik majd magukat. Ráadásul a két csapat utolsó találkozóját 2021-ben a hollandok 6–1-re megnyerték, vagyis van miért visszavágni. A törökök hőse, az osztrákok ellen két gólt szerző Merih Demiral nem lehet majd ott a meccsen, mert a második találatát a Szürke Farkasok nevű török szélsőjobboldali szervezet kézjelének mutogatásával ünnepelte, az UEFA pedig két meccsre eltiltotta.