Ellenőrzi a strandbüféket a Nébih – eddig több mint 200 kiló élelmiszert vontak ki a forgalomból
A Nébih közleménye szerint a 2024-es nyári szezonális ellenőrzéssorozat során a strandbüféket és a street food árusokat is ellenőrizték.
Sok helyen találtak lejárt szavatosságú termékeket, és nemcsak a higiénia hagyott kívánnivalót maga után, hanem az alapanyagok tárolása és nyomon követése, valamint a dolgozók egészségügyi alkalmasságának igazolása is problémás volt. Ennek következtében 48 esetben indult eljárás, és több mint 3 millió forint bírságot szabtak ki.
Az ellenőrök jelentése szerint a strandbüfék és streetfood egységek 11,5 százalékánál nem volt elég tiszta a környezet, és hiányoztak a fertőtlenítő kézmosáshoz szükséges eszközök. A vendéglátóhelyek 10,2 százalékában a készételek tárolása sem felelt meg az előírásoknak, sokszor nem tartották be a hűtési szabályokat, és az alapanyagokat sem különítették el megfelelően.
A dolgozók egészségügyi könyve is hiányzott majdnem minden tizedik vendéglátóhelynél (9,8%), bár ezt az élelmiszervállalkozók gyorsan pótolták. A fertőtlenítő mosogatás hiánya az ellenőrzések 8,7 százalékában jelentett gondot.
Pozitívumként említették, hogy az allergénekkel kapcsolatos fogyasztói tájékoztatás megfelelő volt, és az előírt HACCP dokumentációkat is vezették, bár néhány helyen nem a valóságnak megfelelő adatokat regisztráltak.
Csongrád-Csanád megyében két vendéglátóipari egység tevékenységét korlátozták, mert többek között nem voltak megfelelő méretűek a mosogatómedencék,
Egy fagylaltozóban megtiltották a fagylaltkészítést, míg egy Heves megyei pizzériában nyomon követési hiányosságok miatt 40 élelmiszertételt vontak ki a forgalomból, összesen 93 kg mennyiségben.
A nyári szezonális ellenőrzéssorozat augusztus 15-ig tart, és
Kiemelten ellenőrzik a grillsajtokat, növényvédőszereket, macskák számára engedélyezett külső élősködők elleni készítményeket, szezonális gyümölcsöket és zöldségeket (például görögdinnye), valamint az élőállat-szállítmányokat.