Egy társasházi pincében kellett élnie kilakoltatása után a budapesti nőnek – még mindig lakásáért küzd
Egy évtizede vett drámai fordulatot egy budapesti rokkantnyugdíjas asszony élete, amikor egy meghiúsult építkezési terv miatt előbb eladósodott, majd az otthonát is elveszítette – számol be a Blikk. Az egykori könyvelő és férje egy ikerház építését tervezték a lányával közösen, de a projekt végül nem valósult meg. A telek megvásárlásához hitelt vettek fel, amelynek zálogjogosultja Mónika nevelőanyja lett.
A váratlan fordulat akkor következett be, amikor másfél év elteltével a lánya kiszállt a közös vállalkozásból, a hitel visszafizetése pedig teljes egészében Mónikára és férjére hárult. „Egy idő után nem tudtunk fizetni, és a bank 2018-ban átadta az ügyet a végrehajtónak, aki rátette a kezét a nevelőanyám IX. kerületi, 52 négyzetméteres lakására és a huszonéves kis autónkra is, amire nekünk a munkába járáshoz szükség lett volna” – mesélte az asszony.
A végrehajtási eljárás gyorsan haladt: a lakást rövid időn belül árverésre bocsátották, a nyertes pedig kifizette az érte megállapított 23 millió forintot. Mónika jogi eszközökkel próbálta lassítani a folyamatot, de 2022 szeptemberében rendőri intézkedés mellett kilakoltatták.
„Ott csak áram volt, tisztálkodni a közelben lévő társasházi mosdóhoz jártam, és heti egyszer megfürödhettem a barátnőmnél, akinél moshattam is” – mesélte. A pincében töltött időszak különösen megterhelő volt számára, mivel az árverési vevő azt sem engedte, hogy eladja vagy elszállítsa a bútorait.
Időközben Mónika házassága is véget ért, így egyedül maradt a nehéz helyzetben. Az ismerősei támogatták, de a megoldást végül a nevelőanyja holokauszt-túlélőként kapott havi járandósága jelentette, amelyből sikerült lakást bérelnie.
Mónika azonban nem adta fel, és tovább harcol, hogy visszaszerezze a nevelőanyja lakását. A Lelkiismeret ’88 egyesület segítségével jogi úton próbálja megtámadni a végrehajtást. „Bűncselekményt követett el a végrehajtó, és hatálytalan a lépése, ami miatt keresetet adtam be a bíróságra, azt kérve, a lakás kerüljön vissza nevelőanyám nevére, így az árverési vevőtől a lakást megszerző jelenlegi tulajdonos is elbukhatja az ingatlant” – mesélte a Blikknek az asszony.
Mónika számára nem ismeretlen a bírósági küzdelem: korábban a devizahitele miatt perelte az OTP Bankot, és végül sikerült elérnie, hogy megszüntessék a végrehajtást.