Egy 14. századi királyné lenne a császármetszés első túlélője?
A tudósok szerint a 19. század második feléig lehetetlen volt sikeres császármetszést végrehajtani. Ha az anya túl is élte a komplikációkat,a fájdalmat, és a vérveszteséget, nagy valószínűséggel belehalt a műtétet követő fertőzésekbe. Mégis fennmaradtak olyan írások, amik ennek ellenkezőjére utalnak.
Korábban már megírtuk annak az asszonynak a történetét, aki csodával határos módon 4 császármetszést is túlélt a 18. században. Arról azonban megoszlik a tudósok véleménye, hogy ki lehetett a legelső édesanya, akin sikeresen hajtották végre a beavatkozást. Úgy, hogy életben maradjon.
Julius Caesar anyja, egy 16. századi disznóherélő felesége, vagy egy 14. századi királyné a császármetszés első túlélője? Utánajártunk mi szól az esetek igazságtartalma mellett és ellen.
Julius Caesar, akit “kivágtak”
Sokáig élt a tévhit, hogy az első császármetszést Julius Caesar születésekor hajtották végre.
A legújabb kutatások szerint ez azonban csak félreértelmezésekből adódó legenda.
A legenda szerint a római hadvezér azért kapta a Caesar gúnynevet, mivel „kivágták” az anyja méhéből (a latin „caedo” szó kivágást jelent). Vagyis tulajdonképpen nem Julius Caesarról nevezték el a műtétet, hanem a műveletről nevezték el a Caesarokat. Idősebb Pliniusig írt először bizonyos „első Caesarról”, aki szerencsés csillagzat alatt született, minthogy anyja méhéből vágták ki.

Julius Caesar születésének fiktív ábrázolása a 15. századból.
Semmi nem utal arra, hogy Julius Caesarról volt szó, hiszen már Julius felmenőit is Caesarnak hívták. Ráadásul a császármetszést akkoriban csak haldokló vagy halott nőkön végezték el. Lehetetlennek tartották ugyanis, hogy valaki túléljen egy hasi műtétet. Julius Caesar édesanyja, Aurelia Cotta azonban még évekig élt fia születése után.
A disznóherélő felesége
Francois Rousset párizsi orvos művében olvasható egy eset, ami az 1500-as évekre datálható. E szerint egy svájci disznóherélő, Jacob Nufer beadvánnyal fordult a városi tanácshoz, mivel állapotos felesége és a magzat is életveszélyben volt. Arra kérte az elöljárókat, hogy engedélyezzék a hasi műtétet. Mivel azonban az operáció kockázatát egyetlen környékbeli sebész sem merte vállalni, az apa végül egy bába segítségével hajtotta végre a sikeres műtétet. Ezt követően az anya még további négy gyermeknek adott éltet.

A történetet feljegyzések is alátámasztják. Arra azonban
nincs bizonyíték, hogy a méh felvágására is sor került volna.
Több kutató ezért úgy gondolja, hogy ebben az esetben valójában nem császármetszésről, hanem hasmetszésről lehetett szó.
A 14. századi királyné
Állítólag van azonban még egy sikeres császármetszés, ami még régebbre datálható. Bourbon Beatrix csupán 14 éves volt, amikor hozzáment az idős I. (Vak) János cseh királyhoz. A királyné 1337-ben Prágában adott életet fiuknak, Vencelnek, amiről két, Beatrix nevében kiadott latin nyelvű irat tudósít.
A leendő királyné ezekben a szövegekben egyébként nem tesz említést császármetszésről. Pont ellenkezőleg: arról számol be, hogy fia „anélkül született meg, hogy felsértette volna testünket”.
Mivel a 14. században nem volt szokás az anya egészségi állapotáról szót ejteni,
a tudósítás valószínűleg pont azért készült, hogy a pletykákat megcáfolja.
Szárnyra kapott ugyanis a szóbeszéd, miszerint nehéz szülése során sebészi beavatkozást kellett végrehajtani rajta. Ezt mindenképpen cáfolni kellett, mivel a kor vallásos szemlélete szerint a hason végzett hatalmas bevágás nem fért össze a szent és sérthetetlen királyi testekről szóló elképzelésekkel.
Beatrix császármetszéséről szóló források később keletkeztek. Egy kora 15. századi flamand verses krónikában az szerepel, hogy Vencelt „kivették az anya testéből”, akinek a sebe begyógyult. Később a 16. században a verduni katedrális főesperese, és a 17. században a prágai Szent Vitus-székesegyház elöljárója is utalt az esetre.
Ha azonban a királyné 1337-ben valóban túlélt egy császármetszést, az kész orvosi csoda lenne.
A sebek összevarrása akkoriban ismeretlen eljárás volt, pláne a hasfalon. A királyné esetében később sem merültek fel komplikációk, ami szintén kétségbe vonja a császármetszésről szóló feltételezéseket.

Bourbon Beatrix
Elméletileg a Prágában dolgozó orvosoknak volt tapasztalatuk abban, hogy egy magzatot kiemeljenek egy haldokló vagy halott anyából. Kizárt azonban, hogy szándékosan törekedtek volna az anya megmentésére is. Az esetet megmagyarázná, ha Beatrixet a műtét során halottnak nyilvánították volna. Terhességi mérgezés megállapítása után ugyanis azonnal végrehajthatták a császármetszést. Az ébredést okozhatta a fájdalom, a stresszreakció pedig megmagyarázhatja, miért nem vérzett el a királyné. Ráadásul Beatrixnak nem született több gyermeke, ami talán újabb érvet jelenthet a császármetszés mellett.
A királyné több mint 40 évvel élte túl első férjét, sőt saját fiát is túlélte – igaz, Vencelt csak 16 nappal.
Forrás: Múlt kor blog, Wikipédia, molnarcsaba.wordpress.com
A Címkép csak illusztráció