Budapest díszpolgára lett Bródy János, Pogány Judit és Tompos Kátya is
Budapest születésnapján, a Pest, Buda és Óbuda egyesítésének 151. évfordulóján Karácsony Gergely főpolgármester ünnepélyesen átadta a Budapestért-díjakat, a Pro Urbe Budapest-díjakat és a Díszpolgári címeket a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban – derül ki a Főpolgármesteri Hivatal közleményéből.
A díszpolgári cím idén többek között Bródy Jánosnak, Pogány Juditnak és Tompos Kátyának járt.
Karácsony Gergely ünnepi beszédében azt hangsúlyozta, hogy Budapest története az egyesítésről szól.
– mondta a főpolgármester.
Szerinte Budapest akkor sikeres, ha az ellentétek nem kioltják, hanem kiegészítik egymást. „Az egyesítés, az egymást követő egyesítések városa vagyunk, és ez az elmúlt másfél évszázad legfontosabb tanulsága.”
– idézte Ferenc pápa szavait a főpolgármester.
Budapest Főváros Közgyűlése díszpolgári elismerést adományozott:
Bródy János zeneszerző, szövegíró, előadóművész részére a hazai zenei életet évtizedek óta meghatározó, kiemelkedő művészi tevékenységéért, a magyar nyelvű beatzene megteremtésében szerzett elévülhetetlen érdemeiért.
Daróczi Ágnes kultúraszervező a hazai cigányság meghatározó alakjaként nyújtott kiemelkedő művészi és kutatói munkásságáért, a romák érdekképviseletében betöltött szerepéért kapott díszpolgári címet.
Korniss Péter fotográfus a dokumentarista fényképészetben nyújtott egyedülálló művészi teljesítményéért, a magyar fotóművészetben több évtizede kivételes helyet elfoglaló életművéért kapott díszpolgári címet.
Díszpolgári elismerésben részesült Pogány Judit, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth-, Jászai Mari- és Hazám-díjas színművész, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja rendkívül gazdag művészi életpályájáért, az őszinte, hétköznapi ember alakját tökéletesen megjelenítő, emlékezetes színészi alakításaiért.
Török András várostörténész Budapest kulturális és épített örökségének megőrzése és népszerűsítése érdekében végzett sokrétű tevékenysége, a főváros iránti rajongása, sajátos írói stílusa elismeréseként részesült díszpolgári címben.
Zoboki Gábor Kossuth- és Ybl-díjas építész, egyetemi tanár Budapest épített örökségének innovatív, adaptív szemléletű megújítása érdekében végzett tevékenységéért, valamint a hazai kortárs építészetben betöltött, nemzetközi szinten is elismert szakmai munkásságáért díszpolgári címet kapott.
Posztumusz díszpolgári elismerést kapott Benedek Miklós, a Nemzet Színésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, színházi rendező, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, klasszikus és modern, színpadi és filmes szerepekben nyújtott emlékezetes alakításai, fanyar humora, összetéveszthetetlen stílusa, valamint az édes-bús, századeleji hangulatot idéző Budapest Orfeum létrehozásában végzett tevékenysége elismeréseként.
Posztumusz díszpolgári címet kapott Tompos Kátya Jászai Mari- és Junior Prima Díjas előadóművész. Sokszínű, különféle stílusban és műfajban nyújtott, emlékezetes színészi és zenei alakításaiért, a magyar költészet és zene népszerűsítésében vállalt elkötelezett tevékenysége elismeréseként.
Emellett Budapestért díjat kapott többek között Scherer Péter és Sodró Eliza, Pro Urbe Budapest díjat pedig többek között Rosenstein Tibor étteremtulajdonos, séf, a Virág Judit Galéria és Aukciósház, posztumusz Pro Urbe Budapest díjat pedig ketten kaptak: Fahidi Éva holokauszt túlélő, a gyűlöletmentesség hirdetője részére a történelem tragikus időszakának hiteles megismertetéséért, illetve Grétsy László nyelvész részére anyanyelvünk ápolása és széles körű megismertetése érdekében végzett több évtizedes tudományos munkássága és televíziós tevékenysége elismeréseként.