Az Operaház 5 meglepő titka
Az 1867-es kiegyezést követően fellendült a főváros fejlődése, ezzel együtt pedig a kulturális intézmények is megszaporodtak. Pest, Buda és Óbuda egyesítése után alig egy évvel, 1874-ben a főváros pályázatot írt ki az Operaház tervezésére, amit Ybl Miklós nyert meg. Neoreneszánsz épülete nem csak a kor egyik legszebb, de legmodernebb színháza is volt. Íme 5 kulisszatitok az Operaház építéséről.
Az építés feltétele
Mielőtt a pályázatot egyáltalán kiírhatták volna, szükség volt az uralkodó jóváhagyására is. Ferenc József végül 1873. július 25-én hozzájárulását adta a budapesti Operaház megépítéséhez, volt azonban egy feltétele.
A kikötés szerint az operaházunk nem lehetett nagyobb, mint a bécsi.
Szerencsére azonban Ferenc József azt nem állította feltételnek, hogy szebb sem lehet a bécsinél. Elkészülte után maga az uralkodó is szebbnek tartotta a huszonnégy karátos arannyal díszített dalszínház nézőterét, mint a bécsi operáét.
I. Ferenc József 1905 körül - Wikipédia
Modern tűzvédelmi előírás
Már félig felépítették a budapesti Operaházat, amikor Bécsben egy hatalmas tűzkatasztrófa során leégett a Ringtheater, és közel négyszázan meghaltak. Ezt követően nagyon sok tűzrendészeti előírást hoztak, és mivel a mi operánk akkor épült, ezért ezek a biztonsági újítások nálunk valósultak meg először. Beépítettek vasfüggönyöket és tűzszakaszokat, sőt a padláson víztározó medencéket is kiépítettek a tűzoltásra szolgáló záporberendezéshez. A fűtést gőzzel és kályhák segítségével oldották meg, a nézőtérnek pedig modern szellőző-berendezést építettek.
Az Operaház illusztrációja a Meyers-lexikonban - Wikipédia
Világelső hidraulikus szinpadtechnika
A korábbi fa szerkezetű barokk színházaktól eltérően az Operaházban már nem kézi erővel működtették a színpadi gépeket.
Az Operaházban valósult meg a világ első hidraulikus szinpadtechnikája,
ami abszolút újdonságnak számított a 19. század közepén. Víznyomással mozgatták a körhorizont függönyt az addig szokásos felcsavarás helyett. Illetve a színpad két hátsó sarkában hidraulikus teherfelvonó kötötte össze a süllyesztőt és a negyedik emeletet, megkönnyítve ezzel a kellékszállítást.
Hidraulikus szinpadtechnikát utána sok helyen használták Európában, sőt az Amerikában is. Érdekes tény azonban, hogy a budapesti első példány szolgált legtovább, több mint 80 évig. Az alsógépezet használatát 1970-ben állították le. Ám amikor száz éves jubileumra készülve megkezdődött a rekonstrukció, a 97 éves süllyedőt még egyszer, utoljára sikerült mozgásba hozni.
A nagycsillár romantikus fénye
Ybl tervezte a nézőtér nagy csillárját is. Idehaza azonban még nem tudták legyártani, ezért németországban készíttették el a gigantikus csillárt, ami három tonnát nyomott. Gázzal működött, ezért ellentétben a mai villanyvilágítással, nem lehetett teljesen lekapcsolni az előadások alatt. Szünetekben ugyanis rendkívül körülményes lett volna újra meggyújtani. Az előadások alatt így viszont csodaszép látvány volt, ahogyan a pislákoló fény megcsillant az aranyozott díszítéseken. A félhomályban pedig mélyen dekoltált hölgyek kokettáltak a szomszédos páholyok huszártisztjeivel.
Az Operaház nézőtere 1894-ben
Nagycsillár - már villanyvilágítással
Ybl a madaraknak is tervezett
A díszítésre az egész Operaházban nagy hangsúlyt fektettek. Az anekdota szerint Ybl még a madaraknak is tervezett, hiszen az operaház tetején olyan helyeken is vannak díszítések, amiket az utcáról nem igen vennétek észre.
A homlokzat legfeltűnőbb eleme a két egyiptomi szfinx, amiket Stróbl Alajos faragott carrarai márványból. A szfinxek az oldalbejáratokat őrzik és különlegességük, hogy Budapesten sehol máshol nincs szobor ilyen lényekről.
Szfinx szobor - Köztérkép, Rocco21 fotója
A főbejárat mellett Liszt Ferenc és Erkel Ferenc nagyméretű szobra áll, ami a korabeli karikaturistákat is megihlette.
A Borsszem Jankó újság karikatúrái
A belső terek felékesítésében olyan jeles haza képzőművészek vettek részt, mint Feszty Árpád és Székely Bertalan. Az Olimposzi isteneket ábrázoló mennyezetképet pedig Lotz Károly festette.
Források: Építészfórum, Wikipédia, Euronews, KEDDnetwork
Képek forrása: Fortepan, Köztérkép
Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot!