A Váci utca régen és ma
Budapest nem lenne ugyanaz a város a Váci utca nélkül. Egyedülálló hangulata, a régi épületek szépsége, az üzletek pazar látványa, az éttermek, kávézók meghittsége miatt a turisták is szívesen felkeresik. A belváros szívében, az V. kerületben fekvő utca észak-déli irányban köldökzsinórként köti össze a Vörösmarty teret a Fővám térrel. A Szabadsajtó útja kettészeli, a két rész hangulatát is megváltoztatva. Így alakult ki az északi, csillogóbb, forgalmasabb rész, és az attól délre elhúzódó csendesebb szakasz.
Már a 19. század végén, 20. század elején fogalommá vált a Váci utca, Krúdy például műveiben Calderoni látszerész boltját említi (a kirakatban hírességek portréit láthatták), megemlékezik a csillogó kirakatokról és a Ferenciek terénél működő borbélyüzletről. A Váci utca zeneművet is ihletett, itthon Feleki Kamill tolmácsolásában lett sikeres Marlene Dietrich híres dala.
A Váci utca fogalom a külföldiek számára is. Néhány éve egy felmérésben 15 ország 16 sétálóutcáját értékelték próbavásárlók. Bár a Váci utca a középmezőnyben végzett, olyan városokat előzött meg, mint Párizs, Amszterdam, Moszkva vagy Milánó. A vizsgálatban részt vevő személyek kiemelkedőnek értékelték a Váci utca hangulatát - például az itt található épületek, az utca érdekességei miatt. Pedig a külföldiek még csak nem is sejtik, milyen volt az utca évtizedekkel, vagy akár száz évvel ezelőtt, és nem tudják, a mai épületek helyén régen mi minden lehetett. Néhány érdekességnek utánajártunk. A Vörösmarty tér felől indulunk, sétánkat a Vámház körúton fejezzük be. Legalább 150 évet fogunk utazni az időben. Tartsatok velünk!

Jellegzetes karácsony környéki nyüzsgés a Váci utcán 1981-ben. Fotó: Kotnyek Antal, Fortepan.

A Váci utca a Vörösmarty tér felől nézve. Fotó: Kardos Ildikó

Az utca nevének eredete. Fotó: Kardos Ildikó
1. Légi közlekedés a Váci utcában?
A Váci utca és a Kristóf tér sarkán, a 4-es szám alatt álló klasszicista épület, amely a történelem viharai alatt megőrizte eredeti formáját, 1840-ben épült Hild József tervei alapján. Érdekessége, hogy a földszinten az 1950-es évektől hagyományosan légi forgalomhoz kapcsolódó üzlet áll.
1957-ben itt nyílt az Aeroflot iroda. Nem véletlenül ekkor, hiszen az 1956-os események után ebben az évben újult meg a magyar légi közlekedés 3 db IL-14-es géppel. Az akkori Szovjetunió nemzeti légitársaságának irodája itt kapott helyet, homlokzatán az akkor legmodernebbnek számító, neoncsövekből készített fényreklámmal. Az iroda helyén ma az Aero Souvenir található.

Az épület az Aeroflot nyitása előtt. Fotó: Fortepan.

A látványos fényreklám. Fotó: Fortepan.

Az Aero szuvenírüzlet ma. Fotó: Kardos Ildikó.
2. Majd' száz éves kávézó
A Váci utca 7. szám alatt lévő Anna Café helyén már 1922-ben cukrászda állt, a tulajdonos, Horváth Nándor monogramja alapján Háen néven. A háború után itt nyílt az Anna Presszó, amely mindig zsúfolásig megtelt. Kedvelt találkahelynek számít, és a városi legendák szerint gyakran látogatták színészek, írók, költők, előadóművészek, illetve a budapesti értelmiség. A fáma úgy tartja, hogy a nyolcvanas években szívesen üldögéltek itt a hírességek, abban a reményben, hogy a járókelők észreveszik és felismerik őket.

A "Háen" az üzlet szétnyitható reklámkártyáján. Fotó: Fortepan.

Ilyen ma az Anna Café. Fotó: Kardos Ildikó.
3. Váci utcai fotós készítette a Petőfi-dagerrotípiát?
A Váci utca 6. és a Kristóf tér sarkán lévő épület Masped ház története a 18.századra nyúlik vissza. Itt nyílt meg 1791-ben a Nagy Kristófhoz címzett patika. A ház sarkán lévő homlokzaton először egy festményt, később egy szobrot helyeztek el, amely Szent Kristófot ábrázolta a gyermek Jézussal. A 8 méter magas, egyetlen homokkőből kifaragott szobor annyira meghatározó volt a környéken, hogy az ott lévő teret is róla nevezték el. A ház 19. századi történetéhez hozzátartozik egy városi legenda is, miszerint az emeleten 1847-ben fényképész üzletet nyitó Heller József volt az a fényképész, aki korábban, 1844-ben Petőfi Sándorról elkészítette a róla egyetlen fennmaradt dagerrotípiát.
A századfordulón már Rothberger Jakab konfekciós üzletét találjuk itt, aki egyben tulajdonosa is volt a háznak. 1909-ben bontásra került ház, ekkor a Szent Kristóf szobrot is elszállították, később nyoma veszett, emlékét csak régi fotók őrzik. Új áruházat építtetett a tulajdonos, amely 1945-ben jelentősen megsérült. 1948-ban a Masped Első Magyar Általános Szállítmányozási Rt. számára felépítették azt a jellegzetes irodaházat, amelynek szögletes formái, az üveg és a beton felhasználása felismerhetővé tették a Masped házakat. Az épületet 2003-ban építették újjá mai formájában. Ha meg akarjátok találni, jellegzetes, sarokra épült keskeny épületében található most a Zara.

A Rothberger-ház 1900-ban. Fotó: Schoch Frigyes, Fortepan.

Az ugyanott épült Masped-ház 1962-ben. Fotó: Fortepan
...és 2013-ban. Fotó: Huszár Boglárka.
4. Fogadó működött a Mercure Hotel helyén
A Váci utca 20-ban nem lehet nem észrevenni a Mercure Budapest City Center épületét. Itt már 1835-ben egy József nádorról elnevezett fogadó állt, a "Vendégfogadó a Nádorhoz". Az épületet 1876-ban lebontották, és a helyére kerülő épületnek a 2. világháború után csak a földszintje maradt. Az újjáépítés után, 1955-ben a házban üzletek kaptak helyet. Az épületről ekkor készült fotó sokat elárul az ötvenes évekről, ahogyan a vasfüggöny mögött élő lódenkabátos pestiek rácsodálkoznak az "amerikai csodára", egy Chrysler Windsor gépkocsira.

Itt még a József nádor fogadó helyén álló épület előtt nézegetik a budapestiek az autót. Fotó: Fortepan.

Az épület helyén ma a Mercure Budapest City Center áll. Fotó: Szegedi Éva.
5. Többször is átváltozott a mai Március 15. tér
A Váci utca déli szakasza felé nézve a háttérben már látszik a Szent Mihály templom. A 19. századi fotókon az előtérben még látszik az egykori Rózsa tér, amely 1897-ben egyszerűen eltűnt az Erzsébet-híd építését megelőző nagyszabású munkálatok során... Az Eiffel iroda által tervezett híd 1903 és 1945 között volt Budapest büszkesége, ám 1945-ben a visszavonuló német hadsereg katonái felrobbantották, a híd déli pillérje teljesen elpusztult. Az új Erzsébet-hidat 1964. november 21-én adták át a forgalomnak.

A Váci utca konflisokkal 1895-ben. Fotó: Fortepan.

Ugyanaz az utcarészlet ma. Fotó: Kardos Ildikó.

A Rózsa tér a tereprendezés áldozata lett. Fotó: Wikipédia.
6. Abigél és Vitay Georgina a Váci utcában?
Ha ismered Szabó Magda Abigél című regényét, ha láttad a belőle készült filmet, bizonyára nem is gondolod, hogy a Váci utca 47. számú ház a "Matula" falait rejti. Mindez csak a filmben, hiszen itt forgatták az Abigél belső jeleneteinek egy részét, a rendház falai között elevenedett meg az "árkodi" leányiskola, s vele együtt Abigél és Vitay Georgina története.
Az ódon épület mellett áll a Belvárosi Szent Mihály Templom, az angolkisasszonyok rendjének temploma. Az1700-1765 között épült templomot a 19. században több pesti árvíz is pusztította, egy ízben pedig a tető és torony is leégett. Többszöri felújítás után az ezredfordulóra teljes külső megújításon esett át. Végre óra is került a toronyba, amelyet a korábbi fotókon sehol sem láthattok.

A Szent Mihály templom 1905-ben Fotó: Schoch Frigyes, Fortepan.

....és 1954-ben. Fotó: Geuduschek Tibor, Fortepan.

Ma már végre ott az óra a templom tornyán. Fotó: Kardos Ildikó.
Ha tetszett a cikk, nyomj egy lájkot!