9 dolog, ami sokkal régebb óta létezik, mint hinnéd
Sok olyan dolog van az életünkben, amit kapásból a mai technikai fejlődéshez kötünk, holott már sokkal korábban jelen voltak az emberiség történetében. A ListVerse tanulságos listáján most 9 ilyen jelenséget láthattok összegyűjtve!
1. Lánclevelek
Lánclevelekkel a legtöbben először az internetkorszak kezdetén, az első e-mail-fiókunk létrehozása után találkoztunk: mindannyian megkaptuk azokat a kinyomozhatatlan forrású leveleket, amelyek szerencsét és gazdagságot ígértek, amennyiben mi is továbbítjuk őket az ismerőseinknek.
Az első igazán sikeres lánclevél azonban jóval korábbi: 1888-ból származik. Az első leveleket eladósodott hittérítők adták fel, és arra kérték a címzetteket, hogy adakozzanak, majd küldjék tovább a levelet három ismerősüknek. Mondanunk sem kell, az ötlet hatalmas siker volt.
A lánclevelek aranykora a nagy gazdasági világválság idejére tehető, amikor az emberek így próbáltak meg pénzt gyűjteni nemlétező befektetésekhez. Az amerikai posta később betiltotta a láncleveleket.

2. A hírességek istenítése
A közösségi média korában úgy érezhetjük, soha ennyi figyelmet nem kaptak a celebek, holott már az ókorban léteztek olyan hírességek, akiket valósággal istenítettek a rajongóik. Komoly rajongótáborral rendelkeztek például a római gladiátorok. Az ókori görögök az olimpikonokat ajnározták. A reneszánsz Európában a festőknek járt ki a sztárstátusz. De többek között William Shakespeare-nek is meggyűlt a baja a rajongóival.

3. Graffitik
A legkorábbi ismert falfirkát egy konstantinápolyi görög bordélyház falán találták meg a történészek. A graffitik teljesen hétköznaposak voltak az ókori Rómában: üzenetek közvetítésére és hirdetésekre is használták, de olyan is volt, hogy csak szitokszavakat firkáltak a falakra. Egy ókori Rómából származó graffiti például így szólt: "Lucilla pénzt keres a testével". De a pajzán rajzok is nagyon népszerűek voltak.

4. A feltartott középső ujj
A legenda szerint először 1415-ben, az Azincourt-i csata során mutatták fel először a mai értelmében a középső ujjukat angol katonák. Az igazság azonban az, hogy ennél sokkal korábban, az ókori Görögországban is "bemutattak" egymásnak. Arisztophanész, athéni komédiaköltő a péniszéhez hasonlította a középső ujját, a tréfa nyomán pedig úgy használta a középső ujját, akárcsak a mai emberek.

5. Plasztikai sebészet
Krisztus előtt 600 környékén egy hindu orvos egy betege arcbőrét használta arra, hogy "kipótolja" az orra egy részét. Az ókori egyiptomiak a halottaikat szabták át, hogy a külsejük megfelelő legyen a túlvilágon is. A szépészeti beavatkozások az ókori rómaiakhoz köthetők: a történészek szerint különböző beavatkozásoknak vetették alá magukat, hogy meztelenül is jól mutassanak a nyilvános fürdőkben.

6. Futballhuligánok
A sporthuliganizmus szintén az ókori Rómához köthető: ők az akkoriban divatos fogathajtó versenyeken estek előszeretettel egymásnak. A különböző csapatoknak - akárcsak ma - külön szurkolótáboraik voltak, a sportesemények pedig gyakran vérengzésbe torkolltak. Egyszer két rajongótábor egyenesen lázadást szított, ami 30 000 ember halálához vezetett. Pompeiiben pedig Nero 10 évre betiltotta a sporteseményeket egy keményebb összecsapás után.

7. Rövidítések
A rövid üzenetek küldése is jóval a mobiltelefonok és az internet előtt vált népszerűvé. Hogy spóroljanak a költségeken, az emberek bejáratott rövidítéseket használtak a táviratokban. Sőt: 1917-ben egy brit admirális már használta a ma divatos "OMG" kifejezést egy táviratban, amit egyenesen Winston Chruchillnek címzett!

8. Túlfizetett sportolók
Ismét csak a fogathajtók: az ókori Rómában annyi pénzt kerestek, hogy azt még Cristiano Ronaldo is megirigyelhetné. Egy bizonyos Gaius Appuleius Diocles például 15 milliárd dollárnak megfelelő összeget keresett meg 24 éves pályafutása alatt, ezzel pedig ő minden idők legjobban fizetett sportolója.

9. Fotó retusálás
A közösségi média korában szinte bárki retusálhatja a képeit. Valójában azonban a fotókat már a fényképezés feltalálása óta manipulálják. Például már az első fényképek korában divatossá vált, hogy kiszínezzék a fotókat, de az is gyakorinak számított, hogy még a negatívon ceruzával emeltek ki egyes részeket. Nem kellett sok idő hozzá, az emberek már a legösszetettebb trükkökre is képesek voltak!

Képek: Wikipédia, ListVerse
Ha tetszett az összeállítás, kattints a megosztásra!