„420 ezerért is bérbe lehet adni havonta” – ennyit is kérhetnek egy kétszobás kőbányai lakásért, 12%-kal ugrottak meg az albérlet-árak
Nagyot emelkedtek az albérletek árai, 12 százalékkal többet is elkérnek egy lakásért, ami az infláció több mint kétszerese – derült ki a KSH friss, januári adataiból. Az olcsóbb albérletek drágultak a legjobban. A szakértők szerint a béremelések hatására kérnek többet a bérbeadók.
A KSH friss adatai szerint átlag 11,8 százalékkal magasabbak voltak az albérleti árak, mint egy évvel korábban.
Az elemző szerint "A fizetések és a jövedelmek szintje - hogyha ez emelkedik, akkor a bérbeadók is többet tudnak elkérni egy kiadó lakásért. A másik pedig az ingatlanárak változása".
Dráguló ingatlanok miatt többen keresnek albérletet. Az önálló lakáshoz több hitel kell, a kamatok pedig nőnek, és a THM már 7 százalékot közelít.
"100 ezer forint alatt a fővárosban szinte semmi nem lehet bérbe venni. És nem csak Budapesten mutatkozik meg az albérletek drágulása. Hanem olyan nagyvárosokban is, mint Debrecen, ahol a kiadó lakások áltagos bérleti díja már több mint 220 ezer forint. / Vagyis hajszálnyira van lemaradva a fővárostól" - mondja az elemző.
A munkaadók adókedvezménnyel, havi 150 ezer forintig fizethetnek a lakhatásért a dolgozóknak.
Nagy Márton miniszter tavaly októberben lakhatási válságról beszélt: "Az is reális, hogy megfizethető négyzetméter és albérletárak legyenek. Nagyon-nagyon fontos, amikor inflációról beszélünk, és az inflációt letörtük, a lakásinflációról nem beszélünk.
- közölte.
Arra, hogy hogyan alakulhatnak az ingatlanárak idén, azt mondta: "Sajnos pontosan nem tudok válaszolni a kérdésre. Nem tudom megbecsülni a lakásinfláció nagyságát".
A kormány a Híradó megkeresésére annyit válaszolt: márciustól 200 milliárd forintot adnak ingatlanfejlesztőknek, hogy gyorsabban építsenek lakásokat. Ami szerintük „hosszú távon növeli az elérhető ingatlanok számát és csökkenti a lakásárakat”.
VIDEÓ: Az RTL Híradó beszámolója