Kemény munkával készülnek a víz alatti fotók
Róka Róbert 8 éve foglalkozik víz alatti fotózással. A pécsi fotós lencséje elé került már profi sportoló, esküvői pár, kisbaba, sőt, családi fotók is készültek ilyen különleges módon. Megkérdeztük, mi olyan különleges a víz alatti fényképezésben, mitől nehéz, és mit lehet benne szeretni - közben pedig mi is lemerültünk vele a víz alá.
- Ez a műfaj az extrémsportokhoz hasonlítható, a fotózáson belül elég különlegesnek számít. Hogy csöppentél bele a víz alatti fotózásba?
- A víz sokak számára egy misztikus közeg, amely egyet jelent a végtelen kékséggel, ahol nincs lent és fent, ahol a gravitáció szabályait megtréfálja a felhajtóerő. A vízfelszínen, ahol a levegő és a víz randevút adnak egymásnak, a fénytörés, valamint a tükröződés csodálatos látvánnyal örvendezteti meg ez embereket nem csak víz felett, hanem odalent is. Ennek a látványnak vagyok szerelmese. A víz alatti élmények között ugyanúgy nincs két azonos, ahogy a hullámzás, a buborékok, valamint a napsugarak játékának egyvelegéből sincs két egyforma.
Ezeket a vizuális élményeket talán néhány elbűvölő modellel lehet még tovább fokozni. A női test vonásai, a hosszú haj, valamint estélyi ruhák, fátylak lebegése, karcsú kecses mozdulatok mind-mind olyan összhatást adnak a víz hullámzásával, amitől a víz alatt minden egyes fotózás során lenyűgöz a látvány.
Újságírónk, Nagybányai-Nagy Blanka és fotósunk, Nagy Szabolcs is modellt "állt" a víz alatt - a nagyobb méretért katt a képekre!

- Gondolom, a víz alatt fotózni enyhén szólva nem egyszerű...
Így van. A víz alatti modellfotózás egy viszonylag nagy logisztikát igénylő ága a divatfotózásnak. Itt ugyanis nem egy műteremben készülnek a képek, hanem mély és kevésbé mély vízben. A közeg miatt minden más, minden lassabb, de talán ebből kifolyólag számomra például nyugtatóan hat.
A fotózás ezen válfajához rengeteg speciális felszerelés szükséges. Ezek mozgatása nem egyszerű, és emberigényes. A víz alatti projektjeinket mind-mind csapatmunkaként bonyolítjuk. Ez tehát azt jelenti, hogy a csapatban van két biztosítóbúvár (Óvári Ágnes, Gaál Krisztián), akik részben a modellek víz alatti biztonságáért felelnek, másrészt adott esetben a víz alatti megvilágításnál, például "célra tartják" a vakut. De ők látnak el egyébként a projekttel kapcsolatos logisztikai feladatokat is. A biztosítóbúvárokra azért van szükség, mert fotózásokat általában két méteres, vagy ennél is mélyebb medencékben végezzük.
A modelljeink és menyasszonyaink nagyestélyiben vagy menyasszonyi ruhában pózolnak a víz alatt, emiatt a mozgásuk erősen korlátozott. Néha ez még a jól úszó lányoknak is problémát jelenthet.
Ági és Krisztián nagy tapasztalattal rendelkezik. Szükség esetén víz alatt is tudnak a modellnek levegőt adni palackból. Szóval minden fotózásnál nagy hangsúlyt fektetünk a biztonságra.
- Hogy készültök fel egy-egy projektre?
A nagyobb projektjeinknél az időfaktor miatt, és hogy minél autentikusabb, hitelesebb legyen a végeredmény a fotózás előtti napon egy utolsó megbeszélést tartunk. Ezen a csapat összes tagja, beleértve a sminkest, stylistot, ruhatervezőt, modelleket, segítőbúvárokat, szárazföldi segítőket jelen van. Átbeszéljük a projektet. Sokszor ezen áll vagy bukik egy fotózás sikeressége. Vannak olyan projektjeink, ahol a fotózást több hónapos tervezés előzi meg. Mivel a medencék bérleti díja nem olcsó, és projektenként 6-10 közreműködő is van a stábban, ezért mindennek a helyszínen kell lennie, minden felszerelésnek hibátlanul kell működnie és mindennek elsőre kell sikerülnie. Már most készülünk egy májusi projektre két nagy durranással, ahol két országszerte ismert sportolóval csinálunk egy-egy rendhagyó víz alatti fotózást. De erről most egyelőre nem árulhatok el többet.
A fotózást megelőző mozzanatok egyike a víz alatti háttér rögzítése a medence falára és az medencetalpra. Már ezt sem könnyű a helyére tenni – bár a biztosítóbúvárok ebben is segítenek. Fel kell állítani a vakukat, biztosítani, hogy ne essenek bele a vízbe, a vezetékeket biztonságosan el kell vezetni. A fényképezőt is össze kell rakni, ami a védőfelszereléseivel együtt akkora, mint egy ember feje, ráadásul jó nehéz is. Ha minden készen van, jöhetnek a tesztképek, amik a fények beállításához kellenek.
Fotósunkkal ellátogattunk hozzá, hogy megnézzük, hogyan is készülnek ezek a nem mindennapi képek, sőt, mi is alámerültünk, és pózoltunk a kamera előtt.
Werkfotók: Nagy Szabolcs - nagyobb méretért katt a képekre!
Blanka elemében volt a vízben
A fotózás igazán különleges volt. Hatalmas élmény volt a víz alatt lenni egy habos-babos ruhában, de egyben nehéz is. Talán a hihetetlenül szép tükröződős képekért kell a legtöbbet dolgozni, mert nem egyszerű közvetlenül a vízfelszín alatt feküdni, egy helyben maradni, vállalható arcot vágni, és még a levegőt is benntartani. De hát nincs jó eredmény kemény munka nélkül - az összes víz alatt töltött perc élmény volt, Robi és csapata pedig profi, és segítőkész. A képek pedig magukért beszélnek.
- Hű, ez jó sok munka. Ha ezek megvannak, jöhet a lazítás?
Most kezdődik még csak az igazi munka! Bár én úgy vagyok ezzel, hogy a több hetes-hónapos tervezés, egyeztetés, menedzselés, illetve az ezekkel járó stressz után a projekt ezen fázisa tud kikapcsolni. Amikor már a vízben vagyunk, és a modelleket sminkelik, akkor megnyugszom.
A víz alatti munka egy külön kihívás, teljesen más, mint a szárazföldön fotózni. A modelled például nem lát belőled semmit csak foltokat, illetve víz alatt beszélni sem tudtok egymással, ezért az alap kézjelekre, amelyeket a búvárok használnak meg kell tanítani őket. Ezek közül persze
Megint más, ha a fotóalanyod éppenséggel egy kisbaba. Ja és persze fotózás után a felszerelést elpakolni sem olyan egyszerű, és otthon pedig vár az elmaradhatatlan utómunka.
- Van még olyan téma, ötlet, amit nem valósítottál meg?
Pécsi lévén egyik nagy álmom, hogy városunk arcával, Weisz Fannival is készíthessek egy fotósorozatot víz alatt. Az elkészült képeket, valamit erre a fotózásra megtervezett és elkészített ruhát szeretném Fannival egy nemes cél érdekében felajánlani, egy jótékonysági aukció keretében.
Robi további képeit weboldalán vagy a Facebookon tudjátok megnézni, illetve itt tudjátok felvenni vele a kapcsolatot, ha víz alatti fotókat szeretnétek készíttetni. Bár az árak borsosabbak a sok extra költség miatt, mint a "szárazföldi" képek esetében, a lehetőség előtettek is nyitva áll, hogy soha nem látott fotókkal gazdagítsátok a családi albumot.
Ha tetszett a cikk és a képek, nyomj egy lájkot!