Van szörnyűbb a szülés utáni depressziónál: a pszichózis
Biztosan hallottatok már a szülés utáni depresszióról, azonban ennek
van egy sokkal súlyosabb formája is: a szülés utáni pszichózis.
Egy viszonylag ritka és kevésbé ismert állapotról van szó, ami akár végzetes is lehet. A kezelés sikerességében kulcsfontosságú, hogy időben felismerjük a bajt.
A brit The Guardian részletesen foglalkozott a témával egy hosszabb cikkben. Ebben többek között egy olyan anya is megszólalt, aki már maga is átélte a szülés utáni pszichózis borzalmait. Sarah West még 2012-ben adott életet kisfiának, a szülés utáni napokban pedig olyan érzések keringtek benne, amiket korábban több anyától is hallott. Az öröm keveredett benne az izgatottsággal a szoptatás és a rengeteg aggodalom miatt, hogy vajon jól csinálja-e az egészet. Egy héttel a szülés után azonban egyre erősebbek lettek benne ezek az érzések, a kimerültség ellenére sem tudott aludni, a gondolatai pedig összevissza cikáztak. Az orvosa szülés utáni depressziót állapított meg nála, és antidepresszánsokat írt fel neki.
A tünetei azonban egyre rosszabbak lettek, hallucinálni kezdett.
Sarah nem szülés utáni depresszióban, hanem pszichózisban szenvedett, ami komoly veszélyt jelenthet az anyára és újszülött gyermekére is. Sokban különbözik a sima depressziótól, mivel az anyák olykor teljesen elveszíthetik a kapcsolatot a valósággal, és hallucinálhatnak is. Ez az állapot akár mániás depresszióval is járhat. Rendkívül fárasztó lehet ez az átmeneti állapot, ráadásul csak kevés kutató foglalkozott érdemben ezzel a témával.

A közelmúltban azonban egy ausztrál és új-zélandi pszichiátereknek tartott konferencián ismertettek egy új kutatást, amely megállapította, hogy a szülés utáni pszichózisban szenvedő nők akár néhány hét alatt is felépülhetnek, ha időben észreveszik és kezelni kezdik a betegséget.
A felismerés azért is különösen fontos, mert a félrekezelt vagy fel nem ismert betegség következményei akár halálosak is lehetnek. Néhány esetben az anyák bántalmazhatják, sőt akár meg is ölhetik magukat vagy gyermeküket kontrollálatlan állapotuk miatt. Amennyiben az orvos időben felismeri a nőknél az állapotot, úgy is kórházi segítségre van szükség a gyógyuláshoz.
A tanulmány olyan ausztrál nőket vizsgált 2012 és 2016 között, akik ezzel a panasszal kerültek kórházba. Jellemző volt, hogy gondoskodásra szorultak, és az összes beteg kapott nyugtatót, néhányan lítiumot és hangulatjavítót. A kezelés hatására majdnem mindannyian felépültek, és átlagosan négy hét után haza is térhettek a gyermekükhöz.
A fent említett Sarah is ebben a kezelésben részesült, miután egy barátja figyelmeztette, hogy nagyon furcsán viselkedik, és felhívta a helyi segélyvonalat. Ott azt javasolták, hogy azonnal vigye be az anyukát a kórházba, a pszichiátriára.
Négy hétig volt kórházban. Ez alatt az idő alatt kapott antidepresszánsokat, nyugtatókat, és természetesen a gyerekével is találkozhatott. Sikeres volt a kezelés, hazamehetett, azonban a mai napig nem tudja pontosan, mi is történt vele azokban a hetekben, főleg a kórház előtt. Igaz, egyelőre nem is szeretne visszaemlékezni.
„Nagyon kevés ember tud erről az állapotról, a szülészem is azt mondta, én vagyok a második olyan anya, akinél ezt tapasztalta. Szerintem a testem így véd meg engem, hogy nem emlékszem mindenre abból az időszakból” – nyilatkozta West, aki a gyógyszerek mellett az életmódját is megváltoztatta. Megtanulta, mikor kell kicsit lazítania, így most fiával mindketten jól vannak már. Attól viszont a mai napig tart, hogy az emberek elítélik, ha elmeséli nekik történetét.

A szülés utáni pszichózis ezer terhességből nagyjából egy esetben fordul elő, és körülbelül 50% az esélye, hogy a második terhesség után is visszatér. Sarah célja most az, hogy felhívja a kismamák és a szakemberek figyelmét a tünetekre, hogy tudják, mivel van dolguk.
– nyilatkozta Sarah.
Dr. Rebecca Hill, a téma szakértője szerint a kezelés egyik legfontosabb része, hogy az anyákat nem szabad elszakítani a csecsemőjüktől az osztályon: „Habár ezt nem tanulmányoztuk külön, mégis úgy gondolom, hogy jobb az anyának és a babának is, ha nem különítjük el őket, mivel a kapcsolatuk sérülhet az elválasztás miatt. Rossz arra gondolni, hogy anyákat hosszabb időre elválasztanak gyermeküktől csak azért, mert az elején nem kaptak megfelelő kezelést. Akár pár nap késlekedés is komoly gondokat okozhat az állapotukban”.
Dr. Hill azt is elmondta, nem tudni, mi váltja ki a szülés utáni pszichózist, és a legtöbb nő, aki ebben szenved, korábban sosem állt pszichiátriai kezelés alatt. Általában a szülést követő első hat hétben alakul ki. A kutatók vizsgálják, hogy a betegségnek genetikai okai vannak-e, azonban ezeknek a kutatásoknak még nagyon az elején járnak.
Képek: Pixabay