SZEMPONT
A Rovatból

Szívszorító beszámoló egy családról, ahol a szülők a közös eutanázia mellett döntöttek: „Könnyek szöktek a szemembe mikor néztem, ahogy együtt vacsoráztunk”

A holland pár és fia elmesélték, mi vezetett odáig, hogy a szülők a közös eutanáziát kérjék. Arról is beszámoltak, hogy min mentek keresztül, amíg a végső döntés megszületett. Fiuk megrázó részletességgel mesélte el az utolsó napokat.


Jan és Els csaknem öt évtizedig voltak házasok. Június elején együtt haltak meg, miután két orvos halálos gyógyszert adott nekik. Hollandiában ezt duoeutanáziának nevezik. Ez törvényes, és ritka – de minden évben egyre több holland pár dönt úgy, hogy így fejezi be életét - írja a BBC.

A házaspár három nappal a beavatkozás előtt a lakókocsijuknál ültek egy napsütötte kikötőben Frieslandban, Hollandia északi részén. Szerették az aktív életet, házasságuk nagy részét lakóautóban vagy hajón élték le.

„Néha megpróbáltunk egy kőkupacban élni – egy házban” – viccelődött Jan, „de nem megy" - mondta korábban.

A férfi 70, a felesége, Els 71 éves, demenciája volt. "Ez nagyon jó" – mondta a testére mutatva, "de ez szörnyű" – mondta a fejére mutatva.

Az óvodában ismerkedtek meg – életre szóló kapcsolat volt az övék. Jan fiatal korában a holland válogatottban jégkorongozott, majd sportedző lett. Els általános iskolai tanárnak készült. De a víz, a hajók és a vitorlázás iránti közös szeretetük határozta meg végül az együtt töltött éveiket.

Fiatal párként egy lakóhajón éltek. Később vásároltak egy teherhajót, és üzletet építettek, amely Hollandia belvízi útjain szállítja az árut. Eközben Els megszülte fiukat, aki heti bentlakásos lett az iskolában, és a hétvégéket a szüleivel töltötte. Az iskolai szünetekben érdekes helyekre vitték, a Rajna mentén vagy a holland szigetekre.

1999-re a belföldi árufuvarozási üzletág nagyon versenyképessé vált. Jannak súlyos hátfájása volt a több mint egy évtizede végzett nehéz munka miatt. Ekkor a szárazföldre költöztek, de néhány év múlva ismét egy hajón éltek. Végül megvették a tágas lakókocsijukat. Jannak 2003-ban megműtötték a hátát, de nem javult. Leállította a fájdalomcsillapítókat, de már nem tudott dolgozni. Els azonban még tanított.

Néha az eutanáziáról is beszéltek. Jan elmagyarázta családjának, hogy nem akar túl sokáig élni fizikai korlátaival. Ez idő tájt csatlakozott a házaspár az NVVE-hez, a holland „halálhoz való jog” szervezetéhez.

„Ha sok gyógyszert szedsz, úgy élsz, mint egy zombi” – mondta Jan. A fájdalmai és felesége betegsége miatt úgy érezte, hogy ezt nem akarja tovább csinálni.

2018-ban Els visszavonult a tanítástól. A demencia korai jeleit mutatta, de nem akart orvoshoz fordulni. Talán azért, mert tanúja volt apja hanyatlásának és halálának, aki Alzheimer-kórban szenvedett. De végül eljött az a nap is, amikor a tüneteit már nem lehetett figyelmen kívül hagyni.

2022 novemberében, miután demenciával diagnosztizálták, Els kirohant az orvosi rendelőből, hátrahagyva férjét és fiát.

„Dühös volt, mint egy gőzölgő bika” – emlékezett vissza Jan. Miután Els megtudta, hogy állapota nem fog javulni, ő és Jan fiukkal elkezdtek beszélni a duóeutanáziáról.

Hollandiában az eutanázia és az asszisztált öngyilkosság legális, ha valaki önként kéri, és szenvedését – testi vagy lelki – az orvosok „elviselhetetlennek” minősítik, és nincs kilátás a javulásra. Ilyenkor mindkét személyt két orvos értékel.

2023-ban 9068 ember halt meg eutanáziával Hollandiában, ez az összes halálozás körülbelül 5%-a. 33 esetben volt duóeutanázia, tehát 66 ember. Ezek olyan összetett esetek voltak, amelyek még inkább súlyosbodnak abban az esetben, ha az egyik partner demenciában szenved, és bizonytalanság lehet a beleegyezési képességét illetően.

„Sok orvosnak eszébe sem jut, hogy eutanáziát hajtson végre egy demenciában szenvedő betegen” – mondja Dr. Rosemarijn van Bruchem, a rotterdami Erasmus Medical Center szakembere. Ez volt Jan és Els háziorvosának álláspontja is. A 2023-ban elhunyt ezrek közül 336-nak volt demenciája.

Sok korai stádiumú demenciában szenvedő ember számára a dolgok előrehaladásával kapcsolatos bizonytalanság késztetheti őket arra, hogy életük befejezésén gondolkodjanak – magyarázza Dr. van Bruchem. „Nem fogom tudni megtenni azokat a dolgokat, amelyeket fontosnak tartok? Nem fogom többé felismerni a családomat? Ha ezt elég jól ki tudja fejezni, ha ez mind az eutanáziát végrehajtani hajlandó orvos, mind a mentális kompetenciára szakosodott [második] orvos számára érzékelhető, akkor az egzisztenciális félelem lehet az oka annak, hogy mi fontolóra vegyék az eutanáziát".

Mivel háziorvosuk nem volt hajlandó elköteleződni, Jan és Els egy mobil eutanáziaklinikához fordultak, az Eutanázia Szakértői Központhoz. Tavaly Hollandiában a támogatott halálesetek körülbelül 15%-át felügyelte, és átlagosan a beérkező kérelmek körülbelül egyharmadát teljesítik - írja a BBC.

Abban az esetben, ha egy pár szeretné befejezni közös életét, az orvosoknak meg kell bizonyosodniuk arról, hogy az egyik partner nem befolyásolja a másikat.

Dr. Bert Keizer két duóeutanázia-ügyben vett részt. De arra is emlékszik, hogy találkozott egy másik párral, amikor azt gyanította, hogy a férfi kényszeríti a feleségét. Egy további látogatás alkalmával Dr. Keizer egyedül beszélt a nővel. "Azt mondta, annyi terve van…" Dr. Keizer elmondja, hogy a nő egyértelműen rájött, hogy férje súlyosan beteg, de nem tervezte, hogy vele együtt haljon meg. Az eutanázia folyamatát leállították, és a férfi természetes okokból meghalt. A felesége még él.

Dr. Theo Boer, a Protestáns Teológiai Egyetem egészségügyi etika professzora egyike Hollandiában az eutanázia néhány szókimondó kritikusának. „Azt mondanám, hogy az orvos általi gyilkosság indokolt lehet. Ez azonban kivétel kell, hogy legyen" - mondta. Dr. Boert aggasztja a duóeutanázia-ügyek hatása – különösen azután, hogy Hollandia egyik volt miniszterelnöke és felesége az év elején úgy döntött, hogy együtt halnak meg, és a világ hírlapjaira kerültek. „Az elmúlt évben tucatnyi duóeutanázia esetet láttunk, és általános tendencia mutatkozik a közös halálozás hőssé alakítására” – mondta.

Jan és Els valószínűleg még sokáig élhettek volna a lakókocsijukban. Els szerint azonban nem látta úgy, hogy korai lenne a döntésük. A férje is úgy vélte, hogy nem akar több fájdalmat. „Az életet, amit leéltünk, úgy gondoljuk, meg kell állítani".

Elst orvosok értékelték, és azt mondták, hogy még mindig képes eldönteni, hogy meg akar-e halni. De ez megváltozhat, ha a demenciája előrehaladottabb lesz.

Mindez nem volt könnyű Jan és Els fiának. „Nem akarod hagyni, hogy meghaljanak a szüleid – mondta Jan. "Szóval voltak könnyek". A fiú azt mondta nekik: „Jönnek majd jobb idők, de nem nekem" - tette hozzá az apa. Els is így érezte: "Nincs más megoldás" - mondta.

Az eutanáziaorvosokkal való megbeszélésük előtti napon Els, Jan, a fiuk és az unokáik együtt voltak. Jan mindig praktikus volt, el akarta magyarázni a lakóautó sajátosságait az eladáshoz. „Aztán elmentem sétálni a partra anyámmal” – mondta a fiuk. „A gyerekek játszottak, volt néhány vicc… Nagyon furcsa nap volt. Emlékszem, hogy este vacsoráztunk, és könnyek szöktek a szemembe, amikor néztem, ahogy mindannyian együtt vacsoráztunk”.

Hétfőn reggel mindenki a helyi hospice-ban gyűlt össze. Ott voltak a pár legjobb barátai, Jan és Els testvérei, valamint menyük fiukkal. „Két órát voltunk együtt, mielőtt az orvosok megérkeztek” – mondta. „Beszéltünk az emlékeinkről… és zenét hallgattunk".

„Az utolsó fél óra nehéz volt” – mesélte a fiuk. „Megérkeztek az orvosok, és minden gyorsan történt, aztán már csak percek kérdése volt".

A párnak halálos gyógyszert adtak be az orvosok, és együtt haltak meg 2024. június 3-án.

A lakóautójukat még mindig nem adták el. Els és Jan fia úgy döntött, megtartják egy kicsit, és elmennek nyaralni feleségével és gyermekeivel. „A végén eladom” – mondta. "Először is szeretnék néhány emléket készíteni a családnak".


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


SZEMPONT
A Rovatból
Beszóltak a fidelitasosok: A Fideszt elkezdték azzal azonosítani, hogy az idősek pártja
Kifejezetten türelmetlennek ható észrevételeket is megfogalmaztak a fiatal fideszesek, akik azt is elmondták, mit szeretnének.
FM. Kép: Youtube - szmo.hu
2024. július 02.



„Most nem a legjobb brand talán a Fidesz, ettől függetlenül, nekünk ki kell tartanunk” – többek között ezt mondták a Mandinernek a Fidelitas nyári szabadegyetemének résztvevői.

„A Fideszt elkezdték azzal azonosítani, hogy az idősek pártja”

– hangzik el a videóban. Kifejezetten türelmetlennek ható észrevételeket is megfogalmaztak a fiatal fideszesek. Egyikük például így fogalmazott:

„Szükségünk van megújulásra, szükségünk van új, fiatal politikusokra. Szükség van arra, hogy odaengedjenek olyan fiatal tehetségeket az asztalhoz, akik tudnának változtatni egy kicsit.”


Link másolása
KÖVESS MINKET:

SZEMPONT
A Rovatból
„Elégtételt kaptam” – megverte Filemon Mihályt, de a híres lombkoronasétányon sosem járt Nyírmártonfalva régi-új polgármestere
Kövér Mihály Csaba azt mondja, a BBC-től kezdve a New York Times-on át rengeteg helyen foglalkoztak az elhíresült lombokorona-sétánnyal, neki viszont új polgármesterként nincs dolga vele.
Kiss András - szmo.hu
2024. június 25.



A tanárként dolgozó Kövér Mihály Csaba nyerte a polgármester-választást a lomb nélküli lombkoronasétányáról elhíresült településen. Korábban 14 évig vezette már a falut, 2019-ben azonban mindössze 19 szavazattal kapott ki az akkor még fideszes színekben induló Filemon Mihálytól.

Sokan győzködték, hogy idén induljon el újra a választáson, és végül úgy döntött, megpróbálja. A számítása be is jött, legyőzte az immár függetlenként induló Filemont. A megválasztott polgármestertől arról beszélgettünk, hogy mit akar kezdeni az országos ismertséget hozó látványossággal, és arról is, nem tart-e a Fidesz bosszújától, miután a térség erős embere és országgyűlési képviselője, Tasó László a Facebook-oldalán azt üzente: „ahogyan szavaztál, úgy bánjanak veled”.

– Nyírmártonfalva akaratlanul is a lombkoronasétányról lett ismert. Mit fog ezzel a furcsa látványosággal kezdeni polgármesterként?

– Ezt érdemes akkor most tisztázni: a sétány Filemon Mihály magánberuházása volt, az ő területén is van. Tehát az önkormányzatnak ehhez semmi köze nem volt, azon kívül, hogy akkor éppen Filemon Mihály volt a regnáló polgármester.

Jogilag sincs tehát lehetősége az önkormányzatnak, hogy ezzel kezdjen valamit, és én nem is terveztem, hogy ezzel foglalkozok.

– Helyi lakosként milyen érzés volt megélni, hogy erről a beruházásról lett ismert a településük?

– Érdekes. Én a mai napig nem jártam a sétánynál. Bár követtem az eseményeket, láttam fotókat, videókat róla, és messziről is láttam, soha nem mentem át ezen a sétányon.

– Érdekes, hogy ezt mondja, én budapestiként jártam a sétánynál.

– Tudom, sokan voltak itt, a BBC-től kezdve a New York Times-on át egészen a holland köztelevízióig. Valóban erről lett híres a település, de azért jobb lett volna, ha ez a látványosság be is tölti azt a funkciót, aminek a szánták.

– Korábban volt már polgármester a településen. Miért indult most újra?

– Mert elég sokan megkerestek azzal, hogy induljak. 2019-ben csak ketten indultunk Filemon Mihállyal, és

akkor nem éreztem, hogy nekem el kellett volna buknom a választást. Akkor az csalódás volt, de tudomásul vettem és kivonultam a közéletből. Úgy gondoltam, hogy akkor új polgármester van, lássuk, hogy mire, hova jutunk.

2006 előtt a helyi általános iskolában tanítottam, választás után a Medgyessy Ferenc Gimnáziumban. A választás előtt pedig már lehetett hallani, hogy ez is elindul, az is elindul, és sokan megkerestek, hogy vállaljam én is. Sokat lamentáltam rajta, ez tény. Végül úgy döntöttem, hogy újfent megpróbálom, és azt gondolom, be is jött a számításom. A választás után nagyon sok emberrel találkoztam, beszélgettem, és láthatóan örültek, hogy októbertől újra én leszek a polgármester.

– Pártok is megkeresték?

– Természetesen, ahogy 2019-ben és 2014-ben is. Nem titok, hogy én 2006-ban és 2010-ben az MSZP színekben indultam. Ezután viszont már függetlenként. Nekem viszont az

alapelvem, hogy a nagypolitikát a falun kívül kell tartani, mert csak békétlenséget szül.

Ezért mindig is tudatosan kívül tartottam a település életéből, amennyire lehetett. Volt idő, amikor kicsit aktívabb voltam a politikában, még a kilencvenes évek végén kétezres évek elején. Utána láttam, hogy ez nem való nekem, mert ugye ez a klasszikus fölfelé nyalunk, lefelé taposunk. Ez nem az én stílusom.

– 2019-ben konkrétan 19 szavazattal nyert Filemon Mihály. Úgy érzi revansot vett?

– Ön hogy érezné? Csak ez a revans kifejezés negatív felhanggal szokott lejönni. De igen, mintegy elégtételt kaptam.

– Gratulált Önnek Filemon Mihály a választás után?

– Nem. Azonban mi 2019 előtt sem sokat beszéltünk, csak amennyit a testületi üléseken kellett, és kölyökkorunkban sem voltunk kapcsolatban.

– Ön mellett egy hatfős képviselő-testület fog dolgozni: öt független és egy fideszes. Milyen együttműködésre számít?

– Azt gondolom, illetve remélem, hogy nem lesz gond. Lezárult a szavazás, innentől kezdve el kell felejtenünk, hogy ki milyen színekben indult. Innentől kezdve csak a településnek az érdeke számít, ahogy a polgármesteri eskü is mondja, a köz javára kell dolgoznunk. Én bárkivel tudok beszélni, bárkivel tudok együttműködni. Tasó László fideszes országgyűlési képviselővel is tudtam együttműködni, és nem vagyunk barátok, de korrekt együttműködés volt köztünk. Soha nem zavart, hogy valaki fideszes vagy valaki ez vagy az, mindenkinek szíve joga valamelyik pártot támogatni.

– A 24 tagú megyei közgyűlésben viszont 15 kormánypárti képviselő fog ülni. Velük milyen együttműködésre számít? Nem tart valamiféle bosszútól, attól, hogy forrásoktól fog elesni a település, mert leszavazták a korábban fideszes polgármestert?

– Azért nem minden forrásról a megyei közgyűlésben döntenek. De igen, valahol benne van a pakliban, hogy hogyan fogják ezt az új helyzetet lereagálni a megyei döntéshozók. Filemon Mihály 2019-ben a Fidesz színeiben indult, idén azonban már függetlenként. Vámospércsen és Nyíradonyban viszont valóban független jelölt nyert a fideszessel szemben. Nyíradony ráadásul Tasó László városa, ő itt volt polgármester korábban. Tehát van jó pár település itt a környéken, ahol megváltozott a helyzet, kérdés, hogy mi lesz ezekkel a településekkel októbertől.

– Ha már Tasó Lászlót említette: ő a választások után a Facebook-oldalán egy idézettel üzent. Konkrétan azt írta, hogy „ahogyan szavaztál, úgy bánjanak veled”. Ez azért nem sok jót ígér ...

– Láttam én is. Ezt a választások után közvetlenül, szerintem erősen felfokozott lelki állapotban írta. A saját választókörzetében azért ezek váratlan eredmények voltak.

Ha kicsit csitulnak majd a kedélyek, és megnyugszik majd mindenki, akkor szerintem tudomásul veszik majd a helyzetet,

és ezzel kell majd kalkulálni. Azt se felejtsük el, hogy 2026-ban országgyűlési választások lesznek, és ha most ezeket a településeket pellengérre állítják, az nem biztos, hogy jó hatással lenne a szavazókra.

– A TISZA párt EP-listája Nyírmártonfalván 27 százalékot kapott. Ön szerint a saját eredményében mennyire játszhatott szerepet az országos közhangulat?

– Közvetve biztos volt szerepe, de hogy milyen arányban, azt nem tudnám megmondani. Magyar Péter a választás előtt járt nálunk is, a lombkoronasétánynál. Én azonban szándékosan nem mentem oda, mert akkor már bőven kampányidőszakban voltunk, és ahogy mondtam: én kívül tartanám a nagypolitikát a településtől. Ebben is így gondolkoztam, ezért nem mentem el.

– A TISZA Párttól megkeresték?

– Nem.

– Mit tart a település legnagyobb problémájának?

– Hogy nagyon elmérgesedett a közhangulat. Ez a falu mindig is egy békés, csendes település volt, az emberek beszélgettek egymással, nem számított, hogy ki, mit gondol a politikáról. Az elmúlt években ez egy kicsit elcsúszott. Sokszor azt az elvet éreztem, hogy aki nincs velünk, az ellenünk van. Ez nagyon nem jó így. Vissza kell térnünk az előző állapothoz, hogy az emberek jól érezzék magukat. Ahogy mondani szokták: be kell temetni az árkokat.

– Október elején fog felállni az új önkormányzat. Mivel tölti addig az idejét?

– Tanár vagyok, tehát pihenni fogok, a nyári szünetet töltöm. Közben nyilván azt is végiggondolom, hogyan lehet majd októbertől csinálni a dolgokat, felveszem az elmúlt években el sem felejtett kapcsolatokat.

– A polgármesterség mellett megtartja a tanári állását is?

– Nem tarthatom meg, mert főállású polgármester leszek. Ugyanakkor emellett azért oktatási, kutatási tevékenységet lehet folytatni, és mivel egy tizenegyedikes osztálynak vagyok az osztályfőnöke, őket mindenképpen szeretném elvinni az érettségiig. Ez egyfajta szakmai becsület.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Zacher Gábor a drogos gumicukrokról: akik erre a zacsira 15 ezer forintot adtak ki, minimum sejthették, hogy mit vesznek
Szankcionálni azonban addig nem lehet sem a terjesztőt, sem a fogyasztót, amíg a szer nincs rajta a pszichoaktív anyagok listáján. A toxikológus szakember szerint jól lesznek, nem lesz bajuk.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. július 01.



Mi is beszámoltunk arról, hogy egy Váci utcai kendershopból turisták olyan gumicukrot vásároltak, amely fogyasztása után kómaszerű állapotba kerültek. A készítményből egy zacskó 15 ezer forintba került, a bolt készletét azóta a rendőrség lefoglalta. Felmerült annak a lehetősége, hogy a cukorból fogyasztók akár maradandó károsodást is szenvedhetnek.

Az eset ezért is megrázó, mert nem dealertől, hanem a város kellős közepén, legális kereskedőtől juthattak hozzá a veszélyes anyaghoz a turisták. Zacher Gábor toxikológustól arra voltunk kíváncsiak, mennyire vagyunk veszélyben, egyáltalán mi ez az anyag, ami ilyen állapotot képes előidézni?

– Itt egy bizonyos THCJD nevű anyagról van szó, amelyik még egyelőre nincsen rajta az új pszichoaktív anyaglistán, azaz amíg ez így van, addig ez az anyag legális. Viszont valószínűleg, amikor megvették ezt a gumicukrot,

minimum gyanúsnak kellett lennie, hogy tizenötezer forintba kerül egyetlen zacskó gumicukor, és már eleve rá volt írva, hogy tartalmazza ezt a bizonyos THCJD-t.

Amit tudni kell erről az anyagról, hogy ez egy olyan kannabinoid, ami jelen van a növényben, de nagyon kis mennyiségben, nem is ebből szokták általában előállítani, hanem egyéb más forrásból, kémiai úton állítják elő ezt a vegyületet. Ami fontos ebben, hogy az oldallánca ennek a THC JD-nek hosszú, sokkal hosszabb, mint maga a THC. A THC öt szénatomos, a JD pedig 8 szénatomos oldallánc. Azt kell tudni, hogy minél hosszabb egy oldallánc, annál intenzívebb a hatása. Ennek a következménye volt az, hogy akik ezt megvették és használták, nagyon-nagyon furcsa állapotba kerültek.

– Tehát ez egy legális, boltban legálisan árusítható szer?

– Egyenlőre legális.

– Tehát ami történt, ezt semmilyen módon büntetőjogilag nem lehet szankcionálni?

– Még nem, hiszen ha esetleg ezt holnap ráteszik az új pszichoaktív anyaglistára, mivel ez az eset előtte volt, amikor a törvény még más volt, ezért sem az eladó, sem a vásárló nem büntethető.

A jogi kiskapuk királyai: a designer drogok

A kábítószer-piac szürke farkasai, a designer drogok újra és újra feltűnnek a színen, csakúgy, mint egy rossz horrorfilmben, ahol a szörny sosem hal meg végleg. Ezek a szerek nem mások, mint a klasszikus drogok, például a marihuána, kokain, amfetamin és heroin mesterien módosított változatai, melyek létrehozását csak egyetlen cél vezérli: a jogi szabályozás áthágása. Ha az új molekulák, akár csak egy atommal különböznek elődeiktől, már nem esnek az eredeti tiltások alá, és így, legalábbis egy időre szabad prédává válnak a fogyasztók számára.

De mit is jelent ez a gyakorlatban? A drogtervezők apró kémiai változtatásokkal létrehoznak egy új szert, ami még nem szerepel a tiltott anyagok listáján. Ez egyfelől lehetőséget ad a terjesztőknek, hogy „legálisan” adják el ezeket az anyagokat, másfelől a fogyasztók is kevésbé érzik kockázatosnak a használatukat, mivel „technikailag” nem számítanak illegálisnak.

Azonban az új molekulákban rejlő veszélyek gyakran ismeretlenek még a tudomány számára is, és bár a klasszikus drogok hatásai is borzalmasak, ezek az új szintetikus szerek akár még veszélyesebbek is lehetnek. Sok esetben az ezen anyagok által okozott egészségkárosodások súlyosabbak és kiszámíthatatlanabbak, mint a régi megszokott szereké”.

Ebben a vesenyben, ahol a törvényhozók és a dizájner laborok macska-egér játékát látjuk, a valódi kérdés az, hogy meddig tarthat ez így. Mindaddig, amíg a szabályozók újra és újra be nem iktatják az újonnan kifejlesztett szereket a tiltólistára, addig a fogyasztók – akik gyakran a legalitás csalóka biztonságába ringatják magukat – egyre nagyobb kockázatokat vállalnak.

– Mennyire bevett dolog, hogy ilyesmiket boltban árulnak? Nem kellett volna rögtön gyanút fogni, a tizenötezer forintos áron?

– Azt gondolom, hogy akik ezt megvették, akik erre a zacsira 15 ezer forintot adtak ki, minimum sejthették, hogy mit vesznek. Az ember normál gumicukorból több tíz kilót meg tudna vásárolni ennyi pénzért. Biztos, hogy valami turpisság lehetett ebben a dologba, már abból a szempontból, hogy tudhatták a vásárlók, hogy itt nem hagyományos gumicukorról van szó, hanem valamivel ez fel van ütve. Az utóbbi időben egyre többfelé lehet ilyennel találkozni, hogy akár gumicukorba teszik bele ezeket a szereket. Ugye ott a felszívódás szájon keresztül lassabb.

De ha mondjuk ezt a folyadékot egy ilyen elektromos cigarettába tették volna bele, akkor már a második slukk után kifejtette volna a hatását.

– Aki eladta, mennyire lehetett jóhiszemű?

– Valószínűleg az eladó is pontosan tisztában volt vele, hogy ez nem egy normál haribo, hanem itt azért egy kicsit másról van szó. Kérdés az, hogy a zacskóra rá volt-e esetleg írva az, hogy ebben van esetleg ez a bizonyos vegyület.

– Meg akartam kérdezni, hogy mennyire kell aggódnunk. De azt látom most, hogy ha nem akarunk irreális áron gumicukrokat venni, akkor annyira azért nem kell...

– Én azt gondolom, hogy aki mondjuk ilyet vesz és kiad érte mondjuk 15 ezer forintot, az valószínűleg sejti azt, hogy ezt nem a Lidlben fogja megvenni haribo gumicukorként.

– Viszont akik pórul jártak, ők most a toxikológián vannak.

– Jól lesznek, meg fognak gyógyulni. Különösebb bajuk nem lesz tőle. Kiürül a szervezetükből, és aztán mehetnek tovább turistáskodni.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


SZEMPONT
A Rovatból
Pintér Bence a győri győzelméről: Ha a Fidesz most háborút kezd a városban, azzal ők járnak rosszul
A leendő ellenzéki polgármester nem készül harcra, szerinte a Fidesznek sem érdeke, hogy Győrben rosszul menjenek a dolgok, és középtávon teljesen elveszítse a várost. Dézsi Csaba Andrásról azt mondja: egy bukott ember.
Fischer Gábor - szmo.hu
2024. július 01.



Fontos Fideszes bástya volt Győr, ahol most ellenzéki győzelem született, ami a polgármester személyét illeti. Pintér Bence, a Tiszta Szívvel a Városért Egyesület, az LMP-Zöldek és a Momentum jelöltje 31,15 százalékkal győzte le az eddigi polgármestert, Dézsi Csaba Andrást, aki 30,39 százalékot kapott. Mindezt színesíti, hogy a korábbi fideszes polgármester is indult, a szexbotránba keveredett Borkai Zsolt, aki pedig 27,02 százalékot kapott. Azaz valószínűleg a két fideszes kötődésű jelölt között megoszló szavazatoknak köszönhette Pintér Bence relatív győzelmét.

Ennek ismeretében nem meglepő, hogy a képviselőtestületben 14 fővel egyértelmű többséget szerzett a Fidesz-KDNP, azaz az ellenzéki polgármesternek fideszes képviselőtestületi többséggel társbérletben kell kormányoznia a várost. A leendő polgármester kérdeztük a kilátásokról.

– Rémálom ez a győzelem, ahogy elnézem a leendő testület összetételét. Októbertől hogyan tudja elképzelni az együttműködést egy ilyen testületi összetétellel?

– Nem hívnám rémálomnak. Nyilván a győriek tudatosan döntöttek emellett, egyértelmű a választási eredmény. Polgármestert szerettek volna váltani, de helyi képviselőkkel úgy tűnik, elégedettek voltak.

Én azt gondolom, hogy ezt tiszteletben kell tartanunk. Nekem is, de a fideszes közgyűlési többségnek is, hogy ezt a felállást szerették volna a győriek.

Ebben, illetve a béke üzenetében bízva, amit a Fidesztől a kampány során hallottunk, azt gondolom, hogy a közös együttműködésre és a békére kell törekednünk Győr érdekében. Úgyhogy nem aggódom emiatt, szerintem meg tudunk egyezni mindenben, hiszen a programunkban olyan pontok vannak, melyeket úgy gondolom, minden jóérzésű lokálpatrióta tud támogatni.

– Mennyiben különbözik az önök programja a testületben többségbe került Fidesz-KDNP programjától?

– Szerintem nagyon sok elemben egyezik. Nyilván vannak olyan irányok, amiket mi kevésbé tartottunk jó ötletnek, de ezeket a Fideszben is Dézsi Csaba András polgármester szabta meg az elmúlt években. Azt gondolom, hogy a Fidesznél is történnie kell egy újratervezésnek, hiszen az a fajta városvezetési stílus, és azok az elképzelések, amiket ő képviselt, ezen a választáson megbuktak.

– És ezt Dézsi Csaba András is tudomásul vette? Azért eléggé kétértelmű posztban gratulált önnek...

– És azóta is nyilatkozik folyamatosan. Azt gondolom, hogy Dézsi Csaba Andrásnak, aki egyébként a nádorvárosi körzetet megnyerte, képviselőként végre be kell látnia ezt a tényt.

– Tétényi Éva volt esztergomi polgármester is fideszes többséggel próbálta vezetni a várost. Ott hamar kiderült, mit tud tenni adott helyzetben a közgyűlési többség a polgármesterrel.

– Ez a választás egyszerre volt európai parlamenti választás is, és önkormányzati választás, ha a kettőt együtt nézzük, akkor az látszik, hogy bár relatív értelemben fideszes többség van az EP-választás eredményeit nézve, hiszen 40 százalékot ért el a Fidesz, de nagyon közel volt a Tisza Párt támogatottsága, és ha mellé rakjuk a kisebb pártokat is, akkor azt látjuk, hogy Győrben sincs valójában fideszes többség. Azt gondolom,

ha a Fidesz most háborút kezd a városban, azzal ők járnak rosszul, hosszú- vagy középtávon.

Ha racionálisan végiggondolják ezt, szerintem arra fognak jutni, hogy Győr van olyan jelentős és fontos városa az ország gazdasági szempontjából is, hogy ennek a városnak működnie kell, jól kell működnie, és jobban kell működnie, mint eddig.

– Mi az, amiben nem működött jól Győr?

– Az elmúlt öt évben nagyon ötletszerű fejlesztési elképzelések voltak. Nyilván egyrészt örökségként maradt a Borkai-korszakból egy sor dolog, amit Dézsi Csaba András leállított, viszont helyette nem sikerült megtalálni azokat az irányokat, amerre a városnak mennie kellene. Ezek a nagy dolgok. A kis dolgok tekintetében pedig azt láttuk, hogy nagyon sok olyan, a mindennapokat befolyásoló ügy veszett el a nagy gondolkozások közepette, ami szerintem fontosabb. Arra gondolok, hogy Dézsi Csaba Andrásnak kezdettől fogva volt egy álma, hogy egy 600 milliárd forintba kerülő kulturális negyedet építsen fel a belváros határában, ami egy szép álom, és nyilván a „merjünk nagyot álmodni” szlogenjében, ez működik, de mindeközben

olyan alapvető fontosságú önkormányzati feladatok kerültek veszélybe, mint például az óvodahálózat fenntartása. Egyre kevesebb az óvónő Győrben, mert az óvónőket nem fizeti meg a város, illetve ezen a területen kezdte a spórolást akkor is, amikor az energiaválság idején spórolni kellett.

Továbbá Győrben szerintem a közösségi közlekedési hálózat is hiányos, foghíjas és fejlesztésre szorul, de ugyanez igaz a bérlakásrendszerre, ezt is át kell világítanunk, át kell néznünk, hiszen Győrnek óriási ingatlanvagyona van, amit jelen pillanatban nem használ ki úgy, hogy az a győri lakhatási válságon enyhítsen. Igazából az első számú probléma az, hogy Győrben van pénz, Győrnek magasak az adóbevételei, de nagyon sok olyan helyen folyt el ez a pénz, amit egyszerűen el kell zárni. Nyilván beszélhetünk korrupciós ügyekről, de nemcsak arról, hanem olyan költésekről, amik teljesen fölöslegesek voltak. Például 2022-ben az energiaválság idején a város bezárta az összes városi intézményt az uszodáktól a könyvtáron át a színházig, nem lehetett működtetni ezeket, mert nem volt pénz.

Eközben pedig a polgármesternek havonta egymillió forintért luxusautót bérelt a város.

Az ilyen visszásságokat szeretném megszüntetni.

– Változatlanul azt kell kérdeznem, hogy milyen érdeke lesz a Fidesznek abban, hogy együttműködjön ezeknek a dolgoknak a megoldásában?

– Én is sok szavazatot gyűjtöttem be Győrszentivánon. Nem lehet figyelmen kívül hagyni a győriek akaratát, hiszen Szentivánon rengeteg fideszes szavazó szavazott át a helyi civil jelöltre, illetve rám polgármesterként. Ismétlem magam, de nem tudom máshogy megfogalmazni, ha a Fidesz ilyen jellegű háborúba kezd, azzal középtávon elveszíti teljesen a várost, miközben

ha be tudjuk mutatni az országnak, tud működni egy város úgy, hogy nem fideszes a polgármester, de fideszes a többség a közgyűlésben, akkor azzal példát mutathatunk.

Nyilván lesznek ütközési pontok, ez nem kérdés, de ez a demokrácia. Azt gondolom, hogy az eddigi rend nem folytatható. Eddig a polgármester kitalált valamit, és utána ezt a közgyűlés, mint egyfajta szavazógépezet, megszavazta, mindenféle szakmai szempontot vagy akár a választók akaratát figyelmen kívül hagyva. Itt volt például a Győrszentiván városrész mellé tervezett ipari park ügye. Az szerintem nagyon jól jelezte ezt az egész problémakört. Kitalált valamit a városvezetés meg a kormány, egybeestek valamilyen érdekek.

Csupán a helyi lakosokat felejtették el megkérdezni, hogy ők egyébként örülnek-e egy 400 hektáros új ipari parknak a településük mellett az iskolától légvonalban 800 méterre.

A győrszentiváni eredmény jól mutatja, mi ennek az eredménye: a helyi civilek jelöltje 70 százalékkal nyerte meg a választást.

– Azt mondta, hogy az előző ciklusban úgy ment, hogy Dézsi Csaba András kitalált valamit, és a közgyűlés azt szavazógépként megszavazta. De ez a 14 fős szavazógép most is a rendelkezésére áll.

– De nem hinném, hogy Dézsi Csaba Andrásnak. Mondjuk ki, Dézsi Csaba András egy bukott ember, mert miközben a Fidesz Győrben 40 százalékot szerzett az EP választáson, a képviselők összesen 36 százalékot szereztek meg az elérhető szavazatokból, Dézsi Csaba András 30 százalékot szerzett meg.

Tehát ez szerintem egy nagyon-nagyon egyértelmű üzenet arról, hogy Dézsi Csaba Andrásból polgármesterként nem kért a város.

A nádorvárosiak képviselőként 1994 óta most már sokadjára választották meg képviselőnek, tehát ezt a jelek szerint jól csinálja. Én ebben számítok továbbra is a munkájára, és számítok rá is abban, hogy békét teremtsünk a városban.

– Ki vezeti most Győrben a Fideszt?

– Először a Fideszt kell megkérdezni. Nem vagyok benne biztos, hogy ők ezt most meg tudják mondani.

– Mi az Ön terve, hogyan készíti elő októbertől a működést úgy, hogy a fideszes testületttel képes legyen együtt dolgozni, hogy ne bénítsák meg Győrt?

– Kétirányú a dolog. Az egyik nyilván az, hogy a Fidesszel meg kell állapodnunk abban, hogy hogyan fog működni a város. Nyitott vagyok arra, hogy az alpolgármesterek között legyen fideszes alpolgármester is. Ez garanciája lehet annak, hogy jól tudjunk együttműködni. Azt gondolom, hogy

a Fidesznek rendeznie kell a sorait, mert valóban érdekes helyzet van, hogy választást nyertek, de mégsem.

Ezt a helyi Fidesznek is fel kell dolgoznia, gondolom, a központban is fognak ezen gondolkozni. Én ezt az időt mindenképpen meghagyom a Fidesznek, hogy átgondolja, hogy mi a helyzet Győrben. De a nyár folyamán a felkészülés is elkezdődik. A városnak számos intézménye, cége van, továbbá a városban vannak az önkormányzattól független piaci szereplők, egyesületek, egyházak. Ezeket a következő hónapokban szeretném végiglátogatni, szeretnék bemutatkozni, ahol nem ismernek, mert nagyon sok helyen, mint újságírót már ismertek, de polgármesterként még nem. Tehát ezt a kört meg fogjuk futni, és mindenhol elmondjuk, hogy mit tervezünk, és meghallgatjuk azt is, hogy kinek milyen elképzelése van, mi az, ami nem működött jól az elmúlt években, és mi az, ami jól működött. Ez is nagyon fontos, hiszen ami jól működik egy adott területen, ahhoz nem kell hozzányúlni. Ezekre mindre kíváncsiak vagyunk, és ezeket a tapasztalatokat összegezve fogunk nekifutni októberben a munkának.

– Fel vannak erre készülve szakemberekkel, érvekkel, háttéranyagokkal, hogy kompetens módon tudjanak tárgyalni a a győri ipari komplexum képviselőivel?

– Szoktam mondani, hogy az elmúlt öt évben a városvezetés egy egyszemélyes showműsor volt. Ez nálunk nem így van. A kampány során és a továbbiakban is tartani fogjuk azt az ígéretünket, hogy ez egy csapatmunka. Jelenleg nekem van egy csapatom, akikkel együtt indultunk a választáson, és elértünk valamit. Ebben nagyon sok értékes szakember van. Tehát rájuk mindenképpen támaszkodni fogok. Ugyanígy fogok támaszkodni a Városháza szakembereire. Nyilván a Városháza működését is közelebbről meg szeretném ismerni a következő hónapokban, hogy ki van ott és mit csinál, és egyre tágítani azt a csapatot, amelynek a munkájára tudok támaszkodni. A kérdésre konkrétabban válaszolva azt gondolom, hogy

Győrben az elmúlt öt évben nem jó irányba ment a városvezetés és az ipari szereplők kapcsolata. Az Iparkamarával, az egyik legnagyobb győri céggel, az Audival nem volt felhőtlen a viszony.

Ennek sok oka volt, nyilván nem mindegyiket ismerem, de mi egy új helyzetet teremtünk most. Tiszta lappal indulunk, szerintem mi is és mindenki más is. Szerintem alapvetően Győr város érdekei egybe szoktak esni az ipari szereplők érdekeivel.

– Dézsi Csaba Andrással a választási győzelme óta beszélt-e személyesen, találkoztak-e?

– Nem találkoztunk, nem beszéltünk.

Én nála le vagyok tiltva, nem is tudnám őt felhívni. Várom, hogy Dézsi Csaba András felhívjon.

Azt gondolom, hogy nála pattog a labda.

– Ha nem lesz mégsem béke, és mégis egy esztergomi típusú patthelyzet alakul ki, akkor mi lesz?

– A háborút nem mi fogjuk elkezdeni, ha lesz háború. Én abban bízom, hogy nem lesz. Nyilván, ha ilyen helyzet áll elő, akkor mi itt vagyunk, és harcolni fogunk, de nem szeretnék harcolni. Ha előáll egy ilyen helyzet, akkor mi itt vagyunk, a képviselőinkkel továbbra is csapatban dolgozunk, és állunk elébe bármilyen kihívásnak.

Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk