HÍREK
A Rovatból

Sokkal kevesebben halnak meg a lélegeztetőgépre került koronavírusos betegek közül, mint korábban gondolták

A világjárvány első időszakában a lélegeztetőgépeket a halál előszobájának tartották. A legújabb amerikai tapasztalatok azonban mást mutatnak.


A márciusban, áprilisban, főleg Kínából és Olaszországból érkezett jelentések azt sugallták, hogy akik lélegeztetőgépre kerülnek, azoknak a többsége nem éli túl a vírusfertőzést. Mostanra azonban kiderült, hogy ennél valamivel jobb a helyzet.

A Critical Care Medicine című szaklapban május végén megjelent tanulmányban Greg Martin, az Emory orvosegyetem professzora és csapata azt állapította meg, hogy a lélegeztetőgépre kapcsolt koronavírusos betegek 35,7 %-a halt meg. Ez ugyan jelentős hányad, de mégis sokkal alacsonyabb, mint a korábbi jelentésekben szereplő számok, amelyeknél előfordult a 80% feletti arány is.

Az arány javításán sokat segített az olyan gyógyszerek alkalmazása, mint a remdesivir, amely csökkentette a legsúlyosabb betegek kórházi ápolási idejét, vagy a dexametazon szteroidé.

A koronavírus tüneteit mutató pácienseknek mintegy 20%-a kerül kórházba, és 5%-ot kell intenzív kezelésben részesíteni. Ez utóbbiak többségénél szükség van a lélegeztetőgépre. Ez az eszköz a leszedált betegnek biztosítja a levegőt egy hosszú műanyag csövön keresztül, amelyet levezetnek a torkába és a légcsövébe. Súlyosabb esetben a lélegeztetés akár hetekig is eltarthat.

Ugyanakkor egy gépre kötött páciens lélegeztetése időigényes és nagy figyelmet követelő feladat. Folyamatosan kell ellenőrizni, és ha kell, módosítani a beteg által kapott oxigén mennyiségét, a tüdejére nehezedő nyomást és lélegzetvételei között eltelt időt. Russell Buhr, a Ronald Reagan orvosközpont pulmonológusa a Washington Postnak bevallotta, hogy legfeljebb 30-45 percig képes felelősségteljesen ellátni egy ilyen feladatot egy betegnél.

class="hatterszin">A járvány kezdeti időszakában, amikor özönlöttek a betegek, az ilyen figyelem lehetetlen volt,

már csak azért is, mert voltak, akiket a sokkal kevésbé szigorú szabályok szerint működő sürgősségi osztályokon tettek lélegeztetőgépre a telt házas intenzív részlegek helyett. New York-ban voltak olyan kórházak, amelyek régebbi, vagy eredetileg altatáshoz használt berendezéseket használtak, vagy pedig a kórházi személyzet nem tudott bánni az újonnan kapott gépekkel.

Martin professzor szerint ezek a tényezők kétségkívül növelték a halálozási rátát, ráadásul a pandémia korai szakaszában elsősorban idősebb, krónikus betegek kerültek kórházba, akiknek általános egészségi állapota is rosszabb volt.

Ellentétben a járvány korai szakaszával, amikor az orvosok túl gyakran és túl gyorsan folyamodtak ehhez eszközhöz, most már, ha csak lehet, elkerülik.

A New York-i egyetemi kórházban egyre gyakrabban alkalmazzák a hasrafektetési technikát, amelynek köszönhetően a beteg tüdeje több levegőhöz jut azáltal, hogy saját súlyával nem nyomja össze.

Ezzel együtt az orvosok úgy vélik, hogy a lélegeztetőgépre tett emberek halálozási aránya soha nem fog 20% alá csökkenni, mert akik idáig eljutnak, azok valóban súlyos betegek.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Népszerű
Ajánljuk
Címlapról ajánljuk


HÍREK
A Rovatból
Magyar Péter üzent a Tiszából kilépő Farkas Dezsőnek, aki új pártot alapít: „Van az a pénz, amiért az ember haja korpásodik”
Farkas hétfő hirdette meg az új politikai platformot. Egyelőre keveset árult el terveiről, de már lehet csatlakozni az alakuló formációhoz.


Farkas Dezső, aki korábban a Tisza Szigetek koordinátora volt, hétfő este új politikai kezdeményezést indított el a Facebookon. Egyelőre csak néhány közhelyes mondatban foglalta össze, miről is szól az új pártja. Az érdeklődők már ki is tölthetnek egy csatlakozási űrlapot, ami további információkat ígér.

Farkas március 24-én jelentette be, hogy kilép a Tisza Pártból. A döntését a párt belső viszonyaival indokolta. A Magyar Nemzet közben arról írt, hogy Farkas neve felmerült a Fuzik Zsolt-féle korrupciós botrányban, és ez is közrejátszhatott a távozásában.

Farkas Dezső szerint mozgalma

  1. nem valami ellen, hanem valamiért dolgozik,
  2. Magyarországot az Európai Szövetségesi Rendszer hasznos és megbecsült tagjaként működtetve, saját érdekeit érvényesítve politizál,
  3. tervszerűen felépíti Magyarországnak azt a jövőt, amely a hagyományainkon alapszik, de utódainknak emelt fővel átadható,
  4. technológiai fejlettség és innováció terén a térségben az országnak kulcsszerepet szán (kvantumtechnológia és mesterséges intelligencia)
  5. meggyőződése, hogy valódi rendszerváltás és fejlődés csak technológia és módszerváltással érhető el,
  6. nem az eseti intézkedésekben, hanem a jól megszervezett folyamatokban látja a fejlődés kulcsát,
  7. meg kívánja teremteni a jövőépítés saját kultúráját és hisz az értékteremtés erejében,
  8. meggyőződése, hogy a kultúraváltás csak a jelenlegi gyakorlatok meghaladásával érhető el, nem egymás hergelésével, csoportok kirekesztésével;
  9. a cselekvés hajtóerejének nem a negatív, hanem a pozitív energiákat tartja.

Már akkor jelezte, hogy új politikai közösséget akar szervezni, most pedig meg is történt a zászlóbontás. A Facebook-poszt alatt Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke is megszólalt, annyit írt:

„Van az a pénz, amiért az ember haja korpásodik.”

Farkas Dezső pénzügyi mesterdiplomát szerzett, menő amerikai egyetemen végzett, több startupot is alapított, és a saját honlapján értékteremtő gondolkodásmódot kínál. Családi szálon kötődik Mesterházy Ernőhöz, aki korábban Demszky Gábor főpolgármester tanácsadója volt. Farkas tavaly a Mesterházy köréhez tartozó Future FM igazgatósági tagja lett.

Bő fél évvel a júniusi választás után visszatért a Tiszához, ahol a Tisza Szigetek közösségének munkáját irányította az eddigi csapattagokkal együtt. Magyar Péter akkori Facebook-posztjában azt írta: „a Tisza Szigetek egyre bővülő, hazaszerető közösségének a munkáját fogja koordinálni és irányítani az eddigi csapattagokkal közösen”.


Link másolása
KÖVESS MINKET:

HÍREK
A Rovatból
Megszavazták: a 18 év alattiak júniustól nem vásárolhatnak energiaitalt
A parlament egyhangúlag szavazta meg a szigorítást, ami júniustól lép életbe. Aki megszegi a szabályt, akár az üzlet bezárásával is számolhat.


A parlament kedden megszavazta azt a törvényjavaslatot, amely megtiltja az energiaitalok értékesítését 18 éven aluliaknak. A jogszabályt 174 igen szavazattal fogadták el.

A törvény kimondja, hogy fiatalkorúakat energiaitallal kiszolgálni sem szabad.

A jogszabály harminc nappal a kihirdetését követően lép hatályba, vagyis várhatóan június elején lép életbe az új szabályozás.

A törvény a kormányt hatalmazza fel arra, hogy rendeletben határozza meg, milyen összetételű energiaitalokra vonatkozzon a tiltás. Az igazságügyi tárca tavaly nyáron már közzétett egy ilyen rendelettervezetet, amely vélhetően alapjául szolgál majd a részletszabályoknak.

A javaslatot Nacsa Lőrinc és Hollik István nyújtotta be még tavaly tavasszal. A két politikus 2023 őszén már jelezte, hogy az alkoholhoz hasonló tiltást szeretnének bevezetni az energiaitalokra is.

A szigorítást azzal indokolták, hogy

egy felmérés szerint a 10–14 évesek körében húsz százalékos azok aránya, akik reggelente energiaitalt fogyasztanak.

A fiatalkorúak teljes körében közel nyolcvan százalék rendszeresen fogyaszt ilyen italokat, amelyek túlzott bevitele több szempontból is károsak lehetnek a fiatalok szervezetére.

A törvény szerint, ha egy üzlet megsérti az előírásokat, a fogyasztóvédelmi hatóság legfeljebb egy évre megtilthatja az alkoholtartalmú italok, energiaitalok, dohánytermékek és szexuális termékek forgalmazását. Amennyiben az üzlet három éven belül ismét jogsértést követ el, a hatóság akár harminc napra is bezárathatja.

(via 444)


Link másolása
KÖVESS MINKET:

Ajánljuk

HÍREK
A Rovatból
„A nap, amikor a Fidesz egyszerre próbálta meg betiltani Magyar Pétert, az energiaitalokat és Deutsch Tamást” – írja a Tisza Párt elnöke
Az ellenzéki politikus a közösségi oldalán reagált arra, hogy a parlament elfogadta a „Lex-Magyar Pétert”, ami az EP-képviselők vagyonnyilatkozatáról szól


„Az imént elfogadta az Országgyűlés a Lex Magyart, valamint az energiaitalok betiltását és a drogtörvény szigorítását. A nap, amikor a Fidesz egyszerre próbálta meg betiltani Magyar Pétert, az energiaitalokat és Deutsch Tamást. Jó vergődést, srácok!” – írta kedd délelőtti bejegyzésében Magyar Péter.

Ahogy már beszámoltunk róla, mától új szabály kötelezi a magyar EP-képviselőket a vagyonuk részletesebb feltárására. Magyar szerint egyértelmű, hogy a jogszabály ellene és a tiszás képviselők ellen szól.

Fontos változás, hogy ha egy EP-képviselő hibás adatot közöl, nem adja le a vagyonnyilatkozatát, vagy felszólításra sem pótolja a hiányosságokat, akkor a Nemzeti Választási Bizottság akár meg is szüntetheti a mandátumát. Ezzel szemben a magyarországi országgyűlési képviselőknél nincs ilyen szankció: ha hibáznak a vagyonnyilatkozatban, annak jelenleg semmilyen következménye nincs.


Link másolása
KÖVESS MINKET:


HÍREK
A Rovatból
Elfogadták a „Lex-Magyar Pétert”, ami az EP-képviselők vagyonnyilatkozatáról szól
Új szabály kötelezi a magyar EP-képviselőket a vagyonuk részletesebb feltárására. Magyar Péter szerint egyértelmű, hogy a jogszabály ellene és a tiszás képviselők ellen szól.


A jövőben a magyar EP-képviselőknek is ugyanúgy kell majd vagyonnyilatkozatot tenniük, mint a magyar országgyűlési képviselőknek. A ciklus elején és végén, illetve minden év január 31-ig kell leadniuk az egységes formátumú dokumentumot. A képviselők vagyonnyilatkozatai nyilvánosak lesznek, de a családtagoké nem.

Fontos változás, hogy ha egy EP-képviselő hibás adatot közöl, nem adja le a vagyonnyilatkozatát, vagy felszólításra sem pótolja a hiányosságokat, akkor a Nemzeti Választási Bizottság akár meg is szüntetheti a mandátumát.

Ezzel szemben a magyarországi országgyűlési képviselőknél nincs ilyen szankció: ha hibáznak a vagyonnyilatkozatban, annak jelenleg semmilyen következménye nincs.

A magyar parlamenti képviselők nyilatkozatait a mentelmi bizottság vizsgálhatja, de azt semmilyen hatóság nem ellenőrzi. Civil szervezetek és az Integritás Hatóság is javasolták, hogy szigorúbb ellenőrzést vezessenek be, de ez eddig nem történt meg. A kormány a Nemzeti Korrupcióellenes Stratégiában még tavaly áprilisra vállalta, hogy javaslatot tesz egy szigorúbb szankciórendszer bevezetésére, de ebből egyelőre csak az EP-képviselőkre vonatkozó módosítás született meg.

Az EP-képviselők vagyonnyilatkozatait a Nemzeti Választási Bizottság ellenőrzi majd. A testület tagjainak többségét a fideszes Országgyűlés választotta meg, de a parlamenti pártok is delegálhattak tagokat. Az NVB-nak hivatalból eljárást kell indítania, ha egy képviselő nem adja le időben a vagyonnyilatkozatát. Emellett bárki kezdeményezhet eljárást, ha pontosan megjelöli, hogy mi a probléma a vagyonnyilatkozattal.

A vagyonnyilatkozati eljárás során az EP-képviselők kijavíthatják a hibákat, és kötelesek minden szükséges adatot benyújtani. Az állami szervek is kötelesek átadni az NVB-nek a hiányzó adatokat. Ezekbe csak a bizottság tagjai tekinthetnek be, és az adatokat nem hozzák nyilvánosságra. A bizottság döntése ellen a Kúriánál lehet fellebbezni, és ha a folyamat végén is hibát találnak, az NVB megszüntetheti az EP-képviselő megbízatását.

A kormánypárti képviselők azzal indokolták a módosítást, hogy „a brüsszeli átláthatósági mechanizmusok nem nyújtanak megfelelő garanciát a közélet tisztaságának megteremtéséhez”. Hangsúlyozták, hogy „a közbizalom helyreállítása és megerősítése érdekében a tagállamoknak fokozott felelősségük van saját képviselőik elszámoltathatóságának biztosításában”, és kiemelték, hogy a magyar rendszer „a legszigorúbbak közé tartozik”.

Magyar Péter márciusban reagált a törvényjavaslatra. Azt írta:

„Bohócok vagytok, de a rosszabbik fajtából való. Nemcsak a saját vagyonnyilatkozatom lesz nyilvános, hanem a hozzátartozóimé is. Lehet követni! Toljuk le együtt a nadrágot miniszterelnök úr! Áll az alku?”

Emellett azt is elárulta, hogy egy kisebb és egy nagyobb lakása van, egy balatonhenyei üres telke, körülbelül 90 millió forint lakáshitele és ennél valamivel több megtakarítása. Tulajdonosa továbbá „egy minimális hasznot nyújtó” cégnek, egy 7 éves Volvónak, egy pianínónak és öt festménynek.

A Tisza Párt elnöke Orbán Viktornak is üzent:

„Máskor legyél már elég bátor, és ne ilyen bonyolult címet adj a törvényjavaslatnak! Elég lenne annyi, hogy »Szabaduljunk meg Magyar Pétertől, mert rettegünk« törvény. Vagy »itt már nem csak a lé, hanem a lét a tét« törvény”.

Korábban Vogel Evelin, Magyar Péter volt barátnője egy titokban készült hangfelvételen azt állította, hogy Magyar 90 millió forintnyi részvénnyel rendelkezik, amit olyan tőzsdei információk alapján szerzett, amelyekhez nem lett volna szabad hozzáférnie. Ezt követően az Index februárban arról írt, hogy Magyar 2023. július 21-én, pénteken, a tőzsdezárás előtti órákban eladta az összes részvényét, majd több tízmillió forint értékben vásárolt részvényeket Mészáros Lőrinc cégétől, az Opus Global Nyrt.-től. A tőzsdezárás után ezek értéke hirtelen megemelkedett, így hétfőn már magasabb áron adhatta el őket, és jelentős haszonra tett szert.

(via Telex)


Link másolása
KÖVESS MINKET: